Anemi Hastaları Nasıl Beslenmeli | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Anemi Hastaları Nasıl Beslenmeli

Anemi Hastaları Nasıl Beslenmeli

                   

 

Anemi Hastaları Nasıl Beslenmeli

 

Anemi Hastaları Nasıl Beslenmeli Hakkında Bilgi;

 

Anemi Bir diğer adı ile kansızlık, Anemi Hastaları Nasıl Beslenmeli aneminin önüne geçilmesinde veya hafifletilmesinde en önemli dönüm noktalarından biridir. Kana renk veren hemoglobin sayısındaki azalmadır (kandaki alyuvarlarda). Kansızlık, tıp literatüründe anemi olarak adlandırılır.

Anemi yani kansızlık, kana renk veren hemoglobin sayısındaki azalmadır.

Bir alyuvarların ömrü ortalama olarak yaklaşık yüz gündür. Bu sebeple vücut hiç durmadan yeni kan hücreleri yaparak ölenlerin alyuvarların yerine yeni alyuvarlar koymak zorundadır.

Kandaki hemoglobin oranının, yaş ve cinsiyete göre kabul edilen referans aralıkları:

·         Erkeklerde 13 g/dL,

·         Kadınlarda 12 g/dL,

·         6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL nin,

·         6-14 yaşlarda 12 g/dL nin altında ise,

 Kişi anemik kabul edilir.

Kansızlığın Nedenleri:

Kansızlık kemik iliğinde kan yapımındaki azalma ya da farklı durumlardan dolayı vücuttaki kan kaybının artması Anemi (kansızlığın) ana sebepleridir. Kan yapımı azalmasının en çok görülen sebepler arasında vitamin B12 eksikliği, demir eksikliği ve folikasit eksikliğidir.

Demir mineralinin vücuda besinlerle yetersiz alınması veya bağırsaklardan demir emilimin az olması ve normalin üzerinde gerçekleşen adet kanamaları,  sindirim sistemi, hemoroid, kolit, ülser ve kanser kanamaları gibi kronik kanamalar da demir eksikliğine sebebiyet verir.

Vücuda beslenme yolu ile yiyeceklerden alınan demirin vücuttaki emilim oranını yükseltmek için C vitaminine de ihtiyaç vardır.

Vitamin B12 eksikliği en çok vejetaryenlerde (et yemeyen kişilerde) görülür. Özellikle kırmızı et yemeyen kişiler ya da sosyoekonomik koşullara bağlı olarak fazla et tüketemeyenlerde sıklıkla görülmektedir. Vitamin B12 direkt olarak mideden emilen bir vitamindir. Gastrit gibi bazı özel mide hastalıklarında bu vitaminin eksikliğiyle karşılaşılır.

İnsan vücudundaki folikasit eksikliği ise, çok alkol alanlarda ve taze yeşil sebze ve yeşillik tüketmeyen kişilerde daha sık görülür. İnsan vücudun gelişim evrelerinde(yani gençlik ve ergenlik dönemlerinde) ve en önemlisi anne karnındaki bebeğin gelişimi için gebelikte folikasik gereksinimi artar.

Bunun yanında bazı kan kanseri türleri de kansızlığa neden olabilir.

 

Anemi ile ilgili bitkisel ürünlerimiz için tıklayınız...


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği