Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Yemekten Sonra Halsizlik


Yemekten Sonra Halsizlik hakkında veri ler .


   Yemekten Sonra Halsizlik ,Yemekten Sonra Halsizlik mesele inin giderilmesine yardımcı oluþan bitkisel(doðal) yöntemler hakkında veri ler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır .Yemekten Sonra Halsizlik mesele inin giderilmesine yardımcı oluþan konular hakkında veri sahibi olmak istiyorsanız makalemize 1 göz atın .

Mesele ine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

   Hipoglisemi denince , yemeklerden , özellikle aþırı miktarda şeker vede unlu mamuller içeren yiyecek-içeceklerden 2-3 saat sonra ortaya çıkan aşırı terleme , çarpıntı , halsizlik , bulantı , dikkat kaybı , hatta el titremeleri vede sonra da uyuklama gibi emare ler akla gelse de , son yıllarda hipoglisemik işaretlerin oldukça farklı olabileceği anlaşıldı .

   Kan şekerindeki düşme , azalmanın derecesi vede süresine de bağlı ollaraak çok farklı emare ler verebiliyor .
Mesela tatlı-unlu yiyeceklere aşırı alaka duymak , özellikle “tatlı krizleri” yaşamak , gün boyu tekrarlayan sinirlilik , gerginlik , yorgunluk , uyku halleri de hipoglisemi ile ilişkili olabiliyor .

   Ayrıca uzun süren açlıklar , herhangi 1 öğünü kaçırmayı takiben ortaya çıkan yorgunluk , uyku hali , huysuzluk , sinirlilik halleri de aynı kategoriye dâhil .

   Sık sık tekrarlayan gece terlemelerinin (özellikle uykudan 2-3 saat sonra vede sabaha karşı oluşan terlemeler) , yalnız tatlılara değil , tuzlu gıdalara da aşırı alaka duymanın , sık sık susamanın , ilerleyici bellek kaybının , hatta depresyonun bile hipoglisemi ile ilişkili olup olmadığının araştırılması gerekiyor .

SORUN NEDEN YAYGINLAŞTI ?


   Hipoglisemi Meselesi nun son yıllarda daha popüler hale gelmesinin sebebi sık sık yaptığımız gıdaalımı yanlışları . Son yıllarda çok aþırı şekerli vede unlu yiyecek içecek tüketmeye başladık . Bu Hal (özellikle genetik mirasında orta yaş Diabet(þeker hastalıðı) i (Tip2 Diabet(þeker hastalıðı) ) bulunanlarda) reaktif hipoglisemiyi sık rastlanılan 1 mesele haline getirdi .

   Her yıl biraz daha büyüyen karbonhidrat tutkusu (özellikle önlenemez hale gelen fruktoz şurubu eklenmiş meşrubatlar , paketlenmiş unlu şekerli atıştırmalara oluþan ilgimiz) reaktif hipoglisemi mesele inin yaygınlaşmasında en önemli sebep oldu .

   Genetik mirasınızda pankreasınızdan insülin patlamasına yönelik 1 eğilim varsa , pankreasınız kana hızlı karışan karbonhidratlara (kurabiye , baklava , bisküvi , gofret , browni , cips , patlamış mısır , al ekmek , nişasta , kızarmış patates) çokca hassas ise aşırı şekerli ve/veya unlu gıdalar pankreasınızın yüzüne inmiş birer şamar gibidir . Kanınızda baş edilmesi güç insülin patlamalarıyla neticelenir .

   Hipoglisemi çoğu vakit sadece gıdaalımı de yapılacak küçük değişimlerle bile kontrol altına alınabiliyor . Seyrek ollaraak çok özel bazı durumlarda ilaçlardan yada cerrahi girişimlerden avantaj lanılıyor . Yani Meselesi n çözümü son C° Derece kolay !

   Reaktif hipoglisemi mesele inin 1 hastalık değil , 1 emare olduğunu vede arkasında Tip2 Diabet(þeker hastalıðı) eğilimi dışında başka sağlık sorunlarının da bulunabileceğini hatırlatalım . Böyle 1 Meselesi n sebep olabileceği hastalıkların araştırılması gerektiğini de not düşelim .

Beslenme hatalarımızın faturasını ödüyoruz

   Besinlerdeki şeker vede diğer karbonhidratlar (ekmek , makarna , pilav) insülin hormonu sayesinde hücre içine girebilir , fakat bu şekilde enerjiye dönüşür .

   Eğer genetik mirasınızda Tip2 Diabet(þeker hastalıðı) (erişkin tipi şeker hastalığı) varsa (yani anne-bana yada diğer yakın akrabalarınızda orta vede önümüzdeki yaşlarda çıkmış , çoğu vakit ilaçsız bile ayarlanabilen amma umumiyetle 1 yada birkaç hapla Tedavi(iyileştirme) si mümkün oluþan 1 kan şekeri yüksekliği söz konusuysa) , bu vede benzeri yanlışlar 1 süre sonra insülin direnci mesele iyle neticelenir .

   İnsülin hormonunun hücreyle ilişkisi bozulur . Hücreye şeker girişi mesele li hale gelir . Bu halde “metabolik organizasyonunuz” bu direnci aşabilmek için pankreas bezinize “daha aþırı insülin salgıla” yönerge ı verecektir .
ışte bu insülin patlamaları neticesinde un vede şekerden varlıklı yiyecek-içeceklerin alımından 1 yada 2 saat sonra yada ilerleyen saatlerde kan şekerinde ani düşmeler , diðerbir deyiþle hipoglisemik ataklar başlayacaktır .

Ne yapmalı ?

   Hipoglisemi tanısı koymak kolaylaşmıştır . Eskiden 5-6 saate kadar uzayabilen yükleme testleri , kanda insülin seviyelerini ölçmenin kolay , çabuk vede ucuz hale gelmesi sebebi yle 2 saatte yapılabilir hale gelmiştir .

   İnsülin vede glukoz toleransı testi şeklinde uygulanan bu testlerde açlık insülini 8-10 , 2 saatlik insülin seviyesi ise 30 mlU/ml’den az olmalıdır . Ayrıca açlık kan şekerinin 100 , 2 saatlik şeker ölçümünün ise 140 mg/dl’den düşük olması gerekmektedir .Eğer yaşadığınız bazı sorunların hipoglisemi ile alakalı olabileceğini düşünüyorsanız , uzun süren vede üst üste 4-5 kez damara girip kan alma zorunluluğu gerektiren testler yerine bu kısa süreli testten de avantaj lanabilirsiniz .
İshal deyip geçmeyin

   İshalin tanımı , günde üç defadan daha aþırı sulu yada gevşek dışkılamadır . Herkes hayatının 1 döneminde ishal(diyare) olur . Bir erişkin vasati yılda dört kez ishal(diyare) olur . Çoğu Rahatsızkiþi birkaç günde kendiliğinden iyileşir .

   Enfeksiyonlara bağlı ishal(diyare) , umumiyetle yiyecek vede içeceklerle bulaşır . Bulgular kontamine yiyecek alımından yaklaşık 12 saat ile 4 gün sonra başlar vede 3 ila 7 gün içinde geçer .

   Enfeksiyon dışı ishal(diyare) sebep leri arasında , antibiyotiklerin vede diğer ilaçların yan etkileri , gıda alerjisi vede Enfeksiyon lı bağırsak hastalıkları gibi hastalıklar sayılabilir . ıshalle 1 arada ateş , karın ağrısı vede karında kramplar meydana gelebilir .

   Tedavi(iyileştirme) de bol sıvı alımı en önemli noktadır . Sıvı içinde tuz vede şeker olmalıdır . Patates , pirinç , yulaf , muz , çorba vede haşlanmış sebzeler tercih edilmelidir . Laktoz içeren süt vede süt ürünlerinden uzak durulmalıdır .


Mesele ine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .Etiketler : yemekten sonra halsizlik , halsizlik ,belirtiler , sebep ler , halsizlik , aşırı halsizlik , yemek vede halsizlik , halsizliğe çözüm , halsizlik giderici , halsizliğin bitirilmesi .


Yorgunluk

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp