Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Karnıbaharın Avantaj ları



Karnıbaharın Avantaj ları vede Bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) Yöntemleri

 
Karnıbahar kullanımında hastalıklara karşı bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) yöntemleri yazımızda bulunmaktadır .Makalemize göz atmak için aşağıdaki linki tıklayınız .   Karnıbaharın Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız


   Fosfat vede potasyum ihtiva eden vede içeriğinde , kadınları göğüs kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi ine karşı koruyan 'indol-3 karbonal' bulunan karnabaharın , lahanadaki Gıda değerinin çoğuna sahip olduğunu bildiren mütehassız lar , "Karnabahar çiçek olduğu için , bol bol fosfor vede vitaminleri , türü yet hormonu , bol E vitamini vede protein içerir . Bu maddeleri ile cinsel gücü arttırır , buna bağı ollaraak kalp rahatsızlıklarını da giderir . Sinirleri vede beyni iyi çalıştırır , onların yıpranmasını önler" diyorlar .

   Karnabaharın yenilen kısmı; başını (kellesini) oluşturan çiçeklik vede çiçekleridir . En makbul karnabaharlar başı sıkı olanlardır . Güzlük karnabaharın başı orta irilikte , sıkı vede al çiçekli; kışlık karnabaharın başı iri , sıkı vede al çiçekli vede mart karnabaharının başı ise küçük , sıkı vede al çiçekli olur . Gevşek başlı vede sarımsı çiçekli karnabaharlar makbul sayılmaz . Ancak , son vakitler da Batı ülkelerinde pembe , mor vede sarı çiçekli karnabahar çeşitleri de yetiştirilmiştir . Karnabahar; çorbası , kızartması , sade vede zeytinyağlı musakkası ile salataları yapılarak tüketilir .

     BESİN DEĞERLERİ

  100 gr . karnabaharın içerdiği Gıda değerleri şöyle sıralanabilir: 27 kalori; 2 ,7 gr . protein; 5 ,2 gr . karbonhidrat; 0 kolesterol; 0 ,2 gr . yağ; l gr . lif: 56 mgr . fosfor; 21 mgr . kalsiyum; 0 .7 mgr . demir: 295 mgr . potasyum: 60 IU A vitamini; 0 ,09 mgr . B1 vitamini; 0 ,08 mgr . B2 vitamini; 0 ,6 mgr . B3 vitamini vede 55 mgr . C vitamini .

    SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

  Başta potasyum minerali olmak üzere , beden için avantaj lı önemli Gıda maddelerini bolca içermesinin yanı sıra;

o Karnabahar , tüm Turpgiller'deki sebzeler gibi bedenin kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e yakalanma rizikosunu aza indirger: Özellikle kalınbağırsak vede mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerine karşı tesirli dir .

o Antioksidan(antikanser) madde yönünden de varlıklı olduğu için kalp hastalıklarına yakalanma , kalp krizi geçirme vede katarakt illetine tutulma rizikosunu da azaltır .

o Karnabahar , demir minerali oranı yüksek olduğu için kansızlığı önler .

o Potasyum minerali yönünden varlıklı olduğu için de yüksek tansiyonu düşürür , tansiyonu belli düzeyde tutar .

    Dikkat: Bu etkilerinden avantaj lanmak için karnabahar haftada 2-3 kez yenilir . Ancak , tüm Turpgiller'deki sebzelerde olduğu gibi karnabahar da bedenin iyot emilimini azaltır , özellikle içme suyunda iyodun az olduğu yörelerde sıkça karnabahar yiyenler iyotlu gıdalar yada iyotlu tuz almaya özen göstermelidir .
      Karnıbaharın Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel(doðal) Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız



Etiket   :   karnıbahar avantaj ları ,karnıbahar avantaj ları ,karnıbahar ,karnabahar ,karnıbahar nedir ,karnıbahar bitkisi
 



Bitkilerin Faydaları ve Yararları

Bu Kategorideki Diğer Yazılar



Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp