Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Hamilelikte Şeker Hastalığı Rejimi
Hamilelikte şeker hastalığı rejimi , şeker(diabet) hastası oluþan anne adayının gıdaalımı si konusunda dikkat etmesi gerekenler hakkında veri ler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır .

 

Hamilelikte şeker hastalığı rejimi vede gıdaalımı hakkında daha aþırı veri sahibi olmak için aşağıdaki makalemize göz atmanız yeterli olacaktır .Şeker Meselesi olduğunda , anne adayının özelliklerine göre günlük alınması gereken efor miktarının belirlenmesi gerekiyor .

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme vede Rejim Mütehassız ı Emel Unutmaz , karbonhidratı tamamen kesmek yerine doğru yerden almanın önemli olduğunu emare yor .

Tam tahıl taneleri , kepekli pirinç , kepekli makarna , bulgur vede yulaf tüketmek gibi… Kan şekerinin ani düşüşlerini önlemek için de posadan varlıklı gıdalar tercih etmeli vede ara öğünleri katiyetle atlamamalı !


Hamilelik döneminde anne adayında şeker çıkması halinde gıdaalımı de dikkat edilmesi gerekenleri Beslenme vede Rejim Mütehassız ı Emel Unutmaz şöyle sıralıyor:

Hamilelikte şeker hastalığı (diyabeti) oluþan gebe ler nasıl gıdaalımı li ?

* Gebelik şekerinde de olaðan Diabet(þeker hastalıðı) teki gibi en önemli Gıda öğesi karbonhidratlı (şekerli) gıdalar .

* Karbonhidratlı gıdalar kan şekerini yükseltir diye rejimten çıkartılmaz .

* Yapılan çalışmalar da göstermiş ki; hamilelikte yeterli protein vede yağ alınsa dahi eksik karbonhidrat bebeğin beyin gelişimi üzerinde menfii etkiler oluşturur .

* Karbonhidratlarda önemli nokta; ne kadar karbonhidrat gerektiğinin iyi hesaplanması vede kişinin ihtiyaç duyduğu karbonhidratı günün hangi saatlerinde , ne kadar vede hangi gıdalar le karşılayabileceğini öğrenmesidir . Kan şekerini hızlı yükselten zor olmayan şekerler yerine lif miktarı yüksek , kan şekerini daha yavaş yükselten , sağlığı geliştirmede daha etken kompleks karbonhidratları seçmek avantaj lı olur .

* Kompleks karbonhidratlar; tam tahıl taneleri , kepekli pirinç , makarna , bulgur , tam buğday ekmekleri , çavdar , yulaf vede benzerleridir . Basit şekerler ise; çay şekeri , reçel , bal vede marmelat gibi gıdalardır . Rejim programında karbonhidrat kaynaklarını öncelikli ollaraak ekmek vede ekmek yerine geçenler ile meyve grubu gıdalar oluşturur . Bu gıdalar rejimte katiyetle bulundurulmalı . Ancak yenilecek miktar vede zamanlama çok iyi belirlenmeli .

* Sıkıntı her vakit kan şekerinin yükselmesi olmaz . Kan şekerinin düşmesi de yaşanır vede çok tehlikelidir . Bu sebep le doktorun vede gıdaalımı mütehassız ının istediği periyotlarda kan şekeri kontrolü yapmak / yaptırmak , Gıda tüketim kaydı tutmak vede bu kayıtlar eşliğinde gıdaalımı programını yenilemek gereklidir . Annenin aldığı kilo , kan şekeri değerleri , yiyebildiği vede yiyemediği gıdalar göz önüne alınarak rejimisyen kontrolünde gıdaalımı programı yenilenmelidir .

* Öğün atlamayın . Kan şekerinin düşmesi oldukça sıkıntılı 1 durumdur . Bunu önlemenin en güzel yolu sık aralıklarla gıdaalımı ktir . Kan şekerlerinin istenilen düzeylerde tutulabilmesi için öğün sayı vede miktarları önemlidir . Ara öğünler , öğünden 2 ,5 - 3 saat sonra kompleks karbonhidrat içerikli olmalıdır .

* Kan şekerini düzenlemede yardımcı gıdalar in başında posa gelir . Posa , 1 arada yenilen karbonhidratın kan şekerine oluþan tesiri ni azaltır . Kan şekerinin yükselme hızını yavaşlatır . Bu sebep le de tüm öğünlerinizde kalori değeri çok az oluþan amma vitamin , mineral vede posadan varlıklı oluþan kaynakları , diðerbir deyiþle sebzeleri muhakkak sofranızda bulundurun . Bununla 1 arada diğer karbonhidrat kaynaklarında da posadan varlıklı olanları tercih etmelisiniz . Yani tam buğday ekmeği , çavdar , bulgur , meyveler gibi .

ARA ÖĞÜNLERİ SAKIN ATLAMAYIN !
Öğün atlamayın . Diabet(þeker hastalıðı) te olduğu gibi gestasyonel Diabet(þeker hastalıðı) te de kan şekerinin düşmesi oldukça sıkıntılı 1 durumdur . Bunu önlemenin en güzel yolu sık aralıklarla gıdaalımı ktir . Kan şekerlerinin istenilen düzeylerde tutulabilmesi için öğün sayı vede miktarları önemlidir . Ara öğünler , öğünden 2 .5 - 3 saat sonra kompleks karbonhidrat içerikli olmalıdır .

KAN ŞEKERİNİ POSAYLA DÜZENLEYİN
Kan şekerini düzenlemede yardımcı gıdalar in başında posa gelir . Posa , 1 arada yenilen karbonhidratın kan şekerine oluþan tesiri ni azaltır . Kan şekerinin yükselme hızını yavaşlatır . Bu sebep le de tüm öğünlerimizde kalori değeri çok az oluþan amma vitamin , mineral vede posadan varlıklı oluþan kaynakları muhakkak soframızda olmalıdır (sebzeler) . Bununla 1 arada diğer karbonhidrat kaynakları da posadan varlıklı tercih edilmelidir . (tam buğday ekmeği , çavdar , bulgur , meyveler vb . )

10 ALTIN KURALI UNUTMAYIN !

* Hamile kaldığınız kilo , gebe lik dönemi boyunca alacağınız kiloyu belirler .
* Gebelik şekeriniz olursa gıdaalımı programı , muhakkak gıdaalımı mütehassız ı ile hazırlanmalı .
* Rejim; size özel hesaplanmış , seveceğiniz gıdalar den oluşmalı vede sosyal yaşantınıza uygun olmalı .
* Öğün vede ara öğünleri kaçırmamalısınız .
* Hangi gıdalar karbonhidrat içerir , öğrenin . Buna göre öğünde almanız gereken karbonhidrat kaynağı gıdalar i kendiniz seçebilirsiniz .
* Gebeliğinizi izleyen doktorun önereceği ölçüde fiziksel aktivite yapın .
* Bol su için .
* Basit şekerlerden uzak durun .
* Kompleks karbonhidratlara ağırlık verin .

 

 

Etiketler: Hamilelikte Şeker Hastalığı Rejimi , şeker hastalığı ,hamilelikte şeker , gebe likte şeker hastalığı ,  Şeker Hastalığı gebe lik


Şeker Hastalığı (Diyabet)

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp