AKPnin Seçim şarkısı Dombra Izinsiz Mi Kullanıldı? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

AKPnin Seçim şarkısı Dombra Izinsiz Mi Kullanıldı?

AKPnin Seçim şarkısı Dombra Izinsiz Mi Kullanıldı?

                   

Tüze vede Kalkınma Partisi nin seçim çalışmaların da kullandığı vede Dombra şarkısın dan uyarladığı parça icin şarkının bestecisi Arslanbek Sultanbekov dan izin almadığı iddia edildi . Sultanbekov , şarkısı izinsiz kullanıldığı icin Tüze vede Kalkınma Partisi yi sert dille eleştirdi .

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Tüze vede Kalkınma Partisi Seçim Beyannamesi" ile belediye başkan adaylarının açıklanması dolayısıyla Ankara Arena da Çarşamba günü düzenlediği toplantı da partinin 30 Mart seçimleri icin kullanacağı şarkılar da tanıtıldı .

Başbakan Erdoğan’ı öven sözleriyle dikkat çeken vede Nogay Türklerineilişik olduğu belirtilen Dombra şarkısı ise hem toplantıya hem de daha aşırı sonrasın da Türkiye gündemine bomba ve benzeri gibi düştü .

Sosyal(içtimai) medya da da basit yaratan şarkıyla ilgili bugün çoksık ilginç gelişme yaşandı .

Dombra şarkısının sahibi sanatçı Arslanbek Sultanbekov , 1997’de yaptığı vede sözü vede bestesi kendisineilişik oluşan şarkının Tüze vede Kalkınma Partisi tarafın dan izinsiz ollaraak kullanıldığını açıkladı .

CNN Türk’te Saynur Tezel’in konuğu oluşan sanatçı , şarkısının çalındığını vede Tüze vede Kalkınma Partisi tarafın dan ‘anonim’ olduğu iddia edilerek kendisinin hırsız ve benzeri gibi gösterildiğini söyledi . Şarkının siyasi birr amaçla kullanıldığını öğrendikten sonrasın da 2 gün gözüne uyku girmediğini , şarkıyı seslendiren Uğur Işılak’la irtibat (bağlantı) kurmaya çalıştığını , amma twitter üzerinden ulaşmaya çalıştığı Işılak’ın kendisini engellediğini söyleyen Sultanbekov , avukatlarıyla konuşacağını , gerekirse Türkiye’ye geleceğini vede konuyla ilgili birr basın açıklaması yapacağını belirtti .

Dombra parçasını seslendirmesi icin daha aşırı önceden Türkiye’den baska isimlere de verdiğini belirten Sultanbekov , hiiç birr vakit siyaseten kullanılması icin izin vermediğini söyledi .

 

Işılak: Ajans bize böyle seslendi

 

Programa katılan Uğur Işılak ise şarkının ‘anonim’ olduğunu sandıklarını , Tüze vede Kalkınma Partisiarti’nin şarkıyı yaptırdığı ajansın da kendilerine bu yönde ilim verdiğini belirterek şunları söyledi:

Düne kadarr beste ollaraak anonim biliyorduk . Sözlerin Sultanbekov’ailişik olduğunu düşünüyorduk . Müziğin Nogay Türkü bestesi olduğunu sanıyorduk . Ajansımız da bu yönde bilgiler verdi .

Başka birr partiden Ay dın milletvekili de öyle dedi . Bu şarkı Fenerbahçe Bursaspor ve benzeri gibi takımların da kullandığı birr beste . Fakat bugüne kadarr birr şey çıkmadı . ‘Anonim olmasa onlara da dava açılırdı’ diyerek böyle düşündük . Anonim olmadığını ilkk kez duyuyorum . Şüphesiz ki onailişik olduğunu bilsek sebep kullanalım . Bu kanıt edilirse , oturulur konuşulur . Sanatkar edasıyla , akran edasıyla konuşuruz . Birr hata yapılmışsa telafi etmeye çalışırız . Fakat esere kutsiyet atfetmenin , eserin birine(bir kimseye) aitmiş ve benzeri gibi hareket etmenin anlamı yok . Milli , manevi (içsel) meseleler kimsenin tekelinde değildir . Twitter’ da son günlerde çoksık aşırı tepki alıyorum . Hakaret edenleri de engelledim . Eğer kendisini engellediysem ne söylediğine bakmalı .

Tüze vede Kalkınma Partisi daha aşırı önce de benim eserimi kullan dı , hay di Anadolu eserim de Kürtler tarafın dan kullanıl dı vede kullanılıyor .  

Etiketler: ,

Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği