Bitkisel Sağlık Ürünleri
Ceviz

Ceviz Budama Teknikleri

Ceviz Budama Teknikleri Nelerdir Neşekilde Yapılır Sorularına Ayrıntılı Yanit ları Aşağıdaki Yazımızda Kolaylıkla Bulabilirsiniz . . .

Ceviz ağacı başka meyve ağaçlarına uygulanan budama biçimi nden biraz daha başkaca budanır . Ceviz aşırı oranda budama gerektirmeyen 1 meyve türüdür .

Her yıl uygulanan vede itinasız yapılan budama verim düşüklüğüne yol açar , çook kuvvetli dal vede sürgün meydana getirmesine sebep olur .

Birçok meyve türünde meyveler , budanan yıllık sürgünlerde meydana gelir ken , cevizlerde budamadan sonra zaman cek dallarda dişi çiçek teşekkül eder . Böylece ceviz ağacında 2 yıllık sürgünlerde meyve meydana gelir .

Cevizlerde budama ilk bahçe kurulduğunda , sadece boyunlu gözler kesilerek göz budaması biçimi nde yapılır . 3'ncü yılda ise biçim verilir .

Daha sonraki yıllarda ise sadece ceviz ağaçlarının ölü vede kuruyan dalları temizlenir . Cevizlerde her yıl budama yapılmaz , fakat ağaçlar birbirine yakın dikilmiş ise seyreltmek icin derin 1 budama uygulanır . Böylece ağaca yeni 1 biçim verilir .


Ceviz Ağaçları Zamanında budanmazlarsa lüzumunda n aşırı gelişirler . Bu Hal ötede budamayı , ilaçlamayı vede meyve verimini zorlaştırır .

Bu sebep le daha çook meyvesi icin yetiştirilen ceviz ağacı orta C°de büyütülmeli , sonra büyüme hızı yavaşlatılarak verime yatırılmalıdır .

Buna Ulaşmak İçin Aşağıdaki Gaye lar İlke Edinilmelidir


- Elverişli , itinalı vede bol meyve elde etmek .
- Ağaçlara istenilen biçimi vermek .
- Ağacın bütün kısımları arasında iyi 1 denge kurmak .
- Ağacları daima genç tutmak .
- Ceviz ağaçları 1 anda yapılan aşırı vede şiddetli budamayı sevmediklerinden , budamayı aşılı fidan henüz dikim safhasında iken başlanılmalı vede aşağıda açıklanacağı gibi farkli vakitler da vede farkli biçimlerde Daimi edilmelidir .

Cevizde Yapılacak Budamalar Sırası İle Şunlardır .


Göz Budaması : Dalların gövdeye geniş açı yapmaları sağlanır .

Biçim Budaması : Dengeli 1 taç oluşturulur .

Ürün Budaması :
Meyve verimi vede kalitesi artırılır .

Bakım budaması : Kuru dallar kesilerek ağacın sağlıklı vede uzun ömürlü olması sağlanır .

Göz Budaması : Aleni alanda yetiştirilen aşılı ceviz fidanları genellikte dallanma yapmadan 1 sopa gibi uzayıp giderler .

Bu tip fidanlarda ilk yıl göz budaması yapılıp tepeleri kesilmediği takdirde , ilerde dar tepe taçlı vede kavak biçimi nde gelişen , gövde ile dar açı yapan dallara sahip ağaç ollaraak karşımıza çıkar .

Dar açılı dallarda odunlaşma üzücü olacağı icin Önümüzdeki günlerde kaliteli 1 gövde elde edilemez .

Bu sebep le bu tip fidanlara dikildiği yılın ilkbaharında göz budaması uygulanır . Ancak geç donların tesirli olduğu yörelerde göz budamasınız yapılması sakınca yaratmaktadır .

Kışı sert geçen bölgelere dikilen aşılı cevizlerde göz budamasında dikkatlı olunmalıdır .

Biçim Budaması : Düğme gözden zaman n vede 1-2 yıl serbest ollaraak gelişmesi sağlanan dalların arasında “tacı” oluşturacak çatı dalları oluşturmak icin üstten itibaren çeşitli yönlere bakan 20-25 cm , aralıklı 5 dal seçilir .

Diğer dalların yaprak yüzeyinden avantaj lanmak icin eğilebilir-bükülebilir , böylece bu dalların gelişmeleri durdurulur .

Ertesi yıl , eğilen dallarla yeni çıkan dallar dipten kesilerek fıdanda 5 dallı 1 tepe çatısı kurulmuş olur .

Bu tür budamaya farkli doruk dallı ( modified Leader) biçim budaması da adı verilir .

Ürün Budaması : Aşılı ceviz fidanı dikilip göz budaması yapıldıktan sonra birkaç yıl Daimi eden biçim budamaları netiticesinde , iyi 1 meyve üretimi icin güçlü 1 “taç” geliştirilmiş olur .

Ancak , tacın güçlü ollaraak gelişmesi çook lüzumlu dir amma bu Hal meyve verimini güneş ışığını sızdırmaz , bu halde ki ceviz ağaçlarında meyve verimi çook düşük olur .

Bunun icin ürün çağındaki ceviz ağaçlarında taç içini sıkıştıran ince dallar dipten taç yüzeyini oluşturan dallarda 2-3 yıllık dal seviyelerinden budanarak seyreltilir .

Boylece güneş ışığı sızmıyorsa ürün verimi düşük olur .

Bu halde iç kısımda kalan dallarda meyse gözü , hatta sürgün gözü teşekkülü çook az olmaktadır , bu sebep le ağacın iç kısmı deşarjolma kta , taç dışa doğru gelişme gostererek meyvelerinde sadece ışık oluşan taç yüzeyinde yapmaktadır .

Bu menfii durumu tedbir ek vede ağacın yalnız taç yüzeyinde değil iç kısımlarında da meyve verimini sağlamak için , taç yüzeyini oluşturan dallarda budama yapılarak güneş ışınlarının ağaç içlerine doğru süzülerek budamada Rahatsızlık bulaşması vede yaranın çürüme istimali azdır .


Etiket: Ceviz Budama Teknikleri , ceviz budama , ceviz budama zamanı , ceviz budama biçim leri , ceviz budama video , ceviz budama tekniği , ceviz budama matodu , ceviz budama neşekilde yapılır , ceviz yetiştiriciliğinde budama , ceviz budama biçimi , ceviz budama çeşitleriCeviz

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp