Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Anlaşılır | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Böbrek Taşı Ağrısı Nasıl Anlaşılır

                   

 

Böbrek taşı yakınmaları böbreklerin yer aldığı yan bölgelerde görülür. Bu yakınmalar çok şiddetli olup, hastaların en çok şikayet ettiği olgulardır. Genellikle böbrek taşı yakınmaları ile birlikte mide bulantısı ve ardından kusma olayları oluşur. Böbrek taşı ağrısı birden bire oluşmakla beraber çok keskin ağrısı vardır. Bu sebeple genelde böbrek taşı ağrısı  kas ağrıları, sinir ağrıları ve kadınlarda yumurtalık kistlerinin patlaması sonucu görülen ağrılar ile karışabilmektedir.

 

Böbreklerin yer aldığı kısımlarda oluşan bu tür şiddetli yakınmalar ile birlikte bulantı ve kusmaları olan hastaların aklına ilk olarak böbrek taşı gelmelidir ve derhal bir uzaman hekime ya da sağlık kuruluşuna gitmelidirler.

 

Böbrek taşı ağrısı nasıl tedavi edilir?

Damardan serum ile beraber verilen ilaçlar ve morfin tarzı ağrı kesici müdahalelerine rağmen böbrek taşı yakınmalarının dinmediği zamanlarda stend yöntemi ile ağrılar dindirilmeye çalışılır. Stend yönteminde hastanın alt bölgelerine takılan ortası delik bir katedral, böbreklere kadar uzatılarak ağrıların azalmasına yardımcı olur. Katedral ile böbrek taşı ağrılarının azaltılmasında genel anestezi uygulanmaz, lokal anestezi kullanılır.

Gebe olan kadınlarda stend yöntemi ile böbrek taşı ağrısının azaltılması ya da dindirilmesi daha fazla tercih edilir. Gebe kadınlara bebeğin sağlığı düşünüldüğü için böbrek taşı ağrısını kesme ilaçları verilemeyeceğinden stend yöntemi daha uygundur.

 

 


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği