Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Folik Asit Avantaj ları

   

Folik Asit Avantaj ları Hakkında Herşey

  Folik asit kullanımı hakkında hastalıklara karşı bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri yazımızda bulunmaktadır . Makalemize ulaşmak için tıklayınız .   Folik Asit Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız
    Folik asit kullanımı ise farklı 1 konudur . Folik asit çocuğun bazı belirli sakatlıklarla doğma şanşını azaltabilir . Bu veri yaprağında folik asit nedir , niçin vede ne vakit kullanmak zorunda olduğunuz vede bunu nasıl yapabileceğinizi okuyabilirsiniz .

Folik asit niçin önemlidir ?

Hamileliğin ilk haftalarında çocukta merkezi sinir sistemi için düzenleme oluşur . Daha sonra bundan hareketle beyin vede omurilik oluşur . Bu sürecin iyi sonuçlanması önemlidir , çünkü yoksa çocukta sakatlıklar oluşabilir . Bu sakatlıklar nöral tüp defektleri (kusur) ollaraak isimlendiriliyor . Bu sakatlıklardan 1 adedi "açık omurga" yada spina bifida ollaraak da isimlendirilir . O vakit çocuk umumiyetle bedensel özürlüdür vede ayrıca zeka geriliğinede sahip meydana gelebilir . Bebek beyni olmadanda doğmuş meydana gelebilir (anensefali) . Böyle 1 çocuk umumiyetle doğumdan hemen sonra yada doğduktan sonra ilk hafta içerisinde ölür .

Böyle 1 sakatlığı oluþan çocuğa sahip olma şansı çok şükür ki çok azdır . Hollanda'da canlı ollaraak doğan 2600 çocuktan birinde nöral tüp defekti görülür (Gezondheidsvoorlichting dergisi , eylül 2000 sayısı) . Bu doğuştan sakatlıkların 1 kısmının ekstra folik asit kullanımı ile önlenebilindiği malum birşeydir . Folik asit sağlıklı 1 bebek sahibi olmak için 1 teminat değildir . Başka sebep ler vede ırsi (kalıtsal) faktörlerde tesirli meydana gelebilir . Fakat folik asit kullanımı nöral tüp defektli çocuk sahibi olma şansını azaltır .

Folik Asit Nedir ?
Folik asit 1 vitamindir . Bu maddeye doğal halde taze sebze , meyve , patates , baklagiller , kepekli- vede süt ürünlerinde rastlanır . Diğer vitaminler gibi folik asitide tablet halinde alabilirsiniz . Eğer sağlıklı vede değişik (çeşitli) şeyler yiyiyorsanız , gerçeðinde yeterli folik asit alıyorsunuz demektir . Fakat gebe kalmak istediğiniz zaman , gebe liğinizin başlangıcında biraz daha aþırı folik asite ihtiyacınız vardır . O vakit hergün 0 ,4 ile 0 ,5 miligram arası folik asit kullanmaya dikkat etmek zorundasınız . Hollanda'da satın almak için içinde ekstra folik asit içeren Gıda maddeleri henüz yok . Hergün yeterli C°de folik asit aldığınızdan emin olmak için gıdaalımı nizi folik asit tabletleri ile destekleyebilirsiniz (günde 1 sefer 0 ,4 yada 0 ,5 mg'lık folik asit tableti)

Folik Asit Bütün gebe kadınlar Için Iyi mi ?
Folik asit gebe kalmak isteyen vede yeni gebe kalmış oluþan bütün kadınlar için iyidir . Onların 1 yada daha aþırı sağlıklı çocukları olmuş olsabile . Günde 0 ,4-0 ,5 mg gibi az düzeydeki folik asitin zararlı yan etkileri anne adayı vede bebek için bilinmiyor . Hatta folik asiti biraz daha uzun süre kullanmış olsanız bile , örneğin gebe kalmanız biraz vakit almış meydana gelebilir .Eğer önceden nöral tüp defektli çocuğunuz olduysa , 1 sonra ki bebeğinizinde nöral tüp defektli olma riskini daha aþırı taşıyorsunuz . Böyle 1 halde günlük ollaraak daha yüksek dozda folik asit yutmanız çok önemlidir . Tekrar gebe kalmadan önce doktorunuzla temasa geçmelisiniz . Doktorunuz size tablet başına daha yüksek dozda oluþan 4 yada 5 mg'lık folik asit (günde 1 tablet ) verecektir . Nöral tüp defektli bebeğe sahip olma riskinin yüksek olduğu diğer bütün durumlarda (örneğin gebenin şeker hastası olması , gebe lik sırasında anti-epilepsi ilaçlarının kullanılması , ailede vede yakın akrabalarda açık omurga yada kafatası olması) yüksek dozda folik asite ihtiyaç yoktur . Bu halde bu bayanların yüksek risk taşımayan kadınlara günlük ollaraak tavsiye edilen miktarı kullanmaları mantıklıdır , diðerbir deyiþle günde 0 ,4 yada 0 ,5 mg .   Folik Asit Kullanmaya Ne Vakit Başlayabilirsiniz ?
hamile olmadan önce , ekstra folik asit yutmaya başlarsanız akıllıca davranmış olursunuz . Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı gebe kalmak istediğiniz için bırakacağınız zaman , aynı vakit da folik asit tabletleri yutmaya başlayabilirsiniz . daima tam ollaraak başarılı döllenmenin gününü tahmin etmek mümkün değildir . Fakat göz önünde bulundurmanız gereken folik asit kullanımına döllenmeden en az dört hafta önce başlamanızın çok uygun olmasıdır . Böylece doğmamış çocuğun gelişimi için önemli oluþan dönemde (özellikle döllenmeden sonraki ilk 4 hafta) vücudunuzda yeterli folik asit bulunmasını sağlamış olursunuz . Folik asit kullanmaya hemen gebe kalmayı başaramamış olsanız dahi Daimi edin .

Ve Folik Asiti Kullanmayı Ne Vakit Bırakacaksınız ?
Merkezi sinir sistemindeki bu sakatlıkları önlemeye yardımcı olmak için , döllenmeden 8 hafta sonrasına kadar ekstra folik asit kullanmak avantaj lı olur . 28 günlük siklusta sizin son menstruasyonunuzun (adet günü) ilk gününden sonra 10 haftadır .

Folik Asiti Nereden Satın Alabilirsiniz ?
Eczaneden yada parfümeri dükkanlarından . Oradan 0 ,4 yada 0 ,5 mg'lık tabletlerden satın alabilirsiniz . Bunun için reçeteye lüzum yok . Bazı multivitamin preparatlarınada folik asit eklenmiştir . Özellikle gebe ler için hususi oluþan vitamin preparatlarını kullanmaya dikkat edin , çünkü bütün vitaminler zararsız değildir , aşırı C°de vitamin A doğmamış çocuk için zararlı meydana gelebilir . Hamileler için hususi oluþan multivitamin preparatları kullanırsanız , sadece folik asit içeren tabletlerden hala kullanmanıza lüzum kalmaz . Yüksek dozdaki 4 yada 5 miligramlık folik asit tabletlerini sadece reçete ile alabilirsiniz . yurd dışında (Amerika Birleşik Devletleri) piyasada folik asitle varlıklı leştirilmiş Gıda maddeleri bulunur . Hollanda'da da yakında benzeri Gıda maddelerini bulmak mümkün olacaktır . Bunları kullanacaksanız , doktorunuza yada eczacınıza ekstra folik asit kullanmanız lüzumlu mi diye danışınız .

Herşeyi Bir Düzene Koyarsak

Hollanda'da canlı doğan 2600 çocuktan birinde nöral tüp defekti görülür . Nöral tüp defekti merkezi sinir sistemindeki 1 defektir . Böyle 1 sakatlığı oluþan çocuğa sahip olma şansı azdır . Bu şansı daha da azaltabilirsiniz . Az miktarda folik asit kullanımı siz vede çocuğunuz için basit , sağlıklı vede güvenlidir .


hamile olmadan en az 4 hafta önce ekstra folik asit alın . Örneğin doğum kontrol hapını kullanmayı bırakır bırakmaz .

Eğer önceden nöral tüp defektli bebeğiniz olduysa , doktorunuzun yada jinekoloğunuzun (kadın-doğum mütehassız ı) tavsiyesi üzerine tableti 4 yada 5 miligram oluþan yüksek dozda folik asit yutarsınız .

Diğer durumlarda olaðan dozdaki folik asit tabletlerinden yutunuz . Bunlar 0 ,4 yada 0 ,5 miligram folik asit içerirler .

Bazı multivitamin preparatları folik asitde içerirler . Eğer gebe ler icin hususi oluþan multivitamin preparatlarından kullanıyorsanız , ayrıca folik asit tabletleri kullanmanıza lüzum yoktur .

Döllenmeden sonraki 8 haftaya kadar folik asit kullanımına Daimi edin . Hemen gebe kalamamış olsanız bile . Daha sonra artık lüzumlu değildir .

Normal dozdaki folik asit tabletlerini reçetesiz ollaraak eczaneden yada parfümeri dükkanından satın alabilirsiniz .
    Folik Asit Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız
   
Etiket :   Folik Asit Nedir-Folik Asit Kullanımı vede Avantaj ları-Folik Asit Eksikliğinin Zararları Hamilelikten önce folik asit bakımından vücudumuzun eksikliği .Bitkilerin Faydaları ve Yararları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp