Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Unutkanlıktan Kurtulma Yolları

 

Unutkanlıktan Kurtulma Yolları hakkında Umumi veri ler;

 

Unutkanlıktan nasıl kurtulunur , neler yapılmalıdır bu konu hakkında tüm bilgiler bu yazımızda yer almaktadır . Ayrıca unutkanlıktan kurtulmanız yardımcı olacak %100 bitkisel(doðal) ürünleriniz hakkında lüzumlu veri leri de bu sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz . . 

 

Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız . . .  

 

Yaşlanan kişilerin en önemli korkularından oluþan unutkanlık vede hafıza sorunlarının egzersiz vede sağlıklı gıdaalımı ile giderilebileceğini biliyor musunuz ? İşte unutkanlıktan kurtulmak için önemli ipuçları…

Özellikle 50’li yaşlar sonrasında ufak tefek unutkanlıklar ile ciddi bellek sorunlarının birbirine karıştırıldığını anlatan mütehassız lar , “Orta yaşlıların nerdeyse yarısı kendilerinde 1 bellek kaybı Meselesi nun başladığını zanneder . Bunların çoğu küçük vede hoş unutkanlıklardır . Hayatı tatlandıran vede keyif katanlar biraz da bu nükteli olaylardır . Belleği güçlü tutmanın pek çok püf noktası , uyulması gereken çok sayıda kuralı vardır” dediler .

Mütehassız lar , zinde 1 beyne sahip olmanın esas kurallarını şöyle sıralıyor:

- Her gün egzersiz yapın . Günde 30-45 dakika , haftada en az 4 gün yürümeye , iş saatlerinde daha çok etkin olmaya , kısa mesafelerde taşıt kullanmamaya çalışın . Özellikle yürümenin beyin sağlığı vede yeniden yapılanma sürecini olumlu yönde etkilediğini gösteren çok sayıda kanıt var . Beynin yeni kabiliyet ler kazanabilmesi beyin hücreleri arasında güçlü vede yoğun yeni bağlantılar oluşturabilmesinin başlıca desteklerinden biri de düzenli vede ılımlı egzersizlerdir . Bizim önerimiz fırsat buldukça yürümenizdir .

- Stresinizi iyi yönetin . Ölçülü vede kontrollü stres dikkati yoğunlaştırmakta , odaklanmayı arttırmaktadır . Kontrolsüz , uzun süreli vede aşırı stres ise dikkati sürdürme kapasitesini yok etmekte , unutkanlığı tetiklemekte , kortizol hormonunu yükselterek beynin bellek için önemli bölümlerinde hasar geliştirmektedir .

- Kullandığınız ilaçları yeniden gözden geçirin . Özellikle beyni etkileyen ilaçları doktor önerisi olmadan kullanmayın . Depresyon giderici , uyku verici , ruhsal gevşetici ilaçlara komşu , eş dost tavsiyeleri ile başlamayın .

- Reçetesiz satılan ilaçları rasgele yutmayın . Doğal yada zararsız diye kullanabileceğiniz bitkisel(doðal) ürünlerin (valerianlar) , Gıda desteklerinin (melatonin) vede diğerlerinin (hüperzin , Sam’e) beyin hücrelerinizi üzebileceğini , zihinsel fonksiyonları bozabileceğini unutmayın . Antihistamik-antialerjik ilaçları özellikle alüminyum içeren antiasitleri vede uyku kolaylaştırıcıları doktorunuzla konuşmadan uzun süre kullanmayın .

- Vitaminlerden avantaj lanın . E vede C vitamini gibi antioksidan(antikanser) vitaminlerin , selenyum gibi serbest radikal avcısı minerallerin hücreleri oksitlenmekten koruyan güçlerinden avantaj lanabilirsiniz . Yeteri kadar B vitamini , özellikle B12 vitamini aldığınızdan emin olun . Dengeli 1 gıdaalımı nin de yaşlılıkta vitamin eksikliğine yol açabileceğini hatırlayın .

- Hayata bağlı kalın . Hayatınıza önem katan bağları iyice sıkılaştırın . Huzurunuzu koruma vede güçlendirmeye bakın . Aileniz , dostlarınız , işiniz , hemşerilik vede vatandaşlık bağlarınıza , inançlarınıza daha sıkı sarılın . İnsanlarla daha sık 1 arada olmaya , aileniz vede arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler kurmaya vede sosyal aktivitenizi çoğaltmaya çalışın . İyi sosyal ilişkileri oluþan yaşlılarda bellek fonksiyonları bozulmuyor . Sosyal ilişkiler 1 taraftan zihinsel egzersizleri yoğunlaştırıyor , diğer taraftan çeşitli olayların ruhsal travmalarını hafifletmeye yardımcı oluyor .

- Hipertansiyonu vede kolesterol yüksekliği Meselesi nu önleyin yada kontrol altına alın . Kalbiniz için kötü olanın beyniniz için de kötü olduğunu unutmayın .

- İyi vede kaliteli uyku uyuyun . İyi 1 uyku için vasati 8 saat gereklidir . Kaliteli uyku beynin yeni öğrenilenleri pekiştirmesini sağlar . Öğrenilmiş veri lerin pekiştirilmesinin uzun süreli belleğin en önemli desteği olduğu biliniyor .

- Yeni şeyler öğrenmeye Daimi edin . Her yeni veri vede beceri birer bellek egzersizidir . Yeni sporlar , hobiler , araştırma alanları , coþku lı vede beðeni li mesele ler , ezberlenen yeni şiirler vede yeni diller beyniniz için en güçlü vitaminlerdir .

- Tembelliği bırakın . Zihinsel faaliyetlerinizi sınırlamayın . Özellikle televizyon seyretmek gibi pasif faaliyetleri azaltın . Televizyon karşısında geçirdiğiniz saatler sadece bedensel değil , ruhsal sağlığınızı da kötü yönde etkiler .

 

 


Unutkanlık

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp