Parkinson Hastalığında Halüsinasyon Görme | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Parkinson Hastalığında Halüsinasyon Görme

Parkinson Hastalığında Halüsinasyon Görme

                   

 

Olayların ve cisimlerin yanlış algılanması sonucunda görülen hayallere halüsinasyon denir. Halüsinasyonlar dokunsal, görsel ve işitsel şekilde oluşabilir. En fazla görülen görsel halüsinasyonlardır. Tedavi gören hastaların yaklaşık 1/3  ünde görsel halüsinasyonlar ortaya çıkar. Hastalığın başlangıcında halüsinasyonu olanlarda büyük olasılıkla halüsinasyonlar devam eder ve süreğen hale gelir. Başlangıçta iyi huylu halüsinasyonlar dediğimiz, hastanın bunların gerçek olmadığını bildiği tip halüsinasyonlar görülür. Hastalık ilerledikçe eğer tedavi edilmezlerse hastaların çoğu bu hayallere karşı iç görüsünü kaybeder. Bunların gerçekte var olduğuna inanmaya başlar.

 

 


Başlangıçta kısa süreli saniyelerle görülen hareket eden insanlar ve hayvanlar, hastaya hiç dokunmadan kaybolurlar. Zamanla bunlar hastaya çok tanıdık gelmeye ve hastayı izlemeye başlar. Aniden ortaya çıkıp aniden kaybolurlar. Genellikle ışık olmadığı ya da az ışık olduğu zamanlarda ortaya çıkarlar. Hasta onlara dokunmaya çalışırsa hemen kaybolurlar. Hasta onların aktivitelerine katılmaz. Halüsinasyonlar, Parkinson hastalığının seyrinde hastalıkla ilişkili olarak ortaya çıkabileceği gibi sıklıkla kullanılan ilaçlara bağlı da gelişebilir. Ayrıca altta yatan ateş, enfeksiyon, astım, böbrek yetmezliği  gibi dahili hastalıklar da halüsinasyonların ortaya çıkmasını kolaylaştırırlar. Hastaların hayallerine örnekler vermek gerekirse;

 

 

Yerde solucanlar görüyorum. Duvarda örümcekler var.
Evin içinde dolaşan insanlar ve hayvanlar var.
Evin içinde kalabalık bir grup vardı ve parti veriyorlardı. Bana dokunmadılar, parti bitti ve dağıldılar.
Arkamda sanki biri varmış gibi geliyor.

 

 

İşitsel halüsinasyonlar daha az görülür. Hastaların % 8 inde bildirilmiştir. Zil sesi, kapı sesi duymadan daha karmaşık seslere denk gelebilmektedir. Genellikle komut verici ya da ürkütücü olmazlar. Görsel halüsinasyonun tamamlayıcı sesi gibidirler. Dokunma halüsinasyonlarında hasta birisi ona dokunuyormuş gibi hisseder. Bazı hastalar bu hayallerden bahsetmekten korkar veya çekinirler. Yanlış anlaşılmaktan korkarlar. Ancak ayrıntılı sorgulamalardan sonra doktoruna söyleyebilirler. Tedavide hekim tarafından ilaçların ve dozlarının gözden geçirilip yeniden düzenlenmesi ya da psikiatride de kullanılan antipsikotik ilaçların tedaviye eklenmesi gerekir. Gece ışık açık uyumak ya da görülen objeye bakışlarını sabitleyerek kaybolmasını beklemek bazı hastalarda ilaçtan önce denenebilecek basit önlemlerdir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği