Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si

 

Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si hakkına Umumi veri ler;

 

Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , unutkanlık Tedavi(iyileştirme) yöntemleri nelerdir bu hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda yer almaktadır . . .Konunun teferruat larına sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz . . .

 

Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) sinde tesirli oluþan %100 bitkisel(doðal) ürünlerimizi görmek vede veri almak için tıklayınız

 

Unutkanlık yaşlıların Meselesi yken , son yıllarda gençlerde de sıkça görülmeye başlandı . Hatta unutma şikayetiyle doktora başvuran gençlerin sayısı gözle görülür 1 şekilde arttı . Mütehassız lar yoğun vede stresli iş hayatına sahip kişilerin unutkanlık Meselesi yaşama olasılık lerinin çok yüksek olduğunu söylüyorlar . Ve bu tip ortamlarda çalışanların unutkanlık mesele ini , disiplinli vede programlı yaşam tarzının benimsenmesiyle aşabileceklerini emare yorlar . Ayrıca bu Meselesi yaşayanları aniden aþırı şeyle aynı anda ilgilenmemeleri konusunda uyarıyorlar . Televizyon izlerken gazete okumamak yada telefonla konuşurken gelen mailleri kontrol etmemek gibi .

UNUTKANLIK , yediden yetmişe herkesin gündelik mesele i olmaya başladı . Randevularımızı , tanıştığımız kişilerin isimlerini , bazen çantamızı , açıcı ımızı , hatta hangi günde olduğumuzu bile unutmaya başladık . En komiği de elimizdeki kalemi , başımıza oturtuğumuz gözlüğümüzü arar hale geldik . Abarttığımızı düşünebilirsiniz fakat hal , gerçekten böyle . Allah(cc) ’tan 1 süre sonra hatırlayıveriyoruz da içimiz rahatlıyor . Bu tür zor olmayan unutkanlıklar , çoğu kez kısa süreli vede geçicidir . Yoğun çalışma hayatı , stres , uykusuzluk vede yorgunluk gibi etkenler , bu tür küçük unutkanlıkları artırabilir .
Yaş ilerledikçe , vücudumuz gibi , zihnimiz de doğal ollaraak biraz daha zayıflayabilir . Ancak bu durum , hiçbir vakit günlük hayatımızı etkileyecek boyutlara varmaz . Herkesin “dilimin ucunda amma 1 türlü söyleyemiyorum” dediği anlar vardır . Bir akşam önce yediğiniz yemeği , telefonda konuştuğunuz kimseyi , daha önce gittiğiniz adresin tarifini unuttuğunuz olmuyor mu ? İlginç oluþan kimsenin bunların üzerinde durmaması . “Normaldir , herkes unutabilir” avuntusu bize bu mesele i çabucak unutturur .

Belli 1 yaştan sonra beyinde meydana gelen küçülme , tahribat , kan akımının bozulması gibi sebeplerle unutkanlık meydana gelebilir . Yeni şeyleri öğrenemez . Belli dönemlerde hafızasında iz bırakan hadiselerde vede geçmişte takılır kalır .

Unutkanlık Tedavi(iyileştirme) si


Unutkanlık yaşı 20’lere düştü

Mütehassız ların yaptığı araştırma , unutkanlık yaşının son dönemlerde 20’li yaşlara kadar düştüğünü vede bu vakaların çoğunun Önümüzdeki günlerde endişesinden kaynaklandığını ortaya koydu . Unutkanlık yaşının 65 yaş sınırından 20’li yaşlara kadar düştüğünü belirten mütehassız lar , genç yaştaki unutkanlığın Önümüzdeki günlerde düşüncesinden kaynakladığını anlatım ederken , gençlerde kısa süreli de olsa görülen unutkanlığın dikkate alınmasını tavsiye ediyor . Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr . Yıldız Özkan Dereli , gençlerin özellikle birinci C°de önemli olmayan fakat bilinmesi avantaj lı olabilecek veri leri unuttuğunu kaydederek , “Özellikle imtihanların sebep olduğu Önümüzdeki günlerde endişesi vede hayat mücadelesiyle alakalı mesele ler , gençlerde unutkanlığa yol açıyor . Unutkanlığın sebep leri yoğun iş temposunda çalışma , fiziksel yada ruhsal yorgunluk , stresli hayat , depresyon , alaka azlığı , doyumsuzluktan kaynaklanan isteksizlik , kullanılan bazı ilaçlar , tiroit bezinin iyi çalışmaması , televizyon vede veri sayar karşısında çok aþırı vakit geçirme , B12 vitamini eksikliği , teknolojinin getirdiği tembellik vede hazırcılıktır” dedi .

Unutkanlık hallerine dikkat


Unutkanlık pek çoğumuzun başına gelen 1 durumdur . Ancak , bu Hal ciddi 1 hal alıp , oturduğumuz yeri , yakınlarımızın ismini yada bu gibi önemli şeyleri hatırlayamama olayı yaşanırsa , neler yapılmalıdır ? Unutkanlığın sebep leri çeşitlidir: Beyne kan gitmemesi-atardamar tıkanıklığı , başın 1 yere sertçe çarpılması yada bunama meydana gelebilir . Bilinç kaybı vede unutkanlığın kendi kendine Tedavi(iyileştirme) si yoktur . Mutlaka hemen 1 doktora gidilmesi lüzumlu dir . Ancak , eğer söz konusu kişi şeker hastasıysa vede 1 öğün atladıysa , kuru meyve yada portakal suyu iyi gelebilir . Unutkanlık vede bilinç kaybını önlemek için , reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durmak vede aşırı alkol vede uyuşturucu kullanımında bulunmamak lüzumlu dir .

Taksilerde unutulan eşyaların yüzde 70'i kadınlara ait .

‘‘Kayıtlarımıza göre , kadınlar daha unutkan . Taksilerde unutulan eşyaların yüzde 70'inin kadınlara iliþik olduğu ortaya çıktı . Üzerlerinde isim , adres , telefon numarası bulunanları arayarak sahiplerine veriyoruz . Sahibi bulunmayanları büromuza gelip almaları için bekletiyoruz . Sene netiticesinde ise Maliye Bakanlığı'na teslim ediyoruz . Ama şoför arkadaşlar taksilerde unutulan eşyalar sebebi yle epey sıkıntı çekiyorlar .’’

Şoförler Odası Başkanı Çiçek , taksilerde çanta , şemsiye , kazak , tülbent , paspas , kilim , protez ayak , tef , cümbüş , diş aleti , olta , avukat cübbesi , gecelik , yorgan , battaniye , yastık , eldiven , kaşkol , diş protez makinesi , iç çamaşırı , etek , perde , makyaj gereç leri , dişli dikiş makinesi ayağı , çaydanlık takımı gibi eşyalar bulunduğunu sözlerine ekledi .

Unutkan yolculardan İETT bütçesine katkı

İETT Genel Müdürlüğü , otobüslerde unutulan 808 adet çeşitli eşyayı açık artırma yöntemiyle satacak .

 

Açık artırmada , önceki yıllarda kalanlarla 1 arada toplam 808 adet eşyanın satışa sunulacağı emare len açıklamada , son 1 yıl içindebin 96 adet eşyanın İETT otobüslerinde unutulduğu anlatıldı .

 

Açıklamada , otobüslerde unutulan yada düşürülen para miktarının ise 1 milyar 71 milyon 850 bin lira olduğu vurgulanarak , son 1 yılda 939 adet nüfus cüzdanı vede çeşitli hüviyet kartı , 33 saat , 28 cüzdan , 26cep telefonu , 17 giyim eşyası , 14 şemsiye , 12 gözlük , 11 kırtasiye gereç si , 9 elektronik eşya , 4 ayakkabı vede 3 ziynet eşyasının otobüslerde bulunduğu kaydedildi . 

Otobüslerde unutulan vede 1 yıl içinde geri alınmayan paranın yanı sıra eşya satışından elde edilen gelir de İETT bütçesine aktarılıyor .

Unutkanlıktan kurtulma yöntemleri


Bellek kaybı bizim bunama , yabancıların Alzheimer(bunama) dedikleri hastalığın 1 emare si meydana gelebilir . Unutkanlık ,günümüzün en yaygın sorunlarından biri oldu çıktı . Belki günlerimizi eskiye göre çok daha yoğun geçirdiğimiz için belleğimiz bizim hızlı yaşantımıza ayak uyduramıyor . Ama hemen ümitsizliğe kapılmak da doğru değil . Amerikalı psikolog Cheryl Buggy , yapılması gereken ilk işin kişinin özgüvenini yeniden kazanması olduğunu emare yor . Basit tekniklerden avantaj lanarak unutkanlık Meselesi nu çözümleyeceğinize yürekten inanmalısınız . Mütehassız lar , insan beyninin önemsenen hususları muhakkak hatırladığını önümüzdeki sürüyorlar . Bu halde unutkanlığınızın başlıca kaynağı siz oluyorsunuz . Unutkanlık korkusu , gerçekten unutmaya başlamanızı sağlıyor . Aslında kabiliyet leriniz konusunda pozitif düşüncelere ağırlık verirseniz , belleğiniz dahil olmak üzere 1 çok özelliğinizde gelişme sağlarsınız .

Ne kadar unutkan olursanız olun , şu gerçek sakın aklınızdan çıkmasın: Beyin dinlenmeye ihtiyacı oluþan 1 fiziksel organdır . Uyku kafigelmeyecek liği beynin çalışmasını çok menfii 1 şekilde etkiler . Eğer sık sık birşeyler unutmaktan yakınıyorsanız , öncelikle düzenli vede yeterli uyku uyuyup uyumadığınızı araştırın . Bu arada gıdaalımı alışkanlıklarınızı vede egzersiz programınızı da gözden geçirmelisiniz .

Bulmacanın avantaj ları

Unutkanlıktan kurtulma çalışmalarında , sizin için öncelik taşıyan hususları saptamak önemli . Günlük faaliyetlerinizin aþırı dağınık olması da netiticesinde unutkanlık yaratır . Her gün neler yapmanız gerektiğini bilirseniz , zihniniz aþırı dağılmaz . Size çocukları örnek gösterelim . Çocuklar herşeyi çok iyi hatırlarlar , çünkü beyinleri başkalarıyla alakalı düşüncelerle meşgul değildir . Unutkanlığı en aza indirmek için küçük hileler uygulayabilirsiniz . Örneğin; birisiyle tanıştırıldığınızda o kişi ismini söylediği vakit dikkat kesilin . Daha sonra da tanıştığınız kişinin adını kendi kendinize 1 kaç kez tekrarlayın . Daha sonra 1 adım önümüzdeki gidin vede tanıştığınız kişinin dikkatinizi çeken özelliklerini içinizden sıralayın
Alışveriş yapmak için 1 markete gittiğiniz vakit satın almanız gerekenleri hatırlamak için kendinizle alakalı 1 senaryo yaratın . Sabahleyin kalktınız dişlerinizi fırçaladınız , yüzünüzü sabunladınız , kahvaltı sofrasına oturdunuz . Bu işleri yaptığınızı hatırlarken , evdeki eksikleri de hatırlayacaksınız . Yakınlarınızın önemli yıldönümlerinin tarihlerini hatırlamak için de kendi kendinize bu tarihlerle alakalı yakıştırmalar yapın . O yakıştırmaları hatırlamanız daha zor olmayan olacaktır . Günlük işlerinizi 1 kağıda not edip bunu evde sizin basitce görebileceğiniz 1 yere asın .

Vücut egzersizleri yaparak fiziksel bakımdan güçlenmeye çalışıyorsunuz . Beyninize de aynı şekilde bazı egzersizler uygulayarak güçlenmesini sağlayabilirsiniz . Belleğinizin güçlenmesi için elinizden geleni yapmadan kendinize unutkan sıfatını yakıştırmayın . Bol bol bilmece çözmek , ölmüş akrabaların isimlerini soyadlarını hatırlamaya çalışmak , belleği güçlendirmenize yarayacak yöntemler .

Aşırı unutkanım


Göbeklenme ile alakalı Meselesi nuzun dengesiz gıdaalımı ye bağlı olduğunu düşünüyorum . Yemeklerinizdeki yağ vede karbonhidratları azaltmanız gerekiyor . Bildiğiniz gibi karbonhidratlar , unlu , nişastalı vede şekerli gıdalarda bulunmaktadır . Ayrıca düzenli spor yapmanızı da öneriyorum . Böylece vücudunuz istediğiniz şekle kavuşacağı gibi kramp gibi kas güçsüzlüğüne bağlı sorunlardan da böylece kurtulabilirsiniz

Çabuk unutuyorum

Unutmak , hafızanın yeni veri lere yer açmak için başvurduğu yollardan biri . Çok zor olmayan öğrendiğinizden bahsediyorsunuz . Bu kadar zor olmayan öğrenmek , veri lerin beyinde kafi miktarda kalıcı 1 yer tutmasını mani liyor sanırım . Ayrıca bu veri ler size ilginç gelmiyorsa vede vakit içinde tekrarlanmıyorsa basitce uçup gidiyor . Bence sizin hafıza Meselesi nuz yok . Unutmayı önlemenin yolu öğrendiğiniz veri leri vakit zaman tekrarlamak .

Unutkanlığı unutturacaklar
Unutkanlığın önlenmesi çalışmalarında fareler üzerinde yapılan deneylerde başarı sağlayan Ä°lim adamları , insanlarda yaşlılıkta da öğrenme vede hafıza fonksiyonlarını canlı tutacak 1 ilaç geliştirmeye çalışıyor .
İngiltere Wolfson Biyomedikal Araştırmalar Enstitsü’nde , College Üniversitesi Ä°lim adamlarından Karl Peter Giese başkanlığında çalışan ekip , genleriyle oynadığ farelerin , ilerleyen yaşlarına rağmen genç oldukları dönemlerdeki kadar hızlı öğrenmelerini sağladı .
Öğrenme vede hatırlama yeteneğinde açıcı önemi bulunan , beynin “hippokampus” bölümündeki sinir hücrelerinin hareketi , yaşlılıkta hafıza zayıflamasının sebebi ollaraak görülüyor . Bu sinir hücrelerinin , aldıkları 1 alarm i ilettikten sonra yeniden 1 alarm iletecek konuma gelebilmeleri için zamana ihtiyacı oluyor . İnsan yaşlandıkça , bu süre uzuyor . Ä°lim adamları genetik değişime uğrattıkları farelerde , bu süreyi ilerleyen yaşa rağmen kısaltmayı başardı .


Unutkanlıklar geri gelmeyecek


Mütehassız lar , sinir hücre zarlarındaki potasyum kanallarının aktivitesini etkileyen Kvss1 .1 proteininin üretimini mani leyerek , hücrelerin yeniden görev yapma süresini hızlandırdı . Giese , yaşlı farelerin , genç farelerin sahip olduğu tüm zihinsel fonksiyonlara kavuştuklarını vede Kvss1 .1 proteininin bulunmasıyla yaşlılığa bağlı unutkanlık Meselesi nun çözüldüğünü açıkladı .
Ä°lim adamları , aynı genetik değişim tesiri ni yapacak vede insanlarda yaşlılıkta da öğrenme vede hafıza fonksiyonlarını canlı tutacak 1 ilaç geliştirmeye çalışıyor . Mütehassız lar , böyle 1 ilacın geliştirilmesi halinde , eldeki veriler doğrultusunda bu ilacın yalnızca beynin eski çalışma kapasitesine ulaşmasını sağlayacağını , fakat unutulanları geri getirmeyeceğini vurguluyor .

Unutkanlığın sebebi stres


Erzurum SSK Hastanesi Asabiye Servisi Şefi Dr . Mehmet Yavuz , insanların sıkıntılı vede gergin olduğu hallerde yeni veri leri öğrenmekte zorlandıklarını vede eski veri leri unuttuklarını belirtti . Yavuz , “Unutkanlık , sinirsel kökenli vede daha çok gerginlik ile sıkıntıya bağlı oluþan kayıt hafızasının zayıflamasıdır . Bu , beyin hastalıklarıyla ortaya çıkan hafıza bozukluklarından farklıdır” dedi . Dr . Yavuz , hafıza bozukluklarının ciddi beyin rahatsızlıklarıyla ortaya çıktığını vede bunlardan en önemlisinin bunama olduğunu vurgulayarak , unutkan insanlara şunları önerdi: “Sebze vede meyveyi bol tüketin . Yürüyüş yapın . Düzenli duş alın . Zihinsel egzersiz yapın . Bol bol bulmaca çözün vede kitap okuyun .”

Unutkanlığı önleyen protein bulundu


Farelerin beyninde bulunan vede sinirlerin alarm lerini ileten 1 proteinin , yaşlılıkta öğrenme yeteneğinin azalmasında vede hafızanın kötüleşmesinde rol oynadığı emare ldi . Almanya’daki Max-Planck Enstitüsü’nde görevli Ä°lim adamı Thomas Blank vede ekibi , yaşlı farelerin beyninde 1 proteinin , genç farelere göre daha aþırı bulunduğunu tesbît etti . Bu proteinin çoğalmasını mani leyen Ä°lim adamları , farelerin öğrenme yeteneğinin yaşlandıklarında azalmadığını belirlediler . Blank , bu proteinin çoğalması ilaçla durdurulduğu takdirde , yaşlılıkta da hafızanın güçlü kalmasının sağlanabileceğini söyledi .

Zihni çalıştırmak unutkanlığı önlüyor


Amerikan Tıp Derneği , zihinsel alıştırmaların yaşlıların hayatını kolaylaştırdığını bildirdi . ABD’li mütehassız lar , “Sonuçlar , yaşlı insanların geç başlamış bile olsalar , zihinsel egzersizlerin yıllar sonra da avantaj sını gördüğünü” açıkladı . 3 bin ABD’li arasında yürütülen çalışmada , zihinsel alıştırmalar yapan grup , beş yıl sonra bile bu çalışmaların günlük hayatta avantaj sını gördü . İnsanlar , telefon numaralarını hatırlayabildiklerini vede kafadan zor olmayan hesaplar yapabildiklerini anlattı .
 


Unutkanlık

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp