Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Ülseratif Kolit(kalın baðırsak ltihabı) e Ne İyi Gelir

Ülseratif Kolit(kalın baðırsak ltihabı) e Ne İyi Gelir ve  merak ettikleriniz .

 

  Ülseratif Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı % 100 Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

 

 

Ülseratif Kolit(kalın baðırsak ltihabı) e Ne İyi Gelir .mide , mide bulantısı , Gastrit(gastritis) , mide ülseri , ülser , mide rahatsızlıkları , mide ağrısı , mide yanması , mide kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi i , Kolit(kalın baðırsak iltihabı) , mide hastalıkları , mide kanaması , mide üşütmesi ,tedavisi hakkında daha teferruat lı veri sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz . .

 

 

 

  Kolit(kalın baðırsak ltihabı) , sindirim sisteminin bu organında en sık görülen hastalıktır . Yoğunluğu vede emare leri , Enfeksiyon lanmanın derecesine bağlıdır . emare ler kişilerin özelliklerine göre değişebilir amma umumiyen , ishal(diyare) vede kabızlık arasında sürekli değişimler , hareketliliğin azalması vede depresyon sıklıkla görülür . Şiddetli ağrılara yol açabilen bu hastalık , şifalı bitki kullanımı vede uygun gıdaalımı rejimleri ile kısa sürede Tedavi(iyileştirme) edilebilir .

Uygun bitki karışımı aşağıdaki gibi meydana gelebilir : Hatmi kökü 2 ölçek , civanperçemi 2 ölçek , mürver çiçeği 1 ölçek , mayıs papatyası 1 ölçek , aynısafa (veya ısırganotu) 1 ölçek . Bitkiler çok ince kıyılarak ölçülür vede iyice karıştırılır . Yarım yada 1 tatlı kaşığı dolusu bitki , orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , 8-10 dakika üstü kapalı biçimde demlendikten sonra süzülür . Günde 3-4 bardak bitki çayı , aç karnına yada öğün aralarında içilir .

Ayrıca , günde 6 yudum eğir kökü çayı , yemeklerden önce vede sonra birer yudum olmak üzere içilmelidir .

Taze lahana özsuyu kullanımı da Tedavi(iyileştirme) süresinin kısalmasına ayrıca katkıda bulunabilir( onikiparmakbağırsağı ülseri bölümüne bakın) .
Bağırsak mukozasını sıklaştırıcı , güçlendirici ollaraak , meşe kabuğu yada ceviz yaprağı çayı da kullanılabilir . Ayrıca , iltihabın kurutulmasında başlıca rolü üstlenebilecek olan , echinacea preparatlarının kullanımı da gözardı edilmemelidir .

Hastalığın sebep leri arasında stres vede korku da bulunuyorsa , bitki karışımına , sinir sistemini yatıştırıcı bitkilerden kediotu kökü , sarı kantaron vede ıhlamur da eklenebilir . Alerjen etkileri yada içerdikleri katkı maddeleri sebebi yle bağırsakları tahriş edebilecek gıdalar den kaçınmak gereklidir . Fiziksel tahrişler de , posalı vede lifli gıdalar den kaçınılarak önlenebilir . Çilek vede böğürtlen türü meyveler , fındık-fıstık türü kuruyemişler vede (lahana türü) lifli sebzelerin yemeklerinden yada salatalarından kaçınılmalıdır . Çok sıcak vede çok soğuk yiyeceklerden vede içeceklerden de (sıcak çay-kahve , dondurma , bira) kaçınılmalı , alınan tüm gıdalar in beden ısısına uygun olmasına özen gösterilmelidir .

Alkol , sirke vede turşular , tesirli baharatlar vede peynirler , yağda kızartılmış yemeklerden uzak durulmalıdır .

İnek sütü vede süt ürünleri , kalınbağırsakta alerjiye yol açan başlıca gıdalar dendir . Kahve vede aþırı yağlı et ürünlerinden de kaçınılmalıdır . Eğer süt içmek ille de gerekiyorsa , keçi sütü yada soya sütü kullanılmalıdır . Yenebilecek Gıda maddeleri ise , yumurta , hafif vede zor olmayan sindirilebilen et türleri , balık , karaciğer , kümes hayvanları , çorbalar , az pişmiş sebze vede meyveler (muz çiğ yenebilir) , rafine edilmemiş al un ürünleri , ince öğütülmüş tahıl ürünleri vede en başta gelen rejim yemeği ollaraak , yulaf lapası .

Gün boyunca pek çok kere azar azar yemek , günde 3 kere çokca yemekten daha doğrudur . Akut Enfeksiyon süresince bu rejimin uygulanması gereklidir . emare ler azaldıkça , posalı vede lifli gıdalar kademeli ollaraak gıdaalımı programına alınabilir . Tahriş edici kimyasallar vede alerjiye yol açan gıdalar , gıdaalımı programından tümüyle çıkarılmalıdır .


Ülseratif Kolit


Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp