Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Uçuk Çıkma Sebep leri

Uçuk Çıkma Sebep leri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Uçuk çıkma sebep leri nedir merak ediyorsanız aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz . .

 

Herpes Simpleks Virüs (HSV) derinin herhangi 1 yerinde su kabarcıkları vede yaralara neden oluþan 1 virüstür . Bu yaralar umumiyetle ağız vede burun etrafında , cinsel bölgede vede kalçada oluşur .

HSV enfeksiyonları aralıklı ollaraak tekrar ettiği için rahatsız edici olabilir . Yaralar ağrılı vede rahatsız edicidir . Kronik hastalığı olanlar ve yeni doğanlar viral enfeksiyonlar ciddidir .

HSV tipleri : Tip 1 vede Tip 2

Tip1 virüsü ağız etrafında uçuğa sebep olur . Bir çok Rahatsızkiþi virüsü bebeklik vede çocukluk döneminde alır .
Virüs umumiyetle virüsü taşıyan aile bireyleri yada arkadaşlardan bulaşır . Bulaşma öpme , ortak çanta , kaşık , havlu kullanımı ile olur . Yaralar umumiyetle dudak , ağız , burun , çene yada yanaklarda virüsü taşıyan kişi ile temastan kısa süre sonra gelişir .

Tip 2 virüs cinsel bölgede uçuğa sebep olur . Enfeksiyonu taşıyan kişi ile cinsel temastan sonra bulaşır .

Herpes nedir ?

Herpes 6 çeşit virüsten oluşan 1 virüs ailesini tanımlamak için kullanılan 1 deyimdir . Herpes virüs ailesinde Herpes simpleks virüs , Ebstein-Barr virüs , su çiçeği vede zona virüsü bulunur .

Herpes Simpleks Tip 1

Sıklıkla ağız etrafında uçuğa sebep olur . İnce şeffaf sıvı içeren kabarcıklar umumiyetle yüzde görülür . Daha az sıklıkla cinsel bölgede enfeksiyona sebep meydana gelebilir . Bazen yaralar üzerinde enfeksiyon oluşturabilir . Hemşire , doktor , diş hekimi vede diğer sağlık çalışanları el parmaklarında çok nadiren herpes enfeksiyonu geçirebilir .

Birincil vede tekrarlayan enfeksiyon olmak üzere 2 tip enfeksiyon görülür . Bir çok kişiye virüs bulaşmakla 1 arada sadece %10 kişide uçuk meydana gelir .Virüsü bulaştıran kişi ile temastan 2-20 gün sonra birincil enfeksiyon gelişir vede 7-10 günde iyileşir .

Su kabarcıklarının sayısı 1 adedinden kabarcık gruplarına kadar değişir . Kabarcıklar gelişmeden evvel deride kaşıntı vede hassasiyet vardır . Kabarcıklar kolaylıkla patlar vede sızıntılı , kabuklu 1 hal alırlar . Kabuklar kalktığında altta kırmızı 1 deri görülür .

Birincil enfeksiyondaki yaralar tamamen iyileşir vede çok nadiren iz bırakır . Bununla 1 arada virüs vücutta kalmaya Daimi eder . Virüs sinir hücrelerine yerleşerek orada dinlenme aşamasında kalır .

Bir çok Rahatsızkiþide uçuk tekrar eder . Tekrar eden enfeksiyon , umumiyetle ilk enfeksiyon alanında yada yakınında gelişir . Enfeksiyon birkaç haftada bir yada daha çok nadir tekrar eder .

Tekrar eden enfeksiyonlar birincil enfeksiyona göre hafif seyreder . Enfeksiyon ateşlenme , güneşe maruz kalma vede adet görme gibi faktörlerle tekrar eder . Bazen enfeksiyon 1 sebep olmadan da tekrar edebilir .

Herpes Simpleks Virus Tip 2
Herpes simpleks virus tip 2 ile oluşan enfeksiyon kalça , penis(erkeklikorganı) ,vajina ve rahim ağzında enfeksiyonu bulunduran kimse ile cinsel temastan 2-20 gün sonra bulaşır . Birincil vede tekrarlayan enfeksiyonlar ağrılı vede kaşıntılı yaralar , ateş , kas ağrısına vede idrar yaparken yanmaya sebep olur . HSV tip 2 cinsel bölgenin dışında da enfeksiyona sebep meydana gelebilir , fakat enfeksiyon umumiyetle belden aşağıdaki bölgede görülür .

Tip 1 de olduğu gibi enfeksiyon yeri vede tekrarlama sıklığı değişebilir . Birincil enfeksiyon hastanın fark edemeyeceği kadar hafif seyredebilir . Yıllar sonra HSV tekrar eder vede bu birincil enfeksiyon sanılır . Birincil ataktan sonra virüs o bölge sinirlerine yerleşir vede adet dönemlerinde , ateşlenmede , stres halinde vede çeşitli faktörlerle etkin leşerek tekrarlayan enfeksiyona sebep olur . Ağrı vede deride hassasiyet birincil ve tekrarlayan enfeksiyon başlamadan 1 yada birkaç gün önce başlar .

UÇUK RAHATSIZLIĞI İÇİN HAZIRLAYACAĞINIZ KÜRLERDE  KULLANACAĞINIZ BİTKİSEL ÜRÜNLERİ SİPARİŞ ETMEK ,AYNI ZAMANDA ŞİFAMARKET OLARAK HAZIRLADIĞIMIZ BİTKİSEL SETLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN . . .


Uçuk

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp