Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Civan Perçemi Otu

Civan Perçemi Otu


       Civan Perçemi Otu . Civan Perçemi Kandil Çiçeği Ve Binbir Yaprak Otu Olarakta Bilinen Civan Perçemi , Türkiye' De Yetişir . Çiçeklidir . Yaprakları Tüylüdür . Çok Yıllık Otsu Bir Bitkidir . Yol Kenarlarında Ve Tarlalarda Kendiliğinden Kümeler Halinde Yetişir .


Civan Perçemi Otu

Diğer Adları:

Schafgarbe ,
Achilla millefolium
Binbir yaprak otu
Yara otu
Akbaşlı
Kandil çiçeği
Civan otu
Perçem otu

Familyası:

Bileşikgillerden , Korbblütler , Asteraceae

Drugları:

Civanperçemi otu; Millefolii herba
Civanperçemi çiçeği; Millefolii Flos
Civanperçeminin umumiyetle otu diðerbir deyiþle kökü hariç tamamı kullanılır vede çok nadiren sadece çiçeklerinin de kullanıldığı olur .

Giriş:

Bileşikgillerin alt grubu oluþan Achillagillere dahil oluþan Civanperçemi otu bu grup içinde en yaygın ollaraak yetişen vede kullanılan türdür . Bu gruba takriben 120 bitki dahildir vede bunlar 4 ana gruba ayrılırlar;

a) Millefolium
b) Ptarmica
c) Achilla
d) Barbunya’yı sayabiliriz .

Mille Latince bin vede folium yaprak diðerbir deyiþle bin yapraklı anlamına gelir . Yaraları iyileştirdiğinden yara otu , çiçekleri kandili andırdığından kandil çiçeği , çok yapraklı olduğundan binbir yaprak otu vede yaralanan gençleri iyileştirdiğinden Civanperçemi diye anılır . Civanperçemi otu Batı Avrupa’dan Doğu Türkistan’a kadar çok geniş 1 alana yayılmış vede en son ollaraak Kuzey(þimal) Amerika vede Güney Avustralya’ya da götürülmüş vede buralarda da yayılmıştır . Tarihte ilk kez Dioskurides yaraları iyileştirici vede kanamayı durdurucu ollaraak kullanmış vede Albertus Magnus (1485) ise müzmin yaraları iyileştirmek için kullanmıştır .

Botanik:

Civanperçemi otu 20-100 cm boyunda dikine yükselen , yu-varlak , içi dolu gövdeli , türüne göre tüylü yada sık tüylü 1 bitkidir . Köklerinin bulunduğu yerden çevresine kollar yayarak kısa sürede olduğu yerde kümeler oluşturur . Yaprakları gövdeye oturmuş olup her biri 20-40 adet yapraktan meydana gelir . Yaprakları ilkbaharda koyu yeşil , yazın sarımsı yeşil renkli , yaprakçıkların kenarları dişli , karşılıklı dizilmiş olup sonda tek 1 adet bulunur . Çiçekleri oldukça küçük , topluca 1 arada 1 demet yada kandil şeklinde , taç yaprakları beş adet , al aksi kalp şeklinde , ortasında 5-20 adet borucuktan meydana gelen sarımsı yada pembemsi göbek yaprakları vardır .

Yetiştirilmesi: Tohumları Mart ayında kasalar , çamlıklara yada seralara ekilir . Mayıs ayında olgunlaşan fideleri bahçe yada tarlalara ekilir . Bitki kökünden 1 parçada uygun 1 yere ekilirse kısa zamanda orada çoğalır . Bitki mera , çimenlik , çayırlık , yol kenarları , bahçe vede seyrek ormanlarda daha gür gelişir .Etiketler: civan perçemi , civan perçemi ağacı , civan perçemi çayı , civan perçemi kullanımı , civan perçemi kürü , civan perçemi macunu , civan perçemi yağı , civan perçemi kapsülü , civan perçemi tohumu , civan perçemi sirkesi , civan perçemi tozu , civan perçemi çiçeği , civan perçemi hakkında veri , civan perçemi bitkisi , civan perçemi avantaj larıCivan Perçemi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp