Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Uçuğa Ne İyi Gelir

Uçuğa Ne İyi Gelir Genel

 

Uçuğa ne iyi gelir ,bitkisel uçuk ilacı mevcut mıdır ? Yanit ları merak ediyorsanız aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz . .

 

Herpes enfeksiyonları nasıl Tedavi(iyileştirme) edilir ?

Herpes enfeksiyonundan koruyan 1 aşı yoktur . Asiklovir , famsiklovir ve valasiklovir adlı ilaçlar uçuğu tesirli 1 şekilde Tedavi(iyileştirme) ederler . Bu ilaçlar hastalığın iyileşmesini hızlandırmak yada tekrar etmesini engellemek için kullanılabilir . Düşük dozda Tedavi(iyileştirme) uçuk ataklarının sayısı vede sıklığını azaltmak için kafidir .

Hastalıktan nasıl korunulabilir ?
Vücudun herhangi 1 yerinde yanma , kaşıntı , batma gibi bulgular mevcut ise bu uçuğun 1 emare si ollaraak kabul edilmeli vede diğer kişilerle oluþan temas mani lenmelidir . Ağız etrafında uçuk görüldüğünde öpme vede ortak eşya kullanımı yasaklanmalıdır . Cinsel bölgesinde hastalık bulunanlar cinsel temastan kaçınmalıdır . Kondom kullanımı hastalığın bulaşmasını engelleyebilir .

Hastalık etkin olmadığı zamanda bulaştırıcı mıdır ?

Hastalık etkin olmadığı dönemlerde de bulaştırıcıdır . Uçuğun % 80 'i deride herhangi 1 bulgu yokken bulaşır . Hastaların 1 çoğu , enfeksiyonun sadece hastalığın etkin olduğu dönemde bulaştığını sanmaktadır . Bu duruma hastalığın bulgusu olmadan virüs yayılması denmektedir vede bu Hal araştırmalarca gösterilmiştir . Son vakitler da hayatında hiç birincil yada tekrarlayan uçuk geçirmeyen hastaların kanında virüse karşı antikorlar olduğu vede de bu kişilerin virüsü yaydıkları saptanmıştır . Devamlı asiklovir Tedavi(iyileştirme) si alan hastalarda hastalığın bulguları görülmezken , virüs sayısı da azalmıştır . Aynı durum famsiklovir , valasiklovir gibi yeni ilaçlar için de geçerlidir . Bu ilaçların düzenli ollaraak günlük alımının virüsün sağlam kişilere bulaşmasını mani lediği düşünülmektedir , amma bu Hal ispatlanmamıştır .

Diğer şiddetli herpes enfeksiyonları

Göz enfeksiyonları - HSV gözü etkileyerek Herpes keratitine sebep olabilir . Bu enfeksiyonda gözde ağrı , batma , güneş ışığına karşı hassasiyet olur . Tedavi(iyileştirme) yapılmazsa gözde kalıcı hasar yapabilir . İlaçların kullanımı bu riski azaltır . Gözde herpes enfeksiyonu düşünülen hasta göz hastalıkları mütehassız ı tarafından muayene edilmelidir . 

Gebelerde enfeksiyon
- Cinsel bölgede uçuğu bulunan 1 Rahatsızkiþi doğum esnasında hastalığı bebeğine geçirebilir . Doğum eğer annenin birincil enfeksiyonu sırasında gelişirse bebekte önemli 1 hastalık tablosuna yol açar . Cinsel bölgesinde uçuk olduğunu bilen gebeler bebeklerini korumak için doktorlarına bu halde n bahsetmelidir .

Gebe oluþan kadınlar özellikle gebeliğin son dönemlerinde etkin ollaraak cinsel bölgelerinde enfeksiyon oluþan eşleriyle cinsel temasta bulunmamalıdır .

Yeni doğan bebekler annelerinden cinsel bölge dışında oluþan enfeksiyonu da alabilir . Eğer anne yada çocuk bakıcısının dudaklarında yada ellerinde de etkin herpes enfeksiyonu mevcutsa , bebek herpes enfeksiyonuna yakalanabilir . Etkin HSV enfeksiyonunu oluþan anne vede aile bireyleri , yeni doğan bebekle temastan kaçınmalıdır .

Cinsel bölge vede dışında etkin herpes enfeksiyonu bulunmayan annelerin doğumunda özel 1 dikkate lüzum yoktur . Çünkü enfeksiyon etkin olmadığından bebek için 1 risk yoktur .

HSV kanser yani kontrolsüz hücre büyümesi li hastalar , organ nakli yapılanlar , önemli vede kronik hastalığı olanlarda bağışıklık sistemi baskılanmış olduğu için yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara sebep meydana gelebilir .

Herpes Tedavi(iyileştirme) edilebilir mi ?

Herpes enfeksiyonlarında tam Tedavi(iyileştirme) olmamakla beraber , araştırmalar tekrarları azaltmak yada ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalara Daimi etmektedir . Bununla 1 arada bu deneysel çalışmalar sinirdeki virüsü ortadan kaldıramamaktadır . Bundan dolayı bu araştırmalar etkin hastalığı olmayan hastalarda virüsün yayılımını mani lemeyi hedeflemektedir .
   


Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan umumiyetle ilk kez küçükken (0-5 yaş) tanışır . Uçuğu oluþan aile bireylerinden birinin "Sevgi dolu" öpücüğü neticesinde uçuk virüsü vücuda girer . Çoğunlukla farkedilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi , diş etleri vede dudaklar (gingivostomatit) enfekte olur . Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebilir . Tıbbi yayınlar arasında uçuklu 1 kişiden bulaşan virüs neticesi yeni doğan ölümlerine iliþik vakalar vardır .
Uçuğa dokunulmamalıdır . Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır .
Uçukluyken katiyetle gözlere dokunmaktan kaçınılmalıdır . Bayanlar makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir .
Özellikle bebekler , çocuklar vede diğer insanlar öpülmemelidir , yakın temastan kaçınılmalıdır .
Uçuklu insanın kullandığı havlu , bardak , çatal , kaşık vb . eşyalar ayrılmalı vede başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir .
Uçuk vede uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır . (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırılır , aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur)
Dikkat ! Uçuk Bulaşıcıdır .

EN ETKİLİ ŞEKİLDE NASIL TEDAVİ EDİLİR ?
       Önceden bazı madde vede ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmıştır:

    Alkol vede antiseptik ilaçlar , Uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini mani ler

    Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır .
    
    Buz uygulamak;
Ağrı azaltılabilir
    
    Oysa günümüzde tesirli Tedavi(iyileştirme) de kullanılan antiviral uçuk kremleri , deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder vede deriye zarar vermelerini mani ler .

UÇUK İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Uçuk İçin Losyon 1
Malzemeler :
10 gr . meşe kabuğu
15 gr . ceviz yaprağı
3 ,5 su bardağı su

Hazırlanışı
Malzemeler karıştırılır . Kısık ateşte 15 dakika kaynatılır . Ateşten alınıp çatal yardımı ile ezilir . Soğuduktan sonra uçuk üzerinde uygulanır .
Not : Meşe kabuğunun kanamaları durdurma özelliğide mevcuttur .

Uçuk Tedavi(iyileştirme) siUçuk İçin Losyon 2
Malzemeler :
1 tutam mayıs papatyası
1 çay bardağı kaynamış su

Hazırlanışı
Malzemeler karıştırılır . Demlenmeye bırakılır . Soğuduktan sonra süzülür . Uçuk üzerine günde 3-4 kez kompres yapılarak uygulanır , İşleme sonuç alınıncaya kadar Daimi edilir . Bu işlem uçuktaki kaşıntıyıda alır .

Uçuk İçin Losyon 3
Malzemeler :
3 adet andızotu kökü
2 su bardağı su

Hazırlanışı
Malzemeler karıştırılır . Bir taşım kaynatılır . Soğumaya bırakılır . Soğumaya yakın süzülür . Uçuk üzerine günde 5-6 kez kompres yapılır . Uçuğun acısını vede kaşıntısını keser .

Not : Aynı formülü kille de deneyebilirsiniz , her 2 formüllede başarılı sonuçlar alınmaktadır .
Andızotu mikroprarı öldürür vede kaşıntıyı keser .

Uçuk İçin Losyon 4
Malzemeler :
1 adet soyulmuş elma
2 su bardağı su

Hazırlanışı
Tencere içerisinde konulan su vede soyulmuş elma kaynatıldıktan sonra kısık ateşte 8-10 dakika daha kaynatılır vede soğumaya bırakılır . Ilık haldeyken elde edilen su uçuk üzerine kompres yapılır vede bu işlem gün içerisinde 5-6 kez tekrarlanır . Arzu edilirse elma suyu çıkartılarakda denenebilir .

Uçuk İçin Losyon 5
Malzemeler :
1 tutam ısırgan otu
1 su bardağı su

Hazırlanışı
Malzemeler karıştırılır ve  1 taşım kaynatılır . Soğuduktan sonra süzülür vede elde edilen sıvı uçuk üzerine kompres şeklinde uygulanır .

UÇUK TEDAVİSİ İÇİN EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MERHEMLER
Malzemeler
Şalgam
Çavdar unu
Şahtere otu
Ceviz yaprağı
Isırgan otu
Susam yağı

Hazırlanış vede Kullanım Reçetesi:

1- Rendelenmiş şalgamlar yirmi dakika süreyle suda kaynatılarak süzülür . Sıkılarak elde edilen posaya çavdar unu karıştırılarak merhem kıvamına gelinceye kadar susam yağı ile yoğrulur . Hazırlanan merhem pansumandan sonra uçuk üzerine sürülür .
2- Şahtere otunun yaprakları sert 1 zeminde dövülerek ezilir . Elde edilen posaya , krem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur . Hazırlanan bu krem uçuk oluþan bölgeye sürülür .
3- Kıyılmış taze ceviz yapraklan , ısırgan otuyla 1 arada dövülerek ezilir . Elde edilen posaya , merhem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur . Hazırlanan merhem bölgeye sürülür .


Uçuklar canınızı sıkıyorsa

Bir aminoasit oluþan “Lizin” uçuğa yol açan herpes virüslerinin çoğalmasını önleyebiliyor . Lizin tablet yada krem formülüyle 3-5 ay kullanıldığında uçuktan koruyor .  Sık sık uçuk çıkaranlarda önleyici olarak “lizin” yanında “St . John's Wort” (Sarı Kantaron) bitkisi de faydalı olabiliyor . Bu bitki bağışıklık gücünü yükseltiyor , virüs çoğalmasını mani leyebiliyor .

Mevcut uçuklarınızın çabuk iyileşmesini istiyorsanız uçuk keseciklerine sakın dokunmayın . Lizin vede melisa içeren kremlerden avantaj lanmaya çalışın . Prof .Dr . Osman MÜFTÜOĞLUPenelope ODY - Home Herbal

Daha önce uçuk mesele i yaşamış insanlar , sızlama hissinin virüsün gelişmesine işaret ettiğini kısa zamanda öğrenirler . Virüsün ilerlemesini önlemek için sızlama başladığı anda aşağıdaki Tedavi(iyileştirme) ler uygulanmaya başlanmalıdır .

- Sek çayağacı yağını yada lavanta , karanfil yada melissa esanslarından oluşan %50 oranından solüsyonu (bu yağlardan birini 1 çay bardağı suyla sulandırın) bölgeye sürün vede mümkün olduğunca işlemi tekrarlayın .

- Düzenli ollaraak oğulotu çayından için; bu bitki uçuğa kati 1 antivirüs tesiri göstermektedir .

Eğer erken Tedavi(iyileştirme) ye rağmen , uçuk ilerlemeye Daimi ederse , kabarma dönemlerindeyen biraz çayağacı yada kadifeçiçeği kremi sürün .

- Enfeksiyonun ilerlemesini mani lemek için ek ollaraak , ekinezya tentürü için yada tabletlerini alın (bir tatlı kaşığı yada günde 3 kere 600ml kapsül)

 

UÇUK RAHATSIZLIĞI İÇİN HAZIRLAYACAĞINIZ KÜRLERDE  KULLANACAĞINIZ BİTKİSEL ÜRÜNLERİ SİPARİŞ ETMEK ,AYNI ZAMANDA ŞİFAMARKET OLARAK HAZIRLADIĞIMIZ BİTKİSEL SETLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN . . .

 


Uçuk

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp