Bitkisel Sağlık Ürünleri
Uyku Sorunları

tesirli Uyku İlaçları

  tesirli Uyku İlaçları hakkında veri ler .

Araştırmalar her on kişiden birinin uykuya dalmakta güçlük çektiğini , üçünün de ara sıra uykusuzluk çektiğini gösteriyor .Uyku mesele i yaşamamak icin uyku ilaçları kullanmak istiyorsanız aşağıdaki makalemizi okuyup veri edinebilirsiniz .

Uykusuzluk stresimizle yeteri kadar baş edemediğimiz gösteren önemli semptomlardan biridir . Bazen yoğun kaygı halinin ilk bulgusu ollaraak ortaya çıkabilir . Uyku Meselesi olanlar önce gazetelerden okudukları papatya çayı , ılık banyo gibi hepinizin işittiği vede bildiği yolları denerler . Sonra yavaş yavaş akıllarına “Acaba yatarken 1 ilaç mı içsem ?” suali gelmeye başlar vede eşe dosta sormaya başlarlar “Şöyle iyi uyutan , ertesi gün üzücü kaldırmayan , alışkanlık yapmayan , yeşil reçete gerektirmeyen , pahalı olmayan 1 ilaç mevcut mı ?”
            Maalesef yok .
            Çoğu insan uykuya geçmenin 1 elektrik düğmesine dokunmak yada radyoyu kapatmak gibi anlık 1 işlem olduğunu düşünüyor yada öyle olmasını istiyor . Asli şu ki “uykuya geçme” pek çook etken tarafından etkilenen oldukça karmaşık 1 zaman çtir . Havanın kararmasından tutun etrafımızdaki dünyanın soğuması , çevrenin sessizleşmesi , yanımızdaki kişinin esnemesi gibi pek çook etken 1 araya gelerek bizi uykuya amade lar .
            Ülkemizde uyku ilaçları kullanımı büyük 1 hızla artıyor . İlaç firmaları durumlarından memnunlar , yeni nesil ilaçları sebep se Türkiye’ye getirmiyor , Nuh Nebi’den kalma bol yan tesirli ilaçlarla yönetim ediyorlar . 
            Konunun mütehassızı oluşan psikiyatrlar bağımlılık yapan uyku ilaçlarını lazımolmadıkça yazmama konusunda son C° Derece dikkatliler . Buna zıtlık bazı hastaların eş dost tavsiyesine göre uyku ilacı almakta 1 mahsur görmediklerini fark ediyorum . Maalesef bu hastaların çoğu kısa 1 zaman sonra ilaç almadan uyuyamaz hale geliyor . 
            Uyku ilaçlarının yan tesiri yok mu ?
            Var , hem de çok . Bizim ülkemizde kullanılan uyku ilaçları 2 gruba farklı lıyor . Birinci grupta antidepresan(depresyon giderici) lar var . Bu ilaçlar uykusuzluğun altında yatan depresyonun neticesinde de yardımcı oldukları icin psikiyatrlar tarafından tercih ediliyorlar . En büyük yan tesirleri ilk günlerde rahatsızkişiyi rahatsız etmeleri (ağız kuruluğu , çarpıntı vb .) vede ertesi sabah sersemlik hissine sebep olmaları . Buna zıtlık büyük 1 avantajları var; bağımlılık yapmıyorlar .  
            Gelelim ülkemizde yeşil reçete ile satılan uyku ilaçlarına . Benzodiazepin grubu ilaçlar (Diazem , Nobrium , Nevrium , Valium , Xanax , Restoril vb .) bu gruptalar . Bu ilaçların en büyük mahsuru bağımlılık yapmalarıdır . Xanax aslında 1 uyku ilacı oluşmamasına rağmen rahatlatıcı tesiri yüzenden ülkemizde 1 uyku ilacı gibi kullanılıyor . Hâlbuki bağımlılık yapıcı tesiri oldukça yüksek 1 ilaçtır . FDA benzodiazepin grubu ilaçların uyku getirme gaye lı kullanımını 15 gün ile sınırlamıştır . Yeşil reçete ile satılan ilaçları uzun zaman almanız halinde bağımlı olabileceğinizi , ilerde ilaç almadan uyuyamama riski olduğunu sakın unutmayın . 
           Uyku ilaçlarının en önemli yan tesirlerinden biri ertesi gün yaptığı sersemlik hissidir . Bu sebep le trafik kazası yapmak riskleri yüksektir . Bunun dışında gece uykuda yürüme , konuşma , yemek atıştırma gibi davranışlar görüldüğü bildirilmiştir . Hastaların çoğu ertesi sabah gece yaptıklarını hatırlamazlar . DİKKAT ! . . Uyku ilacı ile 1 arada alkol alınması bu tip anormalliklerin daha aşırı görülmesine sebep olur vede tehlikelidir . Uyku ilaçlarının 1 üzücü tesiri de ilacı aldığının gecenin ertesi gece uykuya dalmayı güçleştirmesidir . Bir kez ilaç aldınız mı ertesi gece de ilaç almanız Koşul hale geliyor . Daimi uyku ilacı kullanan hastalarımdan duyduğum şikâyetlerden birisi de Hafıza(memory) daki gerileme , unutkanlıktır . 
            Gençlerin uyku ilacı kullanmasına katiyetle karşıyım . Uyku ilacı almadan önce ilaçsız uyumak icin lüzumlu çabayı göstermeleri , başaramıyorlarsa muhakkak 1 psikiyatr ile görüşmelerini tavsiye rim .
Yeni nesil uyku ilaçları sebep Türkiye’de yok ?
             Son yıllarda Amerika’da meşhur oluşan Z grubu ilaçlar-jenerik isimlerindeki ortak z harfi sebebi yle bu biçim de anılıyorlar , 1 başka isimleri GABA ilaçları- ülkemizde satılmıyor . Ambien (zolpidem) , Sonata (zaleplon) , Lunesta (eszopiclone) en meşhurları . Bu ilaçların bağımlılık yapma hususi liklerinin benzodiazepin grubuna göre daha az olduğu biliniyor . Sonata vede Rozerem , daha çook uykuya dalma Meselesi olanlarda tavsiye ediliyor , çünki yarılanma ömürleri kısa . Eğer zor olmayan uyuyor fakat gecenin 1 yarısında uykunuzu almış gibi uyanıyorsanız o vakit etkileri daha uzun zaman n Ambien-CR yada Lunesta kullanmanız tavsiye liyor .
            Rozerem (ramelteon) isimli ilacın etki mekanizması çeşitli . Uyku hormonu dediğimiz melatonin reseptörleri üzerinden etki yapıyor (melatonin reseptör agonisti) . Uykuya zor olmayan dalmayı sağlıyor , bağımlılık yapmıyor amma tesiri de başkaları kadar kuvvetli değil .


Uyku sorunlarını Tedavi(iyileştirme) edici bitkisel(doğal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek icin tıklayınız .


Uyku Sorunları

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp