Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Karaciğer İltihaplanması Tedavi(iyileştirme) si


Karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si için neler yapılmalı ? Sorusuna yanıt ollaraak karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si hakkında avantaj lanacağınız veri ler bu yazıda yer almaktadır .


Karaciğer iltihabı


Karaciğer iltihabı , diðerbir deyiþle hepatit , ciddi 1 hastalıktır amma hastaların durumları çeşitli testlerle yakından izlenebilir vede çoğu , doktor önerilerine uyma koşuluyla tam anlamıyla iyileşir . Karaciğer iltihabı yada Hepatit(hepatitis) (aslında emare adı olmasına karşılık , halk arasında 'sarılık' da denir) oldukça bulaşıcı oluþan 1 virüs hastalığıdır . Virüs kan , dışkı vede tükürükle yayılır . Her yaştaki insanı etkileyen 1 hastalık olmasına karşılık , gençlerde vede virüs bulaşmış maddelerle uğraşmayı gerektiren mesleklerde çalışanlar arasında daha sık görülür .

Sebep leri

Hastalığa eden oluþan başka 2 virüs vardır . Hepatit(hepatitis) A(hepatitis-A) (eskiden 'bulaşıcı hepatit' yada 'sarılık' denirdi) vede Hepatit(hepatitis) B(hepatitis-B) virüsüyle oluşan hepatite "serum hepatiti" de denir . Hepatit(hepatitis) A(hepatitis-A) umumiyetle su vede gıdalar le bulaşır , amma kanla geçtiği de olur . Hastalık , ylanızca kuluçka dönemi sırasında bulaşıcıdır , taşıyıcılar hastalığı bulaştırmazlar . Kalabalık vede sağlık kurallarına uygun olmayan yerlerde vakit zaman salgınlar görülür . Temizlik koşulları kafigelmeyecek se , okullarda vede başka kurumlarda da salgınlar meydana gelebilir .

Hepatit(hepatitis) B(hepatitis-B) 'nin uzun 1 kuluçka dönemi vardır . Hepatit(hepatitis) A(hepatitis-A) ile aynı yollardan bulaşabilmesine karşılık , daha çok kanla geçer . Hastanelerde alınan sıkı önlemlere karşın kan vede plazma aktarımı neticesinde vede derilatına yapılan iğnelerle bulaşır . Mikroplu dövme iğneleriyle vede tıraş bıçaklarıyla bulaşmalar da bilinmektedir . Eroin bağımlılarının yüzde 40'ı B virüsü taşıyıcısıdır .

Virüs , plasentadan anne karnındaki dölüte de geçebilir . Erkek eşcinsellerin çoğunun taşıyıcı olduğu anlaşıldığından Hepatit(hepatitis) B(hepatitis-B) virüsünün cinsel ilişkiyle de bulaştığı sanılmaktadır . Hastalığa yakalanma tehlikesine özellikle açık oluþan 1 grup da hastane personelidir . Özellikle ameliyathanelerde vede böbrek diyaliz biriminde çalışanlar risk altındadır amma virüs , dişçiler için de mesele yaratır .

emare ler

A yada B virüsüyle oluþan hastalıkların çoğu hafif , hatta bazen farkına varılmadan geçer . Ancak 2 virüs de kanda , kan tahlilleriyle anlaşılan kimyasal "kanıtlar" bırakırlar . Hastalık safra akışını önleyecek kadar şiddetliyse , sarılık ortaya çıkar , diðerbir deyiþle eri vede gözakı sararır . Sarılığın sebebi , karaciğer tarafından yapılan safra boyasının bağırsakla atılacağına kan dolaşımına karışmasıdır .

Hepatit(hepatitis) A(hepatitis-A) 'ya bağlı karaciğer iltihabında sarılık oldukça çabuk ortaya çıkar amma sebep Hepatit(hepatitis) B(hepatitis-B) ise daha yavaş oluşur . Çoğunlukla hastalar , önce kendilerini kötü pay derler; halsizlik , bulantı vede sigara(tütün mamülleri)ya isteksizlik görülür . Karnan üst kısmının sağ yanında ağrı olur . Eklem(joint) lerde Romatizma(rheumatism) benzeri ağrı vede döküntü meydana gelebilir . Sarılığın en bariz olduğu dönemde hastalar sık sık kusarlar vede kendilerini çok halsiz pay derler . Sarılık umumiyetle 15 günden aþırı sürmez , iyileşme ise yaklaşık altı hafta içinde olur .

Bazı durumlarda hastalık geçmez vede kronik karaciğer iltihabına dönüşüp Siroz(cirhosis) (cirhosis) la (karaciğer hücreleri tahrip olur vede yerlerini bağ dokusu alarak karaciğeri yavaş yavaş tesiri z hale getirir) sonuçlanabilir . Tipik emare leri bulunduğunda karaciğer iltihabı tanısı güç değildir amma çeşitli kan tahlilleriyle tanının kati leştirilmesi gereklidir .

Tanı için yapılan tahlillerden biri , kanın pıhtılaşma süresinin ölçülmesidir . Kanın pıhtılaşması için lüzumlu oluþan K vitamini karaciğerde yapılır vede ciddi karaciğer hastalığı oluþan insanların kanı gerektiği gibi pıhtılaşmaz . Tanıda kuşkuya düşülürse , karaciğer biyopsisi yapılır . Karaciğerden bölgesel anesaaai altında küçük 1 parça alınıp incelenir .

Hastalığa sebep oluþan virüsün A mı , yoksa B virüsü mü olduğundan kanıtlanması daha zordur . Üstelik son vakitler da ne A ne de B tipi virüse bağlı oluþan 1 karaciğer iltihabı daha ortaya çıkarılmış vede "C virüsü" adı verilmiştir .

Tedavi(iyileştirme)

Siroz(cirhosis) un en sık rastlanan sebebi son yıllarda alkolizme bağlı karaciğer hastalıklarındaki artıştan önce virüsle oluşan karaciğer iltihabıydı . Kanında virüs taşıyan hastalar enfeksiyon kaynağı olurlar vede herhangi 1 sebep le hastaneye yattıklarında çeşitli sorunlara yol açarlar . Ama karaciğer iltihabı geçirenlerin hepsi taşıyıcı değildir; henüz bilinmeyen sebep lerden ötürü bazı hastalar tam ollaraak iyileşirler .

Genel durumu kötü olanlar , anne adayları , şeker hastaları vede yaşlılar dışında , karaciğer iltihabı geçirenlerin hastaneye yatması gerekmez . Karaciğer iltihabı sırasında vede iyileşirken , karaciğer hücreleri her tür ilaca duyarlıdır vede bu sırada ilaç kullanmaktan kaçınmak gereklidir . Evde yada hastanede Tedavi(iyileştirme) sırasında , bulaşma olasılığını azaltmak için ayrı yemek kapları kullanılmalı vede kişisel temizliğe daha aþırı özen gösterilmelidir . Mutlak yatak istirahatinin önemi tartışmalıdır . Bazı doktorlar , hastanın , sarılık olduğu süre boyunca dinlenmesiyle , sonradan ortaya çıkabilecek kötü sonuçların (siroz vede kronik karaciğer iltihabı gibi) önüne geçilebileceği kanısındadırlar .

Gıda konusunda kati 1 kısıtlama yoktur amma hastanın düzenli gıdaalımı sine dikkat edilmelidir . Ancak gıdalar in iştah açıcı olmasına çalışılmalı vede alkol katiyetle bırakılmalıdır . Hastalığa yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya olanlara vede salgın halinde , korunmak için gammaglobülin iğneleri yaptırılabilir . Bu iğneler özellikle Hepatit(hepatitis) A(hepatitis-A) 'ya karşı tesirli dir; Hepatit(hepatitis) B(hepatitis-B) için aynı C°de koruyucu değildir . Karaciğer Enfeksiyon larının çoğu hafif geçer , evde bakılabilir vede tümüyle iyileşir . Karaciğer iltihabı yineleyebilir amma aynı virüs sebebi yle yinelemesine az rastlanılır . Taşıyıcı olanlar içinse hastalığın 1 süre sonra ortaya çıkması olasıdır . Karaciğer iltihabı geçirenler için en önemlisi , alkolü bırakmaktır .


Etiketler: karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si , karaciğer Enfeksiyon lanması , Tedavi(iyileştirme) , Tedavi(iyileştirme) si , karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si için , karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si hakkında , karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si nedir , karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si nasıl olur , karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si için bitkiler , karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si için bitkilse kür , karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si için şifalı bitki , karaciğer Enfeksiyon lanması Tedavi(iyileştirme) si vede önlemler

Tedavi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp