Bitkisel Sağlık Ürünleri
Zayıflama

EMZİRİRKEN KİLO VERME


Kadınlar emzirme dönemine girdiklerinde kilo verme Meselesi nu yaşarlar . Bebeğinizi emzirirken kilo verme probelimi yaşıyorsanız , bu sayfada sizlere emzirme döneminde kilo verme hakkında veri ler sunmakatayız .


Emzirme döneminde gıdaalımı niz bebeğinizin gelecekteki sağlığı vede anne sütü verimliliği icin çook önemli . Hamileliğinizdeki gıdaalımı alışkanlığınıza emzirirken de Daimi edin . Değişik Gıda gruplarından gıdaalımı ye vede öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmaya itina göstermelisiniz . Bebeğini emziren anne ne 2 benliksiz yemeli , ne de hızla kilo vermeye çalışıp rejim yapmalıdır . Emzirme sırasında olağan kalori ihtiyacınıza ek ollaraak 300-500 kalori daha aşırı gıdaalımı niz kafidir . Bu ihtiyacı karşılamak üzere ek ollaraak , 1 su bardağı süt , 1 yumurta yada 1 köfte kadar et , 1 ince dilim ekmek vede 1 adet meyve Eklem(joint) eniz kafidir .

Emzirme sırasında olağan ollaraak kilo vereceksiniz . İlk 4 ayda her ay takriben 500 gram ile 1 kg arası kilo vereceksiniz , Ancak tartı zayii açısından emziren anneler arasında büyük değişmeler görülür . Ayda 2 kilodan daha aşırı tartı kaybetmek katiyen doğru değildir .

Emzirme sırasında aşırı likit ihtiyacınız olacaktır . Her emzirme seansında 1 bardak , diğerbir deyişle 200-250 ml .su için . Sütün sık aralıklarla sağılmasının süt üretimini daha olumlu etkilediği bilinmektedir . Emzirme döneminde kendinizi susamış pay ttiğiniz vakitler daha aşırı olacaktır . Günde 2 .5-3 litreye yakın likit almaya dikkat edin . İhtiyaç pay ttikçe , kafi miktarda su , bitki çayları , meyve suyu , ayran , komposto gibi sıvılar tüketin . Kompostoyu şekerli yapmanıza lüzum yok . Meyvenin kendi şekeri yeterli olacaktır .

Hamilelikte aldığınız multivitamin tabletine 1 zaman Daimi edin . Ancak bundan alacağınız vitamine teminat erek günlük taze sebze vede meyve tüketiminizi kısmamalısınız . Süt verme zaman si vede hacmine göre , hekim yada gıdaalımı mütehassızı ile görüşüp , daha sonra aldığınız vitaminleri kesebilirsiniz .

Sigara(tütün mamülleri) içmemelisiniz . Araştırma netice larında , nikotinin sütü azalttığı gösterilmiştir . Tamamen bırakamıyorsanız , içtiğiniz miktarı en aza indirgeyin vede vakit ollaraak bebeği emzirdikten hemen sonrayı seçin . Bebeğin sigara(tütün mamülleri) dumanına yada annenin üstüne sinmiş kokuya maruz kalması 1 yana , anne sütündeki kalıntılar da huzursuzluk , kusma vede ishal(diyare) e , bebeğin yeterli kilo alamamasına yol açabilir . Bu sebep le , gebe lik dönemini fırsat bilerek sigara(tütün mamülleri)yı bırakmanız vede emzirme döneminde de içmemeniz hem sizin hem de bebeğinizin avantaj ınadır .

İlaç almanız gereken 1 Hal olursa , muhakkak doktorunuza danışın . Tıpkı gebelik döneminde olduğu gibi , emzirme döneminde de ilaç alımı konusunda dikkatli olmanız büyük önem taşır . Besinler gibi , ilaçlar da anne sütü vasıtası lığıyla bebeğe ulaşabildiğinden , bu konunun üzerinde titizlikle durulması gereklidir . 

Emziren annenin kaçınması gereken gıdalar nelerdir ?


Eğer , bebeğiniz sizin aldığınız bazı gıdalara hassasiyet gösteriyor , emzirme sonrasında huzursuz oluyorsa , 1 zaman o gıdadan uzak kalmayı deneyebilirsiniz . Bebeğinizin rahatladığını fark ederseniz , emzirme zaman ci boyunca o gıdayı gıdaalımı nizden çıkarmanızda avantaj mevuttur . Ailede belli bazı gıda alerjileri varsa , bu gıdaları tüketirken de dikkatli olmanızda avantaj mevuttur . Kati kanıtlanmış olmasa da , lahana , karnabahar , kuru baklagiller , soğan , sarmısak gibi keskin kokulu gıdalar sıkça suçlanmakta , bebekte gaz sancısını artırdığı önümüzdeki sürülmektedir . Böyle 1 Hal gözlemlerseniz , 1 zaman bu gıdalardan uzak kalmayı deneyebilirsiniz .

Emzirme döneminde aklınızda bulunsun !


Vücudunuz 1 ml süt salınımı icin takriben 7 kalori harcar .
Protein yeterli miktarda alınmalıdır . Hususiyetle balık haftada en az 2 kez tüketilmelidir .
B12 vitamini süt verimliliği icin önemlidir . En iyi kaynağı ise , yağsız kırmızı et vede yumurtadır .
Kalsiyumun yeterli alınması , annenin kemik sağlığı icin önemlidir . Kadınlardaki osteoporoz riski unutulmamalıdır .
Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar , emzirme döneminde de önemlidir . Yeşil yapraklı sebzeleri bol yemek gereklidir .
B vitamini tüketimi de yeterli olmalıdır . Bunun icin tam buğday , bulgur vede kuru baklagiller tercih edilebilir .
Magnezyum vede çinko her kadın icin yaşamın her döneminde önemlidir . En iyi kaynaklarından biri ise fındık‘tır
D vitamini anne sütünde yeterli değildir . Bebeğe yapılan takviyeye rağmen , güneşli havalarda her gün 15-20 dakika Aleni havaya çıkarmak , bu vitaminin sentezi icin avantaj lı olur .
Kompostolar şekersiz amade lanabilir . Bunun icin meyvelerin natural şekeri kafidir .
Demir eksikliğiniz varsa , meyve sularına pekmez yada kuru üzüm ekleyebilirsiniz . Basit şeker tüketmeniz lüzumlu değildir .
Tatlı yemek isterseniz , gaz yapmayacak biçim de sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz .
Süt protein , karbonhidrat vede kalsiyum açısından ideal dengeye sahiptir vede emzirme döneminde süt tüketmeye itina göstermeniz gereklidir . Gaz yaparsa , laktozsuz sütleri tercih edilebilirsiniz . Probiyotik vede prebiyotikler de kullanılabilir .
Bilimselliği kanıtlanmasa da soğan , ısırgan otu çayı vede malt , süt salınımına umumiyen pozitif etki yapmaktadır .
Kilo verirken nelere dikkat edilmeli ?

Anne sütü doğadaki en değerli besindir . İlk 6 ay zaman since bebeği her ağladığında emzirmek vede ona anne sütünden farkli Gıda vermemek , etken süt verme biçimi dir . Anne sütünün verimi bebek icin çook önemlidir . Sadece anne sütü ile beslenen çocukların bağışıklık(immün) sistemi daha güçlü olur vede bu sayede birçok hastalığa karşı korunurlar . Anne sırf bu sebep icin bile olsa , kilo vermek uğruna sütünü tehlikeye atmamalıdır . Emzirme döneminde , her gün takriben 6 -7 çay bardağı , diğerbir deyişle 600- 700 ml süt salgılanır . Bunun icin harcanan kalori ise , her gün icin 500 -700 kalori etraf ındadır . Bu kalori zayii , 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir . Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen vede yeterli likit alan anne , eğer Doğu(şark) (garp) mu olağan kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse , 6 ay netiticesinde Doğu(şark) (garp) mda aldığı vede süt üretmek üzere depoladığı aşırı kilolardan kurtulur . Benin tavsiye m , annenin 1 gıdaalımı vede rejim mütehassızı ile görüşmesi , randevuya gitmeden önce ise 1 hafta boyunca yediklerini vede süt verdiği vakitler ı kaydetmesidir . Çünki süt verimi vede gıdaalımı ilişkisi çook önemlidir .

Emzirme döneminde ayda kaç kilo vermek sağlıklı kabul edilebilir ?


İlk 4 ayda aylık yarım-bir kg zayıflama(kilo verme) olağan dir . Anne çook şişmansa , ayda 2 kg zayii da gözlenebilir . Ancak ayda 2 kg’ın üzerinde zayıflamak emziren anne icin sakıncalıdır . Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak vede itinalı egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır .Zayıflama

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp