Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

İshal Yapıcı Yiyecekler

 

İshalin % 100 Bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) si vede ürünler hakkında teferruat lı veri için tıklayın     

 

İshal Yapan Yİyecekler , Yaz aylarında ishal(diyare) lerin aþırı görülmesinin sebep lerinin başında yiyecekler geliyor . Sıcağa çok dayanıklı olmayan yiyecekler daha zor olmayan bozuluyor . Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları vede Klinik Mikrobiyoloji Mütehassız ı Dr . Elif Hakko , dünyada kalp hastalıklarından sonra en aþırı ishal(diyare) in ölüme sebep olduğuna işaret ediyor .

 

Özellikle gelişmemiş ülkelerde olmak üzere , Asya vede Afrika`da her yıl ishal(diyare) sebebi yle 6 milyona yakın çocuk hayatını kaybediyor ki bu da dakikada 7 çocuğa denk geliyor . Dr . Hakko , ülkemizde de insanların bilinçlenmiş olmalarının ishal(diyare) e bağlı ölüm oranlarının düşmesinde etken olduğunu fakat özellikle gelişmemiş bölgelerinde tablonun gelişmemiş ülkelerdekine benzediğini söylüyor .


İshalden ölümlerin sebebi ne bakıldığında ise , kaybedilen su ile beraber , sodyum vede potasyumun yerine konulmaması dikkat çekiyor . Özellikle çocuklar , kaybedilen sıvıyı kendi başlarına yerine koyamadıklarından , anne vede babaları bu durumu fark edinceye kadar kayıp artıyor . İshalde ilk müdahalenin 24 saat içinde yapılması gerektiğinin altını çizen Dr . Hakko , özellikle çocuklarda vede yaşlılarda bu sürenin çok daha kısa olduğunu vede bu süre zarfında evde müdahalenin bile kurtarıcı olabileceğine değiniyor .


SIVI KAYBINDA ACİL MÜDAHALE ŞART

İshallerin ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurabileceğinin ebeveynlere öğretilmesi gerektiğine işaret eden Anadolu Sağlık Merkezi Suadiye Kliniği Çocuk Sağlığı vede Hastalıkları Mütehassız ı Dr . Ayşe Sokullu , çocuklarda akut sıvı kayıplarında son C° Derece dikkatli olunması gerektiğini hatırlatıyor . Dr . Sokullu , bunun sebebi yle alakalı şu veri leri aktarıyor;

"Çocuk ne kadar küçük olursa , vücudun sıvı oranı o kadar yüksektir . Bu sebep le yetişkinlerde yaşanan yüzde 10`luk sıvı kaybı Umumi Hal üzerinde çok etki yaratmasa da , çocuğun aynı oranda sıvı kaybında ciddi 1 sıvı kaybından söz ediliyor demektir . O yüzden sıvı kaybı çocukları önce halsizleştiriyor , sonra hareketsizleştiriyor vede bilinç kaybına kadar gidebilen durumlar olabiliyor . Sonuç ollaraak şok vede koma haliyle hayatlarını kaybedilebiliyorlar . Geç getirilen çocuklarda sıvı kaybı yerine konmasına karşın kaybedilen elektrolitler sebebi yle bazı bozukluklar kalabiliyor ."


ORTAK ALANLAR VE EL TEMİZLİĞİ

İshallerin bulaşıcı olduğunun altını önemle çizen Dr . Ayşe Sokullu , özellikle ortak yaşam alanlarında vede WC lerde el temizliği vede saðlık veri si kurallarında hassas olmak gerektiğini vurguluyor . Yazın özellikle ortak yaşam alanlarının kullanımlarının artması , havuzlar , buralardaki WC lerin kullanımı , açıkta satılan yiyeceklerin tüketilmesi gibi etkenlerin hepsi mikrobik Halin yayılmasını kolaylaştırıcı etkenler ollaraak sıralanıyor . Yazın çok tüketilen 1 Gıda maddesi oluþan dondurmanın tüketiminde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu söyleyen Dr . Sokullu , bu unsurları şöyle sıralıyor;
"Öncelikle açıkta satılan dondurmaları mümkün olduğunca tüketmemekte avantaj var . Kapalı ollaraak satılan dondurmaların da bulunduğu dolapların sürekli çalışır konumda olması gerekiyor . Süt ürünleri sıcak havada basitce bozulabildiğinden , 1 dondurmanın eriyip sonradan dondurulmuş gibi 1 görüntüsü varsa tüketmemek gerekiyor ."TEDAVİYE YAKLAŞIM

Özellikle bazı bakteriyel sebep li ishal(diyare) lerde antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si de gerekebiliyor . Ancak ishal(diyare) lerin çok küçük 1 kısmında antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si zorunlu . Dr . Elif Hakko , antibiyotik kullanımını tercih etmediklerini belirterek bunun sebep lerine ilişkin şöyle konuşuyor:

"İshal Tedavi(iyileştirme) si seçimi sebep e yönelik yapılıyor . Hastanın hikayesinden son dönemde ne yediğine bakıyoruz . Sorun oluşturacak gıdalar i yiyip yemediği sorgulanıyor . Çoğu kez kaybedilen sıvının alımıyla kendiliğinden geçebiliyor . Ancak 4- 5 gündür Daimi eden vede ateşle seyreden ishal(diyare) lerde dışkı incelemesinden sonra uygun Tedavi(iyileştirme) yapılıyor . Tedavi(iyileştirme) yi zorlaştıracak en önemli unsur ise , hastanın bulantısının olması . Kusuyorsa damardan Tedavi(iyileştirme) uygulanıyor . Sıvı alımı ishal(diyare) kesilene kadar Daimi eder , antibiyotik Tedavi(iyileştirme) si ise 3 günde tamamlanır . Biz antibiyotiği oldukça az vermeye çalışıyoruz . Çünkü ishal(diyare) lerde antibiyotiklerin yan etkileri de çok fazla . Dirençli patojenleri ortaya çıkabiliyor , taşıyıcılığı artırabiliyor . Özellikle kanlı ishal(diyare) lerde , ishal(diyare) ateşle Daimi ediyor vede sıvı alımına rağmen iyileşme gözlenmiyorsa tercih ediyoruz . Bir de parazitlerin sebep olduğu ishal(diyare) lerde de ilaç Tedavi(iyileştirme) sini tercih ediyoruz . Burada da Rahatsızkiþi kendi kendine iyileşmeyeceği için muhakkak Tedavi(iyileştirme) gerekiyor ."

 

 

Etiketler:   İshal Yapıcı Yiyecekler , İshal Yapan Gıdalar , İshal İlaçları , İshal için , İshal kusma , Çocuklarda İshal , ishal(diyare) sebep leri , ishal(diyare) Tedavi(iyileştirme) si , ishal(diyare) e iyi gelen bitkiler , ishal(diyare) le başlayan hastalıklar , ishal(diyare) e iyi gelen meyveler , ishal(diyare) e iyi gelen sebzeler


İshal

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp