Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ayakta Ödem Oluşması

 

 

Ayakta ödem oluşması ödemin sebep leri vede emare leri nelerdir ödem sökücü bitkiler hangileridir

 

 

Ayakta ödem oluşması nedir Tedavi(iyileştirme) si nasıl yapılır hastalık kişinin hayatını nasıl etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . .

 

 

İnsan bedeninde damar içerisinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi neticesinde ödem durumu gelişir . Alınan su vede tuz miktarı vücutta şişme vede ödem gelişiminde çok önemlidir . Gözle görülür 1 ödem , diðerbir deyiþle vücutta su toplaması olduğunda 3 litre kadar aþırı sıvı vücutta birikmiş demektir . Ödemin oluşumunda böbrekten su vede tuz tutulumu önem taşır . İnsan vücudunda sıvı birikimi , bölgesel yada tüm vücudu içerecek şekilde Umumi meydana gelebilir , bunların nedenleri farklıdır . Ödemin bölgesel dağılımı , sebebi hakkında önemli fikirler verir .

ORGAN YETERSİZLİĞİNDEN , KANSERE . . .

 

Ödem organ kafigelmeyecek liğinden kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e kadar pek çok hastalığın habercisi veya emare si meydana gelebilir . Ödemin olduğu bölgede lenf akımının aksaması ödemlidir . Tıkayıcı 1 kitle , enfeksiyon yada damar tıkanıklığı buna yol açabilir . Her 2 bacak şişmesi , aşırı varisler , kalp kafigelmeyecek liği , lenfatik tıkanıklık , sürekli oturma vede hareketsizliğe bağlı meydana gelebilir . Yüz , dudak vede gözde oluşan ödemlerin de en sık sebebi , alerjik reaksiyonlar yada kanda protein düşüklüğü meydana gelebilir . Kalp vede karaciğer gibi organ kafigelmeyecek liklerinde de karın zar vede akciğer zarında sıvı birikimi olur; ayrıca bazı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerin yayılması neticesinde karın vede akciğer zarlarında sıvı birikimi sıkça gözlenir . Ödemin süresi yaygınlığı vede kişide ek 1 rahatsızlık olup olmaması tanıda vede Tedavi(iyileştirme) de büyük önem taşır .

1 GRAM TUZ 200 ML . SIVI BİRİKMESİNE NEDEN OLUR

 

İnsan vücudunun büyük 1 bölümünü içine alan yada tüm vücudu kaplayan yumuşak doku şişmesine yol açan , sıvı birikimleridir . Her 2 bacakta oluşan ödem uzun süre ayakta kalmaya bağlı meydana gelebilir . Bunda aþırı tuz tüketimi çok önemlidir , fazladan alınan 1 gr . tuz vücutta 200 ml . sıvı birikmesine yol açar . Kalp kafigelmeyecek liğinde de her 2 ayakta şişme erken bir bulgudur . Kalp kafigelmeyecek liğinde akciğerlerde de sıvı birikerek nefes darlığına yol açabilir .

Sabah kalktığımızda oluşan göz çevresi şişmesinde özellikle böbrek hastalıkları vede azalmış tuz atılımı düşünülmelidir . Böbrek rahatsızlığı dışında önümüzdeki C°de karaciğer kafigelmeyecek liği de bu tip ödeme sebep olabilir . Özellikle protein kaybına yol açan �nefrotik sendrom�da tüm yüz vede vücutta şişme meydana gelebilir .

HAZIR SOSLARDAN VE KAFEİNDEN KAÇININ

 

Tüm vücutta şişmeye yol açan en önemli sebep lerden biri de alınan besinlerdeki tuz vede kimyasal madde miktarıdır . Normalde alınması gereken tuz miktarı , yaşa vede aktiviteye göre değişir fakat daha öncede söylediğimiz gibi aşırı tuzlu gıdalar in tüketilmesi ile yeterli miktarda tuz böbreklerden atılamazsa vücutta sıvı birikmeye başlar . Öncelikle ayak bileği , göz çevresi gibi yumuşak doku bölgeleri şişmeye başlar . Hazır soslar , yapay tatlandırıcılar , bazı baharatlar , alkollü içecekler , bol kafeinli içecekler vücutta ödem oluşumunu artırır . Birçok ağrı kesici ilaç vede Romatizma(rheumatism) ilacı da vücutta su vede tuz tutarak ödeme yol açar . Birçok hormon ilacı , özellikle de kortizonlu ilaçlar vücutta aşırı su vede tuz tutulumuna sebep olur .

HAREKETSİZ KALMAYIN

 

Aşırı hareketsizlikte lenf dolaşımını vede toplardamar dolaşımını azaltacağı için özellikle kollarda vede bacakta şişme yapar . Hep aynı pozisyonda kalan yaşlılarda yerçekiminin tesiri ile sıvı altta kalan bölümlerde toplanır , bu yalancı 1 ödem görüntüsü verebilir .

Başlıca Tedavi(iyileştirme) ödeme sebep oluþan Halin ortadan kaldırılmasıdır . Örneğin; aþırı tuz alımının mani lenmesi , alkol alınmaması , hazır Gıda ve soslardan uzak durulması , sigara(tütün mamülleri) vede kafeinli içeceklerin azaltılması en önemli hususlardır . Alınan ağrı kesici vede Romatizma(rheumatism) ilaçlarının dozu ayarlanmalıdır . Eğer kişide hareket eksikliği vede aşırı durağanlık mevcut ise mobilizasyon , lenf vede kan dolaşımını artıracağı için ödemin azalmasına yardımcı olur .

TEDAVİ , NEDENE GÖRE PLANLANMALI

 

Eğer kişide vücutta sıvı birikimine yol açan herhangi 1 hastalık varsa öncelikle bu hastalığın tespit edilmesi vede buna yönelik Tedavi(iyileştirme) yapılması esas prensiptir .

Kalp kafigelmeyecek liği oluþan Rahatsızkiþide tansiyon vede kalp atımının düzenlenmesi ve idrar söktürücü Tedavi(iyileştirme) yapılması birinci C°de önemlidir . Hastanın idrarının artması ile ödem azalmaya başlar fakat bu ilaçların yan etkileri çok dikkatli ollaraak izleme(takip) edilmelidir , aþırı idrar söktürücü kulanımı aşırı tuz vede su kaybına yol açabilir , bu da halsizlik , tansiyon düşmesi vede kalp ritm bozukluğu gibi durumlara yol açabilir .


Böbreklerden protein kaybı oluþan yada böbrek kafigelmeyecek liği gelişmiş oluþan hastalarda proteinin tamamlanması rejimin ayarlanması , alınan tuz miktarını azaltılması çok önemlidir . Karaciğer kafigelmeyecek liğine bağlı ödemlerde de eksik proteinin tamamlanması vede idrar söktürücü Tedavi(iyileştirme) uygulanması esas prensiptir . Göz çevresi , ayak bilekleri , eller yada vücudun herhangi 1 yerinde şişme vede sıvı birikimi fark edildiğinde fazla vakit yitirmeden 1 doktora danışmak çok önemlidir .

 

Ödem Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan bitkilerden yapılmış % 100 Doğal ürünlerimizi görmek için buraya tıklayabilirsiniz . . . 

 

 


Ödem

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp