Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Kolda Ödem

 

 

Kolda ödem nasıl oluşur hastalık kişinin hayatını nasıl etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . .

 

 

 

Vücudunuzu nefes alsanız patlayacakmış gibi yada sanki teninize sığmıyormuş gibi pay ttiğiniz oluyor mu ? Tabi ki bunda aþırı kiloların da payı meydana gelebilir amma bu bahsedilen şişlik hissi vücudun ödem toplamasından kaynaklanıyor . Ödem , vücutta özellikle yumuşak dokuların olduğu bölgelerde , damar içi sıvının damar dışına sızması ile oluşuyor . Belli 1 hastalığa bağlı değilse , yenilen gıdalar yada hareketsizlik sebebi yle oluşabiliyor . Aþırı tuz tüketiminin ödemin birinci C°de n yetkilisi olduğunu biliyoruz . Uz . Dr . Murat Görgülü 1 gram tuzun vücutta 200 ml sıvı birikmesine sebep olduğunu söylüyor .

 

Ödem Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan bitkilerden yapılmış % 100 Doğal ürünlerimizi görmek için buraya tıklayabilirsiniz . . .

 

 

Ödem sebep oluşur ?


 

Ödem çeşitli hastalıklar sebebi yle oluşabileceği gibi çok aþırı tuz alınması , gereğinden aþırı sıvı tüketilmesi vede aşırı hareketsizlik gibi durumlarda da görülebilir . Ancak en sık hastalık hallerinde oluşur; bunları şöyle sıralayabiliriz: Böbrek kafigelmeyecek liği , kalp kafigelmeyecek liği , karaciğer Siroz(cirhosis) (cirhosis) u , önümüzdeki C°de gıdaalımı bozukluğu vede Guatr(troid) denilen Troid(guatr) bezi hastalıkları . Bu hastalıklar tüm vücutta ödem oluşturur . Damar tıkanıklığı vede hareketsizliğe bağlı ödemler umumiyen kol vede bacak yada tek 1 vücut bölgesinde meydana gelebilir , alerjik ödemler ise tek 1 bölgede meydana gelebilir .

 

Vücutta dolaşım bozukluğunun olması ödem oluşumunu hızlandırır mı ?


 

Evet , çünkü hareketsiz kalan kol , bacak gibi organlarda hem dolaşım yavaşlar hem de lenf akımı zayıflar . Bu sebep le o bölgede toplardamar içi basınç artar vede damar dışına sıvı sızarak ödeme yol açar .

 

Ödemin emare leri neler ?


 

Ödemin emare leri bulunduğu organa göre değişir , vücudun farklı bölgelerinde ödem toplanabilir . Örneğin kalp kafigelmeyecek liği , böbrek kafigelmeyecek liği vede sürekli oturmaya bağlı ödemler yer çekimi tesiri ile ayak bileği vede bacaklarda oluşur . Damar tıkanıklığına yada toplardamara baskı yapan sebep lere bağlı ödemler ise tek kol yada tek bacakta şişme ile kendini bariz ollaraak gösterir . İç organlarda sıvı birikmelerine bağlı ödemler o organla alakalı bulgular verir , örneğin akciğer ödeminde nefes darlığı oluşur .

 

Vücuttaki ödem hangi noktadan sonra mesele ollaraak nitelendirilir ?


 

Özellikle yetişkinlerde ödemin klinik ollaraak bulgu vermesi için vücutta yaklaşık üç litre fazladan sıvı birikmesi gereklidir . Buna bağlı ollaraak hareket yeteneğinde azalma , ciltte incelme vede sıvı sızması , bunların neticesinde da ödem yaraları gelişebilir .

En çok hangi bölgelerde ödem toplanır ? Sebep leri mevcut mı ?


 

Ödem en çok yer çekiminin tesiri ile topuk çevresi vede bacaklarda oluşur , hareketsizliğe bağlı ödemler ise hareketsiz organ çevresinde gelişir . Alerjik ödem ise daha çok göz çevresi vede dudaklarda görülür . Vücut sıvılarında artış gözaltı vede göz çevresinde erken dönemde şişme yapabilir .

Son yıllarda ödem oluşumu Meselesi gittikçe artıyor gibi görünüyor .Bunun sebebi ne meydana gelebilir ?


 

Özellikle hazır gıdalar le alman tuz miktarının vede çeşitli hastalıkların artmasına bağlı ollaraak ödem Meselesi da büyüyor . Hareketli 1 yaşam sürmek , tuz tüketimini azaltmak vede hazır gıdalardan uzak durmak önlem meydana gelebilir . Topuklu ayakkabıların da ödem oluşumuna yol açtığı biliniyor . Masa başında oturan hareketsiz toplumlarda bu tip yakınmalar her vakit artarak Daimi eder .

 

Besinler Ödem Oluşumunu Tetikler mi ?


 

Yenilen gıdalar le ödem arasında önemli 1 bağlantı vardır; özellikle tuzlu gıdalar vücutta su toplanmasına sebep olur . Belli 1 miktarı geçtikten sonra ödem oluşmaya başlar , özellikle kalp vede böbrek hastalarında tuz tüketimi ödemi hızla arttırabilir . Bir gram tuz vücutta 200 ml kadar su tutulmasına sebep olur . Tuz içeriği yüksek oluþan hazır soslar , mayonez , ketçap gibi ürünler vede çerezler ödemi arttırırlar . Şarküteri ürünleri , turşu vede konserve gıdalar de ödem oluşumunu arttırabilir .

 

Ödem oluşumunu mani lemek için nasıl 1 gıdaalımı sistemi önerirsiniz ?


 

Hazır gıdalardan vede soslardan uzak durmak da önemlidir , tuzlu zeytin vede peynirler suda bırakılıp tuzları alındıktan sonra tüketilmeli . Bol taze meyve vede sebze tüketimi özellikle önerilir . Çünkü bu tip gıdalar ödem yapmaz vede sindirim üzerine olumlu etkileri vardır .

 

Spor yapmak ödem oluşumunu mani ler mi ?


 

Düzenli yapılan spor ödem oluşumunu azaltır , özellikle kardiyo dediğimiz vede haftada üç-dört kez yapılan belli 1 ritim vede süredeki egzersizler kalp atım sayısı vede dolaşım hızının artmasını sağlar . Bu da ödem oluşumunu azaltır .

 

Ödem oluşumunda genetik faktörlerin rolü nedir ?


 

Ödem oluşturan bariz 1 genetik bozukluk yoktur , fakat doğuştan varolan bazı hastalıklarda ödemi gelişebilir . Örneğin kretenizm denilen doğuştan gelen Guatr(troid) rahatsızlığında çocuğun tüm vücudunda ödem gözlenebilir , yine doğuştan gelen karaciğer hastalıkları , nefrotik sendrom denen böbrek hastalıkları vede kan tuzlarını ilgilendiren metabolik hastalıklarda ödem görülür .

 

Adet döneminde vücutta ödem toplanmasının sebebi nedir ?


 

Kadınlarda adet döneminde artmış oluþan östrojen vede benzeri hormonların su , tuz tutucu tesiri sebebi yle ödem oluşumu gözlenir .

 

Ödeme Karşı Ne gibi önlemler alabiliriz ?


 

Bu dönemde düzenli egzersiz vede tuz alımının kısıtlanması ödem oluşumunu azaltabilir . Ayrıca herhangi 1 hormonal rahatsızlık varsa bunun tespiti vede Tedavi(iyileştirme) si de ödemin önlenmesini sağlar .

 

Sabah kalkıldığında yüz sebep şişer ?


 

Ödem , en erken vücutta ki yumuşak dokularda gelişir , göz çevresi de vücudumuzun en gevşek vede yumuşak bölgelerinden biri olduğu için vücutta aþırı sıvı biriktiğinde şişer . Yatarken yüzün şişmesinin sebebi yer çekimidir . Ayağa kalktıktan sonra yer çekiminin tesiri ile sıvılar bacaklara doğru yer değiştirir . Uykusuzluk gibi durumlar gözlerde yorgunluk yaratacağından vede özellikle yüz bölgesindeki duyarlılığı artıracağından göz çevresinde ödem oluşumuna yol açabilir .

 

Özellikle yetişkinlerde ödemin klinik ollaraak bulgu vermesi için vücutta yaklaşık üç litre fazladan sıvı birikmesi gereklidir . Buna bağlı ollaraak hareket yeteneğinde azalma , ciltte incelme vede ödem yaraları gelişebilir .


Ödem

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp