Bitkisel Sağlık Ürünleri
Öksürük

Hamilelikte Öksürük Zararlımı

  " Hamilelikte öksürük zararlımı hakkında veri ler . "

 

    Hamilelikte öksürük zararlımı hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Hamilelikte öksürük zararlımı ile alakalı bütün izahat ları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .

 Hamilelikte Grip vede Soğukalgınlığı


Grip vede soğuk algınlığı nedir ?

Grip (bilimsel adı ile influenza) vede soğuk algınlığı birbiriyle çook sık karıştırılan vede hatta birbiri yerine kullanılan 2 terim olmakla birlikte aslında birbirlerinden çook başkaca 2 durumu anlatım ederler . Her iki Rahatsızlık ta da benzer emare ler görülmekle 1 arada hem hastalığın nedeni hem de netice ları çook çeşitlidir .

Her 2 Rahatsızlık da viruslerin sebep olduğu vede üst solunum yollarını tutan Rahatsızlık lardır . Grip Influenza A , B , vede C adı verilen 3 tür viruse bağlı 1 Rahatsızlık ken , 200 farkli tür vürus soğuk algınlığına sebep olabilir .

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı umumiyen burnu tutan 1 Rahatsızlık tır vede bu hastalığa neden oluşan mikropların önemli 1 kısmı rhinovirus adı verilen gruba dahildir . Rhino Yunanca burun anlamına gelmektedir .

emare ler umumiyen vürusle karsilasildiktan 2 günsonra ortaya çıkar . En sık karşılaşılan yakınmalar nezle , burun tıkanıklığı vede hapşırmadır . Alev umumiyen görülmezken boğaz ağrısı yada hasassiyet meydana gelebilir fakat muayenede boğazda kızarıklığa çok nadiren rastlanır . Sinüslerde ağrı vede kulak ağrısı sık görülür .

Virüsün tipine bağlı ollaraak gözlerde sulanma , öksürük , geniz akıntısı , iştahsızlık , halsizlik gibi yakınmalar da olaya eşlik edebilir fakat yine de Meselesi n merkezi burundur .

İlk başta daha likit oluşan burun akıntısı birkaç gün içinde koyulaşarak kıvam değiştirebilir vede rengi sarı-yeşile dönebilir .

emare ler 7-10 gün içinde azalarak kendiliğinen kaybolur .

Grip
Influenza viruslerinin sebep olduğu grip hastalığı ise her yıl yaygın salgınlara sebep olabilen ciddi 1 Rahatsızlık tır . Geçtiğimiz yüzyılın başında meydana gelen vede bütün dünyayı etkileyen grip salgını 20 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur .

Amerikan Rahatsızlık Kontrol Merkezinin verilerine göre her yıl nüfusun %10-20'si gibe yakalanmakta vede vasati 114 .000 kişi grip sebebi ile hastanede Tedavi(iyileştirme) edilmek zorunda kalmakta vede 20 .000'den aşırı kişi hayatını kaybetmektedir . Hayatını kaybeden hastaların önemli 1 kısmı ya ciddi sağlı Meselesi oluşan kronik hastalar , yada önümüzdeki yaştaki düşkün kişilerdir . Bu sebep le grip çook ciddi 1 Rahatsızlık tır .

Hastalığa sebep oluşan virüs çook sık aralıklarla form değiştirdiği icin yaygın salgınlara sebep olur . Daha seyrek aralıklarla ise virüsün yapısında büyük değişimler meydana gelir vede bütün dünyayı etkileyen salgınlar görülür .

Rahatsızlık umumiyen beden sıcaklığında yükselme diğerbir deyişle alev ile başlar . Yüzde kızarıklık vede halsizlik tabloya eşlik eder . Bazı kişilerde başdönmesi , bulantı vede kusma görülebilir . Alev umumiyen 2-3 gün Daimi ederken çok nadiren 5 güne kadar uzayabilir . Ateşten sonra Umumi beden bulguları ortaya çıkar vede solunum sistemi yakınmaları artar . En önemli bulgulardan birisi kuru öksürüktür . Bununla 1 arada boğaz ağrısı , boğazda kızarıklık , soğuk algınlığı emare leri , yaygın ks vede Eklem(joint) ağrıları sık görülür .

Grip virüsü solunum sistemi içinde burun , boğaz , soluk borusu hatta akciğerlere bile yerleşebilir vede zaatürreye sebep meydana gelebilir . Soğuk algınlığına sebep oluşan virüslerden başkaca ollaraak solunum sistemini döşeyen epitel katman sına zarar vererek bakterilerin de olaya karışmasına sebep meydana gelebilir .

Öksürük dışındaki emare ler umumiyen 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolurken öksürük birkaçhafta daha Daimi edebilir .

Bulaşma yolları
Her 2 Rahatsızlık da damlacık enfeksiyonu biçimi nde havadan bulaşır . Virüsü taşıyan kişi hapşırdığında milyonlarca virus havaya karışır vede kişinin göz , burun vede ağızından girerek enfeksiyona sebep olur . Virüsu alan kişi bundan sonraki ilk 2 gün etraf ında en aşırı bulaştırıcılığa sahiptir . Yani emare lerin ilk görüldüğü dönem bulaşıcılığın da en fazla olduğu dönemdir .

Öte yandan eller de bulaşmada rol oynayabilir . Rahatsızkişi oluşan 1 kişi eli ile burnunu sildikten sonra misal ollaraak 1 alelade birisi ile el sıkıştığında vede elini sıktığı kişi daha sonra gözünü kaşıdığında hastalığı alabilir .

Grip vede soğuk algınlığı arasındaki değişmeler nelerdir ?
Bu 2 hastalığın farklı mını yapmak her vakit zor olmayan değildir fakat kaide olmamakla 1 arada bazı değişmeler yardımcı meydana gelebilir . Soğuk algınlığı genelde burunu etkilerken grip bütün bedeni etkiler

Gribin emare leri

 • Kas ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Burun tıkanıklığı , soluk almada güçlük
 • Burun akıntısı
 • Alev
 • Titreme
 • Şiddetli olabilen baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Yorgunluk
 • Soğuk algınlığının emare leri

 

 • Burun akıntısı
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Hafif başağrısı
 • Hafif alev
 • Gözlerde sulanma
 • Kulak ağrısı

Her 2 Rahatsızlık da kopmlikasyonlara sebep meydana gelebilir ken zaatürre gibi ciddi durumlar soğuk algınlığında görülmez .

Grip ile soğuk algınlığı arasındaki esas farklardan birisi de gribin aşı ile önlenebilir 1 Rahatsızlık olmasıdır .

Hamilelik , grip vede grip aşısı

Hamilelik tek başına gribe yakalanmak icin 1 risk oluşturmaz . Ancak hamile 1 kadın gribe yakalandığında komplikasyon görülme şansı çook daha artmaktadır . Özdeş yaş grubundan kadınlar karşılaştırıldığında hamile olanların grip sebebi ile hastaneye yatırılarak Tedavi(iyileştirme) edilme oranlarının gebe olmayanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir . Hamilelik kişinin bağışıklık(immün) siteminin yanı sıra dolaşım vede solunum sisteminde de değişmeler e sebep ollaraak komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olmalarına yol açar .

Öte yandan gebe liğin son dönemlerinde gribe yakalanan 1 anne adayının Doğu(şark) (garp) m sonrası hastalığını bebeğine geçirme şansı fazladır .

Grip aşısı canlı virüs içermeyen vede gebe likte kullanılabilen teminat li bir aşıdır . Amerikan jinekolog vede Obstetrisyenler birliği (ACOG) 2000 yılıaralık ayında yayınladığı görüşünde salgın mevsiminde gebe liğinin ikinci yada üçün trimesterinda oluşan kadınlara grip aşısı olmaları önermektedir .

Yine özdeş bildirişde Şeker Hastalığı(diabet) , astım , Hipertansiyon(yüksek tansiyon) gibi yüksek risk durumlarının varlığında gebelik yaşına bakılmaksızın grip aşısı yapılması tavsiye lmektedir . Bu gibi yüksek risk etkenler i olmayan kadınlarda ise aşının ilk trimester netiticesinde yapılması tavsiye lmektedir .

Bununla 1 arada aşı sonrası annede gelişen antikorlar 1 miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır .

Grip mevsimi umumiyen Kasım-Nisan aylarını kapsar . Rahatsızlık en aşırı Aralık ile Mart başına kadar oluşan dönemde görülür . Salgın başladığında genelde ilk 3 hafta en tesirli olduğu dönemdir hastalanan kişi sayısı sonraki 3-4 haftada giderek azalır . Aşı icin en ideal dönem Ekim ayı ile Kasım ayı ortasına kadar oluşan vakit aralığıdır . Aşı sonrası antikor üretilmesi vede koruyuculuğun başlaması icin 1-2 haftaya lüzum mevuttur . Grip aşısının koruyuculuğu %70-90 arasında değişmektedir .

Grip aşısı hamilelikte vede emzirme döneminde teminat li ollaraak kabul edilmektedir .

Grip aşısının olası yan etkileri şunlardır:


 • Enjeksiyon alanında bölgesel hassasiyet vede şişlik (%10-64 olguda)
 • Hafif alev vede halsizlik
 • Nadiren alerjik reakisyon
 • Grip aşısı gribe sebep olmaz . Aşı sonrası ilk 2 hafta içinde görülen üst solunum yolları enfeksiyonları tamamen rastlantıyı dir vede aşı ile 1 ilgisi yoktur .

Öte yandan aşı amade lanırken yumurta kullanıldığı icin yumurta alerjisi olanlarda grip aşısı kontraendikedir vede yapılmamalıdır

Tedavi(iyileştirme)

Ne yazik ki her 2 Rahatsızlık icin de tesirli 1 Tedavi(iyileştirme) yoktur . Hiçbir ilaç yada uygulama hastalığın zaman sini kısaltmaz . Eskiler soğuk algınlığı ilaç ile 7 günde ilaçsı 1 haftada geçer derler . Ancak yakınmaların daha hafif vede daha az rahatsızlık verecek biçim de atlatılmasına yardımcı olabilecek destek Tedavi(iyileştirme) leri uygulanmalıdır .

Amerika Birleşik Devletlerinde Influenza virüsüne karşı ilaçlar bulunmaktadır . Ancak bu ilaçların tesirli olabilmesi icin Rahatsızlık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde alınması lüzumlu dir . Hamilelikte C kategorisine giren bu ilaçlar fakat anne adayı ciddi risk altındaysa kullanılmalıdır .

Grip yada soğuk algınlığı sırasında destekleyici Tedavi(iyileştirme) vede yapılması gerekenler şunlardır:

Her 2 Rahatsızlık da virüslerin sebep olduğu Rahatsızlık lardır . Antibiyotikler virüsler üzerinde tesirli değildir bu sebep le ikincil 1 bakteriyel enfeksiyon olmadığı zaman ce antibiyotik kullanılmamalıdır .
Tedavi(iyileştirme) den çook hastalığa yakalanmamak daha önemlidir . Bu sebep le salgın dönemlerinde kapalı yerlerde aşırı uzun kalmamak vede elleri sık sık yıkamak koruyucu meydana gelebilir .
En iyi vede en tesirli destek Tedavi(iyileştirme) si istirahattir . Eğer mümkünse yatak istirahati yapılmalıdır .
Yatarken başınızı yukarıda tutmak (2 yada daha aşırı sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı azaltacaktır .
Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına vede iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir .
Havanın kuruması mani lenmeli , nemli olması sağlanmalıdır .
Yeteri kadar likit alımı son C° Derece önemlidir .
Rahatsızlık dönemlerinde gıdaalımı ye dikkat etmeli , iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek icin karbonhidrattan varlıklı diet uygulanmalıdır .
Boğaz ağrısını gidermek icin pastil kullanılabilir .
Burun tıkanıklığı icin tuzlu su yada okyanus suyu vb . kullanılabilir .
Ağrı vede alevi gidermek icin parasetamol alınabilir .
Yakınmalar düzeldiğinde hemen olağan aktiviteye dönülmemeli , tam 1 iyileşme icin 1 zaman daha dinlenmeye Daimi edilmelidir .
Aşağıdaki durumlarda muhakkak doktorunuza başvurmalısınız

Yüksek risk grubundaysanız

Ateşiniz 38 .5 C°nin üzerine çıkarsa vede birkaç gün içinde düşmezse
Soluk alıp vermede güçlük olursa
Göğüs ağrısı ortaya çıkarsa
Şiddetli kulak ağısı , kulaktan akıntı vede kanama(kan kaybı) olursa
Döküntü vede kızarıklık ortaya çıkarsa
Ense sertliği ortaya çıkarsa
Birkaç gün içinde düzelemediğinizi vede ciddi C°de Rahatsızkişi olduğunuzu düşünüyorsanız

 


Öksürük

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp