Bitkisel Sağlık Ürünleri
Ödem

Ayakta Ödem

 

Ayakta ödem nedir ödemin sebep leri vede emare leri nelerdir ödem sökücü bitkiler hangileridir .

 

 

Ayakta ödem nedir Tedavi(iyileştirme) si neşekilde yapılır Rahatsızlık kişinin hayatını neşekilde etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . .

 

 

İnsan bedeninde damar dahilinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi neticesinde ödem durumu gelişir . Alınan su vede tuz miktarı bedende şişme vede ödem gelişiminde çook önemlidir . Gözle müşade edililir 1 ödem , diğerbir deyişle bedende su toplaması meydana geldiğinde 3 litre kadar aşırı likit bedende birikmiş demektir . Ödemin meydana gelmesinde böbrekten su vede tuz tutulumu önem taşır . İnsan bedeni nda likit birikimi , bölgesel yada bütün bedeni içerecek biçim de Umumi meydana gelebilir , bunların nedenleri çeşitlidir . Ödemin bölgesel dağılımı , sebebi hakkında önemli fikirler verir .

ORGAN YETERSİZLİĞİNDEN , KANSERE . . .

 

Ödem organ kafigelmeyecek liğinden kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e kadar pek çook hastalığın habercisi veya emare si meydana gelebilir . Ödemin olduğu bölgede lenf akımının aksaması ödemlidir . Tıkayıcı 1 kitle , enfeksiyon yada damar tıkanıklığı buna yol açabilir . Her 2 bacak şişmesi , aşırı varisler , kalp kafigelmeyecek liği , lenfatik tıkanıklık , Daima oturma vede hareketsizliğe bağlı meydana gelebilir . Yüz , dudak vede gözde meydana gelen ödemlerin de en sık sebebi , alerjik reaksiyonlar yada kanda protein düşüklüğü meydana gelebilir . Kalp vede karaciğer gibi organ kafigelmeyecek liklerinde de karın zar vede akciğer zarında likit birikimi olur; farklı ca bazı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerin yayılması neticesinde karın vede akciğer zarlarında likit birikimi sıkça gözlenir . Ödemin zaman si yaygınlığı vede kişide ek 1 rahatsızlık olup olmaması teşhisde vede Tedavi(iyileştirme) de büyük önem taşır .

1 GRAM TUZ 200 ML . SIVI BİRİKMESİNE NEDEN OLUR

 

İnsan bedeni nun büyük 1 bölümünü içine alan yada bütün bedeni kaplayan yumuşak doku şişmesine yol açan , likit birikimleridir . Her 2 bacakta oluşan ödem uzun zaman ayakta kalmaya bağlı meydana gelebilir . Bunda aşırı tuz tüketimi çook önemlidir , fazladan alınan 1 gr . tuz bedende 200 ml . likit birikmesine yol açar . Kalp kafigelmeyecek liğinde de her 2 ayakta şişme erken bir bulgudur . Kalp kafigelmeyecek liğinde akciğerlerde de likit birikerek nefes darlığına yol açabilir .

Sabah kalktığımızda meydana gelen göz kenarları şişmesinde hususiyetle böbrek hastalıkları vede azalmış tuz atılımı düşünülmelidir . Böbrek rahatsızlığı dışında önümüzdeki C°de karaciğer kafigelmeyecek liği de bu tip ödeme sebep olabilir . Hususiyetle protein zayii na yol açan �nefrotik sendrom�da bütün yüz vede bedende şişme meydana gelebilir .

HAZIR SOSLARDAN VE KAFEİNDEN KAÇININ

 

Tüm bedende şişmeye yol açan en önemli sebep lerden biri de alınan besinlerdeki tuz vede kimyasal madde miktarıdır . Normalde alınması gereken tuz miktarı , yaşa vede aktiviteye göre değişir fakat daha öncede söylediğimiz gibi aşırı tuzlu gıdalar in tüketilmesi ile yeterli miktarda tuz böbreklerden atılamazsa bedende likit birikmeye başlar . Öncelikle ayak bileği , göz kenarları gibi yumuşak doku bölgeleri şişmeye başlar . Amade soslar , yapay tatlandırıcılar , bazı baharatlar , alkollü içecekler , bol kafeinli içecekler bedende ödem oluşumunu artırır . Birçok ağrı kesici ilaç vede Romatizma(rheumatism) ilacı da bedende su vede tuz tutarak ödeme yol açar . Birçok hormon ilacı , hususiyetle de kortizonlu ilaçlar bedende aşırı su vede tuz tutulumuna sebep olur .

HAREKETSİZ KALMAYIN

 

Aşırı hareketsizlikte lenf dolaşımını vede toplardamar dolaşımını azaltacağı icin hususiyetle kollarda vede bacakta şişme yapar . Hep özdeş pozisyonda kalan yaşlılarda yerçekiminin tesiri ile likit altta kalan bölümlerde toplanır , bu yalancı 1 ödem görüntüsü verebilir .

Başlıca Tedavi(iyileştirme) ödeme sebep oluşan Halin ortadan kaldırılmasıdır . Örneğin; aşırı tuz alımının mani lenmesi , alkol alınmaması , amade Gıda ve soslardan uzak durulması , sigara(tütün mamülleri) vede kafeinli içeceklerin azaltılması en önemli hususlardır . Alınan ağrı kesici vede Romatizma(rheumatism) ilaçlarının dozu ayarlanmalıdır . Eğer kişide hareket eksikliği vede aşırı durağanlık mevcut ise mobilizasyon , lenf vede kan dolaşımını artıracağı icin ödemin azalmasına yardımcı olur .

TEDAVİ , NEDENE GÖRE PLANLANMALI

 

Eğer kişide bedende likit birikimine yol açan herhangi 1 Rahatsızlık varsa öncelikle bu hastalığın tespit edilmesi vede buna yönelik Tedavi(iyileştirme) yapılması esas prensiptir .

Kalp kafigelmeyecek liği oluşan Rahatsızkişide tansiyon vede kalp atımının düzenlenmesi ve idrar söktürücü Tedavi(iyileştirme) yapılması birinci C°de önemlidir . Hastanın idrarının artması ile ödem azalmaya başlar fakat bu ilaçların yan etkileri çook dikkatli ollaraak izleme(takip) edilmelidir , aşırı idrar söktürücü kulanımı aşırı tuz vede su zayii na yol açabilir , bu da halsizlik , tansiyon düşmesi vede kalp ritm bozukluğu gibi durumlara yol açabilir .


Böbreklerden protein zayii oluşan yada böbrek kafigelmeyecek liği gelişmiş oluşan hastalarda proteinin tamamlanması rejimin ayarlanması , alınan tuz miktarını azaltılması çook önemlidir . Karaciğer kafigelmeyecek liğine bağlı ödemlerde de eksik proteinin tamamlanması vede idrar söktürücü Tedavi(iyileştirme) uygulanması esas prensiptir . Göz kenarları , ayak bilekleri , eller yada vücudun herhangi 1 yerinde şişme vede likit birikimi fark edildiğinde fazla vakit yitirmeden 1 doktora danışmak çook önemlidir .

 

Ödem Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan bitkilerden yapılmış % 100 Natural ürünlerimizi görmek icin buraya tıklayabilirsiniz . . . 

 


Ödem

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp