Bitkisel Sağlık Ürünleri
Öksürük

Reflü(acid reflux) Öksürük Yaparmı

  " Reflü(acid reflux) öksürük yaparmı hakkında veri ler . "

 

    Reflü(acid reflux) öksürük yaparmı hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Reflü(acid reflux) öksürük yaparmı ile alakalı bütün izahat ları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .

 Yaşam bütündür . Yaşama ait her parça bütüne bağlıdır . Bütün parçaların toplamından büyüktür vede parçaları ile nefes alır . Bu , mevcut oluşun diyalektiğidir . Canlı , cansız yada her ikisinin birliği de öyledir .

Egemen ideoloji , atomlarına ayırıp kendi özüne yabancılaştırdığı insanı insanlıktan çıkarır . Egoist liği , ihtirası , rekabeti vede şiddeti pompalayan “popstar kültürü” ile yaptığı gibi . Bu koşuular da kısa 1 süre icin uyuşturulsak da uzun zaman li anestezi mümkündeğildir . Çünki insanlığı pazara döken her şey akla , bilime vede hususiyetle ahlaka aykırıdır .

Bedenimizin her parçası , farklı işlevler sahipmiş gibi görünse de hepsi ortak 1 amaca , diğerbir deyişle varoluşumuza hizmet eder . Bir parçada olumsuzluk , erken yada geç başka parçalara da yansır vede bütünü sarsar , hatta yıkar . Midemizin olanca masumiyet ile ürettiği asidin , yolunu şaşırıp yemek borumuza kaçarak yüreğimizi yakması gibi .

Midemiz asit 1 ortam içerir . Bu , mideye özgün hücreler tarafından sürekli salınan asitten dolayıdır . Mide , kendi salgıladığı asidin yakıcı etkine karşı hususi 1 zarla korunmuştur .

Reflü(acid reflux) öksürüğü
Yemek borumuz vede soluk borumuz ise bu koruyucu zardan mahrumdur . Bu nedenle mide içeriğinin söz konusu organlarımıza kaçması göğüste yanma ve öksürük yakınmalarına sebep olur . Bu tepkiler , Reflü(acid reflux) (acid reflux) nün başlıca belirtileridir .

Midemizden kaynaklanan Reflü(acid reflux) (acid reflux) , tıp literatürün da GÖR (Gastro Özefajiyal Reflü(acid reflux) ) ollaraak tanımlanır . Biz de bu deyimi yeri geldikçe sık ollaraak kullanacağız . GÖR yakınmaları yemeklerden sonra daha sık görülür .

Reflü(acid reflux) yakınmalarının şiddeti yemek borusunun anatomik vede fonksiyonel yapısı ile doğrudan ilintilidir . Yemek borusu ile midenin birleştiği yerde gevşeklik , ister Doğu(şark) (garp) ştan ister sonradan olsun GÖR’ ün en büyük nedenlerden birisidir .

Elbette göğüs altında yanma vede ağrı duygusu hafife alınacak 1 Hal değildir . Bu sebep le biz , öncelikle kalp/damar Rahatsızlık ları , akciğer hastalıkları vede göğüs boşluğuna tekabül eden Rahatsızlık ları dışlarız . Sonra Reflü(acid reflux) (acid reflux) üzerine gideriz . Bunun icin de ilk adım İç Rahatsızlık ları Mütehassız ı tarafından yapılacak tam vede sistemik 1 muayenedir .

Astım; nefes darlığı vede öksürük ile karakterize 1 akciğer hastalığıdır . Reflü(acid reflux) ile 1 arada meydana geldiğinde daha ağır vede dramatik seyreder . GÖR’ ün erişkin yaşta ortaya çıkan astım (iltihabi nefes darlığı) hastalığına tek başına sebep olduğu durumlar hiiç de az değildir . Bu sebep le , erişkin vede ileri yaşlarda astım (iltihabi nefes darlığı) teşhisi koyarken GÖR’ ü de dikkatle araştırır vede sorgularız .

Geçmeyen öksürük , ses kısıklığı vede horlama . Bunlar , KBB mütehassız larını son derece meşgul eden sorunlardır . Eğer malum metod lerle yapılan tedavilerden netice alınamıyorsa Reflü(acid reflux) (acid reflux) araştırılır .

Aşırı kilolularda vede gebelerde Reflü(acid reflux) (acid reflux) sık ollaraak görülür . Bunun sebebi karın içinde artan basıncın göğüs boşluğuna yaptığı baskıdır .

Reflü(acid reflux) teşhisi icin alışılmış testler yapılır . Endoskopi , artık alışılmış testler arasında değerlendirilir . İhtiyaç halinde daha komplex tetkikler isteyebiliriz . Yemek borusunun asit içeriğini ölçmek vede yemek borusu alt ucundaki kasılma kuvvetini değerlendirmek gibi…

Reflü(acid reflux) Tedavi(iyileştirme) si muhakkak doktorunuz tarafından planlanmalıdır . Etken olduğu söylenen ilaçları kulaktan dolma veri ler ile kullanmayın . Hiç kimseye de ilaç önermeyin .

Mide asit salgısını nötralize eden ilaçlara anti asit ilaçlar deriz . Bunlar emme pastilleri vede solüsyonlar biçimi ndedir . Bu ilaçlar ile kati tedavi mümkündeğildir . Ancak , gebelik Reflü(acid reflux) (acid reflux) sünde kullanabildiğimiz icin değer taşırlar .

En sık kullandığımız ilaçlar asit bloke edicilerdir . Dikkat ! Asit bloke eden ilaçlardan Omeprazol vede türevleri muhakkak aç karına alınmalıdır . Tok karına etkileri yok gibidir . Günde 2 doz verildiğinde , akşam dozu yemekten önce alınmalı geceye bırakılmamalıdır . Famotidin türevi ilaçlar için böyle 1 zorunluluk yoktur .

İlaç Tedavi(iyileştirme) sine Yanit vermeyen durumlar ameliyat ile Tedavi(iyileştirme) edilir . 5 yıldan aşırı zaman n Reflü(acid reflux) (acid reflux) olgularında ameliyat Tedavi(iyileştirme) si düşünülür . Fıtık varsa onarılır , kas zafiyeti mevcut ise kas güçlendirilir .

Pek çook gıda maddesinin Reflü(acid reflux) (acid reflux) yü arttırdığı malum 1 gerçektir . Ayrıca kişiye hususi Hassasiyetle r da mevuttur . Hususiyetle yenmemesi gereken gıdaları size 1 liste halinde sundum .

Şimdi , “Peki , ne yiyelim ?” suali na Yanit vermenin tam zamanı . Et ollaraak balık , tavuk vede yağsız kıymayı tercih edin . Bu gıdaların ızgara ollaraak hazırlanmasına itina gösterin .

Elma yiyin

Sebze ollaraak taze fasulye , lahana , brokoli vede havuç tercih edin .

“ Reflü(acid reflux) m var” diyenin seçeceği meyve , elma olacaktır . Elbette ekşisi değil . Muz da yiyebilirsiniz . “Bir adet daha” derseniz , o da çook dikkatli olmak kaydıyla üzüm . Ne yazık ki başka meyvelere kefil değilim .

Ekmek , bisküvi vede kraker tüketebilirsiniz . Ancak soslu , salçalı fırında makarnayı aklınıza bile getirmeyin . Alkol , çay vede kahvenin zararını reflüyü yaşayan bilir . Maden suyu sodası içebilirsiniz .

Peynir alırken yağsız olmasına itina gösterin .

Değişik Rahatsızlık lar sebebi yle kullandığınız ilaçlar meydana gelebilir . Bunlar da tek başına yada 1 arada Reflü(acid reflux) (acid reflux) ye sebep meydana gelebilir ler . Bu sebep le kullandığınız ilaçları doktorunuzla paylaşın vede lüzumlu düzenlemeleri yapmasını sağlayın .

Nelerden sakınmalıyız ?


*Portakal suyu

*Limon

*Sirke

*Domates

*Çiğ soğan

*Kızarmış patates

*Süt , yağlı peynir

*Alkol

*Çay , kahve

*Çikolata

*Kıyma

*Kızartmalar
 

Ne yapmalıyız ?

*Şişmansanız zayıflayın

*Spor yapın

*Tok karına yatmayın

*Sigara(tütün mamülleri)yı bırakın

*Alkolü azaltın

*Yatağınızın başucunu yükseltin
 

Reflü(acid reflux) emare leri

*Göğüs altında yanma vede ekşime

*Öksürük

*Ağızda acılık

*Yutma zorluğu

 

 Öksürük Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 Bitkisel(doğal) Ürünlerimize Ulaşmak İçin Tıklayınız . . . .

 

Etiketler : öksürük , öksürük Tedavi(iyileştirme) si , öksürüğe , öksürüğü , öksürükten , öksürükte , öksürüğün , öksürükle , öksürmek , bitkisel , Tedavi(iyileştirme) si ,

 

 


Öksürük

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp