Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Yumurta Kabuğunun Avantaj ları

 

Yumurta Kabuğunun Avantaj ları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Yumurta kabuğunun kullanımı hakkında bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri yazımızda bulunmaktadır . Makalemize göz atmak için tıklayınız .   Yumurta Kabuğu Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız      Yumurta kabuğunun yüzeyinde 17 .000 adet küçük delik (por) bulunur .

   Buzdolabında 1 hafta bekletilmiş yumurta , oda ısısında 1 gün bekletilmiş yumurtadan daha tazedir .
Yumurta uzun süre bekletilirse su vede karbordioksit kaybı sebebi yle ağırlığı azalır .
   Sebzelerin protein miktarı düşüktür . Bu sebep le sebzelere yumurta kırılması protein , vitamin vede mineral açısından dengeli karışımların oluşmasını sağlar .
Yumurta tahıl grubundaki gıdalar ile tüketildiğinde (örneğin; makarnaya kırılırsa , böreklerde kullanılırsa vb .) protein kalitesini arttırmış oluruz .
   Yumurta mutfağın çimento harcı gibidir . Yumurtayı birçok besini hazırlamada yardımcı ollaraak kullanabiliriz .
   Yumurta akı proteinlerinin fom oluşturucu vede bu yolla kabarmayı sağlayıcı özelliği vardır . Bu sebep le kek hazırlamada doğal kabartacı ollaraak tercih edilmektedir .
Yumurta proteinleri ıs ile katılaştığı için sütlü tatlılarda vede çorbalarda koyulaştırıcı vede kıvam sağlayıcı ollaraak kullanılır .
   Katı pişirilmiş yumurta ile salataların (piyaz , patates salatası vb) süslemesi yapılabilmektedir .
Yumurta , pasta vede keklerin renklendirilmesini sağlar .


BU NOKTALARA DİKKAT ETMEYİ UNUTMAYIN• Yumurta satın alınırken; marketlerde soğuk ortamda muhafaza ediliyor olmasınadikkat edilmelidir .

   Yumurtanın kabuğu temiz , düzgün görünüşlü , yeterli kalınlıkta vede az pürüzlü olmalıdır . Çatlak vede kırık yumurtalar satın alınmamalıdır . Bu yumurtalar tazeliğini daha çabuk kaybedip , bozulur . Mikroorganizmaların üremezi için uygun 1 ortam oluşturulurlar .
Ev şartlarında yumurta buzdolabında (0-5oC) , çabuk bozulmasını önlemek için alınan orijinal karton kutusu içerisinde , yıkanmadan saklanmalıdır . Yıkandığı takdirde doğal koruyucu katman sını kaybeder . Bu sebep le yumurta kullanılacağı vakit yıkanmalıdır .
   Yumurta buzdolabında; peynir , soğan , balık gibi güçlü kokusu oluþan gıdalar in yakınında saklanmamalıdır . Çünkü yumurtanın kabuğu gözeneklidir vede yumurta güçlü kokuları emebilmektedir
• Yumurtaların , iyi kaliteli olma özelliğini kaybetmeden 4-5 hafta içerisinden itibaren 3-4 hafta içerisinde tüketilmesi gereklidir .


YUMURTAYI PİŞİRİRKEN


• Yumurtalı yemekler hazırlanmadan önce vede sonra ellerin , kullanıcak kapların araçların yıkanması lüzumlu dir .

   Çiğ yumurtalar temiz kaplara kırılmalıdır .
Kullanılacak miktar kadar yumurta buzdolabından dışarıya çıkartılmalıdır .
Yumurta içeren vede yumurtadan varlıklı yiyecekler hazırlanması sürelerinin haricinde 2 saatten aþırı buzdolabının dışında tutulmamalıdır .
   Yumurta kabuklu ollaraak pişirildiğinde 4 dakikada beyazı , 12 dakikada tamı katılaşır .
Yumurta içeren bütün tarifelere piirilme işlemi uygulanmalıdır . Çiğ yumurtaın hem sindirimi güçtür hem de mikroorganizmaların bulaşma riski vardır . Salmonella enfeksiyonları en çok rastlanılanıdır .
   Çiğ yumurtanın beyazındaki avidin , sarısında bulunan B grubu vitaminlerden biyotini bağlayarak kullanılmasını mani ler . Pişirme ile bu menfii etki önlenir .
Yumurtanın pişirilme süresinin iyi ayarlanması lüzumlu dir . Örneğin; yumurtayı haşlaşa süresi uzarsa vede yumurta bayatsa sarıdaki demir , beyazdaki sülfür ile birleşerek yumurta sarısının etrafında yeşil 1 halka oluşur (Demir sülfür halkası) .
   Uzun süre pişirilen yumurtaların sindirimi güçleşir vede uygulanan pişirme yöntemine göre B grubu vitaminlerde kayıplar oluşur . Kayıpları önlemek için yumurtayı yağa kırma yerine , diğer yöntemler ile pişirme tercih edilmelidir .
   Yumurta beyazı vede sarısındaki Gıda ögelerinin tür vede miktarı farklılık göstermektedir .Yumurta Kabuğu Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız
   
Etiket :   yumurta kabuğunun avantaj ları , yumurta kabuğunun avantaj ları , yumurta kabuğu neye avantaj , yumurta kabuğu kullanımı hakkındaBitkilerin Faydaları ve Yararları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp