Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

 Yanık  İlk Müdahale

  Yanık  İlk Müdahale vede Tedavi(iyileştirme) yöntemleri

 

 

 

  Yanık Tedavi(iyileştirme) sine Yardımcı % 100 Bitkisel(doðal) Ürünlerimizin Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız . .

 

  Yanık  İlk Müdahale ,tedavisi ,bitkisel ,yanık Tedavi(iyileştirme) si ,yanık Tedavi(iyileştirme) si bitkisel ,bitkisel yanık Tedavi(iyileştirme) si ,yanık Tedavi(iyileştirme) si bitkisel(doðal) çözüm ,yanık bitkisel(doðal) çözüm yolları ,Yanık Tedavi(iyileştirme) si bitkisel ,yanıkların Tedavi(iyileştirme) sinde kullanılan bitkisel yöntemler hakkında veri ler aşağıdaki yazımızda yer almatadır .Yanık tedavisinde kullanılan bitkisel(doðal) yöntemler hakkında daha aþırı veri sahibi olmak için aşağıdaki makalemizi okumanız yeterli olacaktır .

 

 

    
Yanıklarda ilk müdahale . . .
Yanık , canlı nın bölgesel ollaraak ateş , buhur , sıcak cisimler ile karşılaşması neticesi gelişen doku harabiyetidir . Zararın derecesini bildiren sınıflandırmada yanığın derinliği , vücudun ne kadarının etkilendiği vede bölgenin yeri göz önünde bulundurulur .
Deri 1 kaç fonksiyonu 1 arada bulundurur;
* Enfeksiyona karşı mani oluşturur
* Altında bulundurduğu organ vede dokuları korur
* Vücut ısısının korunmasını sağlar
* Sıcak , soğuk , ağrı vede dokunma duyularını taşır
* Vücut çıkartılarının uzaklaştırılması için 1 yol oluşturur .
       
       Organizmanın bölgesel ollaraak ateş , buhur , sıcak cisimler ile karşılaşması neticesi gelişen doku harabiyetidir . Zararın derecesini bildiren sınıflandırmada yanığın derinliği , vücudun ne kadarının etkilendiği vede yanık bölgenin yeri göz önünde bulundurulur . Buna göre
       1 . C° Derece yanık ( yüzeyel yanık ); Cilt kuru , kızarık vede hafif şiş görülür . Ağrılıdır vede çok hassastır . Orta dereceli güneş yanıkları buna örnektir .
       2 . C° Derece yanık (kısmi kat yanık ); Cilt kızarık vede nemli görünür . Bül denen içi sıvı dolu kesecikler oluşmuştur . Çok ağrılıdır . Ateşle direkt temas , sıcak sıvı yada cisim yanıkları , kimyasal madde yada güneş yanıkları ikinci C° Derece yanığa yol açabilir .
       3 . C° Derece yanık (tam kat yanık); cildin tüm katman larını etkileyip cilt altı dokudan kas , kemik vede organlara dek inmiş yanıklardır . Cilt kuru , serttir , elastikiyetini kaybetmiştir , mumsu görünümde meydana gelebilir . Koyu kahverenginden siyaha dek renk alabilir , ağrısızdır . En çok patlama ile oluşmuş yangınlarda vede alevlerle sınırlanmış ortamda kalan kişilerde yada elektrik çarpmaları ile oluşur .
       
İLK YARDIM
* Hastayı yanık kaynağından uzaklaştırıp yanmayı durdurmak .
* İlk yardım için uygulamaları başlatmak; öncelikle hastanın yaşamsal emare lerini hızla değerlendirip öncelik belirlemek
* Yanık bölge ile ilgilenmenin yeterli olduğu kararı verildikten sonra birinci C° Derece yanıklarda soğuk su ile soğutmak . Bu işlem akan soğuk su ile yada su dolu 1 kapta 5-10 dakika tutmak ile yapılır . Ağızdan ağrı kesici ilaçlar alınabilir . Ağrı kesici kremler kimi kişilerde alerjik reaksiyona yol açabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır . Bu tip yüzeysel yanıklar 48 saat içinde kendiliğinden iyileşir; bu sürenin netiticesinde kırmızılık vede ağrı Daimi ediyorsa 1 sağlık kuruluşuna başvurmalıdır .
       İkinci C° Derece yanıklarda yanık bölgeyi soğuk suyla ıslatmak vede ya soğuk suyla dolu kapta bekletmek uygundur . Kol vede bacaklarda yanık varsa kalp seviyesinden yukarıda tutmak gereklidir . Varsa takı , giysi vede diğer aksesuarları çıkartmak gereklidir . Cilde bulaşmış yağ ,gaz gibi yabancı maddeler sabunlu su ile dikkatlice temizlenebilir . Yanık alanı temiz 1 örtüyle kapatmalıdır .
       Üçüncü C° Derece yanıklarda hastayı alandan uzaklaştırıp kısaca soğutmasını yaptıktan sonra mümkün oluþan en kısa sürede 1 sağlık kuruluşuna ulaştırmak gereklidir .
       
NE YAPMAMALI ?

* Yaraları soğutmak için buz kullanılmaz; duyu azalmasına yol açıp donuk oluşturabilir .
* Yaranın üzerine yapışmış giysileri sökmemelidir , etrafı kesilip o bölge bırakılır .
* Asla diş macunu , krem , yağ , salça gibi maddeler sürülmez .
       
UNUTMAYINIZ !
       Eller , ayaklar , yüz vede üreme organlarındaki 3 .derece yanıklar
* Solunum sistemi hasarı ile 1 arada oluþan yanıklar
* Vücudun %10 undan fazlasını kaplayan 3 .derece yanıklar
* Vücudun %20 sinden fazlasını kaplayan 2 .derece yanıklar
* Çocuk vede yaşlılardaki her türlü yanık
* Özellikle kol yada bacakların tamamını ait esel ollaraak kaplayan yanıklar
* Kol yada bacakta kırık şüphesi ile 1 arada oluþan yanıklardır . Mutlak hastanın yaşamsal bulguları dikkatle gözlenip gereklidir se desteklenerek en kısa zamanda 1 sağlık kuruluşunda Tedavi(iyileştirme) leri başlatılmalıdır .
       


Yanık

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp