Depresyon Tedavisi Süresince Nasıl Beslenmeli? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Depresyon Tedavisi Süresince Nasıl Beslenmeli?

Depresyon Tedavisi Süresince Nasıl Beslenmeli?

                   

 

Depresyon tedavisi boyunca beslenme konusunda birçok yanlış yapılmaktadır. Bu durum tedavi sürecinin uzamasına, bazı hastalarda kalıcı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

 

Öncelikle besin değeri yüksek gıdalar yenilmelidir. Gıdaların içerisindeki besin öğeleri vücudun onarımı ve sağlıklı yaşam için kullanılır. Besinlerden alınan bütün vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağa vücut ihtiyaç duymaktadır. Bu besinlerden herhangi biri eksik alındığında vücut tam kapasite ile çalışamaz, gerekli işlevlerini yerine getiremez ve hastalıklar ortaya çıkar. En önemlisi B12 ve folik asit vitaminleri eksik olduğunda kişi depresyona daha yatkın olmaktadır.

 

 

Antioksidan bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Normal vücut fonksiyonları çalışma sırasında vücudumuzda zararlı serbest radikaller bulundurmaktadır. Bu serbest radikaller vücudun yaşlanmasına ve hastalık virüslerinin yayılmasına sebep olur. Beta karoten, vitamin C ve E vitamini gibi antioksidanlar, serbest radikallere bağlanarak onların yıkıcı güçlerinin azalmasını sağlar.

 

Yapılan araştırmalar beynin özellikle serbest radikaller tarafından oluşacak hasar riski altında olduğunu göstermektedir. Nasıl beslenilirse beslenilsin, serbest radikal oluşumu engellenememektedir. Antioksidan açısından zengin beslenme ile beyni depresyondan kısmen korumak mümkün olabilmektedir. Beta-karoten içeren bitkiler: kayısı, brokoli, kavun, havuç, karalahana, şeftali, balkabağı, ıspanak, tatlı patates gibi besinlerdir. C vitamini deposu olan gıdalar ise: yaban mersini, brokoli, greyfurt, kivi, portakal, biber, patates, çilek, domates E vitamini kaynakları: fındık ve tohumlar, bitkisel yağlar, buğday tohumu olarak bilinmektedir.

 

Karbonhidratlar, serotonin (mutluluk hormonu) salgılanmasına destek vererek depresyon tedavisi sırasında kısmi fayda göstermektedir. Genelde sağlık konusu olduğunda karbonhidratlar kısıtlanır ancak depresyon tedavisi esnasında şeker de kısıtlandığı için akıllı karbonhidrat olarak adlandırılan kepekli tahıllar, meyve ve sebzey bolca tüketilmelidir.

 

Uyanıklığı artırmak için protein bakımında zengin olan hindi, ton balığı ya da tavuk tüketilmelidir. Bu gıdalar tirozin adı verilen bir aminoasit taşırlar. Tirozin, depresyonda ve depresyon tedavisinde önemli olan dopamin(vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasaldır) ve norepinefrin(hormon) düzeylerine etki etmektedir. Bu tirozin desteği, kişinin uyanık hissetmesine, olaylara daha kolay konsantre olmasına yardımcı olur. Depresyon tedavisi sırasında, günde iki defa protein alınması tedavi sürecini olumlu etkileyecektir. En önemli protein kaynakları: fasulye ve bezelye, yağsız dana eti, az yağlı peynir, balık, süt, tavuk, soya ürünleri ve yoğurt olarak bilinmektedir.

 

Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliği olan insanlara göre D vitamini açısından yeterli olan insanlara göre daha yüksek oranda depresyon izlendiğini belirtir.

 

Selenyum, yaşamımız boyunca sağlıklı olabilmemiz için gerekli bir mineraldir. Düşük selenyum depresyonu tetikleyen nedenlerden biridir. Aşırı dozda alınan selenyumun da zehirli etkileri vardır ancak vitamin veya mineral hapları dışında, dengeli ve düzenli beslenme ile zehirli düzeyde selenyum almak pek mümkün olmamaktadır. Depresyon tedavisi süresince tüketmesi gereken selenyumdan açısından zengin besinler fasulye ve baklagiller, yağsız et, düşük yağlı süt ürünleri, kabuklu yemişler, deniz ürünleri (istiridye, sardalya, yengeç, tatlı ve tuzlu su balıkları), kepekli tahıllar (tam tahıllı makarna, kahverengi pirinç, yulaf ezmesi gibi) sıralanabilmektedir.

 

 

Omega3 yağ asitleri açısından zengin besinler depresyon süresinde alınması gereken en önemli besinlerdir. Son zamanlarda bilim adamları depresyonun oluşmasında omega3 yağ asitlerinin eksikliğinin önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. Birçok hekim, depresyon tedavisi esnasında antidepresan ilaçlara ek olarak omega3 de önermektedirler. Omega3 yağ asitlerini içerisinde bulunduran besinler yağlı balık (hamsi, uskumru, somon, sardalya, tirsi balığı ve ton balığı), keten tohumu ve fındıktır.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği