KARNIBAHARIN FAYDALARI | Bitkizane | Bitkisel Ürünler
15 yıl

KARNIBAHARIN FAYDALARI

KARNIBAHARIN FAYDALARI

                   

Karnabaharın Faydalarını bılıyormusunuz.

Muthıs bır Anti- Oksidan kaynagıdır.

Karnabahar, kalp hastalıklarından, kanser ve felçten korunmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu antioksidanlardan oldukça yüksek miktarda içerir. Antioksidanlar aynı zamanda yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallerle de savaşırlar.

Anti-Enflamatuar
İçerdiği omega-3 yağ asitleri ve K vitamininden dolayı artirit, kronik ağrı ve bazı bağırsak sorunlarından koruyucu anti enflamatuar etkisi vardır.

Hamilelik

İyi miktarda, sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan B9 (folat) içerir. Folat eksikliği doğumda sorunlara ve düşük bebek kilosuna neden olabilir.

B Vitaminleri

Folata ek olarak niasin, riboflavin, pantotenik asit ve tiamin gibi diğer B vitaminlerini de içerir.

Kalp Sağlığı
Karnabahar birçok bakımdan kalbimizi korur. İçerdiği alisin, kalp krizi ve felç riskini azaltır. Ayrıca karnabahar kolesterol seviyesini de düşürür.

Kilo Kaybı
Kalorisi düşük olduğu ve birçok farklı şekilde tüketebileceğiniz için diyet yaparken çok yardımcı olur. Pirinçle beraber yemeğini yapabileceğiniz gibi, haşlayıp patatesle salata şeklinde de tüketebilirsiniz.

Kanserden Korunma

Özellikle prostat, meme, kolon, yumurtalık ve mesane kanseri riskini düşürür. Kanadada yapılan bir araştırma günde yarım porsiyon karnabahar yemenin prostat kanseri riskini %52 azalttığını bulmuştur.

Daha İyi Bir Sindirim 
Lif oranı yüksek olduğu için optimal bir sindirim sağlar. Yeteri lif almanız, bağırsağa yumuşak bir geçişle sindirimin devamını sağlar. Aynı zamanda glucoraphin içeren karnabahar, sizin mideniz ve bağırsaklarınızı ülser ve kanserden korur.

 

%100 Doğal Ürünlerimiz İçin  Tıklayınız...


Ürününüz Sepetinize Eklendi
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Yukarı Çık
Kapat

Bayramınız Mübarek Olsun

bayram Tebriği