Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Yatak Yaralarının Tedavi(iyileştirme) si


Yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si için neler yapılmalı ? Sorusuna yanıt ollaraak yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitkiler vede yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si hakkında avantaj lanacağınız veri ler bu yazıda yer almaktadır .


Yatak Yaralarının Tedavi(iyileştirme) si vede Bakımı (Dekübitüs)

Yatak yarası hastanın aynı pozisyonda uzun süre kalması sebebi yle özellikle yatak ile kemik çıkıntıları arasında kalan bölgelerde yüzeysel kan dolaşımı vücut ağırlığının tesiri yle bozulur . Kan dolaşımının bozulması ile 1 arada çevreden kaynaklanan fiziksel , mekanik vede bazı kimyasal faktörler sebebi yle doku hücreleri beslenemez . Oksijensiz kalan doku harabiyete uğrar vede ülser meydana gelir .

Yatak yarası deride kızarma ile başlar . Kızarma (Eritem) daha sonra morarmaya dönüşür . Moraran alanda deri bütünlüğü bozulur vede deri yer yer açılır . Açılma gittikçe yayılır vede enfekte olur . Yatak yarasının derinliği vede genişliği oranında Rahatsızkiþi kan plazması kaybeder .

Yatak yarası , deri vede derialtı dokularına vede hatta kemiğe kadar derin-leşebilir .
Özellikle paralizili vede nörolojik hastalarda , Diabet(þeker hastalıðı) lilerde , metabolizma bozukluğu oluþan hastalarda vede anemi(kansızlık) lerde çok sık görülür .

Yatak Yarasını Önleme ( Tedavi(iyileştirme) si)


Tıbbi vede cerrahi Tedavi(iyileştirme) amacıyla uzun süre yatan hastalarda yatak yarasının önlenmesi yada hafif geçirilmesi iyi 1 Rahatsızkiþi bakımı ile mümkündür . Tedavi(iyileştirme) sırasında yatak yarasını önlemek bakımın esas ilkesidir .

Yatak yarasını önlemek için aşağıdaki uygulamalar yapılır .
Hastaya bol proteinli 1 rejim uygulanır .
Deri temiz , kimyasal etkenlerden uzak vede olaðan kurulukta tutulur . .
Hastanın yatış pozisyonu belirlenen vakitler da sık sık değiştirilir . Yatağa temas eden vede basınç altında kalan , kemik çıkıntılarının bulunduğu bölgelere masaj yapılır . Yatak takımlarındaki kırışıklıklar giderilir .

Dışkı yada idrar ile kirlenen bölgeler sık sık temizlenir vede çamaşırlar değiştirilir .
Hastaya temas eden yatak yüzeyinin yumuşak olması vede zor olmayan havalanabilir olması sağlanır . Yumuşaklık , çarşaf altına post yada sünger konması ile sağlanabilir .
Özel üretilmiş yüzeyi bölgesel ollaraak değişen havalı yataklar kullanılır .
Oluşan yatak yarasının bakımı için aşağıdaki uygulamalar yapılır .
Yatak yarası olma olasılık i yüksek oluþan vede kızaran bölgeye %70'lik alkol ile masaj yapılır . Antiseptikle silinir pudra ile kurulanır . Hekim tarafından önerilen antiseptik solüsyon ile açılan yaralı bölge pansuman yapılır . Yara kuru pansuman ile korunur .

Nekrozu olmuş dokular eksizyon ile alınır . Oksijen ile yara yıkanır . Yara kuru vede temiz tutulur . Gerekirse ultraviole Tedavi(iyileştirme) si yapılır . Yaraya hücre çoğalımını hızlandıran pomatlar sürülür vede yara koruyucu steril pansuman ile kapatılır .Yatak yarasının Tedavi(iyileştirme) si hekim tarafından planlanır .Etiketler: yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si , yatak yaralarının , Tedavi(iyileştirme) , Tedavi(iyileştirme) si , yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si için , yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si hakkında , yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si nedir , yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si için bitkiler , yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si için bitkilse kür , yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitki , yatak yaralarının Tedavi(iyileştirme) si vede önlemler , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si , yatak yaraları , Tedavi(iyileştirme) , tedavisi , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si için , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si hakkında , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si nedir , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si için bitkiler , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si için bitkilse kür , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitki , yatak yaraları Tedavi(iyileştirme) si vede önlemler

Tedavi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp