Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   

Huzursuz Ayak Sendromu Tedavi(iyileştirme) si

 Huzursuz Ayak Sendromu hakkında veri ler .

 Huzursuz ayak sendromu ayaklarda huzursuzluk anlamına gelmektedir . Huzursuz ayak sendromu Tedavi(iyileştirme) si vede huzursuz ayak sendromu hakkında veri edinmek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz .

Nedir bu huzursuz bacak sendromu ?
Huzursuz bacak sendromu diðerbir deyiþle 'restless sendromu' , Rahatsızkiþi yattıktan kısa bir süre sonra her 2 bacağında uyuşma , ürperme , karıncalanma , yanma şeklinde hastanın da tarif edemediği emare lerle ortaya çıkıyor . Rahatsızkiþi bu rahatsızlığı gidermek için sürekli bacaklarını hareket ettirmek istiyor , ayağa kalkıp yürümek istiyor . Böyle yaptığında geçiyor , biraz dinlendiğinde yeniden başlıyor . Bu yüzden de uykusuzluğa sebep oluyor . Daha çok 40'lı 50'li yaşlarda özellikle 60'lı yaşlarda görülüyor . Başlangıçta hafif meydana gelebilir amma ilerledikçe rahatsızkiþiye daha çok sıkıntı verebiliyor .

- Aniden bire mi ortaya çıkıyor ?

Önce 2-3 gecede 1 kendini gösteriyor . Onu da belki yorgunluğa veriyorsun . O an 'bugün dizim ağrıdı işte bacaklarımda rahatsızlık var' diyebiliyorsun . Bu emare leri gidermek için ayaklarını sallamaya başlıyorsun . Bir süre sonra ayak sallamak , çok hareket ettirmek yetmiyor , kalkıp yürümeye başlıyorsun . Kalkıp yürümeye başladığı dönemlerde artık sinirbozucu olmuş oluyor . Bu Hal doktora getiriyor .

- Ne sebep oluyor bu rahatsızlıklara ?

Vakaların üçte biride ailesel geçişler mevcut amma tam ollaraak kanıtlanmamış . Çoğu hadise 'idiyopatik' diðerbir deyiþle sebepsiz 1 sebep . Tetikleyen sebep ler var , sigara(tütün mamülleri) , alkol , aşırı kafein , obezite , gebelik , mide ilaçları , diyabet , Troid(guatr) bozuklukları , demir eksiklikleri anemi(kansızlık) si . Türkiye'de anemi vede demir eksikliği çok sık görülen hastalıklardır .
 

- Psikolojik meydana gelebilir mi ? 

Bu emare ler , kas hastalığı , dolaşım hastalığı yada huzursuz bacak çıkabilir . Ayırt edilmesi lazım . Rahatsızkiþi geldiğinde önce rutin biyokimyasal tetkik istiyoruz . Guatr(troid) için Troid(guatr) hormonlarına bakıyoruz . Şekerine , muhakkak demirine , demir bağlamasına bakıyoruz . Bu testlerde çıkan sonuca göre yönlendirme yapıyoruz . EMG istiyoruz . Ama huzursuz bacakta kati tanı fakat hastanın anlattıklarıyla konulabilir . Çok emin olunamıyorsa polisomnografi (uyku testi) yaparak teşhis koyuyoruz . Uyku testinde hastanın uykuya dalma esnasında yada uykudayken de görülebiliyor . Tanı konduktan sonra Tedavi(iyileştirme) sine geçiyoruz . Tahlillerden sonra 1 sebep bulduysak , önce o sebebi n Tedavi(iyileştirme) edilmesi lazım . Demir eksikliği varsa vede bu Tedavi(iyileştirme) edildiğinde hem huzursuz bacak ortadan yok oluyor , hem Rahatsızkiþi rahatlıyor , hem de uykusuzluk kalkıyor .  
- Yaşam şekli tesirli yor mu ?

  Kati likle . Gece geç saatlerde kafein alınması , alkol kullanması , sigara(tütün mamülleri) içmesi , egzersizin olmadığı 1 hayat , kilo çok tesirli yor . Mesela spor da etkileyebiliyor . Uykuya yakın saatlerde spor yapmak iyi değil . Bazı insanlar akşam saatlerde spor yapar , önerdiğimiz 1 Hal değil . 
- Yeni 1 hastalık mı bu ?

Önceden bu şikayetlerle gelen çok az Rahatsızkiþi vardı . Biz teşhis ediyorduk ama şimdi insanların çoğu öğrendi böyle 1 hastalık olduğunu . Dolayısıyla bilinçli 1 şekilde geliyor hastalar . Yeni 1 hastalık değil amma algılanmıyordu . Kişi doktora gitmiyor , ağrı kesicilere başvuruyordu . Ama ağrı kesici alınmamalı , çünkü yanıt vermez . Ağrılı bir bacak durumudur huzursuz bacak , ağrı yapar amma ağrı kesicilerle bu ağrıyı kesemezsiniz .
 
- Nasıl Tedavi(iyileştirme) edilir ?

Parkinson(titrek felç) hastalığında kullandığımız birtakım ilaçlar mevcut onları kullanıyoruz . Hastaların çoğu bundan avantaj görüyor . Hastaların yüzde 80-90'ı , ilaç aldıktan sonra çok rahatladığını vede rahat uyuduğunu anlatım ediyor . 

Huzursuz ayak sendromunu Tedavi(iyileştirme) edici bitkisel(doðal) ürünlerimizi sitemizden bulabilmek için tıklayınız .


Etiketler: huzursuz ayak sendromu , huzursuz ayak , huzursuz sendrom , ayakta huzursuzluk , ayakta sendrom , sendrom ayaklarda , huzursuz ayak sendromu Tedavi(iyileştirme) si , huzursuz ayak sendromu Tedavi(iyileştirme) si nedir , huzursuz ayak sendromu Tedavi(iyileştirme) si hakkında , huzursuz ayak sendromu Tedavi(iyileştirme) si mevcut mı , huzursuz ayak sendromu Tedavi(iyileştirme) si mümkün mü , huzursuz ayak sendromu Tedavi(iyileştirme) si için


Tedavi

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp