Balgam Tedavisi | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Balgam Tedavisi

Balgam Tedavisi

                   

 

Balgam tedavisi için bir çok şifalı bitkiler vardır. Ayva yaprağı çayı çok etkili bir balgam söktürücüdür. Bununla birlikte meyan kökü ve zencefil karışımları da çayla birlikte kullanılmaktadır.

 

Balgam sorununda kesinlikle mentol kullanılmamalıdır. Bu anlık ferahlama hissi verir fakat tahribatı arttırmaktadır. Ses tellerine olumsuz etki bırakır.

 

Ay çiçeği yaprağı da suda 5 dakika demlendirilip tüketilebilir. Balgam sorunu yaşadığınız günlerde kirli havadan uzaklaşmak gerekir. Sigara kullanımı en aza indirgenmeli hatta tamamen bırakılmalıdır.

 

Antep fıstığını ezip bal ile karıştırıp sabahları aç karnına bu karışımı bir tatlı kasığı yiyip ve yaklaşık 1 saat kadar bir sürede bir şey yenilip içilmeden bekletilmesi de balgamın atılmasına ve solunum yollarının yumuşatılmasına yardımcı olur.Her gün düzenli bal kullanımı ve gece yatmadan önce veya sabahları uyanınca ılık süt içilmesi balgam sorununu çözmektedir.

 

Balgam tedavisinde bitki çayları da kullanılmaktadır. Bunların içerisinde en önemlisi ıhlamur çayıdır. Ihlamuru destekleyici balgam sökücü bitkiler ise, tarçın, zencefil ve karanfildir. Bu üç bitkiyi 1 litre suyun içine karıştırarak kaynatın. Bu karışımdan oluşan çay boğaz ağrısını kesmek için birebirdir. Bu bitkisel formül sadece boğaz ağrısını kesmekle kalmaz, bronşite ve öksürüğe de iyi gelir.       

 

Balgam şikayeti yaşanılan günlerde acı ve aşırı baharatlı besinlerden uzak durulmasında fayda vardır. Aşırı sıcak ya da soğuk sıvıların tüketimini de bırakılmalıdır. Özellikle sıcak sıvı tüketimi halk arasında balgama karşı en yaygın kullanılan yöntemdir, ancak bu balgam içindeki bakterilerin çoğalmasını tetikleyerek başka hastalıkların başlangıcına sebep olabilir.

 

Ayrıca sıcak sıvı tüketimi boğazda oluşabilecek tahribatı hızlandırır. Öncelikle balgam sorunu yaşayanlar öksürmelerin ya da yarım öksürme yani tıksırık olarak isimlendirilen durumların sıklaşması durumunda ya da nefes alıp verme de güçlük çekmeye başladıklarında mutlaka bir hekime görünmelidirler.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği