Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Brokoli Bitkisi

Brokoli Bitkisi

            Brokoli Bitkisi Brokoli İçerdiği Maddeler Açısından İnsan Sağlığı Üzerinde Çok Avantaj lıdır . Vitamin Değerleri Açısından A , E Ve C Vitaminlerini İçermektedir . İçerdiği Flavonoidler Bakımından Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiren Bir Özelliğe Sahiptir . Aşağıdaki Yazımızda Detaylı ollaraak Veri Verilmiştir .


Brokoli Bitkisi


Toprak İstekleri vede Gübreleme
Brokoli için en uygun topraklar iyi derene edilmiş kumludan , killi-tınlıya kadar değişen , su tutma kapasitesi yüksek topraklardır . Yetiştiriciliğin yapıldığı topraklarda iyi drenaj yapılmalıdır . Bu Hal özellikle kış döneminde yetiştirilen bitkiler için daha aþırı önem kazanmaktadır . Brokolinin gübrelen-mesi lahana ile benzerlik gösterir Ancak gübre ihtiyaçları çeşitlere , toprak yapısına , topraktaki organik madde içeriğine vede bölgelere göre değişiklik gösterir . Bu sebep le yetiştiricilikten önce toprak çözümleme yaptırılmalı vede yapılan tavsiyelere göre gübrelenmelidir . Gübrelemenin iyi yapılmadığı topraklarda içi boş sürgünler oluşur . Fosforlu vede potasyumlu gübrelerin tamamı ile azotlu gübrenin üçte biri dikim sırasında verilmelidir . Azotlu gübrenin kalan . miktarı ise yetişme süresine bağlı ollaraak dikimden belli 1 süre sonra vede ana başlar hasat edildikten sonra olmak üzere 2 dönemde verilmelidir .

Yetiştiriciliği
Brokoli yetiştirilecek topraklarda münavebeye dikkat etmek vede en az 3 yıl boyunca aynı tarlada lahanagillerden 1 sebzenin o toprakta yetiştirilmemiş olmasına dikkat etmek gereklidir . Toprak yüzeyinin altında oluşan sıkıştırılmış sert katman nın derin sürüm yapılarak , 2-3 yılda 1 kırılması gereklidir . Brokoli yetiştirilecek topraklara mümkünse sonbaharda 2-3 ton ahır gübresi verilerek derin sürüm yapılır . vede ilkbahara kadar kesekli 1 şekilde bırakılır . İlkbaharda yağmur vede karlarla dağılan kesekler çizel yada goble diskle işlenir . Bu işlemeden önce fosforlu gübre toprak altına verilmelidir . Brokolinin üretimi tohum ile olmaktadır . Yastık yada viyollerde yetiştirilen fideler tohum ekiminden ilkbahar ürünü için 6-8 hafta , sonbahar üretimi için 4-5 hafta sonra dikim büyüklüğüne gelirler . Fide ile yetiştiricilik yapıldığında 1 dönüm için lüzumlu tohum miktarı 20-30 g iken , tarlaya doğrudan ekim yapıldığında bu miktar 85-140 g' ma çıkmaktadır . Bitkilere verilecek dikim aralıkları , sıra arası 75-100 cm vede sıra üzeri 50-75 cm'dir . Erkenci çeşitler geççi çeşitlerden daha küçük bitkiler meydana getirdiklerinden daha sık aralıklarla dikilmelidir .

Brokolinin Sağladığı Avantaj lar
Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığı üzerinde çok avantaj lıdır . Vitamin değerleri açısından; A , E vede C vitaminlerini içermektedir . İçerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemimizi güçlendiren 1 özelliğe sahiptir . Antibiyotik özelliğe sahip oluþan brokoli , bu yönüyle prostatitis'e (prostat enfeksiyonu) karşı çok etken dir . Brokoli , meme , prostat , bağırsak vede idrar kesesi kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerine karşı güçlü 1 koruyucudur . Amerikada özellikle bu kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi türlerine karşı brokolinin içerdiği bazı maddeler (sulforafen vs) varlıklı leştirilerek kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi Tedavi(iyileştirme) sindede başarı ile kullanılmaktadır . Brokolinin kendine özgü oluþan selülozik yapısı (lifli yapı) bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında (toksin atıcı) vede alınmış oluþan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynamaktadır . Kabızlığı önleyicidir . Bugün dünyada sağlık açısından üzerinde en çok araştırma yapılan sebzeler al lahana , turp , domates , brokoli vede havuçtur . Sonuç ollaraak brokoli her ailenin mutfağında sağlık için bulundurabileceği vede hazırlanması en zor olmayan 1 sebzedir .Etiketler: brokoli , brokoli otu , brokoli bitkisi , brokoli çayı , brokoli kapsül , brokoli kapsülü , brokoli çiçeği , brokoli ilacı , brokoli hapı , brokoli kremi , brokoli macun , brokoli merhem , brokoli tohum , brokoli sirke , brokoli , suyuBrokoli

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp