Adet Düzensizliğine Bitkisel Çözümler | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Adet Düzensizliğine Bitkisel Çözümler

Adet Düzensizliğine Bitkisel Çözümler

                   

ADET DÜZENSİZLİĞİ
Regl siklus'u, yani bir Regl kanamasının ilk gününden diğer Regl kanamasının ilk gününe kadar geçen sürenin 21 ila 35 gün arasında olması normal kabul edilir.

ÜREME ÇAĞINDA REGL DÜZENSİZLİĞİ
Oligomenore ve amenore, polikistik over sendromunun (PKO) en sık görülen anormal kanama tipleridir. Sık sık ve ağır kanama da görülür.
Ayrıca adrenal disfonksiyon, over ur'u, adrenal Ur, hiper yada hipotroidism, hiperprolaktinemi, Cushing hastalığı da göz önüne alınmalıdır.

Doğum sonrası Regl düzensizliğinin nedenleri iyi değerlendirilmelidir.

REGL GECİKMESİNİN NEDENLERİ

Cinsel yaşamı aktif olan kadınlarda Regl kanamasının gecikmesinin en sık görülen nedeni hamileliktir ve bu sebeple Regl gecikmesi veya Regl görememe durumu birde hamilelik açısından değerlendirilmelidir.

amenore:  Altı ay veya daha uzun süre menstrual kanama olmamasıdır.

Amenore kürtaj veya diğer cerrahi girişimler sonrasında rahim içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak da görülür. Kırk beş yaş üzerindeki kadınlarda ise menopoz öncesi dönemde Regl kanamaları daha çok uzun aralıklarla gerçekleşebilir

İdeal bir Regl siklus'unda vücut Regl kanaması başlamadan birkaç gün önce Follikül uyarıcı hormon salgılamaya başlar.

Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH), yumurtlayan kadınlarda östrojen üretimini düzenlerler. Follikül yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra LH ( Luteinize Hormon) salgısı başlar. Bu hormonla folikül çatlar ve içindeki yumurta tüplere doğru atılır.

Çatlamadan sonra follikül yeniden daha yoğun bir sıvı ile dolar.

Oluşan korpus luteum adındaki yapı Regl döngüsünün 2. yarısından itibaren progesteron hormonunun salgılanmasından sorumludur.

Artmış progesteron seviyeleri rahimin içini döşeyen dokunun kalınlaşmasını ve damarlanmasını artırarak rahimi embriyonun tutunması için uygun hale getirir.

Progesteron Regl kanamasının erken başlamasını da önler. Normal bir Regl siklus'unda korpus luteum ortalama 12 gün süreyle progesteron salgılar.

Luteal Faz Yetmezliğinde normal Regl döngüsü birkaç yönden bozulabilir.

Regl DÜZENSİZLİĞİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM

a- 1 tutam kekik ve 1 tutam reyhan kaynar su içinde çay gibi demlenip içilmeye devam edilir.

b- Aşırı Regl kanamaları için, 4 su bardağı soğuk suya 2 yemek kaşığı ufalanmış çoban çantası ve atkuyruğu bitkisi konularak, 10 dakika bekletilip içilmesi gereklidir.

c- Birer tutam kereviz ile maydanoz kaynatılıp, 1 gece bekletilir. 3 gün sabahları aç karnına tüketilen karışım, aşırı kanaması olan kadınlara tavsiye edilir.

d- Zerdeçalı toz haline getirip kullanabileceğiniz gibi, çay şeklinde demleyerek de tüketilmesi önerilir.

e- Civanperçemi, kadınlarda görülen ağrılı krampların tedavisinde yararlı bir bitkidir.

 

%100 Doğal Ürünlerimiz İçin Tıklayınız...


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği