Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Cennet Hurmasının Avantaj ları

 

Cennet Hurmasının Avantaj ları Hakkında Herşey

  Cennet hurması kullanımında hastalıklara karşı bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri yazımızda bulunmaktadır . Makalemize ulaşmak için tıklayınız .   Cennet hurması Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız     Hurma-Cennet Meyvesi vede Avantaj ları

İnsan vücuduna bol miktarda hareket vede ısı drenci kazandıran , vücutta parçalanıp kullanılması zor olmayan oluþan 1 şeker türü bulunmaktadır . Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil , meyve şekeri fruktozdur . Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi , pek çok organı menfii ollaraak etkiler , fakat en çok hasar gören organ vede sistemler göz , böbrekler , kalp-damar sistemi vede sinir sistemidir . Gözde görme kaybına kadar varan rahatsızlıklar , kalp krizi , böbrek kafigelmez liği gibi pek çok ciddi hastalığın en önemli sebep lerinden biri , kan şekeri yüksekliğidir .

Hurma içerik ollaraak çok çeşitli vitamin vede minerale sahiptir . Lif , yağ vede proteinler açısından da çok varlıklı dir . Hurmada sodyum , potasyum , kalsiyum , magnezyum , demir , kükürt , fosfor vede klor da bulunmaktadır . Hurma ayrıca A vitamini , betakaroten , B1 , B2 , B3 vede B6 vitaminlerini de içerir . Hurmada bulunan vitamin vede minerallerin , olaðan insan vücudunda vede gebe lik vakitler ındaki avantaj larından bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:

Hurmanın besleyici oranının gücü , içerdiği uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır . Hurmada , gebe likte kadınların alması gereken 1 B vitamini oluþan folik asit de bulunmaktadır . Folik asit (B9) , vücutta yeni kan hücresi yapımında , vücudun yapı taşı oluþan amino asitlerin yapımında vede hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen 1 vitamindir . Bu yüzden gebe likte folik asit ihtiyacı bariz şekilde artar vede günlük ihtiyaç 2 katına çıkar . Folik asit seviyesi kafigelmeyecek olduğunda yapısal ollaraak olaðandan büyük , fakat işlevleri düşük alyuvar hücreleri meydana gelir vede kansızlık emare leri ortaya çıkar . Özellikle hücre bölünmesinde vede hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit , gebe lik sırasında gereksinimi 2 katına çıkan tek maddedir . Hurma da , folik asit açısından çok varlıklı 1 Gıda türüdür .

Öte yandan gebe likte meydana gelen uzun süreli bulantı vede fiziksel tepkimeler sebebi yle potasyum eksikliği açığa çıkar vede bu halde da potasyum takviyesi yapılması gereklidir . Hurmada bol miktarda bulunan potasyum bu açıdan büyük önem taşıdığı gibi , vücuttaki su dengesinin korunmasında da son C° Derece tesirli dir . Ayrıca potasyum , beyne oksijen gitmesine de yardımcı ollaraak berrak düşünebilmeyi sağlar . Bununla 1 arada vücut sıvıları için uygun alkalik özelliği sağlar . Zehirli vücut atıklarını dışarı atması için böbrekleri uyarır . Yüksek kan basıncını düşürmeye yardım eder vede sağlıklı deri oluşumunu sağlar .

Hurmanın içerdiği demir , kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder vede bu da gebe likte kansızlığın mani lenmesini vede bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar . Bilindiği gibi alyuvarlar kanda oksijen vede karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynarlar .turkeyarena .net Çok aþırı demir içermesi sebebiyle , 1 insan günde 15 adet hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir vede demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmuş olur .

Hurmada bulunan kalsiyum vede fosfat ise , iskelet oluşumu vede vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir . Hurma , içerdiği bol fosfor vede kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur vede bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder .

* Ä°lim adamları hurmanın stres vede gerginliği giderici tesiri ne de dikkat çekmektedirler . Berkeley Üniversitesi mütehassız larının yaptığı araştırmalar , sinirleri güçlendiren B6 vitamininin vede kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur . Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile , böbrekler için de son C° Derece önemlidir . Bir insan günde 2-3 adet hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir .

İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır . Vücuttaki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine , protein vede yağların vücudun diğer ihtiyaçları için kullanılmasına yardımcı olur . B2 vitaminiyle de , vücudun efor sağlaması vede hücrelerin yenilenmesi için protein , karbonhidrat vede yağların yakılmasına yardımcı olur .

Hamilelikte A vitaminine oluþan ihtiyaç da artar . Hurma , içindeki A vitamini sayesinde , görme gücünü vede vücut direncini artırır , kemik vede dişlerin güçlenmesini sağlar . Hurma , betakaroten açısından da son C° Derece varlıklı dir . Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i önleyici özelliği vardır .

Ayrıca diğer meyveler umumiyetle protein açısından kafigelmeyecek dir , fakat hurma protein de içermektedir . Bu özelliği sayesinde vücudun hastalıklara vede enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar , hücreleri yeniler vede vücut sıvısını dengeler .turkeyarena .net Örneğin et de avantaj lı 1 gıdadır fakat özellikle böyle 1 dönemde taze 1 meyve oluþan hurma kadar avantaj vermeyebilir . Hatta böyle 1 dönemde etin aþırı tüketilmesi vücutta zehirlenmeye sebep meydana gelebilir . Hazmı zor olmayan olan , hafif sebze , meyve türü yiyeceklerin tercihi daha uygun 1 seçimdir .
      Cennet hurması Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız    
Etiket :   cennet hurması , hurma ağacı , mubarek hurma ,cennet hurmasının avantaj sı , cennet hurmasının avantaj larıBitkilerin Faydaları ve Yararları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp