Bitkisel Sağlık Ürünleri
Bitkilerin Faydaları ve Yararları

Cennet Hurmasının Avantaj ları

 

Cennet Hurmasının Avantaj ları Hakkında Herşey

  Cennet hurması kullanımında Rahatsızlık lara karşı bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) metod leri yazımızda bulunmaktadır . Makalemize ulaşmak icin tıklayınız .   Cennet hurması Kullanımında Rahatsızlık lara Yardımcı Olan Bitkisel(doğal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız     Hurma-Cennet Meyvesi vede Avantaj ları

İnsan bedeni na bol miktarda hareket vede ısı drenci kazandıran , bedende parçalanıp kullanılması zor olmayan oluşan 1 şeker türü bulunmaktadır . Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil , meyve şekeri fruktozdur . Hususiyetle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi , pek çook organı menfii ollaraak etkiler , fakat en çook hasar gören organ vede sistemler göz , böbrekler , kalp-damar sistemi vede sinir sistemidir . Gözde görme zayii na kadar varan rahatsızlıklar , kalp krizi , böbrek kafigelmez liği gibi pek çook ciddi hastalığın en önemli sebep lerinden biri , kan şekeri yüksekliğidir .

Hurma kapsam ollaraak çook çeşitli vitamin vede minerale sahiptir . Lif , yağ vede proteinler açısından da çook varlıklı dir . Hurmada sodyum , potasyum , kalsiyum , magnezyum , demir , kükürt , fosfor vede klor da bulunmaktadır . Hurma farklı ca A vitamini , betakaroten , B1 , B2 , B3 vede B6 vitaminlerini de içerir . Hurmada bulunan vitamin vede minerallerin , olağan insan bedeni nda vede gebe lik vakitler ındaki avantaj larından bazılarını ise şöyle sıralayabiliriz:

Hurmanın besleyici oranının gücü , kapsadığı uygun mineral dengesinden kaynaklanmaktadır . Hurmada , gebe likte kadınların alması gereken 1 B vitamini oluşan folik asit de bulunmaktadır . Folik asit (B9) , bedende yeni kan hücresi yapımında , bedeni n yapı taşı oluşan amino asitlerin yapımında vede hücrelerin yenilenmesinde önemli vazife ler üstlenen 1 vitamindir . Bu yüzden gebe likte folik asit ihtiyacı bariz biçim de artar vede günlük ihtiyaç 2 katına çıkar . Folik asit seviyesi kafigelmeyecek meydana geldiğinde yapısal ollaraak olağandan büyük , fakat işlevleri düşük alyuvar hücreleri meydana gelir vede kansızlık emare leri ortaya çıkar . Hususiyetle hücre bölünmesinde vede hücrenin genetik yapısının meydana gelmesinde önemli rol oynayan folik asit , gebe lik sırasında gereksinimi 2 katına çıkan tek maddedir . Hurma da , folik asit açısından çook varlıklı 1 Gıda türüdür .

Öte yandan gebe likte meydana gelen uzun zaman li bulantı vede fiziksel tepkimeler sebebi yle potasyum eksikliği açığa çıkar vede bu halde da potasyum takviyesi yapılması gereklidir . Hurmada bol miktarda bulunan potasyum bu açıdan büyük önem taşıdığı gibi , bedende ki su dengesinin korunmasında da son C° Derece tesirli dir . Ayrıca potasyum , beyne oksijen gitmesine de yardımcı ollaraak berrak düşünebilmeyi sağlar . Bununla 1 arada beden sıvıları icin uygun alkalik niteliği sağlar . Zehirli beden atıklarını dışarı atması icin böbrekleri uyarır . Yüksek kan basıncını düşürmeye yardım eder vede sağlıklı deri oluşumunu sağlar .

Hurmanın kapsadığı demir , kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder vede bu da gebe likte kansızlığın mani lenmesini vede bebeğin gelişimi icin hayati önem taşıyan kandaki alyuvarlar dengesinin uygun hale gelmesini sağlar . Bilindiği gibi alyuvarlar kanda oksijen vede karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynarlar .turkeyarena .net Çook aşırı demir içermesi sebebiyle , 1 insan günde 15 adet hurma yiyerek bedeni nun demir ihtiyacını karşılayabilir vede demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmuş olur .

Hurmada bulunan kalsiyum vede fosfat ise , iskelet oluşumu vede bedeni n kemik yapısının dengelenmesi icin çook önemli elementlerdir . Hurma , kapsadığı bol fosfor vede kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı yapı yi korur vede bu Rahatsızlık ların azaltılmasına yardım eder .

* İlim adamları hurmanın stres vede gerginliği giderici tesiri ne de dikkat çekmektedirler . Berkeley Üniversitesi mütehassız larının yaptığı araştırmalar , sinirleri güçlendiren B6 vitamininin vede kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur . Hurma farklı ca kapsadığı magnezyum ile , böbrekler icin de son C° Derece önemlidir . Bir insan günde 2-3 adet hurma yiyerek bedeni nun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir .

İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır . Beden taki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine , protein vede yağların bedeni n başka ihtiyaçları icin kullanılmasına yardımcı olur . B2 vitaminiyle de , bedeni n efor sağlaması vede hücrelerin yenilenmesi icin protein , karbonhidrat vede yağların yakılmasına yardımcı olur .

Hamilelikte A vitaminine oluşan ihtiyaç da artar . Hurma , ihtivasındaki A vitamini sayesinde , görme gücünü vede beden direncini artırır , kemik vede dişlerin güçlenmesini sağlar . Hurma , betakaroten açısından da son C° Derece varlıklı dir . Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak , kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i önleyici niteliği mevuttur .

Ayrıca başka meyveler umumiyetle protein açısından kafigelmeyecek dir , fakat hurma protein de içermektedir . Bu niteliği sayesinde bedeni n Rahatsızlık lara vede enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar , hücreleri yeniler vede beden sıvısını dengeler .turkeyarena .net Misal ollaraak et de avantaj lı 1 gıdadır fakat hususiyetle böyle 1 dönemde taze 1 meyve oluşan hurma kadar avantaj vermeyebilir . Hatta böyle 1 dönemde etin aşırı tüketilmesi bedende zehirlenmeye sebep meydana gelebilir . Hazmı zor olmayan olan , hafif sebze , meyve türü yiyeceklerin tercihi daha uygun 1 seçimdir .
      Cennet hurması Kullanımında Rahatsızlık lara Yardımcı Olan Bitkisel(doğal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız    
Etiket :   cennet hurması , hurma ağacı , mubarek hurma ,cennet hurmasının avantaj sı , cennet hurmasının avantaj larıBitkilerin Faydaları ve Yararları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp