Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Unutkanlık Sebep leri Ve Tedavi(iyileştirme) si


Unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si ollaraak pek çok seçenek vede faktör tesirli olmuştur . Bu yazıda sizlere unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si hakkında sizleri aydınlatmak amaçlı veri ler sunulmuştur .

Unutkanlık Sebep leri

Unutkanlık sebep leri nelerdir , kişi sebep unutkanlık çeker bu konu hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda sizler için paylaştık , konunun teferruat larına vede merak ettiklerinize sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz . .

 

Sitemizde bulunan Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek veri almak için tıklayınız . . .  

 

Unutkanlık Sebep leri


Unutkanlık aslında büyük oranda sinirsel sorunlardan kaynaklanıyor . Ancak , organik sebep lere bağlı ollaraak ortaya çıkan unutkanlıklar da kişinin hayat standardını tesirli yor . Bir mesele ollaraak unutkanlığın , gençlerde vede yaşlılarda ortaya çıkmasına göre farklı anlamlar taşıdığını söyleyen Acıbadem Hastanesi Bakırköy , Nöroloji Mütehassız ı Dr . Elif Ilgaz , unutkanlığın her yaş grubunda yaşanmasına karşın , bariz yaşlarda ortaya çıkan hastalıkların unutkanlığa daha aþırı sebep olduğunu söyledi .
Gergin oluþan kişiler daha unutkan oluyor
Dr . Ilgaz , gençlerde ortaya çıkan unutkanlığın en büyük sebebi ni günlük yaşam stresine bağlayarak , yoğun iş temposunda çalışan vede beynine sürekli yeni veri kaydetmek halinde kalan vede gergin oluþan kişilerin daha unutkan olabildiğini kaydetti .

Gençlerde unutkanlık Troid(guatr) vede B12 eksikliğine bağlı meydana gelebilir

Gençlerde ortaya çıkan unutkanlığın organik sebep lerine bakıldığında , ilk sıralarda troidin iyi çalışmaması vede B12 eksikliği geliyor . Dr . Ilgaz , unutkanlık sebebi yle gençleri doktora getiren korkuların başında " Alzheimer(bunama) mıyım" endişesinin yattığını anlattı . Özellikle son dönemlerde toplumda alzheimer(bunama) konusundaki veri düzeyinin yükselmesine paralel ollaraak böyle 1 yanılgının da ortaya çıktığını belirten Ilgaz , "Unutkanlığın organik sebep e bağlı ollaraak ortaya çıktığı durumların başında elbette alzheimer(bunama) geliyor . Ancak alzheimer(bunama) 60 yaş vede üzeri kişilerde ortaya çıkan 1 durum . Bu yaşlardaki unutkanlığın da alzheimer ollaraak tanımlanabilmesi için , kişinin yakın hafızası etkilenmiş , söylediklerini tekrarlıyor , kişilik değişikleri ortaya çıkmış , hayal görmeye başlamış , uyku uyanıklık döngüsünün bozulmuş olması gerekiyor . Yani alzheimer(bunama) yaşla 1 arada ortaya çıkmakla beraber yaşlılığın doğal neticesi değildir . Bu sebep le yaşlılıkta ortaya çıkan her unutkanlığı alzheimer(bunama) ollaraak tanımlamak da yanlış olur" dedi .

Beslenme dikkat edilmeli


Hafif kognitif bozukluğu oluþan kişilerin alzheimer(bunama) 'e dönüşüp dönüşmeyeceği tam ollaraak bilinmiyor . Ancak Diabet(þeker hastalıðı) , Hipertansiyon(yüksek tansiyon) gibi damar sağlığını bozan kronik hastalıkların etken kontrol edilmesi unutkanlık gelişiminin önüne geçilmesi için önemli . Dr . Elif Ilgaz , kalp damar sağlığını koruma vede sağlıklı yaşam adına yapılacak her türlü çalışmanın unutkanlık üzerine pozitif etki yarattığını vurgulayarak , yüksek kolesterol , obezite , sigara(tütün mamülleri) içmek gibi yaşam stili değişikliği gerektiren durumlarda düzenli egzersiz yapmak , sigara(tütün mamülleri)yı bırakmak , sebze ve meyve ağırlıklı gıdaalımı nin tesirli olabileceğini anlatım etti .

Kişilik özelliği meydana gelebilir


Unutkanlığın aslında insana iliþik 1 kişilik özelliği olduğunu vede her unutkanlıkta patolojik 1 sonuç aramanın doğru olmadığını anlatan Acıbadem Etiler Polikliniği Psikiyatri Mütehassız ı Dr . Özay Özdemir ise , ağırlıklı sebebi sinirsel oluþan unutkanlığı "ağrı"ya benzetti . Ağrının çoğu kez 1 Meselesi n bulgusu olabildiği gibi , unutkanlığın da bazı durumlarda sinirsel 1 semptom olabileceğine dikkat çeken Dr . Özdemir , kişinin unutmasının ruhsal sağlığını koruyucu 1 işlev gösterebildiğini de vurguladı .

Unutkanlık sosyal yaşamı tesirli yorsa . . .


Sosyal hayatını etkileyen unutkanlık Meselesi nda sebebi ni bulmaya çalıştıklarını söyleyen Dr . Özdemir , gerçekleştirdikleri süreçle alakalı şunları söyledi; "Buradaki ilk ayrım , Meselesi n sinirsel yada organik bir sebep den kaynaklanıp kaynaklanmadığı oluyor . Herhangi 1 organik nedene bağlı olduğuna ait 1 şüphe de olsa kişi nörolojik değerlendirilmeye alınıyor . Bazen hem sinirsel hem de organik sebep ler unutkanlığa kaynak olabiliyor . Bu ayrımı hastayla konuşarak da tespit etmek mümkün olabiliyor . Ancak bu noktada hastanın yaşı , yaşadığı kültür , ortam , bulunduğu durum , bu sürecin içinde olduğu Hal gibi farklı parametreler değerlendirilerek sonuca varılmaya çalışılır . Örneğin gelen kişi 60 yaşın altındaysa organik sebep lerden uzaklaşılıyor ."

Stres unutkanlığı artırıyor


Özellikle büyük şehirlerde yoğun stres altında yaşayan kişilerde , hemen her yaş grubunda unutkanlık gözlenme olasılık i yüksek oluyor . Ancak burada göreceli 1 Hal ortaya çıkıyor . Çünkü büyük şehirlerde vede daha sistematik 1 yaşam tarzı oluþan kişilerin yaşayacağı unutkanlıklar onların yaşamlarını birebir etkilediği için bu grup doktora daha çabuk geliyor .
Ancak hayatı bu kadar sistematik olmayan , örneğin köyde yaşayan 1 kişinin yaşayacağı 1 unutkanlık onun gündelik yaşantısı üzerinde çok büyük olumsuzluklar yaratmayacağı için farkında olmadan bu durumu yaşıyor meydana gelebilir . Bu sebep le unutkanlığın yoğun ollaraak görüldüğü kesimleri sıralarken burada 1 görecelilik söz konusu . Unutkanlığın psikolojik altyapısı değerlendirildiğinde ortaya öncelikle depresyon vede anksiyete çıkıyor . Yani unutkanlık nevrotik 1 semtom ollaraak ortaya çıkmamışsa büyük oranda altta yatan sebep depresyon oluyor .Psikiyatride en sık görülen bozukluklar oluþan anksiyete bozuklukları , sinirsel gerilim , kaygı , sebepsiz korku ollaraak tanımlanıyor vede anksiyete bozukluklarının altına çeşitli hastalıklar giriyor . Bunların başında da panik bozukluğu geliyor . Bu sebep le panik yaşayan kişilerde de unutkanlık gözlenebiliyor .

Anksiyete vede depresyon


Unutkanlığın anksiyete bozukluklarında vede depresyonda ortaya çıkış nedenlerini açıklayan Dr . Özdemir , "Unutkanlık her 2 halde da ya , temel 1 sinirsel mekanizmayla 1 arada sonradan 1 semptom ollaraak ortaya çıkar , yada diğer emare ler unutkanlığa sebep olur . Her 2 hastalıkta da kişinin dikkatini 1 noktaya toplaması güçtür , konsantrasyon güçlüğü yaşar . Beyninde birçok şey dolaşır vede karmaşa halindedir , bunun neticesinde kişide unutkanlık ortaya çıkar . Bazı ruhsal yapılar unutkanlık semptomunun ortaya çıkmasına eğilimlidirler . Ancak hangi kişilik yapısında olursa olsun anksiyete vede depresyon yaşıyorsa büyük oranda unutkanlık Meselesi yla karşı karşıya kalacak demektir" diye konuştu .

Rahatsızlığın Tedavi(iyileştirme) si


Unutkanlık şikayeti ile gelen kişilerin büyük çoğunluğunda sebep , depresyon vede anksiyete bozukluğu olduğu için Tedavi(iyileştirme) de buna göre şekilleniyor . Yani ilaç Tedavi(iyileştirme) si vede psikoterapi uygulanarak çözüm buluyor . Unutkanlık yaşayan kişilerde mesele ne olursa olsun kendileri için ayıracakları zamanın son C° Derece önemli olduğunu söyleyen Dr . Özdemir , bu anlamda tatil yapmanın avantaj lı olabileceğini dile getirdi . Gün içinde de sadece kendinizle kalabileceğiniz herhangi 1 farklı aktiviteyle düşüncelerden 1 nebze de olsa uzaklaşmak vede dikkat vede konsantrasyonu farklı noktalara odaklamak , arkadaş grupları oluşturarak paylaşımda bulunmak da avantaj sağlayan zor olmayan çözüm önerileri ollaraak sıralanıyor .

Unutkanlara öneriler . . .


· Aklınıza çok şey tutmaya çalışmayın , notlar almaya çalışın , bunu alışkınlık haline getirin ,
· Stresinizi azaltıcı aktiviteler geliştirin ,
· Düzenli spor yapmaya çalışın ,
· Beslenmenize dikkat edin ,
· Sevdiğiniz insanlarla 1 araya gelip , sizi mesut edecek şeylerle uğraşın ,
· Günlük yaşantınızda çok yoğun stres içindeyseniz , uykusuzluk , yorgunluk , sık ağlama , hayattan beðeni almama gibi şikayetleriniz varsa psikiyatrla muhakkak görüşün . Unutkanlık


Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , unutkanlık Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nelerdir bu hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . . .Konunun detaylarına sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz . . .

 

Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız

 

Unutkanlık yaşlıların Meselesi yken , son yıllarda gençlerde de sıkça görülmeye başlandı . Hatta unutma şikayetiyle doktora başvuran gençlerin sayısı gözle görülür 1 şekilde arttı . Mütehassız lar yoğun vede stresli iş hayatına sahip kişilerin unutkanlık Meselesi yaşama olasılık lerinin çok yüksek olduğunu söylüyorlar . Ve bu tip ortamlarda çalışanların unutkanlık mesele ini , disiplinli vede programlı yaşam tarzının benimsenmesiyle aşabileceklerini emare yorlar . Ayrıca bu Meselesi yaşayanları aniden aþırı şeyle aynı anda ilgilenmemeleri konusunda uyarıyorlar . Televizyon izlerken gazete okumamak yada telefonla konuşurken gelen mailleri kontrol etmemek gibi .

UNUTKANLIK , yediden yetmişe herkesin gündelik mesele i olmaya başladı . Randevularımızı , tanıştığımız kişilerin isimlerini , bazen çantamızı , anahtarımızı , hatta hangi günde olduğumuzu bile unutmaya başladık . En komiği de elimizdeki kalemi , başımıza oturtuğumuz gözlüğümüzü arar hale geldik . Abarttığımızı düşünebilirsiniz fakat hal , gerçekten böyle . Allah(cc) ’tan 1 süre sonra hatırlayıveriyoruz da içimiz rahatlıyor . Bu tür basit unutkanlıklar , çoğu kez kısa süreli vede geçicidir . Yoğun çalışma hayatı , stres , uykusuzluk vede yorgunluk gibi etkenler , bu tür küçük unutkanlıkları artırabilir .
Yaş ilerledikçe , vücudumuz gibi , zihnimiz de doğal ollaraak biraz daha zayıflayabilir . Ancak bu durum , hiçbir vakit günlük hayatımızı etkileyecek boyutlara varmaz . Herkesin “dilimin ucunda amma 1 türlü söyleyemiyorum” dediği anlar vardır . Bir akşam önce yediğiniz yemeği , telefonda konuştuğunuz kimseyi , daha önce gittiğiniz adresin tarifini unuttuğunuz olmuyor mu ? İlginç oluþan kimsenin bunların üzerinde durmaması . “Normaldir , herkes unutabilir” avuntusu bize bu mesele i çabucak unutturur .

Belli 1 yaştan sonra beyinde meydana gelen küçülme , tahribat , kan akımının bozulması gibi sebeplerle unutkanlık meydana gelebilir . Yeni şeyleri öğrenemez . Belli dönemlerde hafızasında iz bırakan hadiselerde vede geçmişte takılır kalır .

Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si


Unutkanlık yaşı 20’lere düştü

Mütehassız ların yaptığı araştırma , unutkanlık yaşının son dönemlerde 20’li yaşlara kadar düştüğünü vede bu vakaların çoğunun Önümüzdeki günlerde endişesinden kaynaklandığını ortaya koydu . Unutkanlık yaşının 65 yaş sınırından 20’li yaşlara kadar düştüğünü belirten mütehassız lar , genç yaştaki unutkanlığın gelecek düşüncesinden kaynakladığını anlatım ederken , gençlerde kısa süreli de olsa görülen unutkanlığın dikkate alınmasını tavsiye ediyor . Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr . Yıldız Özkan Dereli , gençlerin özellikle birinci C°de önemli olmayan fakat bilinmesi avantaj lı olabilecek veri leri unuttuğunu kaydederek , “Özellikle imtihanların sebep olduğu Önümüzdeki günlerde endişesi vede hayat mücadelesiyle ilgili mesele ler , gençlerde unutkanlığa yol açıyor . Unutkanlığın sebepleri yoğun iş temposunda çalışma , fiziksel yada ruhsal yorgunluk , stresli hayat , depresyon , alaka azlığı , doyumsuzluktan kaynaklanan isteksizlik , kullanılan bazı ilaçlar , tiroit bezinin iyi çalışmaması , televizyon vede veri sayar karşısında çok aþırı vakit geçirme , B12 vitamini eksikliği , teknolojinin getirdiği tembellik vede hazırcılıktır” dedi .

Unutkanlık hallerine dikkat


Unutkanlık pek çoğumuzun başına gelen 1 durumdur . Ancak , bu Hal ciddi 1 hal alıp , oturduğumuz yeri , yakınlarımızın ismini yada bu gibi önemli şeyleri hatırlayamama olayı yaşanırsa , neler yapılmalıdır ? Unutkanlığın sebep leri çeşitlidir: Beyne kan gitmemesi-atardamar tıkanıklığı , başın 1 yere sertçe çarpılması yada bunama meydana gelebilir . Bilinç kaybı vede unutkanlığın kendi kendine Tedavi(iyileştirme) si yoktur . Mutlaka hemen 1 doktora gidilmesi lüzumlu dir . Ancak , eğer söz konusu kişi şeker hastasıysa vede 1 öğün atladıysa , kuru meyve yada portakal suyu iyi gelebilir . Unutkanlık vede bilinç kaybını önlemek için , reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durmak vede aşırı alkol vede uyuşturucu kullanımında bulunmamak lüzumlu dir .

Taksilerde unutulan eşyaların yüzde 70'i kadınlara ait .

‘‘Kayıtlarımıza göre , kadınlar daha unutkan . Taksilerde unutulan eşyaların yüzde 70'inin kadınlara iliþik olduğu ortaya çıktı . Üzerlerinde isim , adres , telefon numarası bulunanları arayarak sahiplerine veriyoruz . Sahibi bulunmayanları büromuza gelip almaları için bekletiyoruz . Sene netiticesinde ise Maliye Bakanlığı'na teslim ediyoruz . Ama şoför arkadaşlar taksilerde unutulan eşyalar sebebi yle epey sıkıntı çekiyorlar .’’

Şoförler Odası Başkanı Çiçek , taksilerde çanta , şemsiye , kazak , tülbent , paspas , kilim , protez ayak , tef , cümbüş , diş aleti , olta , avukat cübbesi , gecelik , yorgan , battaniye , yastık , eldiven , kaşkol , diş protez makinesi , iç çamaşırı , etek , perde , makyaj gereç leri , dişli dikiş makinesi ayağı , çaydanlık takımı gibi eşyalar bulunduğunu sözlerine ekledi .

Unutkan yolculardan İETT bütçesine katkı

İETT Genel Müdürlüğü , otobüslerde unutulan 808 adet çeşitli eşyayı açık artırma yöntemiyle satacak .

 

Açık artırmada , önceki yıllarda kalanlarla 1 arada toplam 808 adet eşyanın satışa sunulacağı emare len açıklamada , son 1 yıl içindebin 96 adet eşyanın İETT otobüslerinde unutulduğu anlatıldı .

 

Açıklamada , otobüslerde unutulan yada düşürülen para miktarının ise 1 milyar 71 milyon 850 bin lira olduğu vurgulanarak , son 1 yılda 939 adet nüfus cüzdanı vede çeşitli hüviyet kartı , 33 saat , 28 cüzdan , 26cep telefonu , 17 giyim eşyası , 14 şemsiye , 12 gözlük , 11 kırtasiye malzemesi , 9 elektronik eşya , 4 ayakkabı vede 3 ziynet eşyasının otobüslerde bulunduğu kaydedildi . 

Otobüslerde unutulan vede 1 yıl içinde geri alınmayan paranın yanı sıra eşya satışından elde edilen gelir de İETT bütçesine aktarılıyor .

Unutkanlıktan kurtulma yöntemleri


Bellek kaybı bizim bunama , yabancıların Alzheimer(bunama) dedikleri hastalığın bir emare si meydana gelebilir . Unutkanlık ,günümüzün en yaygın sorunlarından biri oldu çıktı . Belki günlerimizi eskiye göre çok daha yoğun geçirdiğimiz için belleğimiz bizim hızlı yaşantımıza ayak uyduramıyor . Ama hemen ümitsizliğe kapılmak da doğru değil . Amerikalı psikolog Cheryl Buggy , yapılması gereken ilk işin kişinin özgüvenini yeniden kazanması olduğunu emare yor . Basit tekniklerden avantaj lanarak unutkanlık Meselesi nu çözümleyeceğinize yürekten inanmalısınız . Mütehassız lar , insan beyninin önemsenen hususları muhakkak hatırladığını önümüzdeki sürüyorlar . Bu halde unutkanlığınızın başlıca kaynağı siz oluyorsunuz . Unutkanlık korkusu , gerçekten unutmaya başlamanızı sağlıyor . Aslında kabiliyet leriniz konusunda pozitif düşüncelere ağırlık verirseniz , belleğiniz dahil olmak üzere 1 çok özelliğinizde gelişme sağlarsınız .

Ne kadar unutkan olursanız olun , şu gerçek sakın aklınızdan çıkmasın: Beyin dinlenmeye ihtiyacı oluþan 1 fiziksel organdır . Uyku kafigelmeyecek liği beynin çalışmasını çok menfii 1 şekilde etkiler . Eğer sık sık birşeyler unutmaktan yakınıyorsanız , öncelikle düzenli vede yeterli uyku uyuyup uyumadığınızı araştırın . Bu arada gıdaalımı alışkanlıklarınızı vede egzersiz programınızı da gözden geçirmelisiniz .

Bulmacanın avantaj ları

Unutkanlıktan kurtulma çalışmalarında , sizin için öncelik taşıyan hususları saptamak önemli . Günlük faaliyetlerinizin aþırı dağınık olması da netiticesinde unutkanlık yaratır . Her gün neler yapmanız gerektiğini bilirseniz , zihniniz aþırı dağılmaz . Size çocukları örnek gösterelim . Çocuklar herşeyi çok iyi hatırlarlar , çünkü beyinleri başkalarıyla ilgili düşüncelerle meşgul değildir . Unutkanlığı en aza indirmek için küçük hileler uygulayabilirsiniz . Örneğin; birisiyle tanıştırıldığınızda o kişi ismini söylediği vakit dikkat kesilin . Daha sonra da tanıştığınız kişinin adını kendi kendinize 1 kaç kez tekrarlayın . Daha sonra 1 adım önümüzdeki gidin vede tanıştığınız kişinin dikkatinizi çeken özelliklerini içinizden sıralayın
Alışveriş yapmak için 1 markete gittiğiniz vakit satın almanız gerekenleri hatırlamak için kendinizle alakalı 1 senaryo yaratın . Sabahleyin kalktınız dişlerinizi fırçaladınız , yüzünüzü sabunladınız , kahvaltı sofrasına oturdunuz . Bu işleri yaptığınızı hatırlarken , evdeki eksikleri de hatırlayacaksınız . Yakınlarınızın önemli yıldönümlerinin tarihlerini hatırlamak için de kendi kendinize bu tarihlerle alakalı yakıştırmalar yapın . O yakıştırmaları hatırlamanız daha zor olmayan olacaktır . Günlük işlerinizi 1 kağıda not edip bunu evde sizin basitce görebileceğiniz 1 yere asın .

Vücut egzersizleri yaparak fiziksel bakımdan güçlenmeye çalışıyorsunuz . Beyninize de aynı şekilde bazı egzersizler uygulayarak güçlenmesini sağlayabilirsiniz . Belleğinizin güçlenmesi için elinizden geleni yapmadan kendinize unutkan sıfatını yakıştırmayın . Bol bol bilmece çözmek , ölmüş akrabaların isimlerini soyadlarını hatırlamaya çalışmak , belleği güçlendirmenize yarayacak yöntemler .

Aşırı unutkanım


Göbeklenme ile alakalı Meselesi nuzun dengesiz gıdaalımı ye bağlı olduğunu düşünüyorum . Yemeklerinizdeki yağ vede karbonhidratları azaltmanız gerekiyor . Bildiğiniz gibi karbonhidratlar , unlu , nişastalı vede şekerli gıdalarda bulunmaktadır . Ayrıca düzenli spor yapmanızı da öneriyorum . Böylece vücudunuz istediğiniz şekle kavuşacağı gibi kramp gibi kas güçsüzlüğüne bağlı sorunlardan da böylece kurtulabilirsiniz

Çabuk unutuyorum

Unutmak , hafızanın yeni veri lere yer açmak için başvurduğu yollardan biri . Çok zor olmayan öğrendiğinizden bahsediyorsunuz . Bu kadar zor olmayan öğrenmek , veri lerin beyinde kafi miktarda kalıcı 1 yer tutmasını engelliyor sanırım . Ayrıca bu veri ler size ilginç gelmiyorsa vede vakit içinde tekrarlanmıyorsa basitce uçup gidiyor . Bence sizin hafıza sorununuz yok . Unutmayı önlemenin yolu öğrendiğiniz veri leri vakit zaman tekrarlamak .

Unutkanlığı unutturacaklar
Unutkanlığın önlenmesi çalışmalarında fareler üzerinde yapılan deneylerde başarı sağlayan Ä°lim adamları , insanlarda yaşlılıkta da öğrenme vede hafıza fonksiyonlarını canlı tutacak 1 ilaç geliştirmeye çalışıyor .
İngiltere Wolfson Biyomedikal Araştırmalar Enstitsü’nde , College Üniversitesi Ä°lim adamlarından Karl Peter Giese başkanlığında çalışan ekip , genleriyle oynadığ farelerin , ilerleyen yaşlarına rağmen genç oldukları dönemlerdeki kadar hızlı öğrenmelerini sağladı .
Öğrenme vede hatırlama yeteneğinde açıcı önemi bulunan , beynin “hippokampus” bölümündeki sinir hücrelerinin hareketi , yaşlılıkta hafıza zayıflamasının sebebi ollaraak görülüyor . Bu sinir hücrelerinin , aldıkları 1 alarm i ilettikten sonra yeniden 1 alarm iletecek konuma gelebilmeleri için zamana ihtiyacı oluyor . İnsan yaşlandıkça , bu süre uzuyor . Ä°lim adamları genetik değişime uğrattıkları farelerde , bu süreyi ilerleyen yaşa rağmen kısaltmayı başardı .


Unutkanlıklar geri gelmeyecek


Mütehassız lar , sinir hücre zarlarındaki potasyum kanallarının aktivitesini etkileyen Kvss1 .1 proteininin üretimini mani leyerek , hücrelerin yeniden görev yapma süresini hızlandırdı . Giese , yaşlı farelerin , genç farelerin sahip olduğu tüm zihinsel fonksiyonlara kavuştuklarını vede Kvss1 .1 proteininin bulunmasıyla yaşlılığa bağlı unutkanlık Meselesi nun çözüldüğünü açıkladı .
Ä°lim adamları , aynı genetik değişim tesiri ni yapacak vede insanlarda yaşlılıkta da öğrenme vede hafıza fonksiyonlarını canlı tutacak 1 ilaç geliştirmeye çalışıyor . Mütehassız lar , böyle 1 ilacın geliştirilmesi halinde , eldeki veriler doğrultusunda bu ilacın yalnızca beynin eski çalışma kapasitesine ulaşmasını sağlayacağını , fakat unutulanları geri getirmeyeceğini vurguluyor .

Unutkanlığın sebebi stres


Erzurum SSK Hastanesi Asabiye Servisi Şefi Dr . Mehmet Yavuz , insanların sıkıntılı vede gergin olduğu hallerde yeni veri leri öğrenmekte zorlandıklarını vede eski veri leri unuttuklarını belirtti . Yavuz , “Unutkanlık , sinirsel kökenli vede daha çok gerginlik ile sıkıntıya bağlı oluþan kayıt hafızasının zayıflamasıdır . Bu , beyin hastalıklarıyla ortaya çıkan hafıza bozukluklarından farklıdır” dedi . Dr . Yavuz , hafıza bozukluklarının ciddi beyin rahatsızlıklarıyla ortaya çıktığını vede bunlardan en önemlisinin bunama olduğunu vurgulayarak , unutkan insanlara şunları önerdi: “Sebze vede meyveyi bol tüketin . Yürüyüş yapın . Düzenli duş alın . Zihinsel egzersiz yapın . Bol bol bulmaca çözün vede kitap okuyun .”

Unutkanlığı önleyen protein bulundu


Farelerin beyninde bulunan vede sinirlerin alarm lerini ileten 1 proteinin , yaşlılıkta öğrenme yeteneğinin azalmasında vede hafızanın kötüleşmesinde rol oynadığı emare ldi . Almanya’daki Max-Planck Enstitüsü’nde görevli Ä°lim adamı Thomas Blank vede ekibi , yaşlı farelerin beyninde 1 proteinin , genç farelere göre daha aþırı bulunduğunu tesbît etti . Bu proteinin çoğalmasını mani leyen Ä°lim adamları , farelerin öğrenme yeteneğinin yaşlandıklarında azalmadığını belirlediler . Blank , bu proteinin çoğalması ilaçla durdurulduğu takdirde , yaşlılıkta da hafızanın güçlü kalmasının sağlanabileceğini söyledi .

Zihni çalıştırmak unutkanlığı önlüyor


Amerikan Tıp Derneği , zihinsel alıştırmaların yaşlıların hayatını kolaylaştırdığını bildirdi . ABD’li mütehassız lar , “Sonuçlar , yaşlı insanların geç başlamış bile olsalar , zihinsel egzersizlerin yıllar sonra da faydasını gördüğünü” açıkladı . 3 bin ABD’li arasında yürütülen çalışmada , zihinsel alıştırmalar yapan grup , beş yıl sonra bile bu çalışmaların günlük hayatta avantaj sını gördü . İnsanlar , telefon numaralarını hatırlayabildiklerini vede kafadan zor olmayan hesaplar yapabildiklerini anlattı .
 Etiketler: unutkanlık , sebep leri , ve , Tedavi(iyileştirme) si , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si , unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si vede sebep leri , unutkanlık sebep ler , unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si nedir , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si hakkında , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si nelerdir , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si ilei unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si varmı , unutkanlık sebep leri vede Tedavi(iyileştirme) si mümkün mü

Unutkanlık

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp