Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Aslan Pençesi Bitkisi


Aslan Peçnesi Bitkisi ile alakalı veri ler aşağıda yer almaktadır .

  % 100 Bitkisel(doðal) Kapsülü Ürünümüzü İncelemek İçin Tıklayınız . .

   Güzel 1 görünümü olan , 7-9 parmaklı yapraklarının kenarları dişlidir .Bitkinin bu türü özellikle bedende yağ birikimine karşı başarıyla kullanılabilir .Aslan Pençesi Bitkisi ile alakalı makalemiz aşağıda yer almaktadır .


   Aslanpençesi  ( Alchemilla vulgaris/arvensis ) ,halk dilinde  şebnemli ve katiyen nayağı adıyla da Genelde , orman vede yol kıyılarında , bayırlarda , yüksek yörelerdeki nemli çayırlarda ,ve dağlık bölgelerde yetişir . Güzel bir görünümü olan , 7-9 parmaklı yapraklarının kenarları dişlidir . Oldukça sağlam oluþan sapı pek yüksek değildir vede pek dikkat çekmeyen sarımsı yeşil yaprakları özellikle Mayıs'tan Haziran'a kadar , amma daha sonraları da görülebilir . Bitkinin yaprakları bazen toprağın üstüne kapanırlar vede sabahleyin yaprağın ortasında 1 çiğ damlası görülür . Bin metrenin üstündeki bölgelerde arslanpençesi daha çok gümüş rengindedir ve kireçli topraklarda olduğu kadar , ilk kütle zeminlerinde de yetişir . Her 2 bitki türü de , çiçek açma zamanında tümüyle , daha sonra ise yalnızca yaprak ollaraak toplanır vede kurutulur .

    Özellikle kadın hastalıklarına karşı kullanılır . Hıristiyanlığın ilk günlerinden beri Bakire Meryemin adıyla anılmıştır . Arslanpençesi , yalnızca adet görme  düzensizlikleri , dölyolları akıntısı , dölyatağı (rahim) şikayetleri vede menopoz çağındaki rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkiler yapmakla kalmayıp , ergenliğe geçişte de , civanperçemi ile birlikte kullanıldığında , adet görmeyi düzene sokar . Bazı genç kızlarda adet hallerinin doktorların verdiği ilaçlarla bile başlamaması durumunda , arslanpençesi civanperçemi ile eşit karıştırılarak kullanıldığında , her şeyi yoluna koyar . Arslanpençesi , toplattırıcı olarak da çok tesirli dir vede çabuk iyileştirir . Yara ateşlenmesine , apseli yaralara vede gözardı edilmiş çıbanlara karşı , su toplayıcı vede kalp güçlendirici ilaç ollaraak kullanılır . Diş çektirdikten sonra , arslanpençesi çayı , önerilebilecek ilaçların en başında gelir . Yinelenen gargaralar sayesinde , yara 1 gün içinde kapanır . Ayrıca , kas ve organ yorgunluklarında vede kansızlık hallerinde de yardımcı olur . Zor doğum yapan vede düşük yapmaya yatkın kadınlarda , ceninin dölyatağındaki durumunu sağlamlaştırmakta , doğum yaralanmaları vede dölyatağı gevşekliğinde , dölyatağı kasları yorgunluğunda arslanpençesi en önde gelen yardımcıdır . Bu tür kadınlar , üçüncü aydan sonra bitki çayını içmelidirler . O , tüm kadın hastalıklarında kullanılabilen , her derde deva 1 ilaçtır vede çobançantası ile beraber   kullanıldığında , dölyatağı sarkmasında ( prolapsus ) vede fıtıklarda bile yardımcı olur . Bu son 2 rahatsızlıkta , elden geldiğince , yeni toplanmış taze aslanpençesinin çayından günde 4 bardak içilmelidir . Ayrıca , belirli bölgelere çobançantası tentürü ile masaj yapılmalıdır . Dölyatağı sarkmalarında (prolapsus) , masaja vajinanın üstünden başlayarak , yukarı doğru çıkılmalıdır . Bu durumlarda , aynı zamanda civanperçemi oturma banyoları da yapılmalıdır . Atalarımız bu bitkiyi yara otu ollaraak , sara ve kırıklarda , içten vede dıştan kullanırlarmış . İşte , çok eski 1 bitki kitabından birkaç satır : “Bir insan Rahatsızkiþi olduğunda , ister genç ister yaşlı olsun , 2 avuç dolusu katiyen npençesini 1 litre suya atsın vede suyu , içinde katı 1 yumurta pişecek kadar kaynattıktan sonra ondan içsin .” Günümüzde bu bitki , çok eski çağlardan beri kanıtlanmış olduğu yerini yeniden almıştır . özellikle İsviçreli Herbalist Künzle emare yor : “Eğer bu bitki zamanında vede uzun 1 süre kullanılmış olsaydı , kadın hastalıkları ile alakalı ameliyatların üçte ikisine lüzum kalmazdı . ”

    Yüksek yerlerde yetişen bitkilerin yapraklarının altı parlak gümüş renginde olur . Bitkinin bu türü özellikle bedende yağ birikimine karşı başarıyla kullanılabilir . Günde  2-3 bardak çay uygundur . Uyku düzensizliği çekenlere de çok yardımcı olur . Şeker ondan sık sık içmelidirler . Banyo sularına arslanpençesi kaynama suyu eklenen güçsüz çocuklar , kısa süre içinde güçlenmeye başlarlar . Bir banyo için 200g kuru bitki kullanılır . Çoban çantası bölümünde de emare lmiş olduğu gibi , arslanpençesi , çobançantası ile beraber , kas erimesi vede ağır , iyileştirilemez kan hastalıklarına karşı kullanılır . Skleroz’da ( organ sertleşmesi ) da bu çok değerli bitki büyük yardımlar sağlar . Yeni edindiğim veri lere göre , arslanpençesi çayı , içilerek vede kalp banyolarında uygulanılarak , ağır kalp kası hastalıklarında çok kısa 1 süre içinde önemli iyileşmeler sağlıyormuş . Yaradan'ımız , çok değerli bir kayra ollaraak , her hastalık için 1 şifalı bitki yetişmesini sağlamış . Bunun için O'na hiçbir vakit kafi miktarda teşekkür edemeyiz !

Kullanım Biçimleri :

Çay hazırlamak :
Yarım tatlı kaşığı kurutulmuş vede ince kıyılmış bitki , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır  vede demlenmesi için 5-6 dakika kadar beklendikten sonra süzülür . Günde 2-3 bardak içilir .

Banyo Katkısı : Bir tam banyo için 5-6 avuç dolusu taze bitki veya 200g kurutulmuş bitki , gece boyunca soğuk suda bekletilir . Ertesi gün , kaynama derecesine kadar ısıtılır vede demlenmesi için 5-6 dakika bekledikten sonra süzülür vede banyo suyuna eklenir .

Bitki Lapa Kompresi :
Yeterince taze bitki iyice yıkanır , 1 tahta tablanın üstünde merdane ile iyice ezilir vede Rahatsızkiþi bölgeye uygulanır . .

Referanslar:


1- "Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrı'nın Eczanesinden Saglık" , Maria Treben

2- Türkiye'de Bitkilerle Tedavi(iyileştirme) , Prof .Dr . Turhan Baytop , I .U Eczacılık Fak .   Etiketler: katiyen n pençesi , katiyen n pençesi otu , katiyen n pençesi hakkında veri , katiyen n pençesi sabununun avantaj ları , katiyen n pençesi otu şampuanı , katiyen n pençesi çayı , katiyen n pençesi mucizesi , katiyen n pençesi yağı , katiyen n pençesi otu yağı , katiyen n pençesi tohumu , katiyen n pençesi hakkında , katiyen n pençesi nedir , dişi katiyen n pençesi otu , katiyen n pençesi yağı avantaj ları , katiyen n pençesi yağı avantaj ları , katiyen n pençesinin avantaj ları , katiyen n pençesi yaprağı , katiyen n pençesi otlu şampuanlar , katiyen n pençesi nerelerde kullanılır , katiyen n pençesi çayı avantaj ları , katiyen n pençesi suyu , katiyen n pençesi zararları , katiyen n pençesi otu zayıflatırmı , katiyen n pençesi suyu avantaj ları , katiyen n pençesi otu saç , katiyen n pençesi çayının avantaj ları , katiyen n pençesi yağının kullanımı , katiyen n pençesi faydaları , katiyen n pençesi otu kremi , katiyen n pençesi kürü , katiyen n pençesi çayının zararları , katiyen n pençesi hapı , katiyen n pençesi bitkisi , katiyen n pençesi sabunu , katiyen n pençesi ekstresi , katiyen n pençesi otu sabunu , katiyen n pençesi sabunları , katiyen n pençesi tohumunun kullanımı , katiyen n pençesi şampuanı avantaj ları , aslan pençesi bitkisinin özellikleri , katiyen n pençesi çiçek , katiyen n pençesi tohumunun zararları .  Aslan Pençesi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp