Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Çemen Otu Yetiştiriciliği

Çemen Otu Yetiştiriciliği

         Çemen Otu Yetiştiriciliği . Ülkemizde De Trakya , Marmara , Orta , Güney Ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde Yetiştirilmektedir . Ankara , Konya , Tokat , Afyon , Kahramanmaraş Gibi İllerde Tarımı Yapılmaktadır . Ayrıca Her Hangi Bir Yan Etkisi Bulunmamaktadır .

Çemen Otu Yetiştiriciliği

Vatanı doğu Akdeniz ülkeleri olup zamanla Fas'tan Çin'e kadar yayılmış vede en son ollaraak Amerika'da yetiştirilmeye başlanmıştır . Eski Mısır yazıtlarından (Papürüsler) anlaşıldığına göre çemen tohumu baharat ollaraak MÖ: 2000 yıllarından beri iştah açıcı , güç vede zindelik veriçi ollaraak kulanılmıştır .

Arapça helbah yada helbak ollaraak anılan bitki Türkçe'ye hulebe ollaraak geçmiştir . Türkçe boyotu diye anılması ise meyvelerinin uzun boylu olması sebebi ile bu isimle anılır .

Çemen çok eskiden beri malum 1 kültür bitkisidir . MÖ . 2500 yılından beri yetiştirilmektedir . Çin den Akdeniz’e geniş 1 alana yayılmıştır . Trigonella türü çoğu Akdeniz vede Doğu’da olmak üzere elli kadar tür içermektedir . Ancak trigonella foenun graecun L . türünün kültürü yapılmaktadır .

Ülkemizde de Trakya , Marmara , Orta , Güney vede Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilmektedir . Ankara , Konya , Tokat , Afyon , Kahramanmaraş gibi illerde tarımı yapılmaktadır .

Orta vede Güneydoğu Anadolu’da , tohumları için yetiştirilir . Çemen bitkisinin tohumları iç piyasada çeşitli amaçlar için kullanıldığı gibi aynı zamanda dıþasatım ı da yapılmaktadır .

Bugüne kadar ülkemizde bu kültür bitkisinde 1 çeşit ıslah edilememiş , üreticiler tohumluklarını kendi ürünlerinden karşılamışlardır . Bitkinin yetiştiriciliğinde yazlık ekim yapılmakta vede bu da verim azalmasına sebep olmaktadır .

GÖVDESİ:

Gövdesi açık yeşil renkli , yuvarlak(oval) kesitli , ince tüylü , içi bos vede dallara ayrılan yapıdadır . Bitki dikine vede kimi vakit da yere yatarak gelişir . .

YAPRAKLAR:

Yaprakları yonca yaprağı gibi üçlü şeklinde 1 arada kısa 1 sap üzerindedir . Kenarları ince dişli vede oval biçimli üç yaprakçıktan oluşan yaprakları da açık yeşil renklidir . Yaprağı meydana getiren yaprakçıklar 1-3cm uzunluğunda 0 ,5-2cm eninde , aksi yumurta yada aksi mızrak şeklinde , yeşil renkli orta yaprak kısa saplı , yan yaprakçıklar sapsız 1-2cm büyüklüğünde , tacın ortadaki yaprağı , yan kanat taç yaprakları , büyükçe olup taçyaprakları sarmış , beyaz , yada al renkli vede oldukça kısa sapı yada sapsızdır .

ÇİÇEKLER:

Sarımsı al çiçekleri yaz ortasında açar . Bu çiçekler olgunlaşınca her biri 10-20 adet sarı-kahverengi minik tohum taşıyan tohum zarfına dönüşür . Çiçekler teker teker yada 2 tânesi 1 arada olmak üzere 1 yaprağın koltuğundan çıkar .

MEYVELERİ:

Meyveleri düz yada az çok kıvrılmış olup , fasulye meyvesine benzer . Kapsülleri 3-12 cm uzunluğunda , 0 ,5-1 cm eninde . İçinde esmer-sari yada kırmızımsı 6-20 tohum taşır . 5-11 cm uzunlukta vede 10-20 tohumludur . Osmanlı kılıcını andırır şeklide hafif yay gibi eğik , uca doğru 2-4 cm kuş gagası gibi sivricedir .

TOHUMLAR:

Tohumlar elde edildiği bölgeye göre değişik şekillerde (düzensiz , rombik , oblong yada kare şeklinde) vede sarı , zeytin yeşili yada açık yada koyu kahverengi renklidir . 4-6mm uzunluğunda , 2-3mm eninde üzeri hafif pürtüklü , yumurta vede ya kare yada hutta dört köşeli şeklindedir . Tohumlar toz edilince kuvvetli vede özel 1 koku duyulur .

Olgun meyveler toplanır , güneşte kurutulduktan sonra , sopa ile dövülerek tohumlar meyvelerden dışarı çıkarılır . Tohumlarında müsilaj , uçucu yağ vede sâbit yağ , alkaloit , kolin , rutin gibi maddeler vardır .


Tohum alındıktan sonra geriye kalan meyve parçalarının toz edilmesi ile elde edilen 1 üründür . Halen bilhassa İnegöl vede Karacabey köylerinde elde edilmektedir .

Açık sarı renkli , hafif kokulu vede lifli 1 tozdur . İstanbul vede Bursa bölgelerinde baharat ollaraak kullanılır . Kullanışı Bulgar Göçmenleri tarafında başlatılmış vede zamanla yaygınlaştırılmıştır .

Çemen kapçıkları Ağustos vede Eylül aylarında sırası ile olgunlaşanları toplanır , kurutulur vede dövülerek tohumları çıkarılır vede tohumları kurutulur . Kurutulan tohumları ya bu şekli ile kullanılmak için muhafaza edilerek yada öğütülerek unu (tozu) elde edilir .Etiketler: çemen otu yetiştiriciliği , çemen otu ağacı , çemen otu çayı , çemen otu kürü , çemen otu bitkisi , çemen otu yağı , çemen otu avantaj ları , çemen otu tohumu ,çemen otu sirkesi , çemen otu tozu , çemen otu çiçeği , çemen otu hakkında veri , çemen otu bitkisi , çemen otu avantaj larıÇemen Otu

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp