Erken Menopoz | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Erken Menopoz

Erken Menopoz

                   

 

Menopoz her kadının yaşayacağı genellikle 45 ila 55 yaşları arasında oluşan bir durumdur. Üreme çağının bitmesi olarak kabul edilen menopoz dönemine giren kadınlar artık hamile kalamazlar. 40 yaş altında kadınların % 1 inde ortaya çıkan prematür overiyen yetmezlikte ise durum farklıdır ve son yayınlara göre bu kadınların % 5 ila % 10 u herhangi bir tedavi görmeden kendiliğinden hamile kalabilirler. Fakat erken menopoza giren kadınlarda ise yumurtlatma tedavileri ve diğer yardımcı üreme teknikleri kadınların gebe kalma şanslarını günümüzde henüz arttıramamaktadır. Kadın en az bir yıl adet görmemişse menopoz tanısı konabilir. Erken menopoz dışında, menopozun herhangi bir geri dönüşü yoktur. Üreme çağı sona ermiştir ve kadın gebe kalamaz.

 

 

Bir yıl boyunca adet görmeyen ancak daha sonra tekrar adet gören kadınlarda tehlikli bir durum olduğu kabul edilir ve gerekli incelemeler geciktirilmeden yapılmalıdır. Menopoz diğer bir tanımla her iki yumurtalıkta bulunan folliküllerin tükenmesidir. Bu folliküller ergenlikten itibaren üreme çağında hem içinde bulunan yumurtayı olgunlaştırırlar hem de östrojen hormonunu salgılarlar. Follikül çatlayıp yumurta kanallara ilerleyince, follikülün yerinde oluşan sarı cisim (kopus lutem) de progesteron hormonu salgılar. Follikülün büyümesini hipofizden gelen Follikül Stimule edici Hormon (FSH) ve çatlamasını Luteinize edici Hormon (LH) yönetir.

 

 

Menopozda folliküllerin tükenmesine bağlı olarak yumurta oluşumu durur ve çocuk oluşmaz. Östrojen ve progesteron hormonu salgılanmaz ve bu hormonların etkisiyle rahim iç tabakası kabarıp dökülmez. Adet kanaması gelmez. Kanda E2 (östrojen hormonu) düzeyi düşer, yumurtalıklarda folliküller tükendiği için, onları sürekli uyarmaya çalışan ve yanıt alamayınca daha çok hipofizden salgılanan FSH ve LH hormonlarının kanda ölçülen düzeyleri artar. Kısacası bu hormonlarda ki değişim menopozun tanısını doğrular.

 

 

50 yas üstünde bir yıl adet kanaması görmeyen kadında kanda bir kez yapılan ölçümde FSH ve LH düzeyleri, 40 ünite üstünde ve E2 40 ünite altındaysa menopoz tanısı kolaylıkla konmaktadır. 50 yaş altındaki kadınlarda ise menopoz tanısını doğrulamak için kandaki bu ölçümleri iki ay sonra bir kez daha tekrarlamak gerekir. Henüz adet gören ve çocuk isteyen ileri yaştaki kadınlarda ise yumurtlama yeteneğindeki azalmayı belirlemek için adet kanamasının üçüncü günü kanda bu hormonlar belirlenmelidir. (Özellikle adet kanaması üçüncü günü kanda ölçülen FSH hormonu 10 ünitenin üzerinde olması yumurtlama şansının azaldığının göstergesidir).

 

 

Cerrahi menopoz, operasyon yapılarak yumurtalıkların alınması demektir. Bu operasyon uygulandıktan sonra yumurtalıklardan yumurta çıkamayacak, östrojen ve progesteron hormonu salgılanamayacaktır. Sadece rahmin alınarak yumurtalıkların bırakılması ise menopoza yol açmayacaktır. Yumurtalıklar üzerine radyoterapi (ışın tedavisi) ve herhangi bir kanserin ilaçlı tedavisi amacıyla uygulanan kemoterapi de kadında menopoza yol açacaktır. Burada 40 yaş altında olan kadınlarda olan erken menopozun tanımını yapmakta fayda vardır. Prematür ovarian yetmezlik veya hipergonadotropik hipogonadizm adı verilen durum  erken menopozdan farklıdır. Erken menopozun aksine bu kadınlarda adet, kanaması ve yumurtlama kendiliğinden geri dönebilir ve gebe kalabilirler. Prematür overiyen yetmezlikte yumurtalıklardaki folliküller  ya tükenmiştir ya da fonksiyon bozukluğu vardır. Bu kadınların % 10 ila % 20 arasında ailesinde de benzer durumlar vardır ve bu nedenle genetiğin (kalıtım)hastalıkta önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Fragile x sendromu denilen gen mutasyonu olanlar ve taşıyıcılarında bu durum daha sık görülmektedir. Fakat prematür overien yetmezliği olan kadınların birçoğunda herhangi bir neden saptanamamıştır. Oto immun(bağışıklık sistemi) ile ilgisi araştırılmaktadır. Sigara kullanımının da çok önemli bir risk faktörü olduğu bilinmektedir.

 

 

Prematür overiyen yetmezlikte kadınlarda adet gelmeyebilir veya düzensiz gelebilir. Doğal menopozda görülen ateş basmaları, gece terlemeleri, huzursuzluk, konsentrasyon bozukluğu, libido(cinsel istek)da azalma, vajinada kuruluk, cinsel ilişkide ağrı ve infertilite gibi bulgular vardır. Kanda ölçülen hormon düzeyleri menopozdaki gibidir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği