Bitkisel Sağlık Ürünleri

Yatak Yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si


Yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si için neler yapılmalı ? Sorusuna yanıt ollaraak yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si için şifalı bitkiler vede yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si hakkında avantaj lanacağınız veri ler bu yazýda yer almaktadır .


Yatak Yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si vede Bakımı (Dekübitüs)

Yatak yarası hastanın aynı pozisyonda uzun süre kalması sebebi yle özellikle yatak ile kemik çıkıntıları arasında kalan bölgelerde yüzeysel kan dolaşımı vücut ağırlığının tesiri yle bozulur . Kan dolaşımının bozulması ile 1 arada çevreden kaynaklanan fiziksel , mekanik vede bazı kimyasal faktörler sebebi yle doku hücreleri beslenemez . Oksijensiz kalan doku harabiyete uğrar vede ülser meydana gelir .

Yatak yarası deride kızarma ile başlar . Kızarma (Eritem) daha sonra morarmaya dönüşür . Moraran alanda deri bütünlüğü bozulur vede deri yer yer açılır . Açılma gittikçe yayılır vede enfekte olur . Yatak yarasının derinliği vede genişliği oranında Rahatsýzkiþi kan plazması kaybeder .

Yatak yarası , deri vede derialtı dokularına vede hatta kemiğe kadar derin-leşebilir .
Özellikle paralizili vede nörolojik hastalarda , Diabet(þeker hastalýðý) lilerde , metabolizma bozukluğu oluþan hastalarda vede anemi(kansýzlýk) lerde çok sık görülür .

Yatak Yarasını Önleme ( Tedavi(iyileþtirme) si)


Tıbbi vede cerrahi Tedavi(iyileþtirme) amacıyla uzun süre yatan hastalarda yatak yarasının önlenmesi yada hafif geçirilmesi iyi 1 Rahatsýzkiþi bakımı ile mümkündür . Tedavi(iyileþtirme) sırasında yatak yarasını önlemek bakımın esas ilkesidir .

Yatak yarasını önlemek için aşağıdaki uygulamalar yapılır .
Hastaya bol proteinli 1 rejim uygulanır .
Deri temiz , kimyasal etkenlerden uzak vede olaðan kurulukta tutulur . .
Hastanın yatış pozisyonu belirlenen vakitler da sık sık değiştirilir . Yatağa temas eden vede basınç altında kalan , kemik çıkıntılarının bulunduğu bölgelere masaj yapılır . Yatak takımlarındaki kırışıklıklar giderilir .

Dışkı yada idrar ile kirlenen bölgeler sık sık temizlenir vede çamaşırlar değiştirilir .
Hastaya temas eden yatak yüzeyinin yumuşak olması vede zor olmayan havalanabilir olması sağlanır . Yumuşaklık , çarşaf altına post yada sünger konması ile sağlanabilir .
Özel üretilmiş yüzeyi bölgesel ollaraak değişen havalı yataklar kullanılır .
Oluşan yatak yarasının bakımı için aşağıdaki uygulamalar yapılır .
Yatak yarası olma olasýlýk i yüksek oluþan vede kızaran bölgeye %70'lik alkol ile masaj yapılır . Antiseptikle silinir pudra ile kurulanır . Hekim tarafından önerilen antiseptik solüsyon ile açılan yaralı bölge pansuman yapılır . Yara kuru pansuman ile korunur .

Nekrozu olmuş dokular eksizyon ile alınır . Oksijen ile yara yıkanır . Yara kuru vede temiz tutulur . Gerekirse ultraviole Tedavi(iyileþtirme) si yapılır . Yaraya hücre çoğalımını hızlandıran pomatlar sürülür vede yara koruyucu steril pansuman ile kapatılır .Yatak yarasının Tedavi(iyileþtirme) si hekim tarafından planlanır .Etiketler: yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si , yatak yaralarının , Tedavi(iyileþtirme) , Tedavi(iyileþtirme) si , yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si için , yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si hakkında , yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si nedir , yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si nasıl olur , yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si için bitkiler , yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si için bitkilse kür , yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si için şifalı bitki , yatak yaralarının Tedavi(iyileþtirme) si vede önlemler , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si , yatak yaraları , Tedavi(iyileþtirme) , tedavisi , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si için , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si hakkında , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si nedir , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si nasıl olur , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si için bitkiler , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si için bitkilse kür , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si için şifalı bitki , yatak yaraları Tedavi(iyileþtirme) si vede önlemler

Tedavi

Bu Kategorideki Diğer YazılarSağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp