Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Reflü Öksürük Yaparmı

  " Reflü öksürük yaparmı hakkında veri ler . "

 

    Reflü öksürük yaparmı hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Reflü öksürük yaparmı ile alakalı tüm açıklamaları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .

 Yaşam bütündür . Yaşama ait her parça bütüne bağlıdır . Bütün parçaların toplamından büyüktür vede parçaları ile nefes alır . Bu , mevcut oluşun diyalektiğidir . Canlı , cansız yada her ikisinin birliği de öyledir .

Egemen ideoloji , atomlarına ayırıp kendi özüne yabancılaştırdığı insanı insanlıktan çıkarır . Egoist liği , ihtirası , rekabeti vede şiddeti pompalayan “popstar kültürü” ile yaptığı gibi . Bu şartlarda kısa 1 süre için uyuşturulsak da uzun süreli anestezi olanaksızdır . Çünkü insanlığı pazara döken her şey akla , bilime vede özellikle ahlaka aykırıdır .

Bedenimizin her parçası , ayrı işlevler sahipmiş gibi görünse de hepsi ortak 1 amaca , diðerbir deyiþle varoluşumuza hizmet eder . Bir parçada olumsuzluk , erken yada geç diğer parçalara da yansır vede bütünü sarsar , hatta yıkar . Midemizin olanca masumiyet ile ürettiği asidin , yolunu şaşırıp yemek borumuza kaçarak yüreğimizi yakması gibi .

Midemiz asit 1 ortam içerir . Bu , mideye özgün hücreler tarafından sürekli salınan asitten dolayıdır . Mide , kendi salgıladığı asidin yakıcı etkine karşı özel 1 zarla korunmuştur .

Reflü öksürüğü
Yemek borumuz vede soluk borumuz ise bu koruyucu zardan mahrumdur . Bu nedenle mide içeriğinin söz konusu organlarımıza kaçması göğüste yanma ve öksürük yakınmalarına sebep olur . Bu tepkiler , reflünün başlıca belirtileridir .

Midemizden kaynaklanan reflü , tıp edebiyatında GÖR (Gastro Özefajiyal Reflü) ollaraak tanımlanır . Biz de bu deyimi yeri geldikçe sık ollaraak kullanacağız . GÖR yakınmaları yemeklerden sonra daha sık görülür .

Reflü yakınmalarının şiddeti yemek borusunun anatomik vede fonksiyonel yapısı ile doğrudan ilintilidir . Yemek borusu ile midenin birleştiği yerde gevşeklik , ister doğuştan ister sonradan olsun GÖR’ ün en büyük nedenlerden birisidir .

Elbette göğüs altında yanma vede ağrı duygusu hafife alınacak 1 Hal değildir . Bu sebep le biz , öncelikle kalp/damar hastalıkları , akciğer hastalıkları vede göğüs boşluğuna tekabül eden hastalıkları dışlarız . Sonra reflü üzerine gideriz . Bunun için de ilk adım İç Hastalıkları Mütehassız ı tarafından yapılacak tam vede sistemik 1 muayenedir .

Astım; nefes darlığı vede öksürük ile karakterize 1 akciğer hastalığıdır . Reflü ile 1 arada olduğunda daha ağır vede dramatik seyreder . GÖR’ ün erişkin yaşta ortaya çıkan astım hastalığına tek başına sebep olduğu durumlar hiç de az değildir . Bu sebep le , erişkin vede ileri yaşlarda astım tanısı koyarken GÖR’ ü de dikkatle araştırır vede sorgularız .

Geçmeyen öksürük , ses kısıklığı vede horlama . Bunlar , KBB mütehassız larını son derece meşgul eden sorunlardır . Eğer malum yöntemlerle yapılan tedavilerden sonuç alınamıyorsa reflü araştırılır .

Aþırı kilolularda vede gebelerde reflü sık ollaraak görülür . Bunun sebebi karın içinde artan basıncın göğüs boşluğuna yaptığı baskıdır .

Reflü tanısı için alışılmış testler yapılır . Endoskopi , artık alışılmış testler arasında değerlendirilir . İhtiyaç halinde daha komplex tetkikler isteyebiliriz . Yemek borusunun asit içeriğini ölçmek vede yemek borusu alt ucundaki kasılma kuvvetini değerlendirmek gibi…

Reflü Tedavi(iyileştirme) si muhakkak doktorunuz tarafından planlanmalıdır . Etken olduğu söylenen ilaçları kulaktan dolma veri ler ile kullanmayın . Hiç kimseye de ilaç önermeyin .

Mide asit salgısını nötralize eden ilaçlara anti asit ilaçlar deriz . Bunlar emme pastilleri vede solüsyonlar şeklindedir . Bu ilaçlar ile kati tedavi olanaksızdır . Ancak , gebelik reflüsünde kullanabildiğimiz için değer taşırlar .

En sık kullandığımız ilaçlar asit bloke edicilerdir . Dikkat ! Asit bloke eden ilaçlardan Omeprazol vede türevleri muhakkak aç karına alınmalıdır . Tok karına etkileri yok gibidir . Günde 2 doz verildiğinde , akşam dozu yemekten önce alınmalı geceye bırakılmamalıdır . Famotidin türevi ilaçlar için böyle 1 zorunluluk yoktur .

İlaç Tedavi(iyileştirme) sine yanıt vermeyen durumlar ameliyat ile Tedavi(iyileştirme) edilir . 5 yıldan aþırı süren reflü olgularında ameliyat Tedavi(iyileştirme) si düşünülür . Fıtık varsa onarılır , kas zafiyeti mevcut ise kas güçlendirilir .

Pek çok gıda maddesinin reflüyü arttırdığı malum 1 gerçektir . Ayrıca kişiye özel duyarlılıklar da vardır . Özellikle yenmemesi gereken gıdaları size 1 liste halinde sundum .

Şimdi , “Peki , ne yiyelim ?” suali na yanıt vermenin tam zamanı . Et ollaraak balık , tavuk vede yağsız kıymayı tercih edin . Bu gıdaların ızgara ollaraak hazırlanmasına özen gösterin .

Elma yiyin

Sebze ollaraak taze fasulye , lahana , brokoli vede havuç tercih edin .

“Reflüm var” diyenin seçeceği meyve , elma olacaktır . Elbette ekşisi değil . Muz da yiyebilirsiniz . “Bir adet daha” derseniz , o da çok dikkatli olmak kaydıyla üzüm . Ne yazık ki diğer meyvelere kefil değilim .

Ekmek , bisküvi vede kraker tüketebilirsiniz . Ancak soslu , salçalı fırında makarnayı aklınıza bile getirmeyin . Alkol , çay vede kahvenin zararını reflüyü yaşayan bilir . Maden suyu sodası içebilirsiniz .

Peynir alırken yağsız olmasına özen gösterin .

Değişik hastalıklar sebebi yle kullandığınız ilaçlar meydana gelebilir . Bunlar da tek başına yada 1 arada reflüye sebep meydana gelebilir ler . Bu sebep le kullandığınız ilaçları doktorunuzla paylaşın vede lüzumlu düzenlemeleri yapmasını sağlayın .

Nelerden sakınmalıyız ?


*Portakal suyu

*Limon

*Sirke

*Domates

*Çiğ soğan

*Kızarmış patates

*Süt , yağlı peynir

*Alkol

*Çay , kahve

*Çikolata

*Kıyma

*Kızartmalar
 

Ne yapmalıyız ?

*Şişmansanız zayıflayın

*Spor yapın

*Tok karına yatmayın

*Sigara(tütün mamülleri)yı bırakın

*Alkolü azaltın

*Yatağınızın başucunu yükseltin
 

Reflü emare leri

*Göğüs altında yanma vede ekşime

*Öksürük

*Ağızda acılık

*Yutma zorluğu

 

 Öksürük Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 Bitkisel(doðal) Ürünlerimize Ulaşmak İçin Tıklayınız . . . .

 

Etiketler : öksürük , öksürük Tedavi(iyileştirme) si , öksürüğe , öksürüğü , öksürükten , öksürükte , öksürüğün , öksürükle , öksürmek , bitkisel , Tedavi(iyileştirme) si ,

 

 


Öksürük

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp