Sedef Hastalığı Nasıl Bulgular Verir? | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Sedef Hastalığı Nasıl Bulgular Verir?

Sedef Hastalığı Nasıl Bulgular Verir?

                   

 

Plak Psoriasis: Sedef hastalığında en yaygın olarak görülen türdür. Bu sedef türü vücutta belirli bölgelerde kalabilir ya da farklı bölgelere yayılma gösterebilir. Bölgesel olarak en çok diz, dirsek, saç dibi, bel-kalça gibi bölgelerde kalın beyaz-gri parlak kabuklu, zemini kırmızı ve bazen kaşıntılı olabilen plakalar şeklinde görülür. Bu plakalar vücut üzerinde dağılma göstererek hastalığın generalize plak psoriasis denilen yaygın bir türünün oluşumuna da neden olabilirler. Bunlardan farklı olarak yalnızca el ve ayakları tutan plak psoriasis türü de vardır. Avuçta ve ayak tabanında soyulmalar, çatlayabilen ve kalın plakalar oluşturur. Çatlakların verdiği acı nedeniyle ellerin kullanımını, iş yapmayı, yürümeyi zorlaştırır. Bu tür sedef egzama ile karıştırılabilmektedir. 

 

 


Damlacık Tarzı Sedef (Guttat Psoriasis): Sedef hastalığının özellikle bademcik veya boğaz enfeksiyonları oluşması sonucunda ortaya çıkan bir çeşididir. Vücut üzerinde küçük damlalar şeklinde oluşan bu sedefin aynı zamanda yayılma özelliği de vardır. Guttat psoriasis bazen antibiyotik tedavisi uygulandığında gerileme gösterebilir.

 

 


Ters Yerleşimli Sedef( Inverse Psoriasis): Daha çok kızarıklık şeklinde oluşan plaklar vücutta daha çok kol altı, göbek, kasık gibi kıvrım bölgelerine yerleşir. Kabuklanma oluşumuna daha az rastlanır. Sürtünme, tahriş ve terleme ile artış gösterir.

 


Sedef Romatizması (Psoriatik Artrit): Genellikle cilt sorunu olarak görülen sedef hastalığı bazen romatizmal sebeplere bağlı olarak da görülebilir. Her 10 sedef hastasından 1 veya 2 sinde iltihaplı sedef romatizması görülmektedir. Sedef hastalarında eklem sorunları bir ya da birkaç eklemde ağrı, şişme, kızarma ve hareket kısıtlılığı tarzında olabilir. Hastalar bu şekilde bir rahatsızlık durumunda doktora başvurduklarında mutlaka sedef hastalığı olduğunu belirtmelidirler. Aynı zamanda oluşan dirsek ağrısı, topuk dikeni gibi yumuşak doku şikayetleri de sedef ile ilişkili olabilir.

 

 


İltihabi romatizmal sorunlar sedef hastalarının oldukça sıkıntılı dönemler geçirmesine neden olur. Bu sorunlar içerisinde özellikle bel ağrısı ve eklem iltihabının bilinmesi önemlidir. İltihabi bel ağrısı özellikle istirahat esnasında ve istirahat sonrası kendini gösteren ağrıdır. Böyle bir hastalık varsa kişi sabahları belli bir süre tutukluk yaşayabilir ve açılma gün içerisinde olur. Sorunlar bazen bel fıtığı gibi hastalıklar ile karışabilir, bu nedenle uzayan bir bel ağrısı hissedildiğinde dermatoloji ve romatoloji bölümlerine danışılmalıdır. Sedef ile ilişkili iltihabi romatizmalar genelde ilaçla tedavi edilirler. Bu ilaçlar arasında sedefe de iyi gelen metotreksat gibi ortak ilaçlar olduğu gibi yalnızca romatizmal sorunları durduran ilaçlar da söz konusudur. Romatizmal şikayetleri tedavi eden hekim ile dermatolog bu nedenle yakın temas içinde olmalıdır.

 

 


Püstüler Psoriasis: Vücudun bazı bölgelerinde iltihaplı, sarı sivilce benzeri kabartılar şeklinde görülen sedef türüdür. Genel olarak el ayası ve ayak tabanında görülür ve bu bölgelerde sabit kalır. Ender olarak görülse de vücuda yayılmış kızarıklık ve sivilce şeklinde küçük sarı uçlu belirtiler de oluşturabilir. Generalize püstüler sedef hastalığının ağır türlerinden biridir ve hastanede yatılarak tedavi edilir.

 

 


Eritrodermik Psoriasis: Sedef hastalığının en az görülen çeşididir. Bütün vücutta kızarıklık ve soyulmalar şeklinde görülür. Sedef hastalıklarının en ağırıdır ve hastaneye yatırılarak, sistemik olarak; ağızdan alınan ilaçlar, deri altına enjeksiyon veya serum şeklinde verilen ilaçlarla tedavi edilmesi gereken bir türüdür.

 

 


Sedef Hastalığına Bağlı Tırnak Değişiklikleri: Sedef hastalığı vücut üzerinde değişiklik gösterdiği gibi el ve tırnaklarda da değişikliklere neden olabilir. Bu değişikliklerden en sık olanları tırnak kalınlaşması, tırnağın yatağından ayrılması ve tırnak üzerinde minik çökükçüklerin (yüksük tırnak) oluşumudur. Tırnaklarında sedef hastalığı bulunan kişilerde sedefe bağlı eklem sorunlarının görülme riski diğer kişilere göre daha fazladır. Sedef hastalığının tırnak değişiklikleri mantar enfeksiyonu ile karışabilmektedir. Bu nedenle tırnak değişikliklerinin mutlaka bir dermatoloji uzmanınca değerlendirilip gerekli tetkikler yapılarak tedavisi gerekir. Tırnaktaki her değişim mantar enfeksiyonu değildir.

Etiketler: sedef ,sedef nedir ,sedef hastalığı ,sedef hastakığı nedir ,sedef hasatlığının belirtileri , sedef hastalığının belirtileri nelerdir ,Psoriazis (Sedef Hastalığı) Belirtileri ,Psoriazis (Sedef Hastalığı) Belirtileri nelerdir ,Sedef Hastalığı (Psoriazis) Belirtileri ,Sedef Hastalığı (Psoriazis) Belirtileri nelerdir ,sedef hastalığı nasıl oluşur ,sedef hastalığının oluşumu ,sedef hastalığının oluşum süreci ,sedef hastalığı nasıl gelişir ,sedef hastalığının çeşitleri ,sedefin çeşitleri nelerdir ,kaç çeşit sedef vardır ,kaç çeşit sedef hastalığı vardır , Sedef Nasıl Anlaşılır ,sedef hastalığı nasıl anlaşılır ,sedef nasıl oluşur ,sedef oluşumu nasıldır ,sedef başlangıcı ,sedef hastalığı nasıl başlar ,sedef tedavisi ,sedef hastalığı tedavisi ,sedef nasıl tedavi edilir ,sedef hastalığının tedavisi nasıl yapılır ,sedef hastalığının tedavi yöntemleri ,Tedavi İçin Öneriler ,sedef hastalığının tedavisi için öneriler ,sedef tedavisinde kullanılan yöntemler ,sedef hastalığı nerelerde görülür ,en çok sedef hastalığı görülen yerler ,vücutta sedef hastalığı ,sedef nerelerde görülür ,sedefin görüldüğü bölgeler ,sedefin görüldüğü vücut bölgeleri ,sedef hastalığının bulguları ,sedef hastalığı nasıl bulgular verir ,sedefin gösterdiği bulgular ,hastalığın gösterdiği bulgular ,sedef hastalığı hangi bulguları gösterir ,sedef hastalığında kaç çeşit bulgu vardır ,

Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği