Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ayakta Ödem

 

Ayakta ödem nedir ödemin sebep leri vede emare leri nelerdir ödem sökücü bitkiler hangileridir .

 

 

Ayakta ödem nedir Tedavi(iyileştirme) si nasıl yapılır hastalık kişinin hayatını nasıl etkiler merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz . . .

 

 

İnsan bedeninde damar içerisinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi neticesinde ödem durumu gelişir . Alınan su vede tuz miktarı vücutta şişme vede ödem gelişiminde çok önemlidir . Gözle görülür 1 ödem , diðerbir deyiþle vücutta su toplaması olduğunda 3 litre kadar aþırı sıvı vücutta birikmiş demektir . Ödemin oluşumunda böbrekten su vede tuz tutulumu önem taşır . İnsan vücudunda sıvı birikimi , bölgesel yada tüm vücudu içerecek şekilde Umumi meydana gelebilir , bunların nedenleri farklıdır . Ödemin bölgesel dağılımı , sebebi hakkında önemli fikirler verir .

ORGAN YETERSİZLİĞİNDEN , KANSERE . . .

 

Ödem organ kafigelmeyecek liğinden kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi e kadar pek çok hastalığın habercisi veya emare si meydana gelebilir . Ödemin olduğu bölgede lenf akımının aksaması ödemlidir . Tıkayıcı 1 kitle , enfeksiyon yada damar tıkanıklığı buna yol açabilir . Her 2 bacak şişmesi , aşırı varisler , kalp kafigelmeyecek liği , lenfatik tıkanıklık , sürekli oturma vede hareketsizliğe bağlı meydana gelebilir . Yüz , dudak vede gözde oluşan ödemlerin de en sık sebebi , alerjik reaksiyonlar yada kanda protein düşüklüğü meydana gelebilir . Kalp vede karaciğer gibi organ kafigelmeyecek liklerinde de karın zar vede akciğer zarında sıvı birikimi olur; ayrıca bazı kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi lerin yayılması neticesinde karın vede akciğer zarlarında sıvı birikimi sıkça gözlenir . Ödemin süresi yaygınlığı vede kişide ek 1 rahatsızlık olup olmaması tanıda vede Tedavi(iyileştirme) de büyük önem taşır .

1 GRAM TUZ 200 ML . SIVI BİRİKMESİNE NEDEN OLUR

 

İnsan vücudunun büyük 1 bölümünü içine alan yada tüm vücudu kaplayan yumuşak doku şişmesine yol açan , sıvı birikimleridir . Her 2 bacakta oluşan ödem uzun süre ayakta kalmaya bağlı meydana gelebilir . Bunda aþırı tuz tüketimi çok önemlidir , fazladan alınan 1 gr . tuz vücutta 200 ml . sıvı birikmesine yol açar . Kalp kafigelmeyecek liğinde de her 2 ayakta şişme erken bir bulgudur . Kalp kafigelmeyecek liğinde akciğerlerde de sıvı birikerek nefes darlığına yol açabilir .

Sabah kalktığımızda oluşan göz çevresi şişmesinde özellikle böbrek hastalıkları vede azalmış tuz atılımı düşünülmelidir . Böbrek rahatsızlığı dışında önümüzdeki C°de karaciğer kafigelmeyecek liği de bu tip ödeme sebep olabilir . Özellikle protein kaybına yol açan �nefrotik sendrom�da tüm yüz vede vücutta şişme meydana gelebilir .

HAZIR SOSLARDAN VE KAFEİNDEN KAÇININ

 

Tüm vücutta şişmeye yol açan en önemli sebep lerden biri de alınan besinlerdeki tuz vede kimyasal madde miktarıdır . Normalde alınması gereken tuz miktarı , yaşa vede aktiviteye göre değişir fakat daha öncede söylediğimiz gibi aşırı tuzlu gıdalar in tüketilmesi ile yeterli miktarda tuz böbreklerden atılamazsa vücutta sıvı birikmeye başlar . Öncelikle ayak bileği , göz çevresi gibi yumuşak doku bölgeleri şişmeye başlar . Hazır soslar , yapay tatlandırıcılar , bazı baharatlar , alkollü içecekler , bol kafeinli içecekler vücutta ödem oluşumunu artırır . Birçok ağrı kesici ilaç vede Romatizma(rheumatism) ilacı da vücutta su vede tuz tutarak ödeme yol açar . Birçok hormon ilacı , özellikle de kortizonlu ilaçlar vücutta aşırı su vede tuz tutulumuna sebep olur .

HAREKETSİZ KALMAYIN

 

Aşırı hareketsizlikte lenf dolaşımını vede toplardamar dolaşımını azaltacağı için özellikle kollarda vede bacakta şişme yapar . Hep aynı pozisyonda kalan yaşlılarda yerçekiminin tesiri ile sıvı altta kalan bölümlerde toplanır , bu yalancı 1 ödem görüntüsü verebilir .

Başlıca Tedavi(iyileştirme) ödeme sebep oluþan Halin ortadan kaldırılmasıdır . Örneğin; aþırı tuz alımının mani lenmesi , alkol alınmaması , hazır Gıda ve soslardan uzak durulması , sigara(tütün mamülleri) vede kafeinli içeceklerin azaltılması en önemli hususlardır . Alınan ağrı kesici vede Romatizma(rheumatism) ilaçlarının dozu ayarlanmalıdır . Eğer kişide hareket eksikliği vede aşırı durağanlık mevcut ise mobilizasyon , lenf vede kan dolaşımını artıracağı için ödemin azalmasına yardımcı olur .

TEDAVİ , NEDENE GÖRE PLANLANMALI

 

Eğer kişide vücutta sıvı birikimine yol açan herhangi 1 hastalık varsa öncelikle bu hastalığın tespit edilmesi vede buna yönelik Tedavi(iyileştirme) yapılması esas prensiptir .

Kalp kafigelmeyecek liği oluþan Rahatsızkiþide tansiyon vede kalp atımının düzenlenmesi ve idrar söktürücü Tedavi(iyileştirme) yapılması birinci C°de önemlidir . Hastanın idrarının artması ile ödem azalmaya başlar fakat bu ilaçların yan etkileri çok dikkatli ollaraak izleme(takip) edilmelidir , aþırı idrar söktürücü kulanımı aşırı tuz vede su kaybına yol açabilir , bu da halsizlik , tansiyon düşmesi vede kalp ritm bozukluğu gibi durumlara yol açabilir .


Böbreklerden protein kaybı oluþan yada böbrek kafigelmeyecek liği gelişmiş oluþan hastalarda proteinin tamamlanması rejimin ayarlanması , alınan tuz miktarını azaltılması çok önemlidir . Karaciğer kafigelmeyecek liğine bağlı ödemlerde de eksik proteinin tamamlanması vede idrar söktürücü Tedavi(iyileştirme) uygulanması esas prensiptir . Göz çevresi , ayak bilekleri , eller yada vücudun herhangi 1 yerinde şişme vede sıvı birikimi fark edildiğinde fazla vakit yitirmeden 1 doktora danışmak çok önemlidir .

 

Ödem Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan bitkilerden yapılmış % 100 Doğal ürünlerimizi görmek için buraya tıklayabilirsiniz . . . 

 


Ödem

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp