Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

KİLO VERMENİN YOLLARI


İnsanların aþırı kilolardan şikayet etmesinin en bariz sebebi sağlıktır . Aþırı kilolardan kurtulmak için kilo vermenin çeşitli yolları bilinmekte vede bunların bazıları işe yarayabiliyor . Kısa sürede aþırı kilo  vermenin de pek çok zararı bulunuyor .

Bu sayfada sizlere kilo vermenin yolları hakkında avantaj lanacağınız veri leri sunmaktayız . . .


Kilo Vermenin Yolları Nelerdir ?


1- Tamamen unutun
Sık yediğiniz , yağ oranı yüksek 1 yiyeceği seçin vede onu 40 gün için tamamen unutun . Bu süre netiticesinde o yiyeceğin tadı ağzınızdan silinecektir .

2- Aynı tadı verenler arasında her vakit daha düşük kalorilisini seçin
Örnek: Portakal suyu (l fincan 110 kalori) yerine domates suyu (l fincan 45 kalori) için . Yarım bardak vişne suyunu yarım bardak soda ile karıştırdığınızda kalorisi yüzde 50 düşer .

3- Su için
Daha aþırı su içmeye başlamalısınız . Günde en az 8 bardak su içerek işe başlayabilirsiniz . Eğer böyle 1 alışkanlığınız yoksa yanınızdan küçük 1 su şişesini ayırmayın , bu şişeyi her gördüğünüzde içmek aklınıza gelecektir .

4- Sosları unutun
Salatanıza 1 miktar lezzet katmak için döktüğünüz soslar kilo almanıza sebep olur . Bu sebep le salata sosu yerine biraz baharat vede 1 tatlı kaşığı zeytinyağını salatanıza ekleyebilirsiniz .

5- Yemeğin ardından yatağa girmeyin
Kilo almamak için özellikle akşam yemeğinden hemen sonra yatma alışkanlığından kurtulun , mümkünse akşam altıdan sonra meyve dışında 1 şey yemeyin . Gece atıştırmalarından da kurtulun .

6- Sık yiyin
Kilo vermek isteyenlerin düştüğü yanılgılardan biri de çok sık yemek yemenin kilo verdirmeyeceği inancıdır amma bu yanlıştır . Çünkü beş altı saatte 1 mideyi boş bırakmamak metabolizmanızın hızlı çalışmasına sebep olur . Bu sebep le az az vede sık sık yemelisiniz .

7- Süt için
Günde üç yada dört kez süt vede yoğurt yada peynir gibi süt ürünlerini tüketen kadınlar , tüketmeyenlere oranla yüzde 70 daha aþırı yağ yakarlar . Çünkü kalsiyum metabolizmayı hızlandırırken vücuda daha aþırı yağ yakması için komut vermiş olur . Bu ürünlerin light olanları ile zayıflama hızınızı arttırabilirsiniz .

8- ıyi 1 uyku
Yapılan araştırmalara göre geceleri dört saatten az uyuyan kişiler daha çok uyuyanlara oranla kilo alırlar . Çünkü yorgun 1 vücut , olaðan günde yakılan enerjiyi yakamaz vede metabolizması yavaşlar . Bunun için her gün uykunuzu düzenli almaya dikkat etmelisiniz .

9- Stresi yenin
Stresli 1 yaşam kilo almanın sebep lerindendir çünkü stresli olduğunuz dönemlerde vücudunuz stres hormonları salgılar vede bu hormanlar karın bölgesindeki yağ depolanmasını sağlayan hücrelerin büyümesine sebep olur . Stresi yenmek için sosyal aktivitelerde bulunmalı , kendinizi rahatlatmalısınız .kadinca .net

10- Hazır yemekleri unutun
Hızlı vede çabuk yemek yapmak için aldığınız dondurulmuş gıdalar yada hazır yemekler içerdikleri katkı maddeleri sebebi yle kilo aldırır . Bu sebep le taze sebzeleri pişirmeyi tercih etmelisiniz .

11- Lifli yiyecekleri tüketin
Çok lifli gıdalar doyduğunuz hissini verir vede çabuk acıkmanıza mani olur . Al ekmek yerine kepeklisini , al pirinç yerine esmerini tüketin . Lif oranı yüksek mercimek , kuru fasulye , nohut gibi gıdalara öncelik verin . Elbette sebzeleri unutmayın .

12- Atıştırmayı bırakın
Arabanın içinde atıştırıyor musunuz ? Telefonla konuşurken 1 şeyler yiyor musunuz ? Vazgeçin . . .

13- Buzdolabınıza baskın yapın
Bu baskın her zamanki gibi , 1 şeyler atıştırmak için olmasın . Buzdolabının kıyısında kösesinde kalmış bol kalorili yiyecekleri atın . Mutfak dolabınızdaki yağlı cipsleri , mısır gevreklerini vede kuru yemişleri atın . Mutfağınızda sizin için kötü oluþan bütün yiyecekleri , önümüzdeki 30 gün için , belki de sonsuza kaadar yasaklayın .

14- Daha çok su vede soda
Alkolün yerine su vede soda içmeye özen gösterin . Vücudunuzdaki yağ parçacıklarının kaybolduğunu göreceksiniz .

15- Çikolata yeme isteğinizi bastırın
Eğer adet öncesi dönemdeyseniz , çikolata yeme isteğinizi katiyetle mani leyemiyorsanız , küçük mini barlardan alın yada şekersiz , sıcak kakao , yağsız puding kullanın .kadinca .net

16- ışkolik olun
Önümüzdeki günlerde ay şirketin yemekhanesine girmeme kararı alın . Kahve vede çay içmek için yada kendi getirdiğiniz sandviçi yemenin dışında . . . şirketteki doğumgünü vede partilerde şerefe kaldırdığınız kadehin içinde soda olsun .

17- Kremayı kati
Bir sinema yıldızı , içinde krema sözcük si oluþan hiçbir şeyi yemediğini söylüyor . Kremalı pasta , kremalı çorba gibi . Çünkü o , krema demenin yağ demek olduğunu biliyor . Bunun tek Ayrıcalık sı , yağsız krem peynir demektir .

18- Kalorileri azaltın
Kalorileri azaltmayı 1 oyun haline getirin . Bugün yediklerinizin kalori miktarını hesaplayın , yarın bundan 50 kalori düşün . Öbür gün 1 50 kalori daha düşün . Günde 1200 kalorinin altına düşmemeye dikkat edin .

19- Kahvaltı edin
Hiçbir vakit kahvaltıları atlamayın . Yağsız yoğurdun içine muzu dilimleyin . Pişmiş yulafın içine kuru üzüm koyup yemeyi deneyin .

20- Dans edin
Evde müzik dinleyin . Hareketli müzik tercih edin vede eşliğinde dans etmeyi gözardı etmeyin .

21- Asansöre binmeyin
Önünüze gelen her merdiveni egzersiz yapacağınız 1 fırsat ollaraak düşünün , istediğiniz kiloya gelinceye kadar asansöre binmeyi aklınıza bile getirmeyin .

22- Rejim içecekler
Rejim içeceklerden uzak durmalısınız . Bu tür içeceklerin içlerinde yapay tatlandırıcı bulunur . Onlar yerine portakal , elma gibi sağlıklı meyve sularından içmelisiniz . Hem sağlığınız açısından hem de kilo açısından birçok mütehassız rejim içeceklerin içilmemesini tavsiye ediyor .

23- Yavaş yemek yiyin
Aþırı kilolular , hızlı yemek yiyenlerdir . Arkadaşlarınızla yada ailenizle ne vakit yemek yerseniz yiyin , yemeği en son bitiren kişi siz olun .

24- Sıkı gelen giysilerinizi deneyin
Her sabah kalktığınızda ilk işiniz üzerinize dar gelen pantolon yada şortları denemek olsun . Bu yiyeceğinize dikkat etmekte , sizi gün boyu motive edecektir .

25- Hayallerinizi kutulayın
ıstediğiniz kiloya indiğinizde yapmayı planladığınız her şeyi hatırlatacak bütün fotoğrafları , reklamları , yazıları kesip 1 kutunun içine koyun . Bir şeyler atıştırmak istediğinizde yada jimnastik yapmaya hevesli olmadığınızda kutuyu açıp bakın .

26- Yatak odasını yiyeceğe kapatın
Eğer sizde pek çoğunuz gibi yatak odası dahil , evin her tarafında atıştırıyorsanız , bunu 1 kere daha düşünün . Ne kadar çok yerde yemek yemek için kendinize izin veriyorsanız , o kadar çok yemek yiyorsunuz demektir . Bir süre için yemek saatlerinde , yemek odası dışında diğer yerlerde yemek yemeyi kendinize yasaklayın .

27- Kendinizi ödüllendirin
En çok sahip olmak istediğiniz 5 eşyanın listesini yapın . Her l kilo verdiğinizde vede bunu 1 hafta koruduğunuzda , kendinize listedeki 1 şeyi satın alın .

28- Tasarruf yapın
Gerçekten ihtiyacınız olmayan 1 şeyi ne vakit yemek isterseniz , ona vereceğiniz parayı 1 kavanozun içine atın . Birkaç hafta sonra paraların çokluğu size ne kadar çok şey yemediğinizi hatırlatacak vede bu para ile kendinize 1 armaðan alabileceksiniz .

29- Aşka ait duygularınızı canlı tutun
Tutku , kiloları eritir . ıkiniz korkmadan restoranlara gitmeye başlayabilirsiniz . Çünkü , aşıkken kim yiyecekleri düşünebilir ki ?

30- Abur cubur yemeyin
Verilecek 2-3 kilo 1 yanda , kilolarınıza kilo katacak abur cuburlar diğer yanda vede siz bugüne kadar hiç aç kalmasanız da bunlardan 1 türlü uzak kalamadınız . Bütün gün yapacaklarınızı planlayın . Sinemaya gidin , yürüyün , kendinizi 1 romanın içine gömün vede şekerleme yapın . Ne yaparsanız yapın , Kafi ki buzdolabından uzak durun .

31- Mayonuzu giyin
Yılın hangi mevsimi olursa olsun , özellikle yaza yaklaştığımız şu günlerde her hafta birkaç kez mayonuzu giyerek boy aynasının karşısına geçin . Bu daha aþırı egzersiz yapmanız vede hedefe açıcı lenmeniz için size ivme kazandırır .

32- Egzersiz yapın
Egzersiz yapmaya vakit ayırmak size güç gelse de kilo vermek için muhakkak hareket amil iz gerektiğini unutmamalısınız . Hiçbir şey yapamıyorsanız evdeki duvarlardan yardım alabilirsiniz . 5-10 dakika boyunca kalçanızla duvara çok sert olmadan vurun . Bu zor olmayan vede zor olmayan 1 egzersiz yöntemidir . Egzersiz yaptığınız sırada televizyon yada CD'den evde spor yapmanıza yardımcı olacak programlarını izleyebilirsiniz . Böylece neyi , nasıl yapacağınızı bilirsiniz .

33- Ev işleri
Ev işleriyle ne kadar meşgul olursanız o kadar çabuk kilo verirsiniz . Çamaşır , bulaşık , yemek , çocuklarla elinizden geldiğince çok uğraşmaya bakın . Böylece sürekli hareket halinde olursunuz .

34- Porsiyonlarınızı küçültün
Tabağınıza konulan yemeğin hepsini bitirmek kötü 1 alışkanlığınızsa bundan kurtulmak için küçük tabaklarda yemek yiyerek işe başlamalısınız . Bu göz kandırmacasıyla büyük tabaklarda yediğinizden daha az yemek yer vede tabağınızdakilerin arkanızdan ağlamamasına da olanak tanırsınız . Ayrıca tabağınıza ne kadar az yemek koyarsanız o kadar az yersiniz .

35- Kahvaltıyı atlamayın
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür çünkü uyuduğunuz vakit yavaşlayan metabolizmanız tekrar 1 şeyler yiyene kadar eski haline dönemez . Güne kahvaltı ile başlayanlar kahvaltı yapmayanlara oranla çok daha aþırı kalori yakarlar . Çünkü kahvaltı kasları çalıştırır vede çalışan kaslar kalori yakılmasını sağlar .

36- Meyve yiyin
Yemek yedikten 1 yada 2 saat sonra tekrar acıkıyorsanız atıştırmak için meyve yiyebilirsiniz . Meyve 1 sonraki öğüne kadar sizin tok pay tmenizi sağlayacaktır .

37- Etiketleri okuyun
Etiketleri okuma alışkanlığı kazanmalısınız . Hangi ürünün içinde hangi avantaj lı vede hangi kilo aldırıcı madde var , bunların veri lerini okursanız daha sağlıklı beslenirsiniz .

38- Kola vede soda gibi asitli içecekleri tüketmekten vazgeçin
Bunun yerine taze sıkılmış meyve sularını içmeye çaba edin . Kırmızı etten uzak durun .

39- Kırmızı et tüketmeyin
Çok aþırı kırmızı et tüketmek kilo vermenizi mani ler bu sebep le tavuk , balık , hindi gibi al et tüketmeye dikkat edin .

40- Kızartma yerine haşlama
Kızartarak yapılan yemekler yerine haşlanmış , ızgara yapılmış yada fırında pişmiş yemekleri yemelisiniz .

41- Fast food
Modern çağın yiyeceği ollaraak kabul edilen hamburger , patates kızartması gibi fast food tarzı yiyecekleri yememelisiniz . Bunlardan uzak kalırsanız daha zor olmayan kilo verirsiniz .

42- Vücudunuzu tanıyın
Hangi yiyeceklerin metabolizmanıza zarar verdiğini hangilerinin hızlandırdığını bilirseniz daha zor olmayan kilo verebilirsiniz .

43- Yemek başlangıcı
Yemeğe çorba yada salata ile başlamanız açlığınızın bastırılmasını sağlar . Böylece ana yemekten daha az yersiniz . Özellikle sebze çorbaları (domates , brokoli vs .) tok pay tmenizi sağlar .

44- Yemekten sonra
Yemekten sonra tatlı yeme alışkanlığınızın önüne meyve yiyerek geçebilirsiniz böylece tatlı yeme isteğinizi de azaltmış olursunuz .

45- Göz beðeni ine önem verin
Salata yemeyi sevmiyorsanız kendinize şık 1 salata tabağı alın vede salatalarınızı bu tabakta yiyin . Hem göz beðeni iniz hem de kilolarınız için daha avantaj lı olacaktır .

46- şekeri unutun
şekerli gıdalar kan sekerinin kısa sürede artmasına yada düşmesine sebep olur . Bu sebep le tatlı yedikten sonra tekrar tatlı yeme ihtiyacı duyarız . şekerin fazlası vücutta yağ ollaraak depolandığı için mümkün olduğunca az tüketilmelidir .

47- Tuzu kati
Tuz , vücutta su tutulmasına sebep olur vede şişkinlik hissi yaratır . Ayrıca tuzun iştah açıcı 1 özelliği olduğundan , sofrada tuz kullanmamak vede pişmiş yemeklere fazladan tuz Eklem(joint) emek gereklidir .

48- Dışarıda yemeyin
Restoranlarda yada ev dışında yenilen yemekler kilo aldırıcı meydana gelebilir . Bu sebep le dışarıda yemek zorunda kaldığınız vakitler da salata yada ızgara yemekleri yiyin .

49- Alışverişte kendinizi kaybetmeyin
Market alışverişine çıktığınızda aç olmamaya dikkat edin çünkü aç olduğunuzda canınız her şeyi almak ister vede eve geldiğinizde dolabınızın zararlı yiyeceklerle dolduğunu görürsünüz . Böyle 1 dolaba karşı koymak ise zordur . Bu sebep le tok 1 şekilde sağlıklı yiyecekler almaya vede 1 liste yapıp o listeden dışarı çıkmamaya dikkat edin .

50- Sofraya oturun
Yemek vaktinde muhakkak sofraya oturun çünkü ayakta yada televizyon karşısında yemek yediğinizde doyduğunuzu anlamaz vede daha çok yersiniz .



Sağlıklı 1 şekilde kilo vermenin tüyoları ?


Günü 6 parçaya bölerek , vücudun ihtiyaç duyduğu kadar Gıda tüketilmeli , küçük vede masum görünen amma yağ vede şeker içeriği yüksek; yükte hafif pahada ağır ikramları geri çevirin .

Vücudun yağ vede kas dengesini sağlamada doğru gıdaalımı nin yanı sıra fiziksel aktivite de önemlidir . Beraberinde 1 egzersiz programına başlamak vede mümkünse bunu hayat boyu 1 alışkanlık haline getirmek gerekmektedir . Bu mümkün değil ise , gün boyu hareket halinde olunmalıdır . Gün içerisinde hareketliliği sağlayacak kısa yürüyüşler , merdiven çıkma gibi fırsatları değerlendirin .

Örneğin masanızda sürekli su bulundurmaktansa , arada 1 kalkıp mutfağa gidin vede su için . Dikkat edin; eğer bunu yapmaya bile üşeniyor vede başkalarından rica ediyorsanız; hareketsizliğe alışkın meydana gelebilir siniz .

Yiyerek kilo vermenin yolları


Kişiden kişiye vede yenilen gıdalar in içeriğine göre değişmesine rağmen yemek yedikten 3-4 saat sonra kan şekeri düşer vede karnımız acıkır , 1 şeyler yeme isteği duyulur . Biz rejimisyenlerin "az miktarda vede sık sık yemek yiyin" önerimizin temelinde bu yatar . Çünkü iş yoğunluğu yada başka meşguliyetler sebebiyle 6-7 saate varan açlıklar neticesinde dayanılmaz 1 açlık duygusu vede hızlı yemek yeme 1 araya gelir .

Kısa 1 süre içinde , o an için vücudun ihtiyacından çok daha aþırı Gıda tüketilir . Metabolik faaliyetler neticesinde alınan kalorinin 1 kısmı kullanılır . Ancak fazlası elbette ki , depolanır . Bu Hal sık sık tekrarlanırsa , kilo alma kaçınılmazdır . Bu sebep le 2-3
saatte 1 Gıda tüketmek günlük Gıda alımının frenlenmesine yardımcı olur .


Kısa sürede kilo vermenin zararları nelerdir ?


Yapılan araştırmalar , kısa sürede kilo vermek için günlük alınan kalorinin aşırı C°de kısılması neticesinde , yağ kaybının yanı sıra kas kaybının da aþırı olduğunu göstermektedir . Vücudun iskelet kasları dışında kalbin de yapısı kastır . Dolayısıyla tüm bu dokuların kas kitlelerinde azalmalar olmaktadır .

Uzun vadede ise , iç organların zarar görmesi mümkündür . Kaldı ki , hayat boyu kalorisi çok aþırı kısıtlanmış 1 rejime uyulması imkansızdır . Kilo verdikten sonra düşük kalorili rejimler bırakılır vede sofralar yorum yerindeyse donatılır . Egzersizler azaltılır . Verilen kilolar da aynen vede bazen daha fazlasıyla geri alınır . Geriye gözle görülmeyen vede uzun vadede anlaşılacak tahribatlar
kalır .


Zayıflama

Bu Kategorideki Diğer Yazılar





Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp