Bitkisel Sağlık Ürünleri
Ödem

Kolda Ödem

 

 

Kolda ödem neşekilde meydana gelir Rahatsızlık kişinin hayatını neşekilde etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . .

 

 

 

Vücudunuzu nefes alsanız patlayacakmış gibi yada sanki teninize sığmıyormuş gibi pay ttiğiniz oluyor mu ? Tabi ki bunda aşırı kiloların da payı meydana gelebilir amma bu bahsedilen şişlik hissi bedeni n ödem toplamasından kaynaklanıyor . Ödem , bedende hususiyetle yumuşak dokuların olduğu bölgelerde , damar içi sıvının damar dışına sızması ile oluşuyor . Belli 1 hastalığa bağlı değilse , yenilen gıdalar yada hareketsizlik sebebi yle oluşabiliyor . Aşırı tuz tüketiminin ödemin birinci C°de n yetkilisi olduğunu biliyoruz . Uz . Dr . Murat Görgülü 1 gram tuzun bedende 200 ml likit birikmesine sebep olduğunu söylüyor .

 

Ödem Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan bitkilerden yapılmış % 100 Natural ürünlerimizi görmek icin buraya tıklayabilirsiniz . . .

 

 

Ödem sebep meydana gelir ?


 

Ödem çeşitli Rahatsızlık lar sebebi yle oluşabileceği gibi çook aşırı tuz alınması , lüzumunda n aşırı likit tüketilmesi vede aşırı hareketsizlik gibi durumlarda da görülebilir . Ancak en sık Rahatsızlık hallerinde meydana gelir ; bunları şöyle sıralayabiliriz: Böbrek kafigelmeyecek liği , kalp kafigelmeyecek liği , karaciğer Siroz(cirhosis) (cirhosis) u , önümüzdeki C°de gıdaalımı bozukluğu vede Guatr(troid) denilen Troid(guatr) bezi Rahatsızlık ları . Bu Rahatsızlık lar bütün bedende ödem meydana gelir . Damar tıkanıklığı vede hareketsizliğe bağlı ödemler umumiyen kol vede bacak yada tek 1 beden bölgesinde meydana gelebilir , alerjik ödemler ise tek 1 bölgede meydana gelebilir .

 

Beden ta dolaşım bozukluğunun olması ödem oluşumunu hızlandırır mı ?


 

Evet , çünki hareketsiz kalan kol , bacak gibi organlarda hem dolaşım yavaşlar hem de lenf akımı zayıflar . Bu sebep le o bölgede toplardamar içi basınç artar vede damar dışına likit sızarak ödeme yol açar .

 

Ödemin emare leri neler ?


 

Ödemin emare leri bulunduğu organa göre değişir , bedeni n başkaca bölgelerinde ödem toplanabilir . Misal ollaraak kalp kafigelmeyecek liği , böbrek kafigelmeyecek liği vede Daima oturmaya bağlı ödemler yer çekimi tesiri ile ayak bileği vede bacaklarda meydana gelir . Damar tıkanıklığına yada toplardamara baskı yapan sebep lere bağlı ödemler ise tek kol yada tek bacakta şişme ile kendini bariz ollaraak gösterir . İç organlarda likit birikmelerine bağlı ödemler o organla alakalı bulgular verir , misal ollaraak akciğer ödeminde nefes darlığı meydana gelir .

 

Beden taki ödem hangi noktadan sonra mesele ollaraak nitelendirilir ?


 

Hususiyetle yetişkinlerde ödemin klinik ollaraak bulgu vermesi icin bedende takriben 3 litre fazladan likit birikmesi gereklidir . Buna bağlı ollaraak hareket yeteneğinde azalma , ciltte incelme vede likit sızması , bunların neticesinde da ödem yaraları gelişebilir .

En çook hangi bölgelerde ödem toplanır ? Sebep leri mevcut mı ?


 

Ödem en çook yer çekiminin tesiri ile topuk kenarları vede bacaklarda meydana gelir , hareketsizliğe bağlı ödemler ise hareketsiz organ kenarları nde gelişir . Alerjik ödem ise daha çook göz kenarları vede dudaklarda görülür . Beden sıvılarında artış gözaltı vede göz kenarları nde erken dönemde şişme yapabilir .

Son yıllarda ödem oluşumu Meselesi gittikçe artıyor gibi görünüyor .Bunun sebebi ne meydana gelebilir ?


 

Hususiyetle amade gıdalar le alman tuz miktarının vede çeşitli Rahatsızlık ların artmasına bağlı ollaraak ödem Meselesi da büyüyor . Hareketli 1 yaşam sürmek , tuz tüketimini azaltmak vede amade gıdalardan uzak durmak tedbir meydana gelebilir . Topuklu ayakkabıların da ödem oluşumuna yol açtığı biliniyor . Masa başında oturan hareketsiz toplumlarda bu tip yakınmalar her vakit artarak Daimi eder .

 

Besinler Ödem Oluşumunu Tetikler mi ?


 

Yenilen gıdalar le ödem arasında önemli 1 bağlantı mevuttur ; hususiyetle tuzlu gıdalar bedende su toplanmasına sebep olur . Belli 1 miktarı geçtikten sonra ödem oluşmaya başlar , hususiyetle kalp vede böbrek hastalarında tuz tüketimi ödemi hızla arttırabilir . Bir gram tuz bedende 200 ml kadar su tutulmasına sebep olur . Tuz içeriği yüksek oluşan amade soslar , mayonez , ketçap gibi ürünler vede çerezler ödemi arttırırlar . Şarküteri ürünleri , turşu vede konserve gıdalar de ödem oluşumunu arttırabilir .

 

Ödem oluşumunu mani lemek icin neşekilde 1 gıdaalımı sistemi tavsiye rsiniz ?


 

Amade gıdalardan vede soslardan uzak durmak da önemlidir , tuzlu zeytin vede peynirler suda bırakılıp tuzları alındıktan sonra tüketilmeli . Bol taze meyve vede sebze tüketimi hususiyetle tavsiye lir . Çünki bu tip gıdalar ödem yapmaz vede sindirim üzerine olumlu etkileri mevuttur .

 

Spor yapmak ödem oluşumunu mani ler mi ?


 

Düzenli yapılan spor ödem oluşumunu azaltır , hususiyetle kardiyo dediğimiz vede haftada üç-dört kez yapılan belli 1 ritim vede zamandaki egzersizler kalp atım sayısı vede dolaşım hızının artmasını sağlar . Bu da ödem oluşumunu azaltır .

 

Ödem meydana gelmesinde genetik etkenler in rolü nedir ?


 

Ödem oluşturan bariz 1 genetik bozukluk yoktur , fakat Doğu(şark) (garp) ştan varolan bazı Rahatsızlık larda ödemi gelişebilir . Misal ollaraak kretenizm denilen Doğu(şark) (garp) ştan gelen Guatr(troid) rahatsızlığında çocuğun bütün bedeni nda ödem gözlenebilir , yine Doğu(şark) (garp) ştan gelen karaciğer Rahatsızlık ları , nefrotik sendrom denen böbrek Rahatsızlık ları vede kan tuzlarını ilgilendiren metabolik Rahatsızlık larda ödem görülür .

 

Adet döneminde bedende ödem toplanmasının sebebi nedir ?


 

Kadınlarda adet döneminde artmış oluşan östrojen vede benzeri hormonların su , tuz tutucu tesiri sebebi yle ödem oluşumu gözlenir .

 

Ödeme Karşı Ne gibi tedbir ler alabiliriz ?


 

Bu dönemde itinalı egzersiz vede tuz alımının kısıtlanması ödem oluşumunu azaltabilir . Ayrıca herhangi 1 hormonal rahatsızlık varsa bunun tespiti vede Tedavi(iyileştirme) si de ödemin önlenmesini sağlar .

 

Sabah kalkıldığında yüz sebep şişer ?


 

Ödem , en erken bedende ki yumuşak dokularda gelişir , göz kenarları de bedeni muzun en gevşek vede yumuşak bölgelerinden biri olduğu icin bedende aşırı likit biriktiğinde şişer . Yatarken yüzün şişmesinin sebebi yer çekimidir . Ayağa kalktıktan sonra yer çekiminin tesiri ile sıvılar bacaklara doğru yer değiştirir . Uykusuzluk gibi durumlar gözlerde yorgunluk yaratacağından vede hususiyetle yüz bölgesindeki hassasiyeti artıracağından göz kenarları nde ödem oluşumuna yol açabilir .

 

Hususiyetle yetişkinlerde ödemin klinik ollaraak bulgu vermesi icin bedende takriben 3 litre fazladan likit birikmesi gereklidir . Buna bağlı ollaraak hareket yeteneğinde azalma , ciltte incelme vede ödem yaraları gelişebilir .


Ödem

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp