Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Gıcık Öksürük Tedavi(iyileştirme) si

" Gıcık öksürük Tedavi(iyileştirme) si hakkında veri ler . "

Gıcık öksürük Tedavi(iyileştirme) si hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Gıcık öksürük Tedavi(iyileştirme) si ile alakalı tüm açıklamaları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .

 

Öksürük ; çoğunlukla , göğüs , boğaz yada karın boşluğunda meydana gelen 1 rahatsızlığın emare si ollaraak ortaya çıkar . .

Solunum yolları mukozasının uyarılmasından doğan vede solunum yollarını tıkanıklıklardan vede yabancı maddelerden koruyan 1 müdafa refleksidir .

Öksürük için söylenen; “akciğerlerin bekçi köpeğidir” tâbiri meşhûrdur .

İnsan kendi isteğiyle de öksürebilir fakat önemli oluþan istek dışı ollaraak meydana gelen öksürüktür . Öksürük derin 1 soluk almayı tâkiben gırtlak girişinin (glottisin) kapanması vede daha sonra gürültüyle açılarak havanın vede bu arada yabancı maddelerin dışarı atılmasıdır .

Öksürük 9 . vede 10 . kafa sinirlerinin uçlarının uyarılması neticesinde ortaya çıkar . Refleksin başlangıcı , yutak , gırtlak , kulak , soluk borusu , bronşlar vede akciğer zarından kaynaklanabilir .

Küçük bronşlara doğru gidildikçe öksürük refleksinin duyarlığı azalır . Öksürükte üç ayrı faz sözkonusudur , ilk faz süratli vede derin 1 nefes alma ile karakterlenir , bu fazın netiticesinde glottis kapanır .

İkinci fazda glottis kapalı olduğu hâlde yapılan kolaydeðil 1 hava verme hareketi vardır . Bu arada soluk borusu vede akciğerlerin diğer kısımlarındaki havanın basıncı artar .

Üçüncü vede son faz glottisin aniden açılıp basınçlı havanın özel 1 ses çıkararak dışarı atılması ile vukû bulur . Öksürük sırasında küçük bronşlardan geçen havanın sâniyede 0 ,5-2 metre , glottisten geçen havanın ise sâniyede 50-120 metre hızla hareket ettiği tespit edilmiştir .

Bu rakamlar öksürük sırasında yabancı cisimlerin vede balgam parçalarının ne büyük 1 kuvvetle atıldığını göstermeye kâfidir . Diyafram kasının öksürüğün her üç fazında da kasıldığı gösterilmiştir . Bronşlarda biriken balgamın ağıza kadar gelmesi için umumiyetle aniden aþırı öksürük hareketine ihtiyaç vardır .

Böylece salgılar ağıza kadar kademe kademe getirilmiş olur . Solunum kasları zayıf yada solunum merkezi çeşitli sebeplerle baskılanmış olursa öksürük hafif vede tesirsiz meydana gelebilir . Zatülcenp gibi hastalıklarda öksürmek ağrıyı arttıracağından irâdî ollaraak kişi öksürüğünü tutabilir .

Öksürüğün karakteri , nefes borusu vede bronş mukozasının durumuna göre değişir . Yutak vede üst solunum yollarının iltihabî durumlarında kuru vede sık tekrarlayan 1 tahriş öksürüğü söz konusudur . Öksürük , bâdemciklerin şişerek yutak yolunu tıkadığı vakalarda kalın , kaba vede biraz da boğuktur .

Balgamlı öksürüklere yaş , balgamsız öksürüklere de kuru öksürük denmektedir . Üst solunum yollarının iyi huylu hastalıkları durmak bilmeyen inatçı 1 öksürüğü meydana getirdikleri halde , alveollerin hastalıklarında bâzan çok az öksürük olur . Bâzı veremli hastalar o kadar az öksürürler ki , sorulduğunda hiç öksürmediklerini söylerler .

Kentöz öksürük denen tip arka arkaya gelir vede düdük sesi gibi 1 ses çıkarak derin 1 nefes alınır . Bu tip öksürük boğmaca hastalığının kendine has öksürüğüdür .

Solunum yollarında öksürük refleksine yol açan uyarı , iltihâbî , mekanik , kimyâsal yada ısı karakterli meydana gelebilir .

Hülasa ; bu açıklamalardanda anlaşılacağı üzere öksürüğe yol açan hadiseler çok çeşitlidir .

Akciğer kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi inden tozlu havada kalmaya , zatürreden gribe kadar birçok durum öksürükle beraberdir . Öksürüğü 1 hastalık ollaraak değil , 1 hastalığın habercisi ollaraak kabul etmek gereklidir . Dolayısıyla öksürüğün tedâvisi öksürük kesici ilâçlarla değil altta yatan hastalık yada sebebinin tedâvisiyle olmalıdır .

Benim size önerim ;
bizzat 1 göğüs hastalıkları yada dahiliye mütehassız ına muayene ollaraak ; öksürüğünüze sebep oluþan hastalığınızın teşhis edilip , buna göre uygun Tedavi(iyileştirme) yi yaptırmanız olacaktır . .

Geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim . Öksürük Tedavi(iyileştirme) sine yardımcı %100 Bitkisel(doðal) Ürünlerimize Ulaşmak İçin Tıklayınız . . . .

 


Etiketler : Gıcık Öksürük Tedavi(iyileştirme) si , boğazda gıcık öksürük Tedavi(iyileştirme) si , gıcık şeklinde öksürük Tedavi(iyileştirme) si , kuru öksürük gıcık Tedavi(iyileştirme) si , gıcık öksürük , gıcık öksürük için , gıcık öksürük bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme)

 


Öksürük

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp