Bitkisel Sağlık Ürünleri
Zayıflama

KİLO VERMENİN YOLLARI


İnsanların aşırı kilolardan şikayet etmesinin en bariz sebebi sağlıktır . Aşırı kilolardan kurtulmak icin kilo vermenin çeşitli yolları bilinmekte vede bunların bazıları işe yarayabiliyor . Kısa zamanda aşırı kilo  vermenin de pek çook zararı bulunuyor .

Bu sayfada sizlere kilo vermenin yolları hakkında avantaj lanacağınız veri leri sunmaktayız . . .


Kilo Vermenin Yolları Nelerdir ?


1- Tamamen unutun
Sık yediğiniz , yağ oranı yüksek 1 yiyeceği seçin vede onu 40 gün icin tamamen unutun . Bu zaman netiticesinde o yiyeceğin tadı ağzınızdan silinecektir .

2- Özdeş tadı verenler arasında her vakit daha düşük kalorilisini seçin
Örnek: Portakal suyu (l fincan 110 kalori) yerine domates suyu (l fincan 45 kalori) için . Yarım bardak vişne suyunu yarım bardak soda ile karıştırdığınızda kalorisi yüzde 50 düşer .

3- Su için
Daha aşırı su içmeye başlamalısınız . Günde en az 8 bardak su içerek işe başlayabilirsiniz . Eğer böyle 1 alışkanlığınız yoksa neşriyat ızdan küçük 1 su şişesini ayırmayın , bu şişeyi her gördüğünüzde içmek aklınıza gelecektir .

4- Sosları unutun
Salatanıza 1 miktar lezzet katmak icin döktüğünüz soslar kilo almanıza sebep olur . Bu sebep le salata sosu yerine biraz baharat vede 1 tatlı kaşığı zeytinyağını salatanıza ekleyebilirsiniz .

5- Yemeğin ardından yatağa girmeyin
Kilo almamak icin hususiyetle akşam yemeğinden hemen sonra yatma alışkanlığından kurtulun , mümkünse akşam altıdan sonra meyve dışında 1 şey yemeyin . Gece atıştırmalarından da kurtulun .

6- Sık yiyin
Kilo vermek isteyenlerin düştüğü yanılgılardan biri de çook sık yemek yemenin kilo verdirmeyeceği itikatı dır amma bu yanlıştır . Çünki 5 6 saatte 1 mideyi boş bırakmamak metabolizmanızın ivedilikle çalışmasına sebep olur . Bu sebep le az az vede sık sık yemelisiniz .

7- Süt için
Günde 3 yada 4 kez süt vede yoğurt yada peynir gibi süt ürünlerini tüketen kadınlar , tüketmeyenlere oranla yüzde 70 daha aşırı yağ yakarlar . Çünki kalsiyum metabolizmayı hızlandırırken bedene daha aşırı yağ yakması icin komut vermiş olur . Bu ürünlerin light olanları ile zayıflama(kilo verme) hızınızı arttırabilirsiniz .

8- ıyi 1 uyku
Yapılan araştırmalara göre geceleri 4 saatten az uyuyan kişiler daha çook uyuyanlara oranla kilo alırlar . Çünki yorgun 1 vücut , olağan günde yakılan enerjiyi yakamaz vede metabolizması yavaşlar . Bunun icin her gün uykunuzu itinalı almaya dikkat etmelisiniz .

9- Stresi yenin
Stresli 1 yaşam kilo almanın sebep lerindendir çünki stresli olduğunuz dönemlerde bedeni nuz stres hormonları salgılar vede bu hormanlar karın bölgesindeki yağ depolanmasını sağlayan hücrelerin büyümesine sebep olur . Stresi yenmek icin sosyal aktivitelerde bulunmalı , kendinizi rahatlatmalısınız .kadinca .net

10- Amade yemekleri unutun
Hızlı vede ivedi yemek yapmak icin aldığınız dondurulmuş gıdalar yada amade yemekler içerdikleri katkı maddeleri sebebi yle kilo aldırır . Bu sebep le taze sebzeleri pişirmeyi tercih etmelisiniz .

11- Lifli yiyecekleri tüketin
Çook lifli gıdalar doyduğunuz hissini verir vede ivedi acıkmanıza mani olur . Al ekmek yerine kepeklisini , al pirinç yerine esmerini tüketin . Lif oranı yüksek mercimek , kuru fasulye , nohut gibi gıdalara öncelik verin . Elbette sebzeleri unutmayın .

12- Atıştırmayı bırakın
Arabanın içinde atıştırıyor musunuz ? Telefonla konuşurken 1 şeyler yiyor musunuz ? Vazgeçin . . .

13- Buzdolabınıza baskın yapın
Bu baskın her zamanki gibi , 1 şeyler atıştırmak icin olmasın . Buzdolabının kıyısında kösesinde kalmış bol kalorili yiyecekleri atın . Mutfak dolabınızdaki yağlı cipsleri , mısır gevreklerini vede kuru yemişleri atın . Mutfağınızda sizin icin üzücü oluşan bütün yiyecekleri , önümüzdeki 30 gün için , belki de sonsuza kaadar yasaklayın .

14- Daha çook su vede soda
Alkolün yerine su vede soda içmeye itina gösterin . Vücudunuzdaki yağ parçacıklarının kaybolduğunu göreceksiniz .

15- Çikolata yeme isteğinizi bastırın
Eğer adet öncesi dönemdeyseniz , çikolata yeme isteğinizi katiyetle mani leyemiyorsanız , küçük mini barlardan alın yada şekersiz , sıcak kakao , yağsız puding kullanın .kadinca .net

16- ışkolik olun
Önümüzdeki günlerde ay şirketin yemekhanesine girmeme kararı alın . Kahve vede çay içmek icin yada kendi getirdiğiniz sandviçi yemenin dışında . . . şirketteki Doğu(şark) (garp) mgünü vede partilerde onur e kaldırdığınız kadehin içinde soda olsun .

17- Kremayı kati
Bir sinema yıldızı , içinde krema sözcük si oluşan hiçbir şeyi yemediğini söylüyor . Kremalı pasta , kremalı çorba gibi . Çünki o , krema demenin yağ demek olduğunu biliyor . Bunun tek Ayrıcalık sı , yağsız krem peynir demektir .

18- Kalorileri azaltın
Kalorileri azaltmayı 1 oyun haline getirin . Bugün yediklerinizin kalori miktarını hesaplayın , yarın bundan 50 kalori düşün . Öbür gün 1 50 kalori daha düşün . Günde 1200 kalorinin altına düşmemeye dikkat edin .

19- Kahvaltı edin
Hiçbir vakit kahvaltıları atlamayın . Yağsız yoğurdun içine muzu dilimleyin . Pişmiş yulafın içine kuru üzüm koyup yemeyi deneyin .

20- Dans edin
Evde müzik dinleyin . Hareketli müzik tercih edin vede eşliğinde dans etmeyi gözardı etmeyin .

21- Asansöre binmeyin
Önünüze gelen her merdiveni egzersiz yapacağınız 1 fırsat ollaraak düşünün , istediğiniz kiloya gelinceye kadar asansöre binmeyi aklınıza bile getirmeyin .

22- Rejim içecekler
Rejim içeceklerden uzak durmalısınız . Bu tür içeceklerin içlerinde yapay tatlandırıcı bulunur . Onlar yerine portakal , elma gibi sağlıklı meyve sularından içmelisiniz . Hem sağlığınız açısından hem de kilo açısından birçok mütehassız rejim içeceklerin içilmemesini tavsiye ediyor .

23- Yavaş yemek yiyin
Aşırı kilolular , ivedilikle yemek yiyenlerdir . Arkadaşlarınızla yada ailenizle ne vakit yemek yerseniz yiyin , yemeği en son bitiren kişi siz olun .

24- Sıkı gelen giysilerinizi deneyin
Her sabah kalktığınızda ilk işiniz üzerinize dar gelen pantolon yada şortları denemek olsun . Bu yiyeceğinize dikkat etmekte , sizi gün boyu motive edecektir .

25- Hayallerinizi kutulayın
ıstediğiniz kiloya indiğinizde yapmayı planladığınız her şeyi hatırlatacak bütün fotoğrafları , reklamları , yazıları kesip 1 kutunun içine koyun . Bir şeyler atıştırmak istediğinizde yada jimnastik yapmaya hevesli olmadığınızda kutuyu açıp bakın .

26- Yatak odasını yiyeceğe kapatın
Eğer sizde pek çoğunuz gibi yatak odası dahil , evin her tarafında atıştırıyorsanız , bunu 1 kere daha düşünün . Ne kadar çook yerde yemek yemek icin kendinize izin veriyorsanız , o kadar çook yemek yiyorsunuz demektir . Bir zaman icin yemek saatlerinde , yemek odası dışında başka yerlerde yemek yemeyi kendinize yasaklayın .

27- Kendinizi ödüllendirin
En çook sahip olmak istediğiniz 5 eşyanın listesini yapın . Her l kilo verdiğinizde vede bunu 1 hafta koruduğunuzda , kendinize listedeki 1 şeyi satın alın .

28- Tasarruf yapın
Şüpesiz ihtiyacınız olmayan 1 şeyi ne vakit yemek isterseniz , ona vereceğiniz parayı 1 kavanozun içine atın . Birkaç hafta sonra paraların çokluğu size ne kadar çook şey yemediğinizi hatırlatacak vede bu para ile kendinize 1 armağan alabileceksiniz .

29- Aşka ait duygularınızı canlı tutun
Tutku , kiloları eritir . ıkiniz korkmadan restoranlara gitmeye başlayabilirsiniz . Çünki , aşıkken kim yiyecekleri düşünebilir ki ?

30- Abur cubur yemeyin
Verilecek 2-3 kilo 1 yanda , kilolarınıza kilo katacak abur cuburlar başka yanda vede siz bugüne kadar hiiç aç kalmasanız da bunlardan 1 türden uzak kalamadınız . Bütün gün yapacaklarınızı planlayın . Sinemaya gidin , yürüyün , kendinizi 1 romanın içine gömün vede şekerleme yapın . Ne yaparsanız yapın , Kafi ki buzdolabından uzak durun .

31- Mayonuzu giyin
Yılın hangi mevsimi olursa olsun , hususiyetle yaza yaklaştığımız şu günlerde her hafta birkaç kez mayonuzu giyerek boy aynasının zıttı na geçin . Bu daha aşırı egzersiz yapmanız vede hedefe açıcı lenmeniz icin size ivme kazandırır .

32- Egzersiz yapın
Egzersiz yapmaya vakit ayırmak size güç gelse de kilo vermek icin muhakkak hareket amil iz gerektiğini unutmamalısınız . Hiçbir şey yapamıyorsanız evdeki duvarlardan yardım alabilirsiniz . 5-10 dakika boyunca kalçanızla duvara çook sert olmadan vurun . Bu zor olmayan vede zor olmayan 1 egzersiz matodu dir . Egzersiz yaptığınız sırada televizyon yada CD'den evde spor yapmanıza yardımcı olacak programlarını izleyebilirsiniz . Böylece neyi , neşekilde yapacağınızı bilirsiniz .

33- Ev işleri
Ev işleriyle ne kadar meşgul olursanız o kadar ivedi kilo verirsiniz . Çamaşır , bulaşık , yemek , çocuklarla elinizden geldiğince çook uğraşmaya bakın . Böylece Daima hareket halinde olursunuz .

34- Porsiyonlarınızı küçültün
Tabağınıza konulan yemeğin hepsini bitirmek üzücü 1 alışkanlığınızsa bundan kurtulmak icin küçük tabaklarda yemek yiyerek işe başlamalısınız . Bu göz kandırmacasıyla büyük tabaklarda yediğinizden daha az yemek yer vede tabağınızdakilerin arkanızdan ağlamamasına da olanak tanırsınız . Ayrıca tabağınıza ne kadar az yemek koyarsanız o kadar az yersiniz .

35- Kahvaltıyı atlamayın
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür çünki uyuduğunuz vakit yavaşlayan metabolizmanız tekrar 1 şeyler yiyene kadar eski haline dönemez . Güne kahvaltı ile başlayanlar kahvaltı yapmayanlara oranla çook daha aşırı kalori yakarlar . Çünki kahvaltı kasları çalıştırır vede çalışan kaslar kalori yakılmasını sağlar .

36- Meyve yiyin
Yemek yedikten 1 yada 2 saat sonra tekrar acıkıyorsanız atıştırmak icin meyve yiyebilirsiniz . Meyve 1 sonraki öğüne kadar sizin tok pay tmenizi sağlayacaktır .

37- Etiketleri okuyun
Etiketleri okuma alışkanlığı kazanmalısınız . Hangi ürünün içinde hangi avantaj lı vede hangi kilo aldırıcı madde var , bunların veri lerini okursanız daha sağlıklı beslenirsiniz .

38- Kola vede soda gibi asitli içecekleri tüketmekten vazgeçin
Bunun yerine taze sıkılmış meyve sularını içmeye çaba edin . Kırmızı etten uzak durun .

39- Kırmızı et tüketmeyin
Çook aşırı kırmızı et tüketmek kilo vermenizi mani ler bu sebep le tavuk , balık , hindi gibi al et tüketmeye dikkat edin .

40- Kızartma yerine haşlama
Kızartarak yapılan yemekler yerine haşlanmış , ızgara yapılmış yada fırında pişmiş yemekleri yemelisiniz .

41- Fast food
Modern çağın yiyeceği ollaraak kabul edilen hamburger , patates kızartması gibi fast food tarzı yiyecekleri yememelisiniz . Bunlardan uzak kalırsanız daha zor olmayan kilo verirsiniz .

42- Vücudunuzu tanıyın
Hangi yiyeceklerin metabolizmanıza zarar verdiğini hangilerinin hızlandırdığını bilirseniz daha zor olmayan kilo verebilirsiniz .

43- Yemek başlangıcı
Yemeğe çorba yada salata ile başlamanız açlığınızın bastırılmasını sağlar . Böylece ana yemekten daha az yersiniz . Hususiyetle sebze çorbaları (domates , brokoli vs .) tok pay tmenizi sağlar .

44- Yemekten sonra
Yemekten sonra tatlı yeme alışkanlığınızın önüne meyve yiyerek geçebilirsiniz böylece tatlı yeme isteğinizi de azaltmış olursunuz .

45- Göz beğeni ine önem verin
Salata yemeyi sevmiyorsanız kendinize şık 1 salata tabağı alın vede salatalarınızı bu tabakta yiyin . Hem göz beğeni iniz hem de kilolarınız icin daha avantaj lı olacaktır .

46- şekeri unutun
şekerli gıdalar kan sekerinin kısa zamanda artmasına yada düşmesine sebep olur . Bu sebep le tatlı yedikten sonra tekrar tatlı yeme ihtiyacı duyarız . şekerin fazlası bedende yağ ollaraak depolandığı icin mümkün olduğunca az tüketilmelidir .

47- Tuzu kati
Tuz , bedende su tutulmasına sebep olur vede şişkinlik hissi yaratır . Ayrıca tuzun iştah açıcı 1 niteliği meydana geldiğinde n , sofrada tuz kullanmamak vede pişmiş yemeklere fazladan tuz Eklem(joint) emek gereklidir .

48- Dışarıda yemeyin
Restoranlarda yada ev dışında yenilen yemekler kilo aldırıcı meydana gelebilir . Bu sebep le dışarıda yemek zorunda kaldığınız vakitler da salata yada ızgara yemekleri yiyin .

49- Alışverişte kendinizi kaybetmeyin
Market alışverişine çıktığınızda aç olmamaya dikkat edin çünki aç olduğunuzda canınız her şeyi almak ister vede eve geldiğinizde dolabınızın zararlı yiyeceklerle dolduğunu görürsünüz . Böyle 1 dolaba karşı koymak ise zordur . Bu sebep le tok 1 biçim de sağlıklı yiyecekler almaya vede 1 liste yapıp o listeden dışarı çıkmamaya dikkat edin .

50- Sofraya oturun
Yemek vaktinde muhakkak sofraya oturun çünki ayakta yada televizyon zıttı nda yemek yediğinizde doyduğunuzu anlamaz vede daha çook yersiniz .Sağlıklı 1 biçim de kilo vermenin tüyoları ?


Günü 6 parçaya bölerek , bedeni n ihtiyaç duyduğu kadar Gıda tüketilmeli , küçük vede masum görünen amma yağ vede şeker içeriği yüksek; yükte hafif pahada ağır ikramları geri çevirin .

Vücudun yağ vede kas dengesini sağlamada doğru gıdaalımı nin yanı sıra fiziksel aktivite de önemlidir . Beraberinde 1 egzersiz programına başlamak vede mümkünse bunu hayat boyu 1 alışkanlık haline getirmek gerekmektedir . Bu mümkün değil ise , gün boyu hareket halinde olunmalıdır . Gün dahilinde hareketliliği sağlayacak kısa yürüyüşler , merdiven çıkma gibi fırsatları değerlendirin .

Misal ollaraak masanızda Daima su bulundurmaktansa , arada 1 kalkıp mutfağa gidin vede su için . Dikkat edin; eğer bunu yapmaya bile üşeniyor vede alelade birilerinden rica ediyorsanız; hareketsizliğe alışkın meydana gelebilir siniz .

Yiyerek kilo vermenin yolları


Kişiden kişiye vede yenilen gıdalar in içeriğine göre değişmesine rağmen yemek yedikten 3-4 saat sonra kan şekeri düşer vede karnımız acıkır , 1 şeyler yeme isteği duyulur . Biz rejimisyenlerin "az miktarda vede sık sık yemek yiyin" tavsiye mizin temelinde bu yatar . Çünki iş yoğunluğu yada farkli meşguliyetler sebebiyle 6-7 saate varan açlıklar neticesinde dayanılmaz 1 açlık duygusu vede ivedilikle yemek yeme 1 araya gelir .

Kısa 1 zaman içinde , o an icin bedeni n ihtiyacından çook daha aşırı Gıda tüketilir . Metabolik faaliyetler neticesinde alınan kalorinin 1 kısmı kullanılır . Ancak fazlası elbette ki , depolanır . Bu Hal sık sık tekrarlanırsa , kilo alma kaçınılmazdır . Bu sebep le 2-3
saatte 1 Gıda tüketmek günlük Gıda alımının frenlenmesine yardımcı olur .


Kısa zamanda kilo vermenin zararları nelerdir ?


Yapılan araştırmalar , kısa zamanda kilo vermek icin günlük alınan kalorinin aşırı C°de kısılması neticesinde , yağ zayii nın yanı sıra kas zayii nın da aşırı olduğunu göstermektedir . Vücudun iskelet kasları dışında kalbin de yapısı kastır . Dolayısıyla bütün bu dokuların kas kitlelerinde azalmalar olmaktadır .

Uzun vadede ise , iç organların zarar görmesi mümkündür . Kaldı ki , hayat boyu kalorisi çook aşırı kısıtlanmış 1 rejime uyulması olasılık siz dır . Kilo verdikten sonra düşük kalorili rejimler bırakılır vede sofralar yorum yerindeyse donatılır . Egzersizler azaltılır . Verilen kilolar da aynen vede bazen daha çoğuyla geri alınır . Geriye gözle görülmeyen vede uzun vadede anlaşılacak tahribatlar
kalır .


Zayıflama

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp