Kaç Çeşit Vitiligo Tedavisi Vardır | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Kaç Çeşit Vitiligo Tedavisi Vardır

Kaç Çeşit Vitiligo Tedavisi Vardır

                   

 

Repigmentasyon Tedavisi (Renk hücrelerini canlandırmak)

 

Işık Tedavileri (Fototerapi): Işık tedavilerinin uygulanmasında iki etki bulunmaktadır. Bu etkilerin birisi renk hücrelerine karşı vücudun geliştirdiği saldırıyı zayıflatmaktır. Diğeri ise yedekte bulunan renk hücrelerini uyarıp çoğaltarak vitiligolu alanları kapatmalarını sağlamaktır. Uygulanan ışık tedavilerinde oluşabilecek bir problem kabin tedavisi yapılırken vitiligolu alanlar dışındaki normal derinin koyulaşması ve vitiligonun daha çok belirginleşmesidir. Yeni çıkan mikrofototerapi yönteminde ise bu sıkıntı aşılmış ışığın sadece vitiligolu alana verilmesi mümkün olmuştur.

 

 

 

Dar Band UVB Tedavisi: Vitiligo hastalığının tedavisinde uygulanan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Vitiligo hastalığı vücudunda çok yaygın olan hastalarda kabin tedavileriyle, vücudunda bazı bölgelerde bulunanlarda ise yeni çıkan mikrofototerapi yöntemiyle uygulanmaktadır. Tedavi öncesinde herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez. Tedavi sıklıkla haftada 2 veya 3 seans olarak uygulanır. Yan etki olarak nadiren güneş yanığına benzer kızarıklıklar görülebilmekte bunlar da kısa süre içersinde kaybolmaktadır. Sonuçlar sıklıkla 10 ila 20 seans içersinde alınmaktadır. Bunun nedeni renk hücrelerinin yavaş çoğalmasıdır. Hastaların tedavi sürecinin uzun vadeli olduğunu bilmeleri gerekir.

 

 

 

PUVA Tedavisi: Işık tedavisinden önce psoralen adında bir ilaç kullanılır. Bu ilaç deriyi ışığa duyarlı kılar. Ardından deri özel bir UV ışığına maruz bırakılır. Özel bir tıbbi donanım gerektirir. Eğer vitiligo sınırlı bir alandaysa UVA tedavisinden önce psoralen sadece deriye uygulanabilir. Ancak genellikle hap olarak ağızdan verilir. PUVA ile tedavide yüz, gövde ve kol ve bacakların gövdeye yakın kısımlarında eski deri renginin kazanılma ihtimali % 50 ila % 70 tir. Tedaviye el ve ayak bölgesi daha zayıf cevap verir. Genellikle 1 yıl boyunca haftada 2 kez tedavi gerekir. PUVA nın güneş yanığına benzer reaksiyon oluşturmasına sık rastlanır. Uzun dönemde kullanıldığında deride çillenme görülebilir ve deri kanseri riski artar. Psoralen, gözleri de ışığa daha duyarlı kıldığı için UVA bloke edici güneş gözlüğü günbatımına kadar kullanılmalıdır. Böylelikle katarakt oluşumu riski azalır. PUVA, 12 yaşın altındaki çocuklarda, gebelerde, süt emziren annelerde veya belli bazı durumlarda (ilaç kullanımı veya hastalık) uygulanmaz.

 

 

 

 

İlaç Tedavileri

 

Topikal kortikosteroid: Ufak çaplı oluşan vitiligolu alanlarda rengin geri dönmesini sağlamk için Kortikosteroid içerikli kremler kullanılır. Bu yöntem, diğer tedaviler ile birlikte de uygulanabilir. Ancak bu kremlerin deriyi inceltme gibi yan etkiler vardır ve doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar. Özellikle yüz bölgesinde kortizon kullanımı cilt inceltici etkisi nedeniyle önerilmez.

 

 

 

Pimekrolimus ve Takrolimus: Organ nakillerinde kullanılan ilaçların merhem haline getirilmiş formlarıdır. Kortizonlarda görülen cilt inceltici etki bu merhemlerde mevcut değildir. Bu nedenle yüz bölgesinde de güvenle kullanılabilirler. İlk kullanıldığında kişide acıma ve batma hissi yapabilirler. Çocuklarda oluşan çok yaygın lezyonlarda kullanılmaları önerilmemektedir.

 

 

 

 

Cerrahi Tedaviler

 

Sağlam deriden renk hücresi nakli: (Greftleme, Melanosit kültür yöntemler, Re-Cell ve diğerleri) Vitiligonun tedavisinde en çok araştırılan alanlardan biridir. Sağlam deri alanından vitiligolu alana renk hücresi transferi sadece belli bazı merkezlerde ve belli bir grup hastada yapılabilir. Bu tedavinin uygulanabileceği hastalar sıklıkla el ve ayaklarında vitiligosu olan diğer tedavilere dirençli hastalardır. Hastada bu yöntemin uygulanabilmesi için vitiligo birkaç senedir tekrarlamamış olmalıdır. Özellikle Hindistan’da Vitiligo hastalığında bu konuda yoğun araştırmalar yapılmıştır. El ve ayakta yerleşen vitiligoda bu tedavilerle iyi sonuçlar alınmıştır.

 

 

Depigmentasyon tedavisi (Sağlam derinin rengini açmak): Vitiligosu çok yaygın hastalar için en pratik yöntem, kalan pigmente alanın renginin açılıp tüm vücuda aynı rengin kazandırılmasıdır. Bu, hidrokinonların monobenzil eter formu ile sağlanabilir. Bu tedavi yaklaşık bir yıl alır. Sonuç kalıcıdır. Bu tedavi vitiligoda son seçenektir. Dönüşü yoktur. Hastanın deri rengi sıfırlandığından güneşe karşı bir koruyucu kalmamıştır. Güneş altında ciddi kızarma olabilir. Zamanla bu bölgelerde deri kanseri gelişme riski yükselmiştir. Türkiye’de bu ilaç bulunmayıp uygun hastalarda dışarıdan getirtilmektedir.

 

 

 

 

Çocuklarda Vitiligonun Tedavisi

Çocuklar yaş grubu olarak vitiligo tedavilerine daha iyi yanıt vermektedir. Yan etkileri düşünerek en uygun tedavi dermatolog tarafından belirlenir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği