Uzun Süreli Ya da Tekrarlayan Öksürük | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

Uzun Süreli Ya da Tekrarlayan Öksürük

Uzun Süreli Ya da Tekrarlayan Öksürük

                   

 

Herhangi bir nedenle başlayan öksürük uzunca bir süre devam eder. Uzun süreli ya da yineleyen öksürüğün okul çağlarında en sık rastlanan üç nedeninden biri astım, diğerleri ise geniz arkasına akıntı yapan nedenler ve doktorların post-infeksiyöz dediği durumdur.

 

Post-infeksiyöz öksürük, evde el bebek gül bebek bakılan çocukların okula ya da kreşe başlamaları ile kalabalık ortamda birbirlerine sürekli mikrop bulaştırmaktadır. Dolayısıyla solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı artmaktadır. Her enfeksiyon çocuğun direncini kırarak yeni enfeksiyonlara açık hale getirmektedir. Solunum yolu enfeksiyonlarında hasar gören hücrelerin yenilenmesi için 4-8 haftalık bir süreye ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bu çocuklar mikroplara karşı direnç kazanana dek okula başladıktan sonraki 1-2 yıl çok sık öksürmektedirler. Enfeksiyonların akciğerlere inmediği sürece bunların fazla önemi yoktur. Bununla birlikte sık yenileyen öksürüklerde altta yatan astım gibi olası bir solunum yolu alerjisi, tüberküloz ve bağışıklık bozukluğu özellikle araştırılmalıdır.

 

Başta geniz eti büyümesi olmak üzere, sinüzit ve alerjik nezle de geniz arkasına akıntıya yol açarak uzun süreli öksürüklere neden olabilir.

 

Dikkat; sık öksürüklerle birlikte ateş, solunum sıkıntısı, hızlı soluma, hırıltı ve balgam çıkarma varsa; öksürük 4 haftadan uzun sürüyorsa ve çocuğun gelişmesi geri kalıyorsa bu önemli bir nedene bağlı olabilir, mutlaka uzman bir hekim tarafından görülmelidir.


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği