Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Aşırı Yorgunluk


Aşırı Yorgunluk hakkında veri ler .


Aşırı Yorgunluk ,aşırı yorgunluk mesele inin giderilmesine yardımcı oluþan bitkisel(doðal) yöntemler hakkında veri ler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır .Aşırı Yorgunluk mesele inin giderilmesine yardımcı oluþan konular hakkında veri sahibi olmak istiyorsanız aşağıda bulunan makalemize göz atmanızı öneririz .

Yorgunluk Mesele ine Yardımcı Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Olduğu Sayfaya Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

Mevsim değişikliklerinde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri yorgunluktur . Uyku mesele leri , sinirsel değişimler yorgunluğun malum önemli sebep leri arasında yer alır . Yağmurlu , bol karlı vede uzun 1 kış mevsiminin ardından , güneşli günlerin cıvıltısı bizleri daha mesut insanlar yapmaya Kafi gibi görünse de doğa ile 1 arada değişen kimyamız vücudumuzu halsiz bırakabilir .

Mevsim değişikliklerinde yaşanan bu tip yorgunluklar aslında küçük çabalarla aşılması zor olmayan mani lerden ibaret . Ancak mevsimsel değişikliklerden kaynaklı olmayan ciddi Tedavi(iyileştirme) gerektiren yorgunluklar da mevcut . Kişinin şikayetleri doğrultusunda teşhis edilen yorgunluk tipi doğru Tedavi(iyileştirme) yöntemiyle aşılabilir .

Yorgunluk Umumi 1 şikayetten ziyade artık günümüzde 1 hastalık gibi değerlendirilip , sırf bu sebep le kurulmuş merkezlerde ele alınıyor .

Yaz aylarına girdiğimiz şu yağmurlu günlerde sıcaklığın , havadaki rutubet oranının artış göstermesi dolayısıyla üzerimizdeki negatif efor yükünün de artmasına sebep oluyor . Sabahları daha yorgun uyanıyor , daha önceden mevcut oluþan hastalıklarımızdan kaynaklanan şikayetlerimizin arttığını pay diyor meydana gelebilir iz . Büyük şehirlerde yaşayan insanlar , bu yorgunluğu , küçük yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara oranla daha yoğun yaşıyorlar . Hava kirliliği , trafik , sanayi kirliliği vede hayat şartlarının daha zorlayıcı olması negatif efor yükünün tesiri ni artıran sebep ler arasında bulunuyorlar . Ancak her yorgunluğu bahara bağlamakta doğru değildir .

Genel ollaraak yorgunluğu üç başlık altında incelemek mümkündür .

■Kronik Yorgunluk ,

■Mutsuzluk Yorgunluğu ,

■Mevsimsel Değişikliğe Bağlı Yorgunluklar .
Bu üç tip yorgunluk durumu birbirinden çok farklı sebep lere vede dolayısıyla birbirinden farklı Tedavi(iyileştirme) yöntemlerine sahip olduğu için yorgunluğun sebebi nin doğru teşhisi şikayetin tamamen giderilmesinde oldukça önem taşıyor .

Etrafımızda sıklıkla yorgunluktan şikayet eden insanlarla karşılaşmak mümkündür . Bazı insanlar Eklem(joint) ağrıları gibi fiziksel 1 halsizlikten bahsederken bazılarının da , sinirsel anlamda , ne yaparsa yapsın dinlenemediği neticesine ulaşabiliriz . Yorgunlukla alakalı hayıflanmaların sonu gelmiyor ise Kronik Yorgunluk Sendromu vücudu ele geçirmiş demektir .

İsteksiz vede bedbaht 1 görüntü , ev vede iş hayatımızı menfii etkiler . Sürekli uyku hissinin varlığı , dikkatsizlikle 1 arada kazaların oluşmasına bile sebep meydana gelebilir .

Ağır depresyon geçirenlerde yada sosyal fobisi oluþan insanlarda yorgunlukla alakalı şikayetler oldukça bariz dir .

Bahar Yorgunluğu havanın yarattığı negatif etken in yanı sıra kendi ellerimizle yarattığımız daha birçok sebep saymak mümkündür .
Örneğin yaz aylarına daha fit 1 vücutla girmek için yaptığımız gıdaalımı değişiklikleri bizlerin yorgun düşmesine sebep olabilen en önemli sebep lerin başında gelir . Vücudumuzun ihtiyacı oluþan Vitamin vede Minerallerin azalması vede en önemlisi alınan sıvı miktarının kış aylarına oranla artık kafigelmeyecek kalması vücut direncinde önemli 1 azalma yaratabilir .

Fiziksel aktivite yapma isteği de 1 nevi yorgunluğu tetikleyen etkenler arasındadır . Tembel 1 yaşama alışmış vücudumuz yapılan fiziksel aktiviteler ile hamlayarak kas ağrılarının yanı sıra , incinme vede burkulma gibi kazalar neticesi fiziksel yorgunluğa sebep verebilir .

Fiziksel etkenlerin yanı sıra metabolik sebep ler de yorgunluğa sebep meydana gelebilir . Troid(guatr) bezi hastalıkları yada kafigelmeyecek çalışmasından kaynaklanan Troid(guatr) hormon eksikliği yorgunluğu oldukça tetikleyen en önemli metabolik sebep lerden biridir . Troid(guatr) bezinin kafigelmeyecek kalması neticesi yorgunluğa ek ollaraak kişide hafıza zayıflığı , uykuya meyilin artması gibi şikayetlere sebep olur . Bahar ile 1 arada yaşana alerjik reaksiyonlar vede beraber sinde getirdiği kaşıntı , gözlerde sulanma , nefes alma mesele leri vede içilen antihistamnik haplar kendimizi yorgun pay tmemizde önemli yer tutan diğer 1 sebep dir .

Bunun yanı sıra kronik hastalığı oluþan kişilerin örn: kalp hastalığı , Tansiyon , Şeker Hastalığı vb bu dönemlerde kendilerini daha yorgun pay debilirler . İlaçların düzenli alınması verilen rejimlerin harfiyen uygulanması bu tip yorgunlukları en aza indirmenize yardımcı olacaktır . Bu mevsimler de tüketimi artan alkol vede sigara(tütün mamülleri) gibi bağımlılık yapan maddelerden mümkün olduğunca uzak durmak yorgunlukla savaşta önemli 1 basamaktır .

Bu dönemlerde bol bol taze sıkılmış meyve suyu tüketmek hem su ihtiyacınızı hem de içerdiği vitamin vede mineraller ile direncinizi korumanıza yardımcı olacaktır . Yağlı yemekler yerine sindirimi zor olmayan sebze vede meyve ağırlıklı gıdaalımı niz sindirim şikayetlerinizi azaltarak uykuya dalmanıza kolaylaştırır . Geceleri ağır yemek yememeye özen göstermek yine gece oluşabilecek mide şikayetlerinizi azaltır .

Alkol , sigara(tütün mamülleri) vede kahve alışkanlıklarınız varsa mümkün olduğunca azaltmaya çalışın . Kahve yerine rahatlatıcı bitki çaylarını tercih amil iz hem psikolojiniz hem de metabolizmanızın sağlığı için oldukça iyi gelecektir .

İsteksiz tavırlardan uzaklaşıp Çaðırı edildiğiniz yerlere gitmeye çaba gösterirseniz baharın yumuşak havası vede arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz ruhsal yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacaktır . Kıyafet seçimlerinizde renkli , bahara uygun ince giysiler tercih etmeye özen göstermeniz pozitif enerjinizin artmasına yardımcı olacaktır .

Her halükarda ki saatinizde yatıp , her zamanki saatinizde uyanmaya çalışırsanız vücudunuzun biyoritmini korumuş olursunuz . Gün içerisinde yapacağınız doğa yürüyüşleri kan dolaşımınızın hızlanmasına vede düzgün nefes alıp vermenize yardımcı olur .

 

Etiketler : aşırı yorgunluk , aşırı yorgunluk nedir , emare leri , sebep leri , sebep leri , aşırı yorgunluk hakkında , aşırı yorgunluk giderici , bitkisel(doðal) yorgunluk giderici , aşırı yorgunluğun bitkisel(doðal) Tedavi(iyileştirme) si , yorgunluk giderici yöntemler , yorgunluğu gidermek için yöntemler , yorgunluk giderici bitkisel(doðal) önerilerYorgunluk

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp