Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

İshal Salgını

 

İshal salgını hakkında en güncel haberler vede salgın konusunda alınması gereken en doğru veri ler aşağıdaki yazımızda . . . .

 

Mikrobik İshal Salgını Başladı !

 

İshal nedir ?

İshal , dışkının miktarında , su içeriğinde vede sıklığında artış ollaraak tanımlanır . Başka 1 deyişle günde üç kez yada daha fazla , yumuşak kıvamlı yada sulu dışkılamadır . Çoğu vakit beraber sinde bulantı , kusma ve karın ağrısı gibi emare ler de meydana gelebilir .

 

İshalin % 100 Bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) si vede ürünler hakkında teferruat lı veri için tıklayın       

 

İshalin sebep leri konusunda veri verir misiniz ?

İshalin birçok sebebi vardır . İshal mikrobik yada mikrobik olmayan pek çok sebeple ortaya çıkabilir . İshal sebep lerinin başında mikrobik ishaller gelmektedir ki , yaklaşan yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan yaz ishal(diyare) leri de bu gruptandır . Mikroorganizmalar dışında başta antibiyotikler olmak üzere çeşitli ilaçlar , çeşitli mide-barsak hastalıkları , bazı hormonal hastalıklar , barsak yada barsak komşuluğunda ortaya çıkan tümöral oluşumlar , aşırı vede ani ısı değişimleri de ishal(diyare) e neden meydana gelebilir . Heyecanlanma , üzüntü , korku , stres gibi durumlar da ishal yapıcı etkenler arasında yer alır .

Yaz ishal(diyare) leri nasıl ortaya çıkar ?

Yaz aylarında artan sıcaklıkla 1 arada gıdaların içindeki mikroorganizmaların çoğalması hızlanır , yaz mevsiminde seyahatlerin artması vede gıdaalımı düzeninin değişmesi , yaz aylarında artan sineklerin besinler arasında bulaş taşıyan köprü vazifesi görmesi sebebi ile yazın ishal şikayetleri daha da arttığına dikkat çekti .

Yaz ishal(diyare) lerinin emare leri nelerdir ?

En önemli emare dışkılama sayısının artması vede dışkı özelliklerinin değişmesidir . Dışkı , cıvık , patates püresi görünümünde olabileceği gibi , sümüksü vede Enfeksiyon lı yada su gibi meydana gelebilir . Dışkı miktarı vede su içeriği , ince barsaklarda hastalık yapan parazit vede bakterilerin ishallerinde fazladır , kalın barsakta hastalık yapanlarınkinde ise azdır ve dışkılama sayısı diğerlerine oranla daha fazladır .

Su gibi tariflenen ishal(diyare) lerin en ciddisi vede hayatı tehdit edeni dışkının pirinç suyu görüntüsü ollaraak tariflendiği , kolera bakterisinin yaptığı ishal(diyare) dir . İltihaplı dışkılamaya sebep oluþan bakterilere ise tifo ve tifo benzeri hastalıklara sebep oluþan salmonella bakterilerini örnek verebiliriz .

Kalın barsakta ishal(diyare) e sebep oluþan bakterilerin 1 kısmı vede bazı parazitler , dışkının Enfeksiyon lı , sümüksü görünmesine aynı zamanda barsak duvarını da zedeleyerek damarların kanamasına sebep oldukları için , ishal kanlı meydana gelebilir . Dışkının böyle kanlı vede Enfeksiyon lı olması dizanteri olarak adlandırılır . İshalle 1 arada bulunan diğer emare ler karın ağrısı , karında gurultu hissi , bazen bulantı , iltihabi durumlarda bunlara ilaveten ateş ollaraak karşımıza çıkar . Dışkılamadan sonra tam rahatlayamama da 1 diğer emare meydana gelebilir .

İshal olunca ne yapılmalıdır ?

İlk ollaraak kaybedilen su vede tuzu geri koymak için pratik ollaraak hazırlayacağımız su solusyonu içebiliriz . 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker , 1 tatlı kaşığı sofra tuzu vede 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır vede hazırlanan karışım içilebildiği kadar sık aralıklarla içilir .

Ancak mikrobik ishal(diyare) lerin hemen hepsi 24 saatten aþırı Daimi eder vede hemen hepsi ilaç Tedavi(iyileştirme) si almadan düzelmez . Bu sebep le , 24 saatten fazla süren ishal(diyare) lerde en yakın sağlık merkezine başvurularak muayene olunması vede tetkik yaptırılması gereklidir . Çünkü , farkında olmadan dışkımız yoluyla çevreye mikrop bulaşmasına vede ishal(diyare) in Tedavi(iyileştirme) siz kalarak daha ciddi sağlık mesele lerine yol açmasına sebep meydana gelebilir iz .

Rahatsızkiþi sağlık kuruluşuna yatırılmadan nasıl Tedavi(iyileştirme) edilir ?


Sıvı vede tuz kaybının az olduğu , ishal(diyare) in hastanın konforunu çok bozmadığı durumlarda , hastaneye yatırılmadan umumiyetle sadece uygun 1 rejimle hasta ayakta Tedavi(iyileştirme) edilir . Aşırı su vede tuz kaybı , ağır dizanteri halleri , kolera şüphesi oluþan durumlarda Rahatsızkiþi muhakkak hastaneye yatırılarak öncelikle kaybedilen su vede tuzun yerine konması amacıyla serum verilir , daha sonra uygun ilaçlara başlanır .

Halk arasında yanlış 1 inanış neticesi ishal(diyare) li çocuklara , ishal(diyare) i artırır endişesiyle su vede sulu gıdalar in verilmemesi , ishal(diyare) in uzamasına , ağırlaşmasına vede buna bağlı başka hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır . Oysa ishal(diyare) Tedavi(iyileştirme) sinde en önemli nokta sıvı tedavisidir . Yine bu sebep le , bebeklerin emzirilmeye Daimi edilmesi , hatta daha sık emzirilmesi gerekmektedir .

İshal rejimi nasıl olmalıdır ?

İlk tedbir ollaraak sıvı alımının arttırılması vede uygun rejimle beslenmenin sürdürülmesi gereklidir . Haşlanmış patates/ patates püresi , yağsız çorbalar , yoğurt , yağsız makarna vede pirinç pilavı , haşlanmış yağsız et vede tavuk , yağsız ızgara köfte , yağsız peynir , ekmek , şeftali , elma yada havuç püresi , muz yenilebilir . Sıvı ollaraak da kaynatılmış su , ayran ,şekersiz açık çay , şekersiz elma kompostosu , asidi alınmış maden suyu içilmelidir .

Yaz İshallerinden Korunma Yolları Nelerdir ?

  • Kişisel temizliğe dikkat edilmeli , özellikle her fırsatta elleri yıkamalıyız .
  • Özellikle kaynağı bilinmeyen , açıkta satılan yada dağıtılan , denetimsiz içme suları ile bu sularla yıkanmış sebze vede meyveleri tüketmemeliyiz .
  • Yiyeceklerin taze olmasına , paketlenmiş ollaraak pazarlanan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir .
  • İyi ambalajlanmamış , üzeri açıkta satılan gıdalar , pişirilmemiş ya da az pişirilmiş gıdalar , pastörize olmayan süt vede süt ürünleri güvenli değildir , bunlar tüketilmemelidir .
  • Genel kullanıma açık WC leri kullanırken dikkatli olup , sık sık el yıkamayı unutmamalıyız

 


İshal

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp