Balgam ve Öksürük Akciğer Hastalığı Belirtisi Olabilir | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Balgam ve Öksürük Akciğer Hastalığı Belirtisi Olabilir

Balgam ve Öksürük Akciğer Hastalığı Belirtisi Olabilir

                   

 

Bronşlarda oluşabilecek mukus ve yabancı maddelerin çıkarılmasını sağlayan savunma öksürüktür. Solunum sisteminin en önemli bir belirtisidir. Öksürüğün başlıca nedenleri üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşit, astım, pnömoni, tüberküloz, kötü çevre koşulları (özellikle sigara) ve akciğer kanseridir. Boğazı temizlemek için genizden gelen kaba, kuru ve tekrarlayıcı bir öksürük çok kez üst solunum yolları hastalıklarıyla ilgilidir. Küçük bronşlardan ve akciğer parankimasından oluşan bir öksürüğü hasta derinden gelen kolay balgam söktüren nitelikte tanımlar. Solunum sistemi virüs enfeksiyonlarında çok kez kuru bir öksürük vardır. Sekonder bir bakteri enfeksiyonunda çıkarılan balgam koyu renkli ve pürülandır (sarı ve yeşilimtrak).

 

 

Kronik bronşit ve bronşektazi hastalarının öksürük ve balgamları sabah kalkınca artar. Hırıltılı bir solunumla birlikte bulunan öksürük genellikle astmada izlenir. Astma ve kalp yetersizliğinde öksürük hastayı gece uyandırır. Bronş kalıbı gibi ince uzun, kıvrık balgam bronşit ve astmada görülür. Kronik bronşit ve bronşektazide öksürükle kanlı balgam gelebilir. Pnömonide öksürükle yapışkan ve paslı bir balgam gelir. Pis veya lağım gibi kokan, bol ve kolay çıkarılan balgam spiroket ve anaerop akciğer absesinde izlenir.

 

 

Öksürük sigara içenlerde çok kez sinsi bir şekilde geliştiğinden başlangıçta hissedilmez. Bu hastalarda bronşit ve amfizem oluşarak giderek artan kronik bir öksürük gelişir. Bronş kanserlerinde giderek artan, tedaviye inatçı bir öksürük vardır. Kanlı balgam akciğer kanserinde sık izlenen bir bulgudur. İyi bir muayene çok kez öksürük nedenini aydınlatabilir. Eğer bu incelemeyle tanı sağlanamamışsa akciğer radyografisi alınmalıdır. Bundan başka kan sayımı, sedimantasyon ve diğer laboratuar bulguları öksürük etyolojisinde yararlı olur. Örneğin kanda eozinofil artması alerjik bir hastalıkla, lökosit artması enfeksiyonla ilgili olabilir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği