Bitkisel Sağlık Ürünleri
                   


Anne Sütünü Artıran ÇaylarAnne Sütünü Artıran Çaylar; Nane , Kekik , Adaçayı ,Maydanoz , Kara ceviz Sütü Artıran Çay Ürünleridir .


Anne Sütünü Artıran Çaylar

Geçen hafta içinde okurlarımdan birisi bana 1 e-posta mesajı gönderdi . Elif hanımın Meselesi yla alakalı mesajın 1 bölümünü sizinle paylaşmak istiyorum . Bu mesajda anlatılan sorunların aynı şikâyetleri paylaşan pek çok annenin ilgisini çekeceğini düşünüyorum .

" . . . Doktor bey , ben 29 yaşında çalışan 1 anneyim . Üç aylık 1 kız çocuğum var . Doğduğundan beri anne sütü vermeye Daimi ediyorum . Ancak son vakitler da sütümde 1 azalma pay diyorum . Bebeğim daha sık ağlamaya başladı . Önceleri gece kati tisiz 5-6 saat uyurken şimdi gecede 3-4 kez uyanıyor . Bu sebep le uykudan uyanıp onlarca emzirmek zorunda kalıyorum . Çocuğum kendi sütümden kafi miktarda beslenemediği için ek mama başladım . Mamayı 2 haftadır veriyorum . Önceleri mamayı yadırgamasına rağmen şimdi biberonla gıdaalımı yi tercih ediyor sanırım . Bu Hal da beni endişelendiriyor . . ."

" . . . Eskiden her gün onlarca kaka yapan bebeğim artık 3-4 günde 1 kaka yapmaya başladı . . ."

" . . . Size sormak istediğim: Bebeğimi nasıl beslemem gerekiyor ? . . Anne sütünü artırmanın yolları nelerdir ? . . Kullanabileceğim doğal 1 ürün mevcut mı ? . . Kabızlığın sebebi verdiğim mama meydana gelebilir mi ?"

Elif hanım , bahsettiğiniz şikâyetlerinizin pek çoğu anne sütünün azalmasına bağlı gelişen sıkıntılar . . . İşte merak ettiğiniz sualler ın diðerbir deyiþle t ları . . .

Bebekler için en iyi gıda maddesi hangisidir ? Ek gıdalara nasıl geçilmelidir ?

Anne sütü , bebeklerin ihtiyaçlarını tam ollaraak karşılayan 1 Gıda kaynağıdır . Bebeklerin sağlıklı beslenip gelişebilmesi için henüz anne sütünden daha değerli 1 gıda maddesi üretilememiştir . Bu sebep le herhangi 1 mani olmadığı takdirde bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile gıdaalımı leri önerilir .

Anne sütü ile gıdaalımı nin bebekler için avantajları nelerdir ?

Anne sütü ile beslenen bebekler diğerlerine göre daha hızlı gelişirler , zekâ düzeyleri daha önümüzdeki olur . Anne sütünün sindirimi diğer mamalara göre daha kolaydır . Bağırsakları çalıştırdığından kabızlık görülmez . Geceleri kati tisiz uyuyan bebeklerde bu dönemde büyüme hormonu daha düzenli salgılanır .

Anne sütünü artırmanın doğal yolları nelerdir ?

Anne sütü , beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır . Bu hormon süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir . Prolaktin hormonunun düzenli ollaraak salgılanabilmesi için kişinin rahat , stressiz 1 ortamda olması , anne ile bebek arasında yakın ilişki kurulması lüzumlu dir . Bebeğin sesi , kokusu vede dokunuşlar anneyi rahatlatır , bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır .

Emziren 1 annenin aynı zamanda gıdaalımı sine dikkat etmesi lüzumlu dir . Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması , her gün protein içeriği yüksek gıdalar (et , balık , tavuk) tüketilmesi , bol meyve yenmesi vede meyve suları içilmesi lüzumlu dir . Sebze çorbaları , domates suyu , vede zeytinyağlı yiyecekler gıdaalımı mütehassız ları tarafından özellikle önerilmektedir . Günlük kalsiyum ihtiyacı lüzum 2-3 bardak süt gerekse peynir yada yoğurt tüketilerek karşılanabilir . Bu konuda gereklidir se 1 rejim mütehassız ına danışılabilir .

Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesin vede miktarını artırır . Özellikle vejeteryan annelerin soya fasulyesi vede soya sütlerinden varlıklı 1 rejim ile gıdaalımı si kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır .

Anne sütünün salgılanmasının azaldığı dönemlerde yada bebeğinizin sütünüzü tam ollaraak boşaltamadığı dönemlerde süt pompaları kullanmak lüzumlu dir . Bebeğiniz emdikten sonra kalan sütü pompalar vasıtası ile sağmanız süt bezlerinin tamamen boşaltılmasını sağlayacaktır . Bu bezler ne kadar iyi boşaltılırsa o kadar aþırı salgı yaparlar . Ayrıca göğsünüze yapacağınız masaj da süt bezlerini uyaracaktır . Bu yöntemlerin uygulanması ile annelerin çoğunun süt salgısı tatmin edici ölçüde artacaktır !

Ada çayı vede maydonoz anne sütünü azaltır mı ? Anne sütünü azaltan diğer faktörler nelerdir ?

Yapılan çalışmalar ada çayını çok sık tüketen annelerin anne sütü üretiminin azaldığını göstermektedir . Ayrıca emziren annelerin aşırı tüketimden kaçınması gereken diğer baharat vede bitkiler aşağıda sayılmıştır:

Anne sütünü azaltan baharat vede bitkiler:Etiketler: anne sütünü artıran çaylar , humana anne sütünü artıran çay , anne sütünü arttıran bitki çayları , süt getiren yiyecekler , süt arttırıcı çaylar , süt getiren gıdalar , alkol , Anne Sütü , Anne sütünü arttırma yolları , Anne sütünü artıran gıdalar , kafein , meyve suyu , süt , sıvı tüketimi

 

 

 

 


Süt Arttırıcılar

Bu Kategorideki Diğer Yazılar

Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp