Bitkisel Sağlık Ürünleri
Ödem

Ayakta Ödem Oluşması

 

 

Ayakta ödem oluşması ödemin sebep leri vede emare leri nelerdir ödem sökücü bitkiler hangileridir

 

 

Ayakta ödem oluşması nedir Tedavi(iyileştirme) si neşekilde yapılır Rahatsızlık kişinin hayatını neşekilde etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . .

 

 

İnsan bedeninde damar dahilinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi neticesinde ödem durumu gelişir . Alınan su vede tuz miktarı bedende şişme vede ödem gelişiminde çook önemlidir . Gözle müşade edililir 1 ödem , diğerbir deyişle bedende su toplaması meydana geldiğinde 3 litre kadar aşırı likit bedende birikmiş demektir . Ödemin meydana gelmesinde böbrekten su vede tuz tutulumu önem taşır . İnsan bedeni nda likit birikimi , bölgesel yada bütün bedeni içerecek biçim de Umumi meydana gelebilir , bunların nedenleri çeşitlidir . Ödemin bölgesel dağılımı , sebebi hakkında önemli fikirler verir .

ORGAN YETERSİZLİĞİNDEN , KANSERE . . .

 

Ödem organ kafigelmeyecek liğinden kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e kadar pek çook hastalığın habercisi veya emare si meydana gelebilir . Ödemin olduğu bölgede lenf akımının aksaması ödemlidir . Tıkayıcı 1 kitle , enfeksiyon yada damar tıkanıklığı buna yol açabilir . Her 2 bacak şişmesi , aşırı varisler , kalp kafigelmeyecek liği , lenfatik tıkanıklık , Daima oturma vede hareketsizliğe bağlı meydana gelebilir . Yüz , dudak vede gözde meydana gelen ödemlerin de en sık sebebi , alerjik reaksiyonlar yada kanda protein düşüklüğü meydana gelebilir . Kalp vede karaciğer gibi organ kafigelmeyecek liklerinde de karın zar vede akciğer zarında likit birikimi olur; farklı ca bazı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerin yayılması neticesinde karın vede akciğer zarlarında likit birikimi sıkça gözlenir . Ödemin zaman si yaygınlığı vede kişide ek 1 rahatsızlık olup olmaması teşhisde vede Tedavi(iyileştirme) de büyük önem taşır .

1 GRAM TUZ 200 ML . SIVI BİRİKMESİNE NEDEN OLUR

 

İnsan bedeni nun büyük 1 bölümünü içine alan yada bütün bedeni kaplayan yumuşak doku şişmesine yol açan , likit birikimleridir . Her 2 bacakta oluşan ödem uzun zaman ayakta kalmaya bağlı meydana gelebilir . Bunda aşırı tuz tüketimi çook önemlidir , fazladan alınan 1 gr . tuz bedende 200 ml . likit birikmesine yol açar . Kalp kafigelmeyecek liğinde de her 2 ayakta şişme erken bir bulgudur . Kalp kafigelmeyecek liğinde akciğerlerde de likit birikerek nefes darlığına yol açabilir .

Sabah kalktığımızda meydana gelen göz kenarları şişmesinde hususiyetle böbrek hastalıkları vede azalmış tuz atılımı düşünülmelidir . Böbrek rahatsızlığı dışında önümüzdeki C°de karaciğer kafigelmeyecek liği de bu tip ödeme sebep olabilir . Hususiyetle protein zayii na yol açan �nefrotik sendrom�da bütün yüz vede bedende şişme meydana gelebilir .

HAZIR SOSLARDAN VE KAFEİNDEN KAÇININ

 

Tüm bedende şişmeye yol açan en önemli sebep lerden biri de alınan besinlerdeki tuz vede kimyasal madde miktarıdır . Normalde alınması gereken tuz miktarı , yaşa vede aktiviteye göre değişir fakat daha öncede söylediğimiz gibi aşırı tuzlu gıdalar in tüketilmesi ile yeterli miktarda tuz böbreklerden atılamazsa bedende likit birikmeye başlar . Öncelikle ayak bileği , göz kenarları gibi yumuşak doku bölgeleri şişmeye başlar . Amade soslar , yapay tatlandırıcılar , bazı baharatlar , alkollü içecekler , bol kafeinli içecekler bedende ödem oluşumunu artırır . Birçok ağrı kesici ilaç vede Romatizma(rheumatism) ilacı da bedende su vede tuz tutarak ödeme yol açar . Birçok hormon ilacı , hususiyetle de kortizonlu ilaçlar bedende aşırı su vede tuz tutulumuna sebep olur .

HAREKETSİZ KALMAYIN

 

Aşırı hareketsizlikte lenf dolaşımını vede toplardamar dolaşımını azaltacağı icin hususiyetle kollarda vede bacakta şişme yapar . Hep özdeş pozisyonda kalan yaşlılarda yerçekiminin tesiri ile likit altta kalan bölümlerde toplanır , bu yalancı 1 ödem görüntüsü verebilir .

Başlıca Tedavi(iyileştirme) ödeme sebep oluşan Halin ortadan kaldırılmasıdır . Örneğin; aşırı tuz alımının mani lenmesi , alkol alınmaması , amade Gıda ve soslardan uzak durulması , sigara(tütün mamülleri) vede kafeinli içeceklerin azaltılması en önemli hususlardır . Alınan ağrı kesici vede Romatizma(rheumatism) ilaçlarının dozu ayarlanmalıdır . Eğer kişide hareket eksikliği vede aşırı durağanlık mevcut ise mobilizasyon , lenf vede kan dolaşımını artıracağı icin ödemin azalmasına yardımcı olur .

TEDAVİ , NEDENE GÖRE PLANLANMALI

 

Eğer kişide bedende likit birikimine yol açan herhangi 1 Rahatsızlık varsa öncelikle bu hastalığın tespit edilmesi vede buna yönelik Tedavi(iyileştirme) yapılması esas prensiptir .

Kalp kafigelmeyecek liği oluşan Rahatsızkişide tansiyon vede kalp atımının düzenlenmesi ve idrar söktürücü Tedavi(iyileştirme) yapılması birinci C°de önemlidir . Hastanın idrarının artması ile ödem azalmaya başlar fakat bu ilaçların yan etkileri çook dikkatli ollaraak izleme(takip) edilmelidir , aşırı idrar söktürücü kulanımı aşırı tuz vede su zayii na yol açabilir , bu da halsizlik , tansiyon düşmesi vede kalp ritm bozukluğu gibi durumlara yol açabilir .


Böbreklerden protein zayii oluşan yada böbrek kafigelmeyecek liği gelişmiş oluşan hastalarda proteinin tamamlanması rejimin ayarlanması , alınan tuz miktarını azaltılması çook önemlidir . Karaciğer kafigelmeyecek liğine bağlı ödemlerde de eksik proteinin tamamlanması vede idrar söktürücü Tedavi(iyileştirme) uygulanması esas prensiptir . Göz kenarları , ayak bilekleri , eller yada vücudun herhangi 1 yerinde şişme vede likit birikimi fark edildiğinde fazla vakit yitirmeden 1 doktora danışmak çook önemlidir .

 

Ödem Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan bitkilerden yapılmış % 100 Natural ürünlerimizi görmek icin buraya tıklayabilirsiniz . . . 

 

 


Ödem

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp