Bitkisel Sağlık Ürünleri
Uyku Sorunları

Uykusuzluk Çözümü

 Uykusuzluk Çözümü hakkında veri ler .

Uykusuzluk mesele i çekiyorsanız .Uyuyamıyorsanız aşağıdaki yazımızda yer alan veri leri uygulayabilirsiniz .

Uykusuzluğun en sık görülen biçimi uykuya dalma güçlüğü biçimi nde ortaya çıkar . Uykuya dalma zaman si uzadıkça rahatsızkişinin sıkıntısı artar vede bu müddetin daha da uzun algılanmasına yol açar . Uykusuzluğun 1 başka biçimi de uykuyu sürdürme güçlüğüdür . Bu hastalar uykuya dalmakta güçlük çekmezler , fakat basitce uyanırlar vede tekrar uyumakta zorluk çekerler .

Bir başka uykusuzluk biçimi sabah erken kalkıp tekrar uyuyamamaktır vede bu yakınma umumiyetle depresyon bulgusu ollaraak kabul edilir . Bazı kişiler ise gece uykularında 1 yakınma olmadığını söylemelerine rağmen sabah dinlenmemiş ollaraak kalktıklarından yakınırlar .

Bu da 1 çeşit uykusuzluk ollaraak kabul edilir . Uyuma güçlüğü çeken hastalarda gündüz başağrısı , yorgunluk , sinirlilik , konsantrasyon vede performans düşüklüğü gibi yakınmalar gözlenir .
Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalarda orta yaşın üzerindeki kadınlarda %40 , erkeklerde ise %20’nin üzerinde uykusuzluk görülmüştür . Ülkemizde yapılan 1 çalışmada ise toplumun %30’da uykusuzluk yakınması tesbit edilmiştir .

Neşekilde Tedavi(iyileştirme) edilir ?

Uykusuzluğun Tedavi(iyileştirme) sinde en önemli adım uyku hijyenini diğerbir deyişle rahat uyuyabilmek icin uygun koşuular ı sağlamaktır .

Yakınması oluşan 1 kişinin çay , kahve gibi kafeinli içeceklerden kaçınması , uyku saatlerini belirleyip her vakit özdeş saatlerede uyumaya dikkat etmesi , bu saatler dışında , gündüz yada akşam yemeğinden hemen sonra uyumaması , gün içinde fiziksel aktiviteyi arttırarak gece yine belirlenen saatlerde uyuması lüzumlu dir .

Uyku Ortamı Çook Önemli

Uyku ortamının fiziksel koşuular ı da önemlidir . Yatak odası oturma odası gibi kullanılmamalı , misal ollaraak yatakta kitap okuma , televizyon seyretme vede hatta yemek yemek alışkanlıklarından vazgeçilmelidir .

Bu koşuular ı sağladıktan sonra bile uykusuzluğu oluşan rahatsızkişiye tesbit edilen sebebe yönelik Tedavi(iyileştirme) uygulanmalıdır . Eğer Rahatsızkişide , depresyon gibi , psikiyatrik 1 bozukluk varsa buna yönelik Tedavi(iyileştirme) yapılır .

Eğer uyku-apne sendromu yada huzursuz bacak sendromu varsa bu Halin uygun biçim de , ilaç yada başka metod lerle , Tedavi(iyileştirme) edilmesi yakınmayı ortadan kaldırır .

Sonuç ollaraak , uykusuzluk hem gece hem de gündüz birçok soruna yol açan vede işte okulda performans düşüklüğüne sebep olan , hatta solunum mesele leri oluşan hastalarda ciddi kalp-beyin damar hasalıklarına sebep olabilen 1 durumdur . Uykusuzluk yakınmasına dikkatli yaklaşılmalı , sebep leri muhakkak belirlenerek buna yönelik Tedavi(iyileştirme) uygulanmalıdır .


Uyku Meselesi nu Tedavi(iyileştirme) edici bitkisel(doğal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek icin tıklayınız .


Uyku Sorunları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp