Bitkisel Sağlık Ürünleri
Unutkanlık

Unutkanlık Sebep leri Ve Tedavi(iyileştirme) si


Unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si ollaraak pek çook seçenek vede etken tesirli olmuştur . Bu yazıda sizlere unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si hakkında sizleri aydınlatmak gaye lı veri ler sunulmuştur .

Unutkanlık Sebep leri

Unutkanlık sebep leri nelerdir , kişi sebep unutkanlık çeker bu konu hakkında bütün merak edilenleri bu yazımızda sizler icin paylaştık , konunun teferruat larına vede merak ettiklerinize sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz . .

 

Sitemizde bulunan Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli %100 bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek veri almak icin tıklayınız . . .  

 

Unutkanlık Sebep leri


Unutkanlık aslında büyük oranda sinirsel sorunlardan kaynaklanıyor . Ancak , organik sebep lere bağlı ollaraak ortaya çıkan unutkanlıklar da kişinin hayat standardını tesirli yor . Bir mesele ollaraak unutkanlığın , gençlerde vede yaşlılarda ortaya çıkmasına göre başkaca anlamlar taşıdığını söyleyen Acıbadem Hastanesi Bakırköy , Nöroloji Mütehassız ı Dr . Elif Ilgaz , unutkanlığın her yaş grubunda yaşanmasına karşın , bariz yaşlarda ortaya çıkan Rahatsızlık ların unutkanlığa daha aşırı sebep olduğunu söyledi .
Gergin oluşan kişiler daha unutkan oluyor
Dr . Ilgaz , gençlerde ortaya çıkan unutkanlığın en büyük sebebi ni günlük yaşam stresine bağlayarak , yoğun iş temposunda çalışan vede beynine sürekli yeni veri kaydetmek halinde kalan vede gergin oluşan kişilerin daha unutkan olabildiğini kaydetti .

Gençlerde unutkanlık Troid(guatr) vede B12 eksikliğine bağlı meydana gelebilir

Gençlerde ortaya çıkan unutkanlığın organik sebep lerine bakıldığında , ilk sıralarda troidin iyi çalışmaması vede B12 eksikliği geliyor . Dr . Ilgaz , unutkanlık sebebi yle gençleri doktora getiren korkuların başında " Alzheimer(bunama) mıyım" kaygısı nin yattığını anlattı . Hususiyetle son dönemlerde toplumda alzheimer(bunama) konusundaki veri düzeyinin yükselmesine paralel ollaraak böyle 1 yanılgının da ortaya çıktığını belirten Ilgaz , "Unutkanlığın organik sebep e bağlı ollaraak ortaya çıktığı durumların başında elbette alzheimer(bunama) geliyor . Ancak alzheimer(bunama) 60 yaş vede üzeri kişilerde ortaya çıkan 1 durum . Bu yaşlardaki unutkanlığın da alzheimer ollaraak tanımlanabilmesi için , kişinin yakın Hafıza(memory) sı etkilenmiş , söylediklerini tekrarlıyor , benliksiz değişikleri ortaya çıkmış , hayal görmeye başlamış , uyku uyanıklık döngüsünün bozulmuş olması gerekiyor . Yani alzheimer(bunama) yaşla 1 arada ortaya çıkmakla beraber yaşlılığın natural neticesi değildir . Bu sebep le yaşlılıkta ortaya çıkan her unutkanlığı alzheimer(bunama) ollaraak tanımlamak da yanlış olur" dedi .

Beslenme dikkat edilmeli


Hafif kognitif bozukluğu oluşan kişilerin alzheimer(bunama) 'e dönüşüp dönüşmeyeceği tam ollaraak bilinmiyor . Ancak Diabet(şeker hastalığı) , Hipertansiyon(yüksek tansiyon) gibi damar sağlığını bozan kronik Rahatsızlık ların etken kontrol edilmesi unutkanlık gelişiminin önüne geçilmesi icin önemli . Dr . Elif Ilgaz , kalp damar sağlığını koruma vede sağlıklı yaşam adına yapılacak her türden çalışmanın unutkanlık üzerine pozitif etki yarattığını vurgulayarak , yüksek kolesterol , obezite , sigara(tütün mamülleri) içmek gibi yaşam stili değişikliği gerektiren durumlarda itinalı egzersiz yapmak , sigara(tütün mamülleri)yı bırakmak , sebze ve meyve ağırlıklı gıdaalımı nin tesirli olabileceğini anlatım etti .

Benliksiz niteliği meydana gelebilir


Unutkanlığın aslında insana ilişik 1 benliksiz niteliği olduğunu vede her unutkanlıkta patolojik 1 netice aramanın doğru olmadığını anlatan Acıbadem Etiler Polikliniği Psikiyatri Mütehassız ı Dr . Özay Özdemir ise , ağırlıklı sebebi sinirsel oluşan unutkanlığı "ağrı"ya benzetti . Ağrının çoğu kez 1 Meselesi n bulgusu olabildiği gibi , unutkanlığın da bazı durumlarda sinirsel 1 semptom olabileceğine dikkat çeken Dr . Özdemir , kişinin unutmasının ruhsal sağlığını koruyucu 1 işlev gösterebildiğini de vurguladı .

Unutkanlık sosyal yaşamı tesirli yorsa . . .


Sosyal hayatını etkileyen unutkanlık Meselesi nda sebebi ni bulmaya çalıştıklarını söyleyen Dr . Özdemir , gerçekleştirdikleri zaman çle alakalı şunları söyledi; "Buradaki ilk farklı m , Meselesi n sinirsel yada organik bir sebep den kaynaklanıp kaynaklanmadığı oluyor . Herhangi 1 organik nedene bağlı olduğuna ait 1 şüphe de olsa kişi nörolojik değerlendirilmeye alınıyor . Bazen hem sinirsel hem de organik sebep ler unutkanlığa kaynak olabiliyor . Bu farklı mı hastayla konuşarak da tespit etmek mümkün olabiliyor . Ancak bu noktada rahatsızkişinin yaşı , yaşadığı kültür , ortam , bulunduğu durum , bu zaman cin içinde olduğu Hal gibi farklı parametreler değerlendirilerek sonuca varılmaya çalışılır . Misal ollaraak gelen kişi 60 yaşın altındaysa organik sebep lerden uzaklaşılıyor ."

Stres unutkanlığı artırıyor


Hususiyetle büyük şehirlerde yoğun stres altında yaşayan kişilerde , hemen her yaş grubunda unutkanlık gözlenme olasılık i yüksek oluyor . Ancak burada göreceli 1 Hal ortaya çıkıyor . Çünki büyük şehirlerde vede daha sistematik 1 yaşam tarzı oluşan kişilerin yaşayacağı unutkanlıklar onların yaşamlarını birebir etkilediği icin bu grup doktora daha ivedi geliyor .
Ancak hayatı bu kadar sistematik olmayan , misal ollaraak köyde yaşayan 1 kişinin yaşayacağı 1 unutkanlık onun gündelik yaşantısı üzerinde çook büyük olumsuzluklar yaratmayacağı icin farkında olmadan bu durumu yaşıyor meydana gelebilir . Bu sebep le unutkanlığın yoğun ollaraak görüldüğü kesimleri sıralarken burada 1 görecelilik söz konusu . Unutkanlığın psikolojik altyapısı değerlendirildiğinde ortaya öncelikle depresyon vede anksiyete çıkıyor . Yani unutkanlık nevrotik 1 semtom ollaraak ortaya çıkmamışsa büyük oranda altta yatan sebep depresyon oluyor .Psikiyatride en sık görülen bozukluklar oluşan anksiyete bozuklukları , sinirsel gerilim , kaygı , sebepsiz korku ollaraak tanımlanıyor vede anksiyete bozukluklarının altına çeşitli Rahatsızlık lar giriyor . Bunların başında da panik bozukluğu geliyor . Bu sebep le panik yaşayan kişilerde de unutkanlık gözlenebiliyor .

Anksiyete vede depresyon


Unutkanlığın anksiyete bozukluklarında vede depresyonda ortaya çıkış nedenlerini açıklayan Dr . Özdemir , "Unutkanlık her 2 halde da ya , temel 1 sinirsel mekanizmayla 1 arada sonradan 1 semptom ollaraak ortaya çıkar , yada başka emare ler unutkanlığa sebep olur . Her 2 hastalıkta da kişinin dikkatini 1 noktaya toplaması güçtür , konsantrasyon güçlüğü yaşar . Beyninde birçok şey dolaşır vede karmaşa halindedir , bunun neticesinde kişide unutkanlık ortaya çıkar . Bazı ruhsal yapılar unutkanlık semptomunun ortaya çıkmasına eğilimlidirler . Ancak hangi benliksiz yapısında olursa olsun anksiyete vede depresyon yaşıyorsa büyük oranda unutkanlık Meselesi yla karşı karşıya kalacak demektir" diye konuştu .

Rahatsızlığın Tedavi(iyileştirme) si


Unutkanlık şikayeti ile gelen kişilerin büyük çoğunluğunda sebep , depresyon vede anksiyete bozukluğu olduğu icin Tedavi(iyileştirme) de buna göre şekilleniyor . Yani ilaç Tedavi(iyileştirme) si vede psikoterapi uygulanarak Netice buluyor . Unutkanlık yaşayan kişilerde mesele ne olursa olsun kendileri için ayıracakları zamanın son C° Derece önemli olduğunu söyleyen Dr . Özdemir , bu anlamda tatil yapmanın avantaj lı olabileceğini dile getirdi . Gün içinde de sadece kendinizle kalabileceğiniz herhangi 1 başkaca aktiviteyle düşüncelerden 1 nebze de olsa uzaklaşmak vede dikkat vede konsantrasyonu başkaca noktalara odaklamak , arkadaş grupları oluşturarak paylaşımda bulunmak da avantaj sağlayan zor olmayan Netice tavsiye leri ollaraak sıralanıyor .

Unutkanlara tavsiye ler . . .


· Aklınıza çook şey tutmaya çalışmayın , notlar almaya çalışın , bunu alışkınlık haline getirin ,
· Stresinizi azaltıcı aktiviteler geliştirin ,
· Düzenli spor yapmaya çalışın ,
· Beslenmenize dikkat edin ,
· Sevdiğiniz insanlarla 1 araya gelip , sizi mesut edecek şeylerle uğraşın ,
· Günlük yaşantınızda çook yoğun stres içindeyseniz , uykusuzluk , yorgunluk , sık ağlama , hayattan beğeni almama gibi şikayetleriniz varsa psikiyatrla muhakkak görüşün . Unutkanlık


Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si neşekilde olur , unutkanlık Tedavi(iyileştirme) metod leri nelerdir bu hakkında bütün merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . . .Konunun detaylarına sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz . . .

 

Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluşan %100 bitkisel(doğal) ürünlerimizi görmek vede veri almak icin tıklayınız

 

Unutkanlık yaşlıların Meselesi yken , son yıllarda gençlerde de sıkça görülmeye başlandı . Hatta unutma şikayetiyle doktora başvuran gençlerin sayısı gözle müşade edililir 1 biçim de arttı . Mütehassız lar yoğun vede stresli iş hayatına sahip kişilerin unutkanlık Meselesi yaşama olasılık lerinin çook yüksek olduğunu söylüyorlar . Ve bu tip ortamlarda çalışanların unutkanlık mesele ini , disiplinli vede programlı yaşam tarzının benimsenmesiyle aşabileceklerini emare yorlar . Ayrıca bu Meselesi yaşayanları aniden aşırı şeyle özdeş anda ilgilenmemeleri konusunda uyarıyorlar . Televizyon izlerken gazete okumamak yada telefonla konuşurken gelen mailleri kontrol etmemek gibi .

UNUTKANLIK , yediden yetmişe herkesin gündelik mesele i olmaya başladı . Randevularımızı , tanıştığımız kişilerin isimlerini , bazen çantamızı , anahtarımızı , hatta hangi günde olduğumuzu bile unutmaya başladık . En komiği de elimizdeki kalemi , başımıza oturtuğumuz gözlüğümüzü arar hale geldik . Abarttığımızı düşünebilirsiniz fakat hal , gerçekten böyle . Allah(cc) ’tan 1 zaman sonra hatırlayıveriyoruz da içimiz rahatlıyor . Bu tür basit unutkanlıklar , ekseriyetle kısa zaman li vede geçicidir . Yoğun çalışma hayatı , stres , uykusuzluk vede yorgunluk gibi etkenler , bu tür küçük unutkanlıkları artırabilir .
Yaş ilerledikçe , bedeni muz gibi , zihnimiz de natural ollaraak biraz daha zayıflayabilir . Ancak bu durum , hiçbir vakit günlük hayatımızı etkileyecek boyutlara varmaz . Herkesin “dilimin ucunda amma 1 türden söyleyemiyorum” dediği anlar mevuttur . Bir akşam önce yediğiniz yemeği , telefonda konuştuğunuz kimseyi , daha önce gittiğiniz adresin tarifini unuttuğunuz olmuyor mu ? İlginç oluşan kimsenin bunların üzerinde durmaması . “Normaldir , herkes unutabilir” avuntusu bize bu mesele i çabucak unutturur .

Belli 1 yaştan sonra beyinde meydana gelen küçülme , tahribat , kan akımının bozulması gibi sebeplerle unutkanlık meydana gelebilir . Yeni şeyleri öğrenemez . Belli dönemlerde Hafıza(memory) sında iz bırakan hadiselerde vede geçmişte takılır kalır .

Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si


Unutkanlık yaşı 20’lere düştü

Mütehassız ların yaptığı araştırma , unutkanlık yaşının son dönemlerde 20’li yaşlara kadar düştüğünü vede bu vakaların çoğunun Önümüzdeki günlerde kaygısı nden kaynaklandığını ortaya koydu . Unutkanlık yaşının 65 yaş sınırından 20’li yaşlara kadar düştüğünü belirten mütehassız lar , genç yaştaki unutkanlığın gelecek düşüncesinden kaynakladığını anlatım ederken , gençlerde kısa süreli de olsa görülen unutkanlığın dikkate alınmasını tavsiye ediyor . Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr . Yıldız Özkan Dereli , gençlerin hususiyetle birinci C°de önemli olmayan fakat bilinmesi avantaj lı olabilecek veri leri unuttuğunu kaydederek , “ Hususi likle imtihanların sebep olduğu Önümüzdeki günlerde kaygısı vede hayat savaşımı yle ilgili mesele ler , gençlerde unutkanlığa yol açıyor . Unutkanlığın sebepleri yoğun iş temposunda çalışma , fiziksel yada ruhsal yorgunluk , stresli hayat , depresyon , alaka azlığı , doyumsuzluktan kaynaklanan isteksizlik , kullanılan bazı ilaçlar , tiroit bezinin iyi çalışmaması , televizyon vede veri sayar zıttı nda çook aşırı vakit geçirme , B12 vitamini eksikliği , teknolojinin getirdiği tembellik vede amade cılıktır” dedi .

Unutkanlık hallerine dikkat


Unutkanlık pek çoğumuzun başına gelen 1 durumdur . Ancak , bu Hal ciddi 1 hal alıp , oturduğumuz yeri , yakınlarımızın ismini yada bu gibi önemli şeyleri hatırlayamama olayı yaşanırsa , neler yapılmalıdır ? Unutkanlığın sebep leri çeşitlidir: Beyne kan gitmemesi-atardamar tıkanıklığı , başın 1 yere sertçe çarpılması yada bunama meydana gelebilir . İrade zayii vede unutkanlığın kendi kendine Tedavi(iyileştirme) si yoktur . Mutlaka hemen 1 doktora gidilmesi lüzumlu dir . Ancak , eğer söz konusu kişi şeker hastasıysa vede 1 öğün atladıysa , kuru meyve yada portakal suyu iyi gelebilir . Unutkanlık vede İrade zayii nı tedbir ek için , reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durmak vede aşırı alkol vede uyuşturucu kullanımında bulunmamak lüzumlu dir .

Taksilerde unutulan eşyaların yüzde 70'i kadınlara ait .

‘‘Kayıtlarımıza göre , kadınlar daha unutkan . Taksilerde unutulan eşyaların yüzde 70'inin kadınlara ilişik olduğu ortaya çıktı . Üzerlerinde isim , adres , telefon numarası bulunanları arayarak sahiplerine veriyoruz . Sahibi bulunmayanları büromuza gelip almaları icin bekletiyoruz . Sene netiticesinde ise Maliye Bakanlığı'na teslim ediyoruz . Ama şoför arkadaşlar taksilerde unutulan eşyalar sebebi yle epey sıkıntı çekiyorlar .’’

Şoförler Odası Başkanı Ahmet Çiçek , taksilerde çanta , şemsiye , kazak , tülbent , paspas , kilim , protez ayak , tef , cümbüş , diş aleti , olta , avukat cübbesi , gecelik , yorgan , battaniye , yastık , eldiven , kaşkol , diş protez makinesi , iç çamaşırı , etek , perde , makyaj gereç leri , dişli dikiş makinesi ayağı , çaydanlık takımı gibi eşyalar bulunduğunu sözlerine ekledi .

Unutkan yolculardan İETT bütçesine katkı

İETT Genel Müdürlüğü , otobüslerde unutulan 808 adet çeşitli eşyayı Aleni artırma matodu yle satacak .

 

Aleni artırmada , önceki yıllarda kalanlarla 1 arada toplam 808 adet eşyanın satışa sunulacağı emare len izahat da , son 1 yıl içindebin 96 adet eşyanın İETT otobüslerinde unutulduğu anlatıldı .

 

İzahat da , otobüslerde unutulan yada düşürülen para miktarının ise 1 milyar 71 milyon 850 bin lira olduğu vurgulanarak , son 1 yılda 939 adet nüfus cüzdanı vede çeşitli hüviyet kartı , 33 saat , 28 cüzdan , 26cep telefonu , 17 giyim eşyası , 14 şemsiye , 12 gözlük , 11 kırtasiye malzemesi , 9 elektronik eşya , 4 ayakkabı vede 3 ziynet eşyasının otobüslerde bulunduğu kaydedildi . 

Otobüslerde unutulan vede 1 yıl içinde geri alınmayan paranın yanı sıra eşya satışından elde edilen gelir de İETT bütçesine aktarılıyor .

Unutkanlıktan kurtulma metod leri


Bellek zayii bizim bunama , yabancıların Alzheimer(bunama) dedikleri hastalığın bir emare si meydana gelebilir . Unutkanlık ,günümüzün en yaygın sorunlarından biri oldu çıktı . Belki günlerimizi eskiye göre çook daha yoğun geçirdiğimiz icin belleğimiz bizim ivedilikle yaşantımıza ayak uyduramıyor . Ama hemen ümitsizliğe kapılmak da doğru değil . Amerikalı psikolog Cheryl Buggy , yapılması gereken ilk işin kişinin özgüvenini yeniden kazanması olduğunu emare yor . Basit tekniklerden avantaj lanarak unutkanlık Meselesi nu çözümleyeceğinize yürekten inanmalısınız . Mütehassız lar , insan beyninin önemsenen hususları muhakkak hatırladığını önümüzdeki sürüyorlar . Bu halde unutkanlığınızın başlıca kaynağı siz oluyorsunuz . Unutkanlık korkusu , gerçekten unutmaya başlamanızı sağlıyor . Aslında kabiliyet leriniz konusunda pozitif düşüncelere ağırlık verirseniz , belleğiniz dahil olmak üzere 1 çook hususi liğinizde gelişme sağlarsınız .

Ne kadar unutkan olursanız olun , şu asli sakın aklınızdan çıkmasın: Beyin dinlenmeye ihtiyacı oluşan 1 fiziksel organdır . Uyku kafigelmeyecek liği beynin çalışmasını çook menfii 1 biçim de etkiler . Eğer sık sık birşeyler unutmaktan yakınıyorsanız , öncelikle itinalı vede yeterli uyku uyuyup uyumadığınızı araştırın . Bu arada gıdaalımı alışkanlıklarınızı vede egzersiz programınızı da gözden geçirmelisiniz .

Bulmacanın avantaj ları

Unutkanlıktan kurtulma çalışmalarında , sizin icin öncelik taşıyan hususları saptamak önemli . Günlük faaliyetlerinizin aşırı dağınık olması da netiticesinde unutkanlık yaratır . Her gün neler yapmanız gerektiğini bilirseniz , zihniniz aşırı dağılmaz . Size çocukları misal gösterelim . Çocuklar herşeyi çook iyi hatırlarlar , çünki beyinleri başkalarıyla ilgili düşüncelerle meşgul değildir . Unutkanlığı en aza indirmek icin küçük hileler uygulayabilirsiniz . Örneğin; birisiyle tanıştırıldığınızda o kişi ismini söylediği vakit dikkat kesilin . Daha sonra da tanıştığınız kişinin adını kendi kendinize 1 kaç kez tekrarlayın . Daha sonra 1 adım önümüzdeki gidin vede tanıştığınız kişinin dikkatinizi çeken özelliklerini içinizden sıralayın
Alışveriş yapmak icin 1 markete gittiğiniz vakit satın almanız gerekenleri hatırlamak icin kendinizle alakalı 1 senaryo yaratın . Sabahleyin kalktınız dişlerinizi fırçaladınız , yüzünüzü sabunladınız , kahvaltı sofrasına oturdunuz . Bu işleri yaptığınızı hatırlarken , evdeki eksikleri de hatırlayacaksınız . Yakınlarınızın önemli yıldönümlerinin tarihlerini hatırlamak icin de kendi kendinize bu tarihlerle alakalı yakıştırmalar yapın . O yakıştırmaları hatırlamanız daha zor olmayan olacaktır . Günlük işlerinizi 1 kağıda not edip bunu evde sizin basitce görebileceğiniz 1 yere asın .

Beden egzersizleri yaparak fiziksel bakımdan güçlenmeye çalışıyorsunuz . Beyninize de özdeş biçim de bazı egzersizler uygulayarak güçlenmesini sağlayabilirsiniz . Belleğinizin güçlenmesi icin elinizden geleni yapmadan kendinize unutkan sıfatını yakıştırmayın . Bol bol bilmece çözmek , ölmüş akrabaların isimlerini soyadlarını hatırlamaya çalışmak , belleği güçlendirmenize yarayacak metod ler .

Aşırı unutkanım


Göbeklenme ile alakalı Meselesi nuzun dengesiz gıdaalımı ye bağlı olduğunu düşünüyorum . Yemeklerinizdeki yağ vede karbonhidratları azaltmanız gerekiyor . Bildiğiniz gibi karbonhidratlar , unlu , nişastalı vede şekerli gıdalarda bulunmaktadır . Ayrıca itinalı spor yapmanızı da tavsiye yorum . Böylece bedeni nuz istediğiniz şekle kavuşacağı gibi kramp gibi kas güçsüzlüğüne bağlı sorunlardan da böylece kurtulabilirsiniz

Çabuk unutuyorum

Unutmak , Hafıza(memory) nın yeni veri lere yer açmak icin başvurduğu yollardan biri . Çook zor olmayan öğrendiğinizden bahsediyorsunuz . Bu kadar zor olmayan öğrenmek , veri lerin beyinde kafi miktarda baki 1 yer tutmasını engelliyor sanırım . Ayrıca bu veri ler size ilginç gelmiyorsa vede vakit içinde tekrarlanmıyorsa basitce uçup gidiyor . Bence sizin Hafıza(memory) sorununuz yok . Unutmayı tedbir enin yolu öğrendiğiniz veri leri vakit zaman tekrarlamak .

Unutkanlığı unutturacaklar
Unutkanlığın önlenmesi çalışmalarında fareler üzerinde yapılan deneylerde başarı sağlayan İlim adamları , insanlarda yaşlılıkta da öğrenme vede Hafıza(memory) fonksiyonlarını canlı tutacak 1 ilaç geliştirmeye çalışıyor .
İngiltere Wolfson Biyomedikal Araştırmalar Enstitsü’nde , College Üniversitesi İlim adamlarından Karl Peter Giese başkanlığında çalışan ekip , genleriyle oynadığ farelerin , ilerleyen yaşlarına rağmen genç oldukları dönemlerdeki kadar ivedilikle öğrenmelerini sağladı .
Öğrenme vede hatırlama yeteneğinde açıcı önemi bulunan , beynin “hippokampus” bölümündeki sinir hücrelerinin hareketi , yaşlılıkta Hafıza(memory) zayıflamasının sebebi ollaraak görülüyor . Bu sinir hücrelerinin , aldıkları 1 alarm i ilettikten sonra yeniden 1 alarm iletecek konuma gelebilmeleri icin zamana ihtiyacı oluyor . İnsan yaşlandıkça , bu süre uzuyor . İlim adamları genetik değişime uğrattıkları farelerde , bu süreyi ilerleyen yaşa rağmen kısaltmayı başardı .


Unutkanlıklar geri gelmeyecek


Mütehassız lar , sinir hücre zarlarındaki potasyum kanallarının aktivitesini etkileyen Kvss1 .1 proteininin üretimini mani leyerek , hücrelerin yeniden görev yapma zaman sini hızlandırdı . Giese , yaşı geçkin farelerin , genç farelerin sahip olduğu bütün zihinsel fonksiyonlara kavuştuklarını vede Kvss1 .1 proteininin bulunmasıyla yaşlılığa bağlı unutkanlık Meselesi nun çözüldüğünü açıkladı .
İlim adamları , özdeş genetik değişim tesiri ni yapacak vede insanlarda yaşlılıkta da öğrenme vede Hafıza(memory) fonksiyonlarını canlı tutacak 1 ilaç geliştirmeye çalışıyor . Mütehassız lar , böyle 1 ilacın geliştirilmesi halinde , eldeki veriler doğrultusunda bu ilacın sadece beynin eski çalışma kapasitesine ulaşmasını sağlayacağını , fakat unutulanları geri getirmeyeceğini vurguluyor .

Unutkanlığın sebebi stres


Erzurum SSK Hastanesi Asabiye Servisi Şefi Dr . Mehmet Yavuz , insanların sıkıntılı vede gergin olduğu hallerde yeni veri leri öğrenmekte zorlandıklarını vede eski veri leri unuttuklarını belirtti . Yavuz , “Unutkanlık , sinirsel kökenli vede daha çook gerginlik ile sıkıntıya bağlı oluşan kayıt Hafıza(memory) sının zayıflamasıdır . Bu , beyin Rahatsızlık larıyla ortaya çıkan Hafıza(memory) bozukluklarından çeşitlidir ” dedi . Dr . Yavuz , Hafıza(memory) bozukluklarının ciddi beyin rahatsızlıklarıyla ortaya çıktığını vede bunlardan en önemlisinin bunama olduğunu vurgulayarak , unutkan insanlara şunları önerdi: “Sebze vede meyveyi bol tüketin . Yürüyüş yapın . Düzenli duş alın . Zihinsel egzersiz yapın . Bol bol bulmaca çözün vede kitap okuyun .”

Unutkanlığı önleyen protein bulundu


Farelerin beyninde bulunan vede sinirlerin alarm lerini ileten 1 proteinin , yaşlılıkta öğrenme yeteneğinin azalmasında vede Hafıza(memory) nın kötüleşmesinde rol oynadığı emare ldi . Almanya’daki Max-Planck Enstitüsü’nde vazife li İlim adamı Thomas Blank vede ekibi , yaşı geçkin farelerin beyninde 1 proteinin , genç farelere göre daha aşırı bulunduğunu tesbît etti . Bu proteinin çoğalmasını mani leyen İlim adamları , farelerin öğrenme yeteneğinin yaşlandıklarında azalmadığını belirlediler . Blank , bu proteinin çoğalması ilaçla durdurulduğu takdirde , yaşlılıkta da Hafıza(memory) nın güçlü kalmasının sağlanabileceğini söyledi .

Zihni çalıştırmak unutkanlığı maniolyor


Amerikan Tıp Derneği , zihinsel alıştırmaların yaşlıların hayatını kolaylaştırdığını bildirdi . ABD’li mütehassız lar , “Sonuçlar , yaşı geçkin insanların geç başlamış bile olsalar , zihinsel egzersizlerin yıllar sonra da faydasını gördüğünü” açıkladı . 3 bin ABD’li arasında yürütülen çalışmada , zihinsel alıştırmalar yapan grup , 5 yıl sonra bile bu çalışmaların günlük hayatta avantaj sını gördü . İnsanlar , telefon numaralarını hatırlayabildiklerini vede kafadan zor olmayan hesaplar yapabildiklerini anlattı .
 Etiketler: unutkanlık , sebep leri , ve , Tedavi(iyileştirme) si , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si , unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si vede sebep leri , unutkanlık sebep ler , unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si nedir , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si hakkında , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si nelerdir , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si ilei unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si varmı , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si mümkün mü

Unutkanlık

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp