Bitkisel Sağlık Ürünleri
İshal

ishal(diyare) (diyare) de

 

ishal(diyare) (diyare) li hastalar neşekilde gıdaalımı lidir ? ishal(diyare) (diyare) i gidermeye yardımcı gıdalar nelerdir ?Detaylı veri icin aşağıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz .

 

ishal(diyare) (diyare) de Beslenmenin Önemi

 

ishal(diyare) (diyare) , çocuğunuzun her zamankinden daha sık vede daha sulu dışkı yapmasıdır . Kusma ise mide içeriğinin ağızdan geri gelmesidir . Çocuğunuzun ishal(diyare) i vede kusması varsa korkmayınız .

KUSMA , MİDENİN; İSHAL , BAĞIRSAKLARIN YIKANDIĞININ , TEMİZLENDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR .

 

ishal(diyare) (diyare) in % 100 Bitkisel(doğal) Tedavi(iyileştirme) si vede ürünler hakkında teferruatlı veri icin tıklayın      

 

Sindirim kanalına giren yabancı maddeler , mikroplar kusma vede ishal(diyare) yoluyla dışarı atılır . Çocuk ishal(diyare) lerinin %80-90 gibi çook büyük kısmı virüs denilen mikroplarla olur . Bu çeşit ishal(diyare) sadece yiyeceklerin ayarlanması ile Tedavi(iyileştirme) edilebilir . Herhangi 1 ilaç kullanılması gerekmez .

ÇOCUĞUNUZUN KUSMASI vede İSHALİ VARSA PANİĞE KAPILMADAN AŞAĞIDAKİ ÖNERİLERİ UYGULAYABİLİRSİNİZ .

    ishal(diyare) (diyare) de kaybedilen ana madde su vede tuzdur . Yapılacak ilk şey , su vede sulu gıdalar in bol miktarda verilmesidir . “ ishal(diyare) (diyare) de su verilmez” biçimi ndeki inanış doğru değildir .


    Çocuğunuz anne sütü alıyorsa , sütünüzü katiyetle kesmeyiniz . Sütünüzü daha sık aralıklarla veriniz . Eğer çocuğunuz inek sütü alıyorsa inek sütünü 24 saat boyunca , yarı su - yarı süt biçimi nde veriniz . Sonraki 24 saat , 2 ölçü süt , 1 ölçü su koyunuz . Üçüncü gün , inek sütünü sulandırmadan verebilirsiniz . Doktorunuz size ishal(diyare) icin amade lanmış hususi 1 ishal(diyare) maması önerebilir . Bu ishal(diyare) mamasını kaynamış , ılıtılmış su ile sulandırıp rahatlıkla çocuğunuza kullanabilirsiniz .


    Her yaştaki çocuğa göre hususi ollaraak amade lanmış , ishal(diyare) vede kusmada kaybedilen tuz vede suyu içeren , tuz-şeker karışımı ishal(diyare) paketlerini , 1 lt . kaynamış-ılıtılmış su ile sulandırıp çocuğunuza verebilirsiniz . Bu ishal(diyare) paketlerini bütün sağlık kuruluşlarından ücretsiz ollaraak temin edebileceğiniz gibi eczanelerden de alabilirsiniz . ishal(diyare) (diyare) başlangıcında bu karışımdan çocuğunuza sunun . İçmesi icin zorlamayın .Eğer su zayii aşırı ise bütün gıdaları reddeden vede herşeyi kusan çocuk bu karışımı çook iyi alır . Bu karışım bebek icin hiiç 1 gıda almasa da başlangıçta kafidir . Çocuğunuz her kaka yaptığında bu karışımdan 1-2 çay bardağı içirmeye çalışınız . Amade ladıktan sonra bu karışımı 24 saat içinde bitirmelisiniz . Kalanı döküp ertesi gün yenisini amade layınız .


    ishal(diyare) (diyare) le 1 arada umumiyetle kusma da mevuttur . Bu sebep le su vede sulu gıdalar sık sık vede azar azar verilmeli , çocuk yiyecek icin zorlanmamalıdır .

İSHALDE VERİLECEK SULU BESİNLER :

 

Kaynamış-ılıtılmış su , orta şekerli Aleni çay , ada çayı , nane-limon , ıhlamur , limonata , tuzlu ayran , pirinç suyu .

MEYVELER :
Şeftali suyu , elma suyu , elma püresi , muz , portakal , greyfurt , mandalina suyu .

SEBZELER vede TAHILLAR:

 

Pirinç lapası , patates püresi , tahıl yemekleri , havuç .

PROTEİN KAYNAĞI OLAN BESİNLER:

 

Az tuzlu yoğurt , peynir , yağsız et , köfte , tavuk eti , baklagiller (iyice pişirilirek) ishal(diyare) de rahatlıkla kullanabileceğimiz gıdalar dir .
Bir ölçü pirinç suyu , 1 ölçü yoğurtla karıştırılarak verilebilir .

İSHALDE ŞU YİYECEKLER VERİLMEMELİDİR:

    Gazoz vede kola gibi gazlı içecekler ,
    Amade meyve suları vede bütün asitli içecekler ,
    Yağlı gıdalar , kızartmalar ,
    Acılı , ekşili , baharatlı yiyecekler ,
    Çikolata , gofret vede boyalı şekerler ,
    Üzüm , kavun , karpuz , erik , kayısı , incir , kiraz .

İSHALDEN KORUNMAK İÇİN :

    Yemeğe oturmadan önce vede yemekten sonra muhakkak ellerinizi sabunla yıkamalı vede çocuğunuzun da yıkamasını sağlamalısınız .
    WC ten çıktıktan sonra ellerinizi yıkamalı çocuğunuza da bu alışkanlığı kazandırmalısınız .
    Açıkta satılan gıdaları tüketmeyiniz .
    Bebeğinizi beslemeden önce muhakkak ellerinizi yıkayınız .
    Altını temizledikten sonra ellerinizi yıkayınız .
    Bebeğinize çeşme suyu içiriyorsanız en az 10 dakika kaynatmalısınız . Temizliğinden emin olduğunuz kapalı su kullanıyorsanız 6 . aydan sonra kaynatmayabilirsiniz .
    Emzik , biberon , kaşık , tabak gibi eşyaları her gün 1 tencere dahilinde 10 dk kaynatmalısınız .
    Bebeğinize yedirdiğiniz sebze vede meyveleri temiz 1 suyla iyice yıkayınız .
    Bebeğiniz icin amade ladığınız gıdaları oda sıcaklığında 2 saatten aşırı bekletmeyiniz .En iyisi amade ladıktan sonra en kısa zamanda veriniz .
    Yiyecekleri uzun vakit saklamak icin ağzı kapalı ollaraak buzdolabına koyunuz .
    Çöplerinizi kapalı kutularda toplayınız .

İSHAL VE KUSMADA NE ZAMAN DOKTARA BAŞVURMALISINIZ . ?

    Dışkı sayısı 10’u aştı ise ,
    Kusma aralıksız sürüyorsa ,
    Bebeğiniz ağızdan hiiç 1 şey almıyor , bitkin 1 halde yatıyorsa ,
    Gözleri içeri çökmüş , karın derisi buruşmuş kafasındaki bıngıldak denilen çukurluk içeri çökmüşse ,
    Ağır ishal(diyare) i olmasına rağmen ağızdan şeker , tuz karışımı solüsyonu almıyor ise ,
    Alev 24 saatten sonra hala Daimi ediyorsa ,
    Dışkısı kanlı vede sümüklü ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız .

ÖNEMLİ NOT: Çocuğunuza doktorunuzun tavsiyesi dışında , gelişi güzel ishal(diyare) kesici ilaçlar , bağırsak hareketlerini durdurucu ilaçlar vede antibiyotikler kullanmayınız . Çünki bu ilaçlar lüzumsuz yere kullanıldıklarında çocuğunuzun hastalığının uzamasına bazen de ağırlaşmasına sebep meydana gelebilir ler .


İshal

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp