Bitkisel Sağlık Ürünleri
Öksürük

Öksürük İçin

  " Öksürük icin bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) metod leri vede öksürük kürleri hakkında veri ler . "

 

     Öksürük icin bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) metod leri vede öksürük kürleri hakkında veri ler bu yazıda yer almaktadır . Öksürük icin amade lanan bitkisel(doğal) kürler ile alakalı bütün izahat ları bu yazıda inceleyebilirsiniz . . .

    Öksürük icin şifalı bitki ,öksürük icin bitkisel(doğal) yöntemler ,öksürük icin bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) yolları hakkında veri ler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır .Öksürük icin şifalı bitki hakkında daha aşırı veri sahibi olmak icin aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye riz .
Genellikle , göğüs , boğaz yada karın boşluğunda meydana gelen 1 rahatsızlık emare si ollaraak ortaya çıkar .

Öksürükler 3 antet ta toplanır

1- Kuru öksürük:
Nezle , boğaz iltihabı , bademcik iltihabı , aşırı sigara(tütün mamülleri) içme , sindirim bozuklukları , Gastrit(gastritis) , ishal(diyare) , kabızlık , bağırsak solucanları , kalp Rahatsızlık ları vede ses tellerinin rahatsızlığından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır , diğerbir deyişle kuru öksürüktür .
 
2- Nöbet biçimi nde gelen öksürük: Bu öksürük çeşidi , boğmaca yada ciğer şişmesi; gırtlak yada hava borusunun tahriş olması yada astım (iltihabi nefes darlığı) kaynaklıdır . Bu tip öksürükte az da olsa balgam görülür .

3- Balgamlı öksürük:
Bu tip öksürük , sık sık tekrarlar . Hastada hırıltı mevuttur . Balgam çıkarır vede nefesini dışarı vermekte zorluk çeker . Balgamlı öksürük; bronşit , astım , sinüs iltihabı , müzmin sinüzit , kalp hastalıkları yada tüberküloz’un 1 emare si meydana gelebilir .

* Balgamlı öksürüğü gidermek için , meyan kökü ile yaş , yada kuru incir kaynatıp suyu içilir . Ayrıca umacık otunun çay biçimi nde içilmesi de öksürüğe iyi gelmektedir .

* Öksürük vede balgamı gidermek için , gelincik çiçeği (pampal) kurutulup çay biçimi nde içilir .

*
Zencefil kökünü balla karıştırıp yemek , öksürüğü Tedavi(iyileştirme) eder .

Meyan kökü , grip , nezle , anjin , nefes darlığı , öksürük vede balgam söktürür; incir , bronşit , öksürük vede boğaz ağrılarında avantaj lıdır vede bronşları yumuşatır; gelincik , nefes darlığı , astım , bronşit vede göğüs nezlesinde rahatlık sağlar; zencefil ise soğuk algınlığında ivedi iyileşmeyi sağlar .

Öksürük icin başka bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) metod leri;

*
Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi icin on 2 saat bekletildikten sonra , süzülerek ılıtılmak icin içi kaynar su dolu oluşan 1 farkli kabın içine ihyana kadar bırakılıp ardından , günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

*
Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş oluşan 1 çay kaşığı çitlembik tohumu 1 çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış incir yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış mayasıl(hemoroid) otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç küçük parçalara bölünmüş kereviz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanına 1 tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı öksürük otu çiçeği katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülüp günde 2 kez , sabah vede akşam olmak uzerer birer çay fincanı içilir .

* Özdeş oranda ince kıyılmış yada havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan , havlıcan , ebegümeci , zencefil , tıpsal hatmi , ayva yaprağı , ayva çekirdeği vede ıhlamur iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; 1 çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah vede akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir .

* Özdeş oranda ince kıyılmış yada havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan , öksürük otu (yapraklan vede çiçekleri) , sığırkuyruğu çiçeği , ciğer otu vede sinirli ot yaprağı iyice karıştırılıp harnıan edildikten sonra; 1 çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülerek günde 2 kez sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

*
Özdeş oranda ince kıyılmış yada havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan , nane , kekik , papatya çiçeği , tıpsal hatmi vede ıhlamur iyice karıştırılıp harman edildikten sonra; 1 çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi icin kısa 1 süre beklendikten sonra süzülerek günde 2 kez sabah vede akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı dar yapraklı sinirli ot katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülüp günde 2 kez , sabah vede akşam olmak uzerer birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış kılıç otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış farklı k otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış sarmaşık katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanına birer tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç taze vede ince ktyılmış sarımsak otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde içinde 1 su bardağı aralıklarla yudumlanarak içilir .

* Bir litre soğuk suyun içine 1 avuç taze vede ince kıyılmış tıbbi hatmi kökü vede 2 çorba kaşığı toz şeker katılıp 1 -2 saat bekletilmesinin ardından süzülerek her 2 saatte 1 çorba kaşığı alınarak kullanılır .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı ciğer otu katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülüp günde 2 kez , sabah vede akşam olmak uzerer birer çay fincanı içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı toz tarçın ve karabiber katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülüp günde 2 kez sabah vede akşam olmak üzerer birer çay fincanı içilir .

* Bir su bardağı sıcak suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş oluşan birer çorba kaşığı fındık içi ile süzme bal ilave edilip karıştırıldıktan sonra ılık halde içilir .

* 100 gram yulaf unu 1 litre soğuk suyun içinde yumuşaması için birkaç saat bekletildikten sonra koyulaşıncaya kadar kaynatılıp her 3 saatte 1 birer çorba kaşığı alınır .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı dağ şebboyu katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülüp günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çorba kaşığı içilir .

* Bir miktar kara turp mikserden geçirildikten sonra 1 tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen 1 su bardağı turp suyuna 1 çorba kaşığı süzme bal ilave edilip günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çorba kaşığı içilir .

* Bir su bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı oranında koyungözükatılıp demlenmesi icin on 2 saat bekletildikten sonra , süzülerek ılıtılmak icin içi kaynar su dolu oluşan 1 farkli kabın içine ağzına kadar bırakılıp ardından , gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 2 avuç kavun çekirdeği katılıp , su yarım litreye düşene kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 öğün birer çay fincanı içilir .

* Bir litre süt ile 5-6 diş ince kıyılmış sarımsak kaynatılıp süzülmesinin ardından ihyana kadar bekletilip birer tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı avşar otu katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülüp günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzerer birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine küçük parçalara bölünmüş 1 avuç kuru soğan katılıp , kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 öğün birer çay fincanına 1 tetlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir .

* Bir litre suyun içine küçük parçalara bölünmüş 1 avuç at kestanesi katılıp , kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 öğün birer çay fincanı içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 tatlı kaşığı izlanda yosunu katılıp kısa 1 zaman demlenmesi beklendikten sonra , süzülerek , öğle vede akşam yemeklerinden yanm saat önce birer çay fincanı soğuk ollaraak içilir .

* Bir litre suyun içine 4-5 adet keçiboynuzu katılıp , su yarım litreye düşene kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 öğün birer çay fincanına birer çay kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir .

* Bir litre suyun içine 2 avuç ayva çekirdeği katılıp , su yanm litreye düşene kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 öğün birer çay fincanı içilir .

* Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş oluşan 1 çay kaşığı hardal tohumu 1 çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış yer palamudu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış menekşe çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış kiraz çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah
ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 adet selvi kozalağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 3 öğün yarımşar çay bardağı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış elma çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış bakla çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış devetabanı çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış gelincik çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı güneş gülü katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülüp gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 tatlı kaşığı süzme bal katılıp karıştırıldıktan sonra günde 3 öğün birer çay fincanı içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı rezene katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülüp günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzerer birer çay fincanı içilir .

* Bir bardak kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış sığır dili katılıp 4-5 saat dinlenmesi icin bırakılmasının ardından arzuya göre tatlandırılıp her sabah 1 çorba kaşığı içilir .

*
Bir litre suyun içine 4 adet kuru incir vede 1 kahve fincanı meyan kökü katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde 3 öğün kullanılır .

* Bir litre süt ile 2-3 adet küçük parçalara bölünmüş kuru incir kaynatılıp süzülmesinin ardından ihyana kadar bekletilip günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış mersin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış 1 çay kaşığı kara hindiba katılıp kısa 1 zaman demlenmesi beklendikten sonra , süzülerek , öğle vede akşam yemeklerinden yanm saat önce birer çay fincanı soğuk ollaraak içilir .

* Bir litre suyun içine 1 yemek kaşığı civanperçemi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 3 öğün birer çorba kaşığı içilir .

*
Bir çorba kaşığı çam ağacı sürgünü 1 litre suyun içine katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek vede arzuya göre tatlandırılarak günde 3 öğün birer çay bardağı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 çorba kaşığı dolusu ıhlamur , 1 silme yemek kaşığı tıpsal hatmi , 1 adet rendelenmiş limon kabuğu vede bir tatlı kaşığı tarçın katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay fincanı içilir .

* Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş oluşan 1 çay kaşığı keten tohumu 1 çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi icin kısa 1 zaman beklendikten sonra süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere içilir .

* Bir litre suyun içine 2 avuç hünnap katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere içilir .

* Bir tatlı kaşığı toz zencefilini içine 1 çay kaşığı bal vede yarım çay kaşığından biraz daha az tuz 1 kürdan yardımıyla karıştırılıp yutulur .

* Bir çay fincanı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı karabaş otu katılıp demlenmesinin ardından süzülüp , süzme bal ile tatlandırılarak günde 2 kez , sabah vede akşam olma üzere birer çay fincanı içilir .

* Bir miktar şalgam mikserden geçirildikten sonra 1 tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen 1 su bardağı turp suyuna 1 çorba kaşığı süzme bal ilave edilip günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzere birer çorba kaşığı içilir .

* Bir litre suyun içine 1 avuç ince kıyılmış pazı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde 2 kez , sabah vede akşam olmak üzerebirer çay fincanı içilir .


Öksürük

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp